"מה הלאה" מאיץ לקראת פתיחת תקופת ההעברות, והפעם – טורונטו ראפטורס.

מה היה לנו?

טורונטו פתחה את העונה שאחרי האליפות עם לא מעט חששות. אחרי ששני שחקני חמישיה עזבו לל.א. – קוואי לקליפרס וגרין ללייקרס – רבים חשבו שטורונטו תחזור ליכולת שלה מימי דרוזן העליזים ולא תהווה איום ממשי בפלייאוף.

החשש הזה הופרך, כשסיאקאם השתחל בטבעיות למשבצת השחקן המוביל, ופרד ואנווליט שודרג לחמישיה והציג יכולת שלא היתה מביישת אולסטאר. המנג'ר יוג'ירי הוכיח שהוא עדיין מסוגל למצוא שחקנים טובים בשכר מינימום וקיבל לא מעט מטרנס דיוויס, מאט תומאס וכריס בושיי. ובשורה התחתונה הראפטורס סיימו את העונה והבועה עם המאזן השני בליגה – טוב מזה של הלייקרס והקליפרס – ועם מעמד של מועמדת רצינית לצאת מהמזרח.

בפלייאוף הם נתנו סוויפ קליל לנטס לפני קרב אדיר מול הסלטיקס, שנגמר בלא פחות משבעה משחקים, כמעט כולם צמודים. לצערם של הראפטורס, הם לא הצליחו לנצח את הסלטיקס. המאוכזב הגדול מהסדרה ההיא היה סיאקאם, שהלטיקס הימרו בהצלחה על הקליעה שלו מבחוץ.

התוכנית

לטורונטו יש בסך הכל ארבעה שחקנים משמעותיים שכבר חתומים לעונה הבאה – לאורי, אנונובי, סיאקאם ונורמן פאוול. כל היתר סיימו חוזה, והראפטורס יצטרכו להחליט אם מנסים להשאיר אותם ובאיזה מחיר.

השאלה הגדולה של הקיץ הזה תהיה פרד ואנווליט. היכולת שהציג, וסט הכישורים שלו, יגרמו לכל קבוצה עם מקום מתחת לתקרה להציע לו חוזה גדול. הראפטורס יכולים להציע לו יותר מכולן, אבל הצעה של 25 M$ לעונה תגדיל את ההתחייבות שלהם מאוד ועלולה למנוע מהם להתמודד על השחקנים הגדולים בקיץ 21', ובראשם יאניס.

שני הסנטרים של הקבוצה, מארק גאסול ואיבקה, מסיימים גם הם חוזה. גאסול נראה גמור לחלוטין בפלייאוף וכבר התחילו דיבורים על חזרה אפשרית של לברצלונה, ובכל מקרה לא יצדיק חוזה גדול. איבקה, לעומתו, חווה עונת פריחה, ויכולת הקליעה שלו תהיה מצרך מבוקש בקרב כל מי שיכול להרשות לעצמו.

או ג'י אנונובי מועמד גם הוא להארכת חוזה, אבל סביר להניח שלא יקבל אותה בקיץ הזה. סביר שהראפטורס רוצים לראות אותו ממשיך, אבל לא יסכנו את הגמישות הכלכלית בקיץ הבא בשבילו.

גם עם חוזים גדולים לואנווליט ואיבקה, הראפטורס יכולים לשמור לעצמם מקום לחוזה מקסימום בקיץ הבא אם לא יתנו חוזים גדולים נוספים. המשמעות היא שהקבוצה לא תוכל לנצל את ה-MLE העונה לחוזה של יותר משנה אחת.

מהלכים אפשריים

שימור הקבוצה – ואנווליט מקבל 80 M$ ל-4 שנים, איבקה מקבל 45 ל-3 שנים. גאסול חותם על 8 M$ לעונה אחת עם אופציית קבוצה על עונה שניה.

MLE – מי שיכול מאוד להתאים לקבוצה הוא דאוויס ברטאנס, שהרכב אפשרי שלו לצד איבקה, לאורי, ואנווליט וסיאקאם נותן לקבוצה ריווח מקסימלי שיאפשר לסיאקאם ללכת לסל במקום לזרוק מבחוץ. לא בטוח שה-MLE יספיק כדי להביא אותו, ולא בטוח שטורונטו תרצה להתחייב על סכום גדול. מצד שני, בסכום כזה הוא סופר סחיר.

הנוסטלגיה – דרוזן. הוא לא מרוצה בספרס, ויש שמועות על כך שיבחר לצאת מהחוזה וללכת לשוק החופשי. לפני שנתיים הרעיון שיחתום על MLE היה נשמע מטורף, אבל בכדורסל של היום ברור שגם קבוצות חלשות לא ששות להתחייב לשחקן חוץ שלא קולע שלשות ולא שומר טוב.

פירוק הקבוצה – לא מסלול שמישהו בטורונטו יבחר בו, אבל לגמרי יכול לקרות. ואנווליט מקבל הצעת מקסימום מקבוצה נואשת (בואו נודה,כולם יודעים שזו הניקס). איבקה מעדיף לוותר על המיליונים הנוספים שיכול היה לעשות והולך למילווקי או ללייקרס.  גאסול חוזר לספרד. במתאר כזה יכול להיות שאפילו לאורי יעדיף לא לבלות את גיל 35 שלו במאבק על ביתיות במזרח ויבקש לעזוב.

סיכונים

כמו שראינו, הסיכון הגדול הוא שטורונטו תעמוד בפני ברירה אכזרית – או שתשלם יותר מדי לשחקנים שלא שווים את זה ותוציא את עצמה מהמירוץ ליאניס, או שתאבד את טובי שחקניה ותעמוד בפני עונה רעה. אבל, בהכירנו את יוג'ירי, אפשר לסמוך עליו שינהל את הסיכון בצורה מופתית, ויצליח גם להעמיד קונטנדרית השנה וגם ישמר גמישות כלכלית לעונה הבאה.