מדי שלישי נעלה פה טור לסיכום השבוע שהיה ב-NBA.

קליפרס עושים קליפרס

אחרי שפתחו את העונה עם 4 נצחונות, הקליפרס מתפרקים בכל מובן של המילה. פטריק בברלי סיים את העונה, דנילו גאלינרי ומילוש תאודוסיץ' פצועים (גאלינרי לפי הדיווחים אמור לחזור ברביעי), והמכה האחרונה היא שבלייק גריפין יעדר כחודשיים עם נקע בברך. הפציעה מגיעה אחרי שאוסטין ריברס נוחת לו על הברך ומקפל אותה בכיוון שהיא לא אמורה להתקפל.

זה נראה רע מאוד, ואיכשהו בלייק יוצא "רק" עם נקע. ריברס כבר יטפל בג'וניור בבית.

הקליפרס עם מאזן 8 – 14, 3.5 משחקים מחוץ לפלייאוף, ועם המון סימני שאלה להמשך. הבעיה העיקרית היא שפירוק לא ממש אפשרי כרגע. בלייק גריפין חתום ל5 עונות על סכומים אסטרונומיים. דנילו גאלינרי ירוויח יותר מ20 מליון דולר ב2 העונות הבאות (לא כולל הנוכחית). ה-2 האלה מספיק טובים בשביל למנוע מהקליפרס בחירה גבוהה, אבל לא מספיק בריאים לאורך זמן בשביל לסחוב את הקליפרס לפלייאוף. מצד אחד הקליפרס מחוייבים לבנות סביב השניים סגל שחקנים מספיק טוב, מצד שני, הנכסים המועטים שיש לקבוצה באים עם תאריך תפוגה מאוד קרוב – בקיץ.

דיאנדרה ג'ורדן יכול לצאת מהחוזה שלו בקיץ, וסביר להניח שיעשה את זה. הפעם יהיה לקליפרס מאוד קשה להחזיר אותו. ג'ורדן סנטר הגנתי מצויין, שחקן פיק אנד רול מעולה, ואחד שלא מנסה לעשות יותר ממה שהוא יודע. לפי השמועות' 4 קבוצות רוצות אותו : מילווקי, וושינגטון, טורונטו ומיניסוטה. גם קליבלנד הוזכרה, אבל הסטטוס שלהם לא ברור. כשיש עוד חודשיים עד הטרייד דד ליין, הדרישות של הקליפרס בינתיים בשמיים. ממילווקי נראה שהם רוצים לפחות 2 מבין הנסון, ברוגדון ומידלטון, אם לא את כל השלושה. מקליבלנד הם ידרשו את הבחירה של הנטס. לא ברור מה יש לטורונטו ווושינגטון להציע שהקליפרס ירצו. מן הסתם ככל שזה יגרר ויתקרב לדד ליין, המחיר ירד והלחץ יעלה.

השחקן השני שיש לו ערך שוק גבוה הוא לו וויליאמס. השחקן שרגיל לתפקד כסקורר מהספסל יכול לחזק כמעט כל קבוצה, ויושב על חוזה סופר נוח של 7 מליון דולר. הוא יהפוך לשחקן חופשי בקיץ. לא ברור איזה קבוצות יהיו מוכנות לוותר על נכסים עתידיים בתמורה לשחקנים שיכולים לברוח בקיץ, טובים ככל שיהיו. מצד אחד זה נוח, מצד שני זה פוגע במחיר.

בכל מקרה, בין אם הולכים לפירוק או לא, הגיע הזמן לשקול את המשך עבודתו של דוק ריברס. הקליפרס במתכונתם הנוכחית מיצו את עצמם, ופול היה הראשון לזהות וללכת. ריברס לא בנוי לבניה מחדש. ברגע שהספינה של הסלטיקס שקעה, הוא ברח. הסלטיקס לפחות הרוויחו בחירת דראפט. סטיב באלמר הביא בקיץ את ג'רי ווסט להנהלה. לא ברור האם ווסט רצה את ההחתמה של גריפין, שנראית כרגע כמו טעות (בדומה להחתמה של כרמלו בניו יורק). עכשיו הגיע הזמן לתת לווסט לעשות את הקסם שלו ולראות האם הוא יכול לפתור את הסמתוכה הזו.

אף פעם אל תזלזלו במלך

פתיחת עונה נוראית של קליבלנד שלחה אותי לכתוב עליהם פעמיים. בפעם הראשונה בחשש, בפעם השניה בהחלטיות. עכשיו הגיע הזמן לפרסם התנצלות שתקבר בעמוד 9 של הטור. קליבלנד עדיין מדורגת רק במקום ה-26 בדירוג ההגנתי עם 108 נקודות ל100 אחזקות כדור, אבל כשמסתכלים על רצף הנצחונות היא כבר הרבה יותר טובה. מקום עשירי בליגה עם 103 נקודות ל100 אחזקות כדור, כשגם ההתקפה משפרת 2 נקודות. הנט רייטינג הוא 9.9, שלישית אחרי יוסטון וגולדן סטייט. הכי קל לתלות את השינוי בהעדרות של דרק רוז שהמשחק האחרון במדי הקבוצה היה בנצחון על מילווקי (לפני 13 משחקים), אבל זה לא כך. בתחילה החליף אותו בחמישיה אימן שאמפרט, שניתן לומר שהוא שיפור הגנתי. אחרי הפציעה של שאמפרט הגיע תורו של חוזה קלדרון, ודי בטוח שההגנה של קלדרון בגילו רעה פחות או יותר כמו זו של דרק רוז.

יש 2 גורמים מרכזיים בשיפור של קליבלנד, השיפור של הספסל, והשיפור של קווין לאב. הירידה של דויין ווייד לספסל הפכה אותו לטוב בהרבה. ווייד, קורבר, פריי וג'ף גרין עולים לשחק, ומחזיקים בנט רייטינג הכי טוב בקליבלנד. כשהם על הספסל המגמה הפוכה. ההורדה של ווייד לספסל הוסיפה סקורר ומנהיג לספסל. קורבר ופריי מרווחים את המגרש, וייד וגרין חודרים. אם לאב על המגרש, וייד מנהל ולאב עוזר בריווח. אם לברון, הוא מנהל, ו-ווייד מתמקד בסקורינג. לברון יכול לנוח יותר כי גם כשהוא לא על המגרש, קליבלנד נשארת עם נט רייטינג חיובי.

השינוי השני הוא בקווין לאב. הנט רייטינג שלו על המגרש העונה הוא מינוס 1.7. באחד עשר המשחקים האחרונים זה קפץ לפלוס 7.8. לאב יותר מעורב בהתקפה, קולע ומוריד ריבאונד כמו שהוא ידע לעשות במיניסוטה. צריך לזכור שהיו לא מעט משחקים קלים על הנייר ברצף הזה, אבל גם לפניו קליבלנד נכשלה במשחקים קלים על הנייר (אורלנדו, ניו יורק, אטלנטה). הרצף מאפשר לקליבלנד שקט ולתת לאיזייאה תומאס יותר זמן להחלים. הוא מוריד את הלחץ מהמערכת, ומזכיר לכולנו שקליבלנד עדיין הקבוצה הכי טובה במזרח.

ממפיס לחצו על כפתור הפניקה

אם בקליפרס מהססים אם ללחוץ או לא, בממפיס לא חיכו ולחצו חזק חזק. הפיטורים של דייויד פיזדייל היו מפתיעים. פיזדייל נראה כמו מאמן מצויין, שהצליח לשנות כיוון בממפיס מהגריט אנד גריינד לכדורסל מודרני יותר, מהיר יותר. מצד שני, לאור כל מה שיוצא מהקבוצה (לא דיבר עם גאסול 10 חודשים וכו'), לא ברור איך פיזדייל החזיק שם מעמד עד עכשיו. מאמן שלא מתקשר עם השחקנים שלו, שלא לומר הכוכבים שלו, זה בעיה. מצד שני, אי אפשר להאשים את פיזדייל בזה ששחקן שלא תורם כלום לקבוצה מקבל שכר מקסימום.

השאלה עכשיו מה עושים. מייק קונלי פצוע, וממפיס כבר 4.5 משחקים מחוץ לפלייאוף. ב2 העונות הבאות 70% מהשכר של ממפיס הולך למייק קונלי, מארק גאסול וצ'אנדלר פארסונס. נראה שמבין השלושה רק לגאסול יש שוק משמעותי. קונלי רכז מצויין, אבל בעמדה הכי עמוסה בליגה עם השכר שהוא מקבל, קשה לראות קבוצה שתשקיע ותיקח אותו. פארסונס כבר בצד הלא נכון של הקריירה ועדיין לא הגיע לגיל 30. גאסול הוא הנכס הסחיר היחידי וגם הוא בן 33.  גם אם הקבוצה תעביר את גאסול, היא לא תוכל להתחיל תהליך בניה עם השכר של קונלי ופארסונס. ואגב, אם היא פיטרה את המאמן בגלל מארק גאסול, עכשיו להעביר אותו בטרייד? מסובך ולא ברור. טייריק הוא השחקן הכי טוב שם השנה והוא לא ישאר בעונה הבאה על שכר מינימום.

הלך הקסם

אורלנדו פתחה את העונה במאזן 8 – 4, וחלקינו פה באתר מיהרו לטעון שמדובר במגמה. עכשיו מגיע החלק שאנחנו מפרסמים הכחשה בעמוד 9 בטור. אורלנדו התאדו באותה מהירות שבה התחילו כשהם מפסידים 9 משחקים ברצף. ב-12 המשחקים האחרונים ההגנה של אורלנדו היא הגרועה בליגה. זה לא קשור לאלפריד פייטון או די ג'י אוגוסטין. זה לא קשור לעובדה שארון גורדון קולע פחות טוב (לא בהרבה). זה קשור לאופי הרך של השחקנים בקבוצה. היה נראה שפרנק ווגל שנחשב למאמן הגנתי סידר את הנושא, אבל מסתבר שלא. בלי הגנה, אי אפשר להצליח בליגה. אחוזי השלשות של היריבות נגד אורלנדו הם הכי גבוהים בליגה. בימים אלו זה אסור באיסור חמור.