בקושי הספקנו להתאושש מעונת 2019-20 מלאת האירועים שהסתיימה באוקטובר ואנחנו כבר עם הפנים לעונה הקרובה, שתהיה מקוצרת ותכיר לנו פיצ'ר חדש: טורניר פליי-אין על המקום השמיני בכל קונפרנס. בנוסף, נתחיל להתרגל לנציג החדש שלנו מעבר לים, דני אבדיה, ולשלל פנים מוכרות בקבוצות חדשות. אז אילו הפתעות מחכות לנו הפעם? ב-23 בדצמבר נתחיל לגלות.

לקראת פתיחת עונת 2020-21, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: אינדיאנה פייסרס

לדף הקבוצה

נשארו: ויקטור אולדיפו, מלקום ברוגדון, דומאנטס סאבוניס, מיילס טרנר, טי.ג׳י. וורן, ג׳רמי לאמב, דאג מקדרמוט, ג׳סטין הולידי (הוחתם מחדש), טי.ג׳י. מקונל, גוגה ביטדזה, ארון הולידי, אדמונד סאמנר, ג׳אקר סמפסון (הוחתם מחדש).

עזבו: טי.ג׳י. ליף (אוקלהומה סיטי), אלייז׳ה ג׳ונסון (טורונטו).

הגיעו: קיילן מרטין (שוק חופשי), ג׳אלן לק (טרייד), קאסיוס סטנלי (דראפט).

חמישייה: מלקום ברוגדון, ויקטור אולדיפו, טי.ג׳י. וורן, דומאנטס סאבוניס, מיילס טרנר.

ספסל: ג׳רמי לאמב, דאג מקדרמוט, ג׳סטין הולידי, טי.ג׳י. מקונל, גוגה ביטדזה, ארון הולידי, אדמונד סאמנר, ג׳אקר סמפסון, קיילן מרטין, ג׳אלן לק, קאסיוס סטנלי.

המהלכים הגדולים של עונת 2019-20:

אז מה היה לנו שם?

למרות ההיעדרות של אולדיפו, שנפצע בעונה שלפני, הפייסרס פתחו את העונה לא רע בכלל. ברוגדון, שהגיע ממילווקי, נתן מספרים מעולים, ווורן ולאמב הראו שהם יכולים גם לשמור וסאבוניס עבר לחמישייה, מיצב את עצמו ככוכב של הקבוצה ונבחר לאולסטאר. לקראת אמצע העונה אולדיפו חזר, אבל הוא נראה כמו צל של עצמו. הוא לא היה אקספלוסיבי כמו פעם, וגם אחוזי הקליעה ירדו משמעותית. לפני החזרה לבועה אולדיפו גם הסתבך לאחר שהודיע שלמרות שהוא בריא הוא מתכוון להגיע לבועה אבל לא לשחק. הליגה הודיע בתגובה שהוא לא יקבל כסף אם הוא לא משחק ללא סיבה מוצדקת (כחלק מהפרוטוקולים של הליגה לבועה היתה גם רשימת סיבות מוצדקות שכללה פציעה, קבוצת סיכון לקורונה, ועוד), וכך למעשה ״הכריחה״ אותו לשחק. בבועה אינדיאנה נאלצה להסתדר ללא סאבוניס הפצוע, אבל לוואקום שנוצר נכנס טי. ג׳י. וורן. הווינג שהגיע מפיניקס התפוצץ במשחקי הדירוג עם שלושה משחקים של 30+ נקודות ועוד אחד של 53 נקודות, ושמר אותם במקום הרביעי במזרח. בפלייאוף אינדיאנה לא יכלו לכישרון של מיאמי והפסידו בסוויפ. אומנם המשחקים נגמרו בתוצאה יחסית קרובה לא היה לפייסרס סיכוי מול ג׳ימי באטלר וחבורתו.

קיץ חם:

הדבר הראשון שקווין פריצ׳רד הג׳נרל מנג׳ר עשה היה לפטר את נייט מקמילן. מקמילן אימן את הפייסרס בארבע העונות האחרונות והוביל אותם לארבע הפסדים בסיבוב הראשון (מתוכם שלושה בסוויפ). עיקר הביקורת על מקמילן הייתה שהקבוצה לא אימצה סגנון משחק מודרני, מה שמהווה שם קוד ליותר מידי בידודים וזריקות מיד ריינג׳. בנוסף, היו דיווחים על כך שהיחסים בין מקמילן לשחקנים לא היו טובים ברמה האישית, ושהאווירה בחדר ההלבשה לא הייתה טובה. במקומו אינדיאנה מינתה את נייט ביורקגרן. ביורקגן הינו המאמן הראשון שיוצא מהעץ של ניק נרס, לאחר שהיה עוזרו בטורונטו בשנתיים האחרונות. ביורקגן אמור להביא איתו גישה יצירתית יותר לכדורסל, ולהציג כדורסל מודרני שמבוסס על שלשות. בנוסף העלות שלו היתה נמוכה משמעותית משאר השמות שהיו פנויים הקיץ כמו מייק דאנטוני, טיירון לו וסטן ואן גנדי.

מבחינת סגל הפייסרס לא עשו הרבה, והרוב מה שקרה היה בגדר שמועות. הם ניסו להשיג את גורדון הייוורד בסיין אנד טרייד אבל לא היו מוכנים (ובצדק) להוסיף גם את וורן לחבילה שכללה את מיילס טרנר, מקדרמוט ובחירת סיבוב ראשון (כנראה מאוד מוגנת), והעסקה לא יצאה לפועל. בנוסף, היו שמועות על כך שאולדיפו לא רוצה להישאר, ושאפילו אמר לשחקני הקבוצות היריבות במהלך משחקים שהוא רוצה לעזוב. השחקן הכחיש את השמועות, אבל נראה שיש דברים בגו.

הם החתימו מחדש של ג׳סטין הולידי על 18 מיליון לשלוש שנים. ההולידי הפחות טוב (לעומת ההולידי העוד יותר פחות טוב שגם משחק בקבוצה) מיצב את עצמו ווינג 3&D לגיטימי, והקבוצה תוכל להשתמש בו גם על המגרש וגם כנכס טרייד עם ערך חיובי.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

בשנה שעברה, אינדי התבססה על הגנה חזקה באופן מפתיע (מקום שישי ברייטינג  הגנתי) ופיק אנד רול בין ברוגדון וסאבוניס. הסגנון הזה יצר מספר בעיות:

  1. ברוגדון פחות יעיל עם הכדור ביד. אומנם הוא עבר לפייסרס כדי לקבל תפקיד יותר משמעותי בהתקפה, אבל היעילות שלו נפגעה מהשנים שלו במילווקי. בשנה שעברה 32.6% מהשלשות שזרק היו בקאץ׳ אנד שוט לעומת 74.1% מעונתו האחרונה במילווקי, והאחוזים משלוש היו בהתאם (32.6% לעומת 42.6%)
  2. שונות התקפית. מעבר לפיק אנד רול ובידודים אינדיאנה לא תקפה בעוד דרכים. ניתן היה לראות בפלייאוף מול מיאמי כיצד הגנת חילופים תקעה את ההתקפה. הם ניסו פעם אחר פעם לתקוף את באם אדבאיו אחרי חילוף בחסימה אבל ללא הצלחה.
  3. טרנר מאוד התקשה להשתלב בהתקפה. השילוב של סאבוניס בחמישייה גרם לו לעבור לתפקיד של מרווח. הוא קלע ב-34.4% משלוש כך שהוא ההגנה לא חששה להשאיר אותו חופשי לפקוק את הצבע.
  4. השילוב של סאבוניס בחמישייה גרם לוורן לשחק כסמול פורוורד. חלק מהפריצה של וורן בבועה נבעה המעבר שלו לשחק בעמדה 4. הוא הסתדר יותר טוב עם השומרים שיותר כבדים ממנו, ונהנה מריווח טוב יותר שסיפק עוד שחקן כנף.
  5. למרות ההגנה החזקה, אינדיאנה לא רצה הרבה למתפרצות. ההגנה החזקה נבעה בעיקר מאחוזי קליעה לא טובים של היריבות, ולא על כפיית איבודים, מה שהקשה על משחק הריצה. הם סיימו בקום ה-19 בליגה מבחינת תדירות התקפות מעבר, וזה הכריח אותם לשוב למשחק העומד, השבלוני והלא יעיל בחצי המגרש.

ביורקגרן אמור לפתור את כל הבעיות הללו, או לפחות את חלקן, אבל זה לא יהיה פשוט. המכשול העיקרי הינו הציוות בין סאבוניס לטרנר. צמד הסנטרים מתקשה לשחק ביחד במשחק עומד, ולשחק עם שני סנטרים בוודאי לא עוזר למשחק הריצה של הקבוצה. הפתרון המיידי הינו לא לשחק עם שניהם ביחד, אבל גם לפתרון זה יש חסרונות משמעותיים, בעיקר בחלק ההגנתי. סאבוניס לא שומר טבעת מספיק טוב, והוא לא יכול לחפות על טעויות של שחקני הפרימטר. מהצד השני, חוסר היכולת של טרנר לקחת ריבאונד הגנה מקשה על ביורקגן לשחק איתו כגבוה יחיד.

אספקט נוסף שצריך לקחת בחשבון הינו הניסיון להעביר את טרנר בטרייד. איך טרנר יגיב לעובדה שניסו להיפטר ממנו? לפי הדיווחים (אני לא מכיר אותו אישית) טרנר מאוד בוגר, והוא לא ייתן לדבר כזה להשפיע עליו, אבל אי אפשר לדעת בוודאות. עוד שחקן ממורמר, בנוסף לאולדיפו שלא רוצה להיות שם, יכול להיות מתכון לאסון בחדר הלבשה.

פתרון אפשרי יהיה שסאבוניס ישחק יותר דקות עם החמישייה השנייה. השילוב שלו עם דאג מקדרמונט שעלה מהספסל היה מעולה, והחיסרון ההגנתי שלו יהיה פחות משמעותי מול המחליפים. בדרך זו גם ניתן יהיה לתת לוורן את הבמה להוביל את הקבוצה כמו שעשה בבועה. אפרופו וורן, הוא מתמודד עם פציעה (plantar fasciitis) שתגרום לו לפספס את פתיחת העונה ועדיין לא ברור מתי הוא יחזור. הוא שיחק עם הפציעה במהלך הפלייאוף, אבל ביום חמישי האחרון (10.12) הפייסרס עדכנו שהוא מוגדר כ-week to week, ועם היסטוריית הפציעות שלו זה מעט מדאיג.

בעיה נוספת הינה בכל הקשור לאולדיפו. הגארד, שפרץ לפני לפני שלוש עונות, מסיים חוזה בעונה הקרובה ויש סימני שאלה משמעותיים בקשר ליכולת שלו להישאר בריא, וליכולת שלו לשחזר את הרמה מאותה עונת פריצה. בשתי העונות האחרונות הוא שיחק 55 משחקים בלבד, וגם כששיחק הוא לא הזכיר את אותו שחקן. הרבה תלוי באיזו רמה הוא יציג השנה. בתסריט האופטימי (מבחינת הקבוצה), הוא חוזר בסערה, נשאר בריא, ובמהלך העונה חותם על הארכת חוזה באינדיאנה. בתסריט הפסימי, הוא משחק לא טוב במשחקים הראשונים, נפצע, אף קבוצה לא מוכנה להעביר תמורתו נכנס חיובי, והוא עוזב בקיץ למקום נוצץ יותר. האמת כנראה תהיה איפשהו באמצע, אבל זאת שאלה שתרחף מעל אינדי לאורך כל העונה.

במבט יותר כולל לפייסרס יש חמישייה נחמדה, אבל ללא אפסייד של מעבר לסיבוב ראשון ועם שלל אופציות שבהן הכל יכול לקרוס. ההמשכיות משנה שעברה תעזור להם בפתיחת העונה, אבל ללא חזרה מופלאה של אולדיפו לשחקן שהיה לפני שנתיים יהיה להם מאוד קשה בפלייאוף.

תחזית:

אולדיפו יהיה סביר, טרנר יעבור בטרייד באמצע העונה, אבל במזרח של העונה זה יספיק למקום שביעי. יפסידו בפעם החמישית ברצף בסיבוב הראשון ויאבדו את אולדיפו בקיץ.