הNBA מלאה בסיפורים של כאלו שהגיעו מלמטה. שהתחילו בלי כלום ועלו לגדולה. שניצחו את הסיכויים. שעל בסיס סיפור החיים שלהם כותבים אחר כך סרטים. אתם מכירים אותם – הרי זה כל הקטע, לא? הם הפכו משום דבר לשם דבר דרך כשרון ייחודי, ועכשיו כולם מכירים את השם שלהם: לברון, אייברסון, מלו. הסיפור הזה הוא סיפור דומה, אבל שונה. הוא שונה כי הכשרון הייחודי של האדם הזה הוא לא בלרוץ מהר, לקפוץ גבוה, לשמור טוב או לקלוע מדויק והוא שונה כי כנראה אתם לא כל כך מכירים את השם שלו, אבל האימפקט שלו – כפי שתואר על ידי אנשים בכדורסל האמריקאי – נמצא למעלה איפשהו עם מנהלי תאגידי ענק. בתקשורת הוא כונה 'וורלד וייד ווס', השחקנים קוראים לו 'דוד ווס', בתעודת הזהות הוא קרוי וויליאם ווסלי.

דיסקליימר: ווס לא מרבה להתראיין, לכן רוב המידע עליו ברשת הוא תערובת של הגזמות, אגדות ואינפורמציה שלא בהכרח מדויקת. לכן כשאני קורא שהסופר-אייג'נט דיוויד פאלק כינה אותו 'אחד משניים-שלושה האנשים הכי משפיעים בספורט האמריקאי' אני מתייחס לזה בתור הגזמה ומניח שהוא כנראה בטופ-10. גם אם זה מגובה בטענה של כתב אחר שאומר 'הוא הבנאדם השני הכי חשוב בספורט האמריקאי, אחרי פיל נייט (מייסד נייקי)'. סיפור החיים שלו כנראה לא יעובד לסדרה או סרט, פשוט כי אף תסריטאי לא יאמין לחלק בו – לפי אחד הסיפורים – אחד בשם מייקל ג'ורדן הגיע למועדון אותו ווס ניהל (שאכן היה פופולרי בקרב שחקני NBA), שיחק מול ווס קלפים (למרות שהעובדה שג'ורדן מהמר כפייתי היא רכילות שידועה לכל) והפסיד לו נתח קטן ממותג ג'ורדן בנייקי. זה לא אמין, הקהל יזפזפ.

הופעתם פעם בטלוויזיה? מה הייתה ההופעה הראשונה שלכם? כמה אנשים אמרו לכם אחר כך שהם ראו אתכם? אני לא יודע אם זו באמת הופעת הבכורה של ווס בטלוויזיה, אבל זו הייתה הפעם הראשונה ששמו לב אליו באמת. ה-19 לנובמבר 2004. הפאלאס באובורן הילס. מצלצל מוכר? הנה סרטון שירענן את הזכרון שלכם. כדי לראות את ווס אתם אפילו לא חייבים ללחוץ על 'פליי', אתם רואים בתמונה את האיש שמחבק את ארטסט? נעים מאד. וויליאם ווסלי

 

תחילת הדרך שלו, לפי המידע שזמין ברשת, הייתה בחנות נעליים בפילדלפיה. שם, בגיל 16, הוא יצר קשרים עם שחקנים מקצוענים כמו דרל דאוקינס ודאג קולינס, וגם עם שחקני תיכון כמו ליאון רוז ומילט ואגנר. אבל השחקנים לא הגיעו אל המוכר הצעיר בשביל נעליים, לא רק בכל אופן: ווסלי הפך לפופולרי בקרב השחקנים הודות ליכולת שלו ליצור קשרים אישיים ובעיקר לדעת את כל מה שחשוב ולדאוג למי שסביבו: אם להכיר את הספרים הפופולריים בעיר, לדעת מאיפה להשיג כרטיסים להופעות או לאיזה מועדונים הכי כדאי לצאת. ווסלי התחיל לבנות את עצמו כ'האסלר' במובן הכי נקי של המילה. יש לכם חבר שתמיד מכיר מישהו? כזה. ב1986 ואגנר, חברו הטוב של ווס, נבחר בדראפט הNBA. הוא העביר שנה בCBA וב1987 חתם כשחקן חופשי בלייקרס הגדולה. ווסלי הצטרף אליו, והתחיל ללמוד את העולם המקצועני. כדי להתפרנס – לפחות לפי מה שסיפר לעיתונאים בזמנו – הוא עבד בחברת ייעוץ משכנתאות, כשהוא משתמש בקשרים שלו עם שחקנים בליגה לרכוש את הנכסים הראשונים שלהם.

עונה לאחר מכן ואגנר עבר לאירופה. ווסלי חזר לפילי, בין היתר כדי לשמש דמות אב לבנו של ואגנר, שגר עם אימו בניו ג'רזי. איפשהו לקראת סוף שנות ה-80 הכיר דרך חברים משותפים (הרוקי של הסיקסרס קני פיין, שהיה חבר לקבוצה של ואגנר במכללת לואיסוויל) את המצטרף החדש לסיקסרס ריק מאהורן, שנתן לו עבודה כשומר במועדון הלילה אותו ניהל. באותה תקופה קבוצות היו נשארות בעיר לאחר משחק חוץ, והמועדון של מאהורן היה המקום בו שחקנים הגיעו לשתות ולהשתחרר אחרי משחקים. מאהורן אמנם היה חדש בפילדלפיה, אך היה מוכר ברחבי הליגה מעברו בדטרויט, כאחד השחקנים הקשוחים בשורות הבאד בויז. ווס השתמש בכישוריו ובקשריו כדי להתקדם מהדלת, עד לניהול המקום. לצד ההתחככות בכוכבי הליגה בצורה פחות פורמלית ויותר אישית, ניהול המועדון איפשר לו גם להתחיל לפתח קשרים בתעשיית הבידור. הפרטים אמנם לא לגמרי ברורים, אבל כנראה שהמועדון הזה היה המקום בו הכיר את ג'ורדן. לא ברור האם מדובר באינטרקציה אקראית או שוגנר, שהספיק לחזור לליגה, ערך בינהם הכרות לבקשתו של ווס, אבל מה שמשנה זו התוצאה: ג'ורדן העסיק את ווס באחד ממחנות הכדורסל שלו, ו-ווס התקבל לפמליה שלו. נאמן לדרכו, ווס השתמש במעמדו החדש כדי להרחיב את רשת הקשרים שלו והכיר אנשים בחלונות הגבוהים של חברות הספורט (נייקי, ריבוק). המעמד הלא רשמי אך מרכזי של ווס הפך אותו לסוג של 'פיקסר': אתה עיתונאי שרוצה לראיין שחקנים שלא מתראיינים? דבר עם ווס. אתה אתלט שהסתבך בהימורים? דבר עם ווס. גורמים בסביבת הבולס מספרים על כך שווסלי תמיד נמצא בסביבה אחרי משחקי חוץ, ובין היתר שימש כמעין יחצ"ן של שחקנים, שהגיעו למועדונים אחרי המשחקים. אירוע קידום אחד כזה התרחש דווקא בפילי ב-1997, כשדחף צלם שהתקרב יותר מדי לדניס רודמן. אבל המקרה המשמעותי במסלול של ווס במהלך אותה שנה הייתה כשמישהו – לא ממש ברור אם מישהו מטעם הליגה, ריבוק או סתם מישהו שהכיר אותו – קרא לו 'לטפל' במעצר של אלן אייברסון, שנתפס עם מריחואנה ונשק. ווס התחיל ללוות את אייברסון מקרוב, כולל בגישור בינו לבין ה'חליפות' בליגה: אם זה יו"ר ארגון השחקנים דאז בילי האנטר או אפילו המאמן החדש והמקובע של אייברסון, לארי בראון.

תחילת שנות ה-2000 היו עמוסות עבור ווס: חזרתו מפרישה של ג'ורדן הפגישה בין וושינגטון בין מייקל לבין שחקן שגדל בפילדלפיה והפך לכוכב תיכונים שם – ריפ המילטון. בעוד שאין תיעוד לקשר בין המילטון התיכוניסט לווס, המעורבות של האחרון באקדמיות הכדורסל לצעירים (AAU) כנראה הפגישה בין השניים. עם זאת לצידו של ג'ורדן בוושינגטון הקשר התהדק. במקביל, ווס ניצל את ההשפעה שלו על ואגנר הבן כדי לשכנע אותו לשחק בקולג'. דחואן ואגנר היה מועמד ללוטרי מיד אחרי התיכון, אבל ווס שכנע אותו כי המאמן הנכון יוכל להשפיע עליו לטובה. במקרה המאמן הנכון היה עוזר המאמן לשעבר של לארי בראון בסיקסרס. אחד, ג'ון קאליפרי. כחלק מההתחייבות של ואגנר הבן לממפיס, אותה אימן קואץ' קאל, האוניברסיטה סידרה לואגנר האב עבודה במחלקת הכדורסל של האוניברסיטה, בנוסף חבר של דחואן התקבל לממפיס על אף שלא עמד בדרישות הסף לקבלה. כשההטבות שקיבלה משפחת ואגנר התגלו לתקשורת קאליפרי חטף אש מה שהוביל לכך שהוא סירב לחזרתו של דחואן לאוניברסיטה. ואגנר יצא לדראפט ונבחר במקום השישי בדראפט 2002 על ידי הקאבס. עם המעבר לליגה ואגנר נדרש למצוא סוכן שייצג אותו. ווס הרים טלפון למכר מהתיכון. אחד בשם ליאון רוז.

הקשרים העסקיים בין רוז לווסלי נמשכו לאורך כל אותן השנים, אבל הסוכנות הקטנה שהקים רוז לא הצליחה להתרומם ועד אותה נקודה רוז ייצג בעיקר שחקנים משניים. לאחר חתימתו של ואגנר ווסלי הפנה יותר ויותר לקוחות אל רוז, כולל את השם הגדול בליגה באותו הזמן – אחד, אלן אייברסון. ווסלי ניסה למשוך בכל חוט אפשרי על מנת לגייס לקוחות, נניח סקאוט שתיאר איך כדי למשוך את לנארדו בארבוסה – אז גארד בן 20 מברזיל שהמילים היחידות שידע באנגלית הן לדקלם את Hard Knock Life של ג'יי זי – ווס הרים טלפון מול עיניו לג'ורדן (והגיע למענה קולי) והתקשר לג'יי זי כדי שבארבוסה יוכל להשמיע את הגרסה שלו למקור.

באופן מקרי לחלוטין, הבחירה של קליבלנד בואגנר, בן טיפוחיו של ווס, הסתדרה מצוין עבור האחרון. הפרוייקט המרכזי של ווסלי באותה התקופה היה תיכוניסט מעיר קטנה קרובה לקליבלנד. שם העיר: אקרון. שם השחקן: לברון ג'יימס. ווסלי כמובן לא חיכה עד לשנתו האחרונה של ג'יימס בתיכון כדי להכניס אותו למעגל ההשפעה, עוד כשג'יימס היה בן 15 ווסלי יצר מערכת יחסים עם אביו המאמץ של ג'יימס. המהלך שקנה את ג'יימס סופית היה כשווס הכיר בינו לבין ג'יי זי, אליל ילדותו. אגב לקראת סוף עונת הרוקי של ואגנר בקליבלנד, והאחרונה של לברון בתיכון, ג'יי זי חתם על חוזה די חסר תקדים עם חברת ריבוק, שהייתה אז הספונסרית של תלבושות הNBA ושהכוכב הגדול שלה היה בחור צנום בשם אלן אייברסון. בסיום אותה עונה ווס עזר לחבר בין ריפ המילטון ללארי בראון, שעזב את פילדלפיה. חיבור שיזכה באליפות בעונה הבאה. אחרי האליפות של הפיסטונס ווס התלווה לנבחרת ארה"ב לאולימפיאדה, אותה אימן לארי בראון ובשורותיה שיחקו אייברסון וג'יימס. ווסלי התחבר שם גם עם הכוכבים הצעירים וייד וכרמלו אנתוני.

הקטטה בפאלאס הייתה עוד משחק שבו ווס נכח. אולי כדי לתמוך בחבריו המילטון ולארי בראון. אבל כשהדברים התחילו להשתבש, הוא היה בצד המרגיע דווקא של שחקני אינדיאנה. הוא מרסן את רון ארטסט ולאחר מכן מלווה את ג'רמיין אוניל בירידה מהמגרש. אני לא יודע איזו היכרות מוקדמת הייתה בין אוניל, ארטסט ו-ווסלי לפני אותו המקרה, אבל הדרך שבה התנהל ווסלי מול השחקנים – ולא רק במקרה הזה – כנראה הותירה חותם על עוד אנשים. בכתבה מ-2007 מצוטט מייק בראון, מאמן קליבלנד, כשהוא אומר "בואו נגיד את זה ככה, אם יש לי בעיה ואני צריך השפעה מבחוץ, אני יודע שאני יכול להתקשר אליו. אנחנו מדברים כל הזמן". בראון היה עוזר מאמן באינדיאנה במהלך הקטטה בפאלאס, ובסיום אותה עונה מונה להיות מאמנו של לברון בקליבלנד.

בסיום עונת 2005 ווסלי קצר את הפירות של ההשקעה שלו: לברון ג'יימס פיטר את סוכנון, ארון גודווין, ובמקום מינה – בצעד שהרים לא מעט גבות – את חבריו הקרובים מאבריק קארטר וריץ' פול להיות הנציגים שלו, לצד הסוכן החדש שלו: לאון רוז. כחלק מאותו ההסכם רוז צירף לשורות הסוכנות שלו את פול, וחנך אותו. במקביל ווסלי המשיך לטפח את היחסים שלו עם קאליפרי. לאחר שואגנר פוטר מהאוניברסיטה ווסלי המליץ על מחליף: שחקן העבר (שבין היתר שיתף פעולה עם ריפ המילטון בוושינגטון) רוד סטריקלנד. ביולי 2005 הליגה חתמה על הסכם עם ארגון השחקנים שימנע מתיכוניסטים להצטרף ישירות לליגה. ווסלי זיהה הזדמנות וידע בדיוק מי צריך להיות המוציא לפועל שלה. במחנה כדורסל ב-2006 הכיר שני תיכוניסטים: דרק רוז וטייריק אוונס. ווסלי ניצל את ההשפעה שלו יחד עם הרקע של קאליפרי בNBA כדי למשוך את אוונס (ב2007) ורוז (ב2008) לשורות ממפיס. שניהם הצטיינו בעונה היחידה שלהם במכללה ועזבו מיד אחריה. שנתיים לאחר מכן התברר כי ציוניו של רוז הועלו על מנת שיעמוד בדרישות הכניסה לאוניברסיטה, וכי מישהו אחר ביצע עבורו את מבחני הSAT (המקבילה האמריקאית לפסיכומטרי).  הביקור בפיינל פור של ממפיס ב-2008, עם רוז, נמחק מהספרים, אבל קאליפרי, שוב, יצא נקי – הוא עבר לאוניברסיטת קנטאקי, ולקח איתו את סטריקלנד לתפקיד עוזר המאמן. זו הייתה הפעם השניה שפיינל פור שקאליפרי מגיע אליו נמחק מהספרים, אחרי שב-1996 הסתבר כי מרכוס קמבי קיבל מתנות והטבות בשווי של עשרות אלפי דולרים. קמבי הושעה מליגת המכללות וניגש לדראפט הNBA.

לצד סימני השאלה שעולם מפעילותו, כל העדויות המדברות עליו טוענות שבניגוד להרבה מהאנשים שמעמידים פנים שהם דואגים לשחקנים אך בפועל סוחטים מהם כספים, לווס באמת אכפת מהשחקנים והוא דואג לא לשרוף גשרים. המטבע שבו ווס מדבר הוא פשוט גישה לשמות הגדולים ביותר, להרחיב את מעגל הקשרים כדי להיות מי שיודע איך להשיג את מה שצריך להשיג. במאי של 2010 ווס הצטרף באופן רשמי לCAA, הטייטל שלו היה סוכן מאמנים, אך בפועל הוא המשיך למשוך בחוטים שונים בכל הרמות – מטורנירים של שחקני תיכון, דרך הקולג'ים ועד לNBA. שני הלקוחות הראשונים שלו היו ג'ון קאליפרי ומאמן שיקאגו דאז, טום ת'יבודו. הטיימינג לא היה מקרי. קיץ 2010 היה הקיץ של 'ההחלטה'. בהמשך עלו טענות לא מאוששות שהחתימה של ת'יבודו בCAA הייתה על מנת שווס יפעיל את ההשפעה שלו על לברון ג'יימס, כדי שיצטרף לשיקאגו, בה שיחק גם דרק רוז שווס חיבר לאונ' ממפיס. ביוני החלו שמועות שלברון ג'יימס יצטרף לאיזו קבוצה שתצליח לצרף את כריס פול בטרייד מההורנטס. ההורנטס לא התכוונו לסחור בפול והטענה הייתה שווס עומד מאחורי הידיעות לתקשורת.

שמועות או לא – כריס פול חתם בCAA, בזמן שלברון, וייד וכריס בוש – כולם מיוצגים על ידי אותה הסוכנות –  חתמו באותה הקבוצה. כמה ימים אחרי ההודעה של לברון בESPN, כרמלו אנתוני התחתן בחתונה מרובת משתתפים ומפורסמים עם זוגתו, מנחת הMTV לאלא ואסקז. בחתונה, אחד המברכים כריס פול רמז על הקמת 'ביג 3' נוסף, הפעם בניו יורק. כרמלו היה שחקן דנבר באותה העת, פול שיחק בניו אורלינס.

ב2012 הגיעה הפרידה של CAA מלברון ג'יימס. ווס, שחנך את פול, מאבריק קרטר ושות' ראה אותם פותחים את קלאץ' ספורטס, הפעם בלי עורך דין מחויט כמו רוז בפרונט. במקביל הפרופיל הציבורי של ווס התחיל לעלות. ג'יי זי הזכיר אותו בשורה בשיר Pound Cake יחד עם דרייק ובהמשך גם דרייק נתן לו קרדיט. "I learned the game from William Wesley you can never Check Me". אמנם זה יצא בדיס טראק, אבל כשרואים את ההשפעה שדרייק צובר ברחבי הליגה, אולי זו לא אמירה סתמית. השם של ווס צף גם במהלך הדוקו של ESPN על מסורת הוואן אנד דאן של ג'ון קאליפרי. זו שווס באופן קבוע דאג לנתב אליה את מיטב הכשרונות מהAAU. בשנים האחרונות, לאור התעוררות המחאה נגד אי-התשלום לאתלטים בכדורסל המכללות הNBA התחילה לנסות וליצור מסלול עוקף מכללות דרך הג'י ליג. את המסלול הזה דחף מי שהיום הוא המנהל המקצועי של הג'י ליג – רוד סטריקלנד, שהיה עוזרו של קאליפרי בממפיס וקנטאקי.

https://www.instagram.com/p/BbCLEVagehp/

במרץ 2020 לאון רוז מונה להיות נשיא הניקס, והמינוי הראשון שלו היה של ווסלי לתפקיד 'יועץ מיוחד'. גם אם הקשר בין רוז, ווס והניקס מתחיל באופן רשמי רק עכשיו, לווס ורוז יש היסטוריה של השפעה על הקבוצה: מלבד כרמלו אנתוני – שלפי השמועות הניקס לא ניסו להוריד את המחיר עליו, למרות שהיה יכול להפוך לשחקן חופשי בקיץ 2011 ולהגיע לניקס בחינם – גם אנדראה ברניאני היה לקוח של רוז, וכזכור לווס היה קשר עם לארי בראון, שמונה לניקס אחרי האליפות בדטרויט. אחרי המינוי, מאמן עבר בניקס טען שלווס יש קשרים קרובים עם ג'יימס דולאן, ושהוא זה שעמד מאחורי פיטוריו ב-2013, לאור העובדה שהיסס אם להאריך את חוזהו של כרמלו אנתוני, שהיה לקוח של CAA. בקיץ 2012, כשמייק וודסון ניהל מו"מ על אימון הניקס בחוזה קבוע, עלו טענות כי הנהלת הניקס דורשת שיחליף את סוכנו, קית' גלאס, בנו של ג'ו גלאס שהיה הסוכן של לארי בראון שניהל את העסקה בה בראון חתם על חוזה ל-5 שנים, ופוטר לאחר שנה אחת. וודסון חתם עם CAA, וקיבל את החוזה בניקס. שנה אחר כך הניקס החתימו על חוזה את אחיו של ג'יי אר סמית'. שניהם לקוחות של CAA. באותה העונה שחקן ניקס אנונימי טען שישנה העדפה ברורה ללקוחות של CAA גם באימונים עצמם. לאחר המינויים הרשמיים של רוז ו-ווס מונו לתפקידי המפתח במועדון מספר רב של לקוחות עבר ב-CAA (כולל כמובן תום ת'יבודו, המאמן הראשי) ו\או יוצאי קנטאקי, אותה מאמן ג'ון קאליפרי (אגב, אחד המינויים הוא של קני פיין, ההוא שהכיר לווס את ריק מאהורן, שהיה מאמן הגבוהים של קאליפרי בקנטאקי מאז 2010).