קיץ 2017 היה יותר מעניין מהפלייאוף. כוכבים שעוברים מקבוצה לקבוצה במגה טריידים, שחקנים חופשיים שחותמים על חוזים גבוהים. המרדף אחרי הסופרסטארים הקיץ היה חסר פשרות והניב כמה קבוצות מאוד מעניינות. לקראת פתיחת עונת 2017-18, הכדור הכתום עם פרוייקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: וושינגטון וויזארדס

לדף הקבוצה 

מי עזב: בויאן בוגנדוביץ' (חופשי, אינדיאנה), טריי בורק (חופשי, ניו יורק), ברנדון ג'נינגס (חופשי, סין)

מי הגיע: טים פרייזר (טרייד, ניו אורלינס), ג'ודי מיקס (חופשי, אורלנדו), מייקט סקוט (חופשי, אטלנטה)

חמישיה: ג'ון וול, בראדלי ביל, אוטו פורטר, מרקיף מוריס, מרצ'ין גורטאט

ספסל: יאן מהימני, קלי אוברה ג'וניור, ג'ייסון סמית', טים פרייזר, תומאס סטורנסקי, מייק סקוט, שלדון מקלין

עונת 2015-16 והקיץ השחון שהגיע אחריה הובילו לכך שהתחזיות ניבאו לוויזארדס מאבק על הפלייאוף במזרח. אנחנו חשבנו אחרת, אלא שפתיחת העונה של הקבוצה הייתה מזעזעת. הקבוצה מהבירה הפסידה שמונה מתוך עשרת המשחקים הראשונים שלה, והיה נראה כי ההחלפה של רנדי וויטמן בסקוטי ברוקס לא הוכיחה את עצמה. אז, לפתע, ההתקפה של הוויזארדס התחילה להתחבר.

מאמצע נובמבר ועד סוף מאי הקבוצה ניצחה 43 ניצחונות לעומת 19 הפסדים, כולל רצף של 3-18. הייתה זו עונת פריצה של כמה שחקנים, אבל מעל לכל – התחברות של אחת החמישיות הטובות בליגה. החמישייה הראשונה של הוויזארדס כאילו נולדה לשחק ביחד: ג'ון וול הוא אחד מהיוצרים הטובים שיש בליגה, ועל הדרך גם מוסר נפלא. בראדלי ביל הוא יוצר משני וסקורר מגוון שיכול לעשות נקודות בדרכים רבות ושונות. אוטו פורטר בעונת פריצה עם קליעה משודרגת לשלוש ומרקיף מוריס אפשרו לשניים הללו את הריווח וקלעו את הזריקות שלהם ביעילות לא רעה בכלל. ולקינוח, מרצ'ין גורטאט שימש כסנטר פיק-אנד-רול וריבאונדר התקפה טוב.

ביחד, החמישייה הזו הייתה רביעית ב-net rating בעונה הרגילה עם מדד של 8.1+, ובפלייאוף היא סיימה ראשונה מכל החמישיות ששיחקו ביחד לפחות 100 דקות עם מדד מדהים של 18+.

ההשפעה של

הקליעה המשופרת של אוטו פורטר הזניקה את מספר החדירות של וול וביל ב-35% מהעונה הקודמת. נלקח מ-Bleacher Report

הבעיה של הקבוצה הייתה בספסל. קלי אוברה השתלב נהדר כששיחק במקום מרקיף מוריס או גורטאט (רק בעונה הרגילה), אבל הדקות שבהן החמישייה השנייה שיחקה היו דקות שבהן וושינגטון נאבקה כדי לשמר את היתרון שבנתה החמישייה הראשונה. בנוסף, מהימני בילה את מרבית העונה פצוע, וטריי בורק התחזה (לא באמינות מרובה) לשחקן כדורסל. באמצע העונה וושינגטון נתנה לברוקלין בחירת סיבוב ראשון כדי לשכור את שירותיו של בוגדנוביץ' והיד שלו משלוש, וגם החתימה את ברנדון ג'נינגס, שנתן משחק וחצי טובים בפלייאוף אבל חוץ מזה היה מזעזע ביותר.

אחרי ש-42 נקודות של ג'ון וול במשחק השישי מול אטלנטה סגרו את הסדרה ב-2-4, חצי גמר המזרח זימן להם מפגש מול בוסטון, ואיפשר לכל האוהדים הזדמנות להתענג על היריבות הנוכחית הגדולה בליגה. ואכן, הקוסמים והשדונים האירים לא אכזבו, וסיפקו את סדרת הפלייאוף הטובה ביותר ב-2017.

הוויזארדס היו קרובים לקחת אחד משני המשחקים הראשונים בבוסטון, ואז ניצחו את שני המשחקים הבאים בבית בהפרש ממוצע של 24 נקודות, רק בשביל להפסיד את החמישי בחוץ ב-22 הפרש. המשחק השישי הוכרע על ידי סל ניצחון של ג'ון "אף אחד לא יתלבש אצלי בבית כמו להלוויה" וול, אבל את השביעי כבר הכריע העומק של בוסטון. למרות ההפסד, זו הייתה העונה הטובה ביותר של הוויזארדס מאז 79\1978, אז הם (תחת הכינוי לשעבר "הבולטס") הפסידו בגמר לסיאטל סופרסוניקס זצ"ל.

קיץ חם

הקיץ בוושינגטון היה בסימן מי שנשאר. ג'ון וול, אחרי שנים של מרמורים לגבי גובה החוזה שלו (בעיקר בגלל שרג'י ג'קסון קיבל את אותו הסכום שוול קיבל), זכה להארכת חוזה בגובה של 170 מיליון דולר ל-4 עונות, אשר תיכנס לתוקף רק בעוד 2 עונות. מבולבלים? הכוונה היא שבעונה הזו ובעונה הבאה וול ירוויח קצת פחות מ-20 מליון דולר, אבל אחר כך השכר שלו יקפוץ ל-38 מליון דולר.

עם אוטו פורטר זה הלך קצת יותר קשה. פורטר רצה מקסימום והוויזארדס היססו. הוא חתם בברוקלין על הצעת חוזה מקסימום ולוויזארדס לא נותרה ברירה אלא להשוות. הם לא היו מוכנים לאבד את פורטר, שבשתי העונות הקרובות ירוויח הכי הרבה כסף בקבוצה, עד שהארכת החוזה של וול תכנס לתוקף. בינתיים, מרקיף מוריס זוכה, לצד אחיו התאום, מהאישום בתקיפת אדם, וגם הוא יהיה בשירות הקבוצה בעונה הקרובה. בכך זוכים הוויזארדס לשמר את החמישייה הנהדרת שלהם.

הספסל הוא סיפור אחר. הארכות החוזים לשחקנים המובילים הובילו את הוויזארדס לוותר על הזכויות של בויאן בוגדנוביץ', שחתם לשנתיים באינדיאנה. חשוב לזכור שהטרייד עליו עלה לקבוצה בבחירת הדראפט בסיבוב הראשון, ואילו בחירת הדראפט של הסיבוב השני הועברה לניו אורלינס בתמורה לטים פרייזר, עושה משחק סביר שנתן דקות טובות בעונה שעברה בזמן שג'רו הולידיי היה פצוע.

מנגד, ג'ודי מיקס, קלעי שלשות מעולה שהקריירה שלו סובלת מפציעות, הוחתם תמורת 6.7 מיליון דולר לשנתיים, ומייק סקוט הגיע מאטלנטה. סך המשכורות של וושינגטון בעונה הקרובה יעמוד על 123 מיליון דולר, השישי בגובהו בליגה, וככל הנראה יקשה על היכולת לחזק עוד את הקבוצה.

ועכשיו מה, מה עכשיו?   

בזמן שקבוצות אחרות עשו טריידים על כוכבים על מנת לבנות סופר-טימז, לוושינגטון כבר יש אחת. החמישייה שלהם אמנם לא נוצצת, אבל היא אחת מהטובות בליגה. גורטאט הוא היחיד שעבר את השיא, אבל כל היתר נמצאים בשנות העלייה של הקריירה.

ג'ון וול עלה ל-23 נקודות ו-10.7 אסיסטים לעומת 19.9 ו-10.2 בעונת 16\15, בעיקר עקב עלייה ביעילות. בראדלי ביל מדהים כשמגיע הפלייאוף, ובשני המשחקים המכריעים מול בוסטון הוא קלע 71 נקודות במצטבר. גם וול וגם ביל הם שני שחקנים מזן נכחד, שמזכירים אולד-סקול ומתמחים בעמדה שלהם בתקופה שבה ורסטיליות היא הדבר החדש. אסור לשכוח גם את עניין הגיל שמשחק לטובתם: וול יתחיל את העונה הקרובה כשהוא בן 27 וביל בן 24, בדיוק כמו אוטו פורטר, שהשתפר בצורה מרשימה בכל אחת מ-4 עונותיו בליגה. הבעיה מתחילה, עוד לפני שמדברים על פוטנציאל הפציעות, בספסל.

נתחיל מהחיובי: הספסל של הקבוצה נראה פחות גרוע מזה של השנה שעברה. יאן מהימני, שיושב על חוזה עתק, מתחיל את העונה בריא ובמידה וימנע מהפציעות שהשביתו אותו ל-51 משחקים בעונה החולפת יוכל להחליף את גורטאט ולהגן על הטבעת בצורה מוצלחת. קלי אוברה ג'וניור הראה ניצוצות בתור סמול פורוורד צעיר, אתלטי וקשוח, שכבר זכה לחמת אוהדי הסלטיקס ולהקנטות משונות שהובילו אותו לצאת בהכרזה כי אינו לסבית. טים פרייזר הינו שדרוג על פני הרכזים המחליפים של הקבוצה בעונה שעברה. ג'ייסון סמית' וג'ודי מיקס מסוגלים לקלוע, וגם תומאס סטורנסקי, שהיה נהדר באירופה והעונה הקודמת הייתה בעיקר עונת הסתגלות עבורו, מקבל דקות רבות בקדם עונה וזוכה לפידבקים חיוביים.

על אף המחמאות, החמישייה השנייה עדיין צריכה להוכיח את עצמה כחמישייה שמסוגלת לתת דקות טובות ביחד, ובפלייאוף, כאשר הרוטציה מצטמצמת, הוויזארדס עוד יצטרכו לגלות מי הם השחקנים הנוספים ברוטציה שאפשר לסמוך עליהם במעמד שכזה בלי להיחלש משמעותית.

בנוסף, כשמדובר בוושינגטון, הפציעות תמיד ברקע. זה מתחיל ממרקיף מוריס שלא יפתח את העונה בגלל פציעה. סמית' ואוברה ג'וניור יאבקו על המקום שהתפנה. בראדלי ביל, אשר כבר הועלו תמיהות לגבי החומר שממנו הוא עשוי, החמיץ חמישה משחקים בלבד בעונה שעברה. סגנון המשחק האקספלוסיבי של ג'ון וול, לצד בעיות ברכיים בעבר, יכול יום אחד להסתיים באסון סטייל דריק רוז. התקרה של הקבוצה הזו תיקבע במידה רבה על ידי המצב הבריאותי של שחקני החמישייה שלה.

אחרי שקליבלנד נחלשו, והפלייאוף האחרון הראה כי הפער בין הוויזארדס לבין בוסטון אינו גדול, גמר המזרח ואפילו הגמר לא נראים כמו משימה בלתי אפשרית. אבל כדי שזה יקרה, צריך להגיע שיפור אינהרנטי נוסף מצד השחקנים שכבר משחקים בקבוצה, ומעניין יהיה לראות לאילו גבהים נוספים הם יוכלו להגיע, אם בכלל. בכל מקרה, בפרפראזה על זאק לואו ושארלוט – וושינגטון ממש, אבל ממש טובים בזה שהם משחקים במזרח.

התחזית: פציעה אחת (תסריט ריאלי) והם מסיימים ללא ביתיות, אבל מאחר ואנחנו לא רופאים, נלך על תחזית נטולת פציעות. 50 ניצחונות ומאבק על המקום השני במזרח. בפלייאוף ביל יתעלה שוב, השאלה היא אם הפעם זה יספיק לגמר המזרח.

וגאס חזתה לקבוצה 47.5 ניצחונות, חושבים שאתם יודעים יותר טוב? בואו לשחק במשחק האובר-אנדר שלנו, ואולי תזכו בספר נבחרת החלומות.