"מה הלאה?" הוא ההקדמה של הכדור הכתום לעונת המלפפונים של ה-NBA. ננסה להעריך עד יום הדראפט איך כל הקבוצות הליגה רואות את עתידן ואילו מהלכים הן ינסו לבצע כדי להתקדם לשם. נתחיל מהגרועה לטובה לפי המאזן בעונה הרגילה, והיום – וושינגטון וויזרדס.

מה היה לנו?

העונה של הוויזרדס התחילה בהארכת החוזה המפתיעה, לדעת רבים, של בראדלי ביל. אחרי הפציעה הקשה מאוד של וול נראה היה שביל יילך בדרכו של אנתוני דיוויס ויחפש לצאת מקבוצה גרועה. במקום זאת הוא האריך חוזה לארבע שנים. אבל בלי וול זה היה הוא, תומאס ברייאנט, דאוויס ברטאנס, הרוקי רוי האצ'ימורה ואייזיאה תומאס הדי גמור – לא בדיוק מתכון להצלחה.

ביל היה מספיק טוב כדי לקחת את הקבוצה למאזן שאיפשר איום על הפלייאוף כשהעונה נפסקה, והוויזרדס נכנסה לבועה. אבל אז הסתבר שביל וברטאנס לא ישחקו שם, מה שהפך את הוויזדרס למיותרים. שלא במפתיע הקבוצה הפסידה בכל משחקיה פרט לאחרון חסר החשיבות, ועברה לתכנן את העונה הבאה.

התוכנית

הדבר הכי חשוב שקורה בוויזרדס לא קשור להחלטות של ההנהלה, אלא לצוות הרפואי שלה. ג'ון וול כבר חזר להתאמן,  ועל פי הדיווחים נראה טוב ומרגיש טוב. ההיסטוריה של פציעות אכילס לא חד משמעית – יש שחקנים שיכולתם נפגעה קשות (אלטון בראנד, קובי ברייאנט) וכאלה שחזרו לא פחות טובים (דומיניק ווילקינס, רודי גיי). אפשר לקוות שמדע הרפואה התקדם מאז, ואם וול יכול לחזור ליכולתו מלפני הפציעה הוויזרדס אמורים להיות מספיק טובים כדי לפחות להיאבק על הפלייאוף.

מעבר לוול אין הרבה גמישות בסגל. החוזים הגדולים מדי של מהינמי ומיילס מסתיימים, אבל יחד עם החוזפלצת של וול והמקסימום של ביל אין לוויזרדס מקום רב מתחת לתקרת השכר. בדראפט הם יבחרו במקום התשיעי שלא מעורר יותר מדי תקוות. ההחלטה הגדולה שהם יצטרכו לקבל היא האם דאויס ברטאנס, שהוכיח את עצמו כאחד מקלעי השלוש המדויקים בליגה, אכן מצדיק את הכסף הגדול שהוא יקבל – אצלם או במקום אחר.

מהלכים אפשריים

בדרך כלל בחלק הזה אפשר להתפרע בטריידים, אבל לא נראה שלוויזרדס יש טריידים מתבקשים. אף אחד לא ישלם על וול – אולי החוזה הכי גרוע בליגה, גם אם הוא חוזר ל-80%. את ביל לא כדאי להם להעביר אלא אם כן הוא מבקש. המהלך המתבקש הוא החתמה של ברטאנס במשהו כמו 60 M$ לארבע שנים.

מהלך אפשרי אחר יכול לקרות אם יתברר שוול לא במיטבו, או לחילופין ביל בכל זאת יבקש טרייד לפני תחילת העונה. הנטס ישמחו לתת את לוורט, דינווידי וג'ארט אלן, אולי אפילו עם בחירת דראפט, בשביל ביל.

סיכונים

הסיכוי והסיכון המרכזי הוא הבריאות של וול. אם וול יהיה בריא הוויזרדס יחזור לבינוניות, אולי אפילו בינוניות פלוס. אם לא הם ימשיכו לדשדש בירכתי הליגה ולבזבז את השנים הטובות בקריירה של ביל.