הנה הדברים העיקריים שקרו בטרייד דד ליין.

האיש שלא עבר

אחרי שבוע וחצי שבהם אנתוני דייויס תפס את אור הזרקורים הוא נשאר בניו אורלינס. הסיבה העיקרית היא כנראה שהפליקנס רוצים לחכות לקיץ כדי שהסלטיקס יצטרפו למירוץ. הסלטיקס כנראה עודדו אותם לחכות, ורמזו להם שהחבילה שלהם תכלול את ג'ייסון טייטום, אל הורפורד, מרכוס סמארט, רוברט וויליאמס ו-3 בחירות סיבוב ראשון. זו בהחלט הצעה ששווה לחכות לה, השאלה היא האם היא באמת תהיה שם בקיץ. מה יקרה אם טייטום יצטיין בפלייאוף? מה יקרה אם בוסטון יגיעו לגמר הליגה? מה יקרה אם טייטום יפצע או דייויס יפצע? איזה מקלות בגלגלים יתקעו קלאץ' כדי שהטרייד לא יקרה? הרבה דברים יכולים לקרות עד הקיץ. האם איינג' יהיה מוכן לעשות את הטרייד גם אם ידבר עם דייויס ודייויס יודיע לו קבל עם ותלתן שהוא עוזב בקיץ שאחרי?

חוץ מזה, צריך לזכור שדני איינג' נחשב לאחד הג'י אמים הכי ממולחים בליגה. כמו מוכר מכוניות משומשות שמבטיח לך מרצדס מהניילונים ובסוף מוכר לך מזדה 3 מליסינג. עכשיו זה טייטום, הורפורד, סמארט, וויליאמס ו-3 בחירות סיבוב ראשון. בקיץ זה יכול להיות בראון, היוורד, שמי אוג'ליה ו-3 בחירות סיבוב שני. אם זה יקרה, הלייקרס מן הסתם יורידו גם את ההצעה שלהם. ההצעה הכי טובה שלהם כבר איבדה את זובאץ שעבר לקליפרס (שבכל מקרה היה מסיים חוזה בקיץ).

לפי השמועות, הלייקרס הציעו, בסופו של דבר, את כל החמישה (בול, קוזמה, אינגראם, הארט, זובאץ) + 2 בחירות סיבוב ראשון + לקחת את החוזה של סולומון היל. זו הצעה לא רעה בכלל. יש נטייה לזלזל בצעירים של הלייקרס (מי בדיוק יהיה אולסטאר וכו'). צריך לזכור שבסופו של דבר מדובר בשחקנים צעירים ששיחקו במערכת דורשת, וכל מה שהם שמעו כל הזמן זה איזה כוכב יגיע. השנה הנחיתו עליהם את לברון, שהוא לא בדיוק השחקן שהכי קל להתפתח לידו אם אתה צעיר מבטיח.

אינגראם שחקן ארוך, ויכול להיות סקורר מעולה. דוראנט הוא לא יהיה, אבל הפוטנציאל עדיין שם. בול עושה המון דברים מעולה, חוץ מהדבר הקטן הזה של לשים את הכדור בסל. הוא שומר מצויין, יש לו ראיית משחק יוצאת דופן, והוא רק 2 עונות בליגה. הארט שחקן נשמה. אני לא טוען שיש כאן פרוספקט טוב מטייטום. אף אחד מהם לא מתקרב. אבל יש כאן חומר לעבוד איתו.

הבעלים של הפליקנס העדיפו להמר על הקיץ. יכול להיות שבסיטואציה מסויימת הם יוכלו לקבל את זאיון וויליאמסון. אני בספק רב. מה שכן הם הכניסו את המועדון ללימבו. מצד אחד, עדיף להם לא לשתף את דייויס. זה ישפר את עמדתם לקראת הדראפט וישמור על הנכס היקר. מצד שני, דייויס וארגון השחקנים מתכננים להלחם בזה. אגב, כל הבלגן הזה לא מגיע לדייויס. 6.5 עונות הוא לא אמר מילה על כמה הניהול של המועדון הזה גרוע. הוא לא התלונן על הקבוצה שלא בונים לו. הוא לא העיר על אף החתמה גרועה, אף טרייד מזעזע, אף ויתור על בחירת דראפט נוספת. הוא שתק, שיחק ותרם לקהילה. לא מגיע לו היחס הזה מהמועדון ומהאוהדים.

הפליקנס לא רק בחרו להמר על הקיץ, יש פה סוג של נקמה. יש משהו זחוח בהתנהלות של המועדון מלוס אנג'לס, ולא מאתמול. משהו שגורם לקבוצה שממול להרגיש שמישהו בלייקרס סובב להם את השחקן. ככה היה עם אינדיאנה וג'ורג', ככה עם קוואי והספרס. המועדונים שממול לא רצו לדבר בכלל עם הלייקרס. עכשיו תוסיפו לזה את אפקט לברון, שלמראית עין זה נראה שהוא המאסטר מיינד מאחורי ההצהרות של דייויס, זה רק מעצים את ההתנגדות. החוק השלישי של ניוטון אומר: כאשר גוף מפעיל כוח כלשהו על גוף אחר, הגוף האחר יפעיל כוח השווה בעוצמתו אך מנוגד בכיוונו על הגוף הראשון. הלייקרס ולברון הפעילו כוח על ניו אורלינס, הפליקנס הפעילו כוח זהה בחזרה. הם התעלמו מהלייקרס, נתנו להם להראות מיואשים, ופילגו את חדר ההלבשה שלהם. הם נתנו ללייקרס לנהל טרייד במעמד צד אחד.

מירוץ החימוש במזרח

העיתוי של הטרייד על האריס היה מוזר משהו. קצת אחרי שהוא קלע סל נצחון עבור הקליפרס, אבל הרבה יותר מדי מוקדם לפני הטרייד דד ליין. יכול להיות שפילדלפיה היו צריכים לסכם על הטרייד אבל לחכות עם הפרסום שלו עד שעה לפני הדד ליין (זה אפשרי היום? אם טרייד סוכם ו-ווג' או שאמס לא יודעים עליו, האם הוא באמת סוכם?). בכך פילדלפיה אפשרה לטורונטו ומילווקי יותר מדי זמן להגיב ולפתוח מירוץ חימוש כללי במזרח, כאשר כל קבוצה הלכה על גישת חיזוק שונה.

פילדלפיה העלו את הסטאר פאוור שלהם. הביאו את טוביאס האריס ושילמו מחיר יקר. אגב, התשלום הוא לא על 3 חודשים של האריס. התשלום הוא על זכויות הבירד שלו. רק איתם הם יוכלו להחתים אותו בקיץ. בלי זכויות הבירד ועם באטלר, סימונס ואמביד, לפילי לא יהיה מספיק כסף כדי לרדוף אחריו. נראה שההנהלה מוכנה לשלם את המס הנלווה ל-4 אולסטארים, והם ינסו לשמור על כולם בקבוצה.

יש המון סימני שאלה לגבי השילוב של הארבעה. פילדלפיה רוצה התקפה זזה, בזמן שבאטלר והאריס הם בעיקר שחקני פיק אנד רול. את המעט פיק אנד רול שהיה באטלר לקח, מה יעשו עם טוביאס? איך הוא יסתדר אם יצטרך להיות האופציה הרביעית בהתקפה? האם, במקרה הזה, עוד זה לא פחות? בווריורס השילוב של המון כוכבים עובד בעיקר בגלל שלכל ה-4 כמעט אין אגו. חוץ מזה, סטף ו-KD הגיעו אחרי שכבר קיבלו את ההכרה ולכל אחד מהם היה תואר MVP. לדריימונד וקליי הייתה אליפות. סימונס ואמביד בתחילת הדרך ועדיין אין עליהם את הסטאמפה. באטלר לא הצליח יותר מדי בשיקגו ומינסוטה. האריס כבר בקבוצתו החמישית. התחושה היא שלכל אחד מהארבעה יש מה להוכיח, והשילוב יקשה עליהם לעשות את זה.

מילווקי לעומתם פשוט הוסיפו עוד ממה שכבר יש.

מירוטיץ' משתלב מצויין בשיטת המשחק של מילווקי. הוא לא יוסיף להם מימדים חדשים, אבל ייתן עוד מאותו דבר. פחות או יותר מה שלופז או אילאיסובה נותנים על רגליים צעירות יותר. למקרה של פציעה של אחד מהשלושה, יש גיבוי.

טורונטו לעומת זאת הביאו שם גדול, אבל כזה שיגרום להם לשנות את כל מה שעשו עד עכשיו. גאסול מגיע וקשה להאמין שהוא יעלה מהספסל כמו ואלנצ'יונאס. החמישיה של טורונטו עבדה מצויין עם איבקה בחמש וסיאקם ב-4. ואלנצ'יונאס קיבל המון כדורים בחמישיה השניה, ודיי התעלל בסנטרים שעלו מולו בחמישיות השניות של היריבות. גאסול יזיז מהחמישיה כנראה את איבקה, ולא ברור איך זה ישפיע. מצד שני, ההתקפה שהסתמכה המון על יכולת היצירה של קוואי לעצמו ושל לאורי לאחרים, מקבלת מנהל משחק נוסף. גאסול הוא אחד הסנטרים הטובים בניהול משחק בליגה. כמו כן, מדובר בשחקן הגנה מצויין ובעל אינטלגנציית כדורסל גבוהה. ההשתלבות שלו בטורונטו אמורה להיות מהירה, אלא אם יהיו קרבות אגו.

מה שברור הוא שכל הקבוצות רואות הזדמנות לפרוץ קדימה. לברון לא התבייש לקחת קרדיט גם פה

היה צריך להשאיר לפרשנים לומר את זה.

זאת שרוצה להגיע לפלייאוף במערב, וזאת שלא

הקליפרס התחילו את העונה מצויין, ואפילו הובילו את המערב בשלב מסויים. הפציעה הבלתי נמנעת של גלינארי ולוח משחקים קצת קשה יותר, הורידו אותם עד למקום השמיני. הבחירה שלהם מוגנת לוטרי, אחרת היא עוברת לבוסטון ולכן הם החליטו שעדיף להם לפרק. אחת השאלות המרכזיות בתחילת העונה הייתה האם הם ייתנו להאריס את החוזה שיבקש. הקליפרס נתנו תשובה – לא. הם שלחו את האריס וקיבלו עליו מחיר מלא, לאנדרי שאמט ו-2 בחירות סיבוב ראשון. לקליפרס עדיין יש שחקנים טובים, אבל קשה לראות אותם שומרים על המקום בפלייאוף בלי האריס. ללא ספק החלטה לא נעימה בטווח הקצר, אבל החלטה מצויינת בטווח הארוך. סיבוב ראשון בפלייאוף המערב לא ייתן להם כלום, ככה הם שומרים ומוסיפים נכסים.

ראו הקינגס, וראו גם את הבלאגן בלייקרס, והחליטו ללכת על זה. הם בסך הכל משחק אחד מאחורי הקליפרס, ואם הקליפרס בחוץ, אין שום סיבה שהם לא יכנסו. בשביל זה הם הביאו את האריסון בארנס. לקינגס היה חור ב-3 ובארנס ממלא אותו. הוא מוסיף מימד שמאוד חסר להם, שחקן שיודע ליצור לעצמו בהתקפה העומדת (בערך, הוא עושה את זה ביעילות נמוכה, אבל עדיין עושה את זה). אם בארנס ימצא את מקומו במהירות ליד הילד ופוקס, זה יכול לעבוד.

בשני המקרים בוסטון נדפקים. הם כנראה יפסידו את הבחירה של הקליפרס שהיא מוגנת לוטרי, ודווקא הבחירה של הקינגס שאינה מוגנת כלל תהיה כנראה נמוכה יותר.

פילדלפיה מעבירה את מרקל פולץ

המון נכתב על סאגת מרקל פולץ. פילי החליטו אחרי הטרייד על האריס שאין טעם להמשיך בזה. הערך של פולץ נמוך, ועדיין עדיף להעביר אותו עכשיו. פולץ עבר לאורלנדו שנתנה את סימונס ובחירת סיבוב ראשון. מה שמוזר פה הוא דווקא הצד של אורלנדו. פילי רצו את טרנס רוס, אורלנדו העדיפו לתת את ג'ונתן סימונס ולהוסיף בחירת סיבוב ראשון (של OKC). רוס חוזה נגמר ויש סיכוי סביר שיעזוב בקיץ. למה לאורלנדו שלא ממש קרובה לפלייאוף לשמור עליו?

דן חסכן

אם אתם וושינגטון וויזארדס, ברור לחלוטין למה תרצו לרדת מתחת למס. הקבוצה מסריחה את הפרקט, אין שום סיבה שהבעלים יענש בגלל זה. אבל כשאתם יוסטון רוקטס, זה צורם. קבוצה עם שאיפות שרוצה להתקדם אבל חותכת שחקנים כדי לחסוך כמה גרושים. זה משדר משהו לא טוב לקבוצה.

ולפינת השאלה הקבועה – מה לעזאזל עושים הבולס?

אני לא מצליח להבין את ההגיון של הבולס בלהביא את אוטו פורטר. אמנם לפארקר אין ערך כשחקן בשביל הבולס, וכנראה שלא היו מחתימים מחדש את פורטיס (יהיה יקר מדי), ועדיין, לקחת את החוזה של פורטר עם עוד 54 מליון דולר ב-2 העונות שנשארו לו? לא מצליח להבין.