"המוסף" – טור חדש מאת אריק גנות, שינסה להאיר כמה זוויות לגבי התופעות הבולטות העונה. והיום – מה אומרים לנו הנצחונות של הלייקרס ולאן הם מסוגלים להגיע כשהם משחקים בהילוך שני?


אז אם נתחיל מהסוף – הלייקרס טובים. ממש טובים. הרבה יותר מאשר בשנה שעברה. אז ראינו קבוצה שנבנתה קודם כל על הגנה חזקה, ואחר כך על היכולות העילאיות של לברון ודיוויס (ומדי פעם פלייאוף רונדו) בהתקפה. בסך הכל זה עבד מצוין, מספיק בשביל אליפות, אבל העמיס על שני הכוכבים ולא תמיד נראה מרשים במיוחד.


העונה אנחנו רואים קבוצה אחרת, והיא מפחידה. התוספת של גאסול, שרודר והארל שיפרה מאוד את יכולת המסירה של השחקנים המשלימים, וגם את יכולת הקליעה אחרי שדני גרין איכזב בקטגוריה הזו. הארל הוסיף מימד ייחודי בהתקפה – הוא יכול להרוג משחק לבד אם לא שומרים אותו חזק בפנים. ביחד קיבלנו קבוצת התקפה חזקה (שביעית בליגה באופנסיב רייטינג) שאפילה השתפרה בהגנה ומובילה את הליגה בדירוג ההגנתי – שיפור בשתי הקטגוריות יחסית לעונה שעברה.

המרוויחים הגדולים מהשיפור ההתקפי הם לברון ודיוויס. לברון ירד ב-2 דקות למשחק יחסית לעונה שעברה. גם כשהוא על המגרש הוא מתאמץ פחות, מה שבא לידי ביטוי ביותר שלשות, פחות אסיסטים והרבה פחות חסימות וחטיפות. המשחק הגדול הלילה היה הראשון שבו לברון הגיע ל-30 נק' או ל-2 חסימות, ובסך הכל הרביעי שבו חטף שני כדורים.  אצל דיוויס הנתונים דומים – כמעט 2 דקות פחות, הרבה פחות חסימות וחטיפות. דיוויס זורק פחות שלשות, אבל הרבה פחות אגרסיבי בהליכה לסל, מה שמתבטא ב-5 הליכות לקו למשחק לעומת 8.5 בעונה שעברה. דיוויס אמנם אמר שהוא מתוסכל מעצמו, אבל נראה שהוא ולברון פשוט שומרים על עצמם ונחים על המגרש אחרי פגרה קצרה מהרגיל.


מרוויח גדול נוסף הוא קנטוויוס קאלדוול פופ. בעונה שעברה הוא הושמץ כמי שזכה לחוזה גדול רק בגלל קשרים, אבל הוכיח את עצמו כ-3&D מהסוג שכל קבוצה רוצה. העונה זה כבר טוב בצורה לא סבירה – מ-39% מצוינים ל-3 בעונה שעברה הוא עלה ל-57% (!!) ב-12 משחקים. ברור זה לא יישאר ככה, אבל המשחק לצד מוסרים כל כך טובים משאיר לו זריקות שמתאימות לאימון.

בשורה תחתונה החבורה המופלאה הזו מוליכה את הליגה, וזה לא נראה שהם אפילו מתאמצים. סביר להניח שלפחות אחוזי השלוש יירדו – כרגע הם קולעים 39% עונתי – אבל ההגנה תישאר מצוינת, ובסופו של דבר כל העניין הוא להגיע לפלייאוף, ומשם לתת ללברון ו-AD לעשות את שלהם. לפחות כרגע, יש לנו את כל הסיבות לחשוב שהלייקרס הם המועמדים הראשיים לאליפות, ולא בטוח שזה אפילו קרוב.