בקושי הספקנו להתאושש מעונת 2019-20 מלאת האירועים שהסתיימה באוקטובר ואנחנו כבר עם הפנים לעונה הקרובה, שתהיה מקוצרת ותכיר לנו פיצ'ר חדש: טורניר פליי-אין על המקום השביעי והשמיני בכל קונפרנס. בנוסף, נתחיל להתרגל לנציג החדש שלנו מעבר לים, דני אבדיה, ולשלל פנים מוכרות בקבוצות חדשות. אז אילו הפתעות מחכות לנו הפעם? ב-22 בדצמבר נתחיל לגלות.

לקראת פתיחת עונת 2020-21, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: קליבלנד קאבלירס

לדף הקבוצה:

נשארו: אנדרה דראמונד (מימש אופציית שחקן), קווין לאב, מתיו דלאבדובה (הוחתם מחדש), לארי נאנס ג'וניור, דאנטה אקסום, צ'די אוסמן, קולין סקסטון, דריוס גארלנד, דילן ווינדלר, קווין פורטר ג'וניור, דין וויד

עזבו: טריסטן תומפסון (סלטיקס)

הגיעו: דמיאן דוטסון, ג'אוויל מגי, ג'ורדן בל, אייזיק אוקורו

מתנדנדים: ת'ון מאקר, לוי רנדולף, מרקיז בולדן, צ'ארלס מתיוז (חוזים למחנה אימון)

חמישייה קולין סקסטון, דריוס גארלנד, אייזיק אוקורו,  קווין לאב, אנדרה דראמונד

ספסל: מתיו דלאבדובה (הוחתם מחדש), לארי נאנס ג'וניור, דאנטה אקסום, צ'די אוסמן, דילן ווינדלר, קווין פורטר ג'וניור, דין וויד, ג'אוויל מגי, ג'ורדן בל, דמיאן דוטסון

המהלכים הגדולים של עונת 2019-20:

אז מה היה לנו שם?

אין ציפיות – אין אכזבות, כמאמר המשפט הידוע. לקאבס, קבוצה שהצהירה כבר בתחילת השנה שהיא שמה דגש על פיתוח צעירים ולא על ניצחונות, ואפילו הביאו את ג'ון ביליין, מאמן קולג' עטור ניסיון, בדיוק למטרה הזו, לא אמור להיות לחץ כדי להשלים עונה ללא מתחים מיות–

אוי.

אז לא. הקאבס בהחלט עמדו בכל הציפיות על המגרש, כשרק פוש בתום העונה מנע מהם את תואר ההגנה הגרועה בליגה זו השנה השניה ברציפות, ומאזן של 46-19 לפני שהעונה נקטעה העמיד אותם בדיוק בקצב ל-23 ניצחונות שנחזו להם בתחילת העונה. הדרך, כאמור, הייתה מלאת חתחתים.

בייליין עטור הניסיון התגלה כמאמן זקן שמתקשה להסתגל לשחקנים מקצועניים, שכבר במהלך מחנה האימונים דווח כי הפסיקו להקשיב לו לאחר שצעק יותר מדי. קפדנות ונוקדנות לצד אימונים מפרכים הקנו לו את הכינוי "דיקטטור", פליטת פה גזענית (הוא טוען שאמר "SLUGS", השחקנים טוענים שאמר "THUGS") ודאי לא תרמה, ו-54 משחקים לאחר מכן ביליין מצא עצמו מוותר על 12 מיליון דולר בחוזה מובטח, רק כדי שיוכל לעזוב את הקבוצה ולחזור למישיגן מכורתו, כמה שיותר מהר.

הצרות בקאבס לא הסתיימו רק עם ביליין. הארכת החוזה לקווין לאב – 120 מיליון ל-4 שנים – שהייתה יומרנית כבר בעת חתימתה, המשיכה להתפוצץ לקבוצה בפנים. הפורוורד המשיך ביכולת בינונית על המגרש, והתקשה להסתיר את תסכולו מהארגון ומהקבוצה, בין אם ממש על המגרש, כמו בסרטון לעיל (לאב מיהר להבהיר כי תסכולו שם נבע מהתרגיל של ביליין, ולא לחוסר המסירה של קולין סקסטון) או בעימות קולני עם קובי אלטמן, ה-GM, שבו לאב התלונן על הכדורסל של הקבוצה, ואף אמר שלא אכפת לו שייקנס, כי "יש לו מלא כסף".

בקשתו של לאב לטרייד לא מומשה, עקב מחסור בקונים וחוסר רצון של הקאבס להצמיד אליו נכסים כדי להעבירו, אך הקבוצה כן עשתה שינויים בסגל במהלך העונה. הקבוצה ניצלה חצי עונה טובה של ג'ורדן קלארקסון כדי להעביר אותו ואת חוזהו הנגמר לג'אז בתמורה לשתי בחירות סיבוב שני, ובתמורה לבחירת סיבוב שני, קיבלו את אנדרה דראמונד מהפיסטונס, בטרייד שללא ספק העליב את הסנטר הצעיר.

הכדורסל האנמי לאורך רוב תקופת העונה לא הותיר המון סימנים מעודדים לעתיד הקבוצה, אך ניתן היה להצביע על שינוי באנרגיות הקבוצה עם מינויו של עוזר המאמן JB ביקרסטאף כמחליפו של ביליין. את 11 המשחקים תחת שרביטו של ביקרסטאף (עד קטיעת העונה) הקבוצה סיימה במאזן של 6-5, שיפור משמעותי שהקבוצה לא הספיקה לנצל למומנטום משמעותי יותר.

קיץ חם

הקאבס הם אחת הקבוצות הבודדות בליגה שהחליטו על סטגנציה כמעט מוחלטת באוף-סיזן האחרון. כצפוי, אנדרה דראמונד, לו הייתה אופציית שחקן על-סך 29 מיליון דולר, מימש אותה במהרה לאחר שראה את השוק הקריר עבורו, וטריסטן תומפסון, שהיה שחקן חופשי, עזב את הקבוצה לאחר 9 שנים כסנטר הקבוצה. מימוש האופציה של דראמונד ביטל את היכולת המעשית של הקבוצה להיות שחקנית משמעותית בפרי-אייג'נסי. היא ודאי הייתה יכולה להיות משמעותית בניסיונות להשיג את אחד הכוכבים שעברו באוף-סיזן הקרוב להם לא היה שוק נרחב במיוחד (מתחיל בראסל ונגמר בווסטברוק), אך ההחלטה הייתה על שיפור אינהרנטי בקבוצה, ובעיקר – טנקינג לדראפט 2021 העמוס כישרון.

הקבוצה כן קלטה את ג'אוויל מגי, סנטר מחליף ראוי יחד עם בחירת סיבוב שני עתידית מהלייקרס, החתימה את דמיאן דוטסטון כעוד שחקן כנף 3&D על חוזה נוח של 4 מיל' לשנתיים הקרובות והשאירה את הסמל מתיו דלאבדובה, שגם תרם כמה דקות פרודוקטיביות במהלך השנה שעברה, על חוזה מינימום לשנה הקרובה.

בדראפט הקבוצה בחרה בבחירה ה-5 את אייזיק אוקורו, בחירה שאמורה למלא את החור בשחקן הגנה מוצק בעמדה 3 (או את המחסור בשחקן הגנה סביר איפשהו בחמישייה), שצ'די אוסמן לא הצליח למלא. 1.98, חזק מאוד, אתלטי וארוך עם אינסטינקטיים הגנתיים, אך עם ג'אמפר בעייתי.

לצער הקבוצה, הקיץ הפעלתני ביותר בקבוצה היה של קווין פורטר ג'וניור, שלאחר עונת רוקי פרודוקטיבית נעצר על הכאת אישה, ושבועיים לאחר מכן גם על אחזקת נשק וסמים ברכבו, וההליך המשפטי בעניינו עדיין בעיצומו.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

כיוון שהקאבס לא עשו שינויים משמעותיים לאורך האוף-סיזן, השאלה היא קודם כל, מה יש. זה חייב להתחיל מצמד הגארדים הצעירים והקטנים בבק-קורט, קולין סקסטון (בחירה 7 בדראפט 18'), ודריוס גארלנד (בחירה 5 בדראפט 19'), שצפויים להמשיך את הניסוי של הקבוצה עם בק-קורט נמוך ללא רכז ברור.

סקסטון המשיך למצב עצמו כספק נקודות מהשורה הראשונה עם 21 נק' ב-47 אחוז לאורך העונה, כולל 23 נקודות ב-49 אחוז מהשדה (42 אחוז מהשלוש) ב-39 המשחקים האחרונים של העונה. העובדה שמסר אסיסט רק ב-14 אחוז מהפוזשנים שלו בעונה החולפת (אחוזון 5 לעמדה שלו), 6.2 אסיסטים פוטנציאליים (מספר מזערי ביחס לזמן שבו  הוא שולט בכדור) ו-3.7 מבטים כעוסים מקווין לאב בממוצע למשחק, מעידים על כך שעל אף שהוא רק בן 21, עקומת הלמידה שלו כדי להיות מנהל משחק סביר בליגה אולי תלולה מדי. דרישה משחקן בגובה 1.85 לשחק בעמדת הקלעי היא מאתגרת עבור כל אחד, ודאי עבור שחקן כמו סקסטון, שעוד לא הראה יכולת הגנתית סבירה באף עמדה. פלוס-מינוס הגנתי של -2.11 (מקום 477 בליגה), חוסר יכולת לעבור דרך חסימות וזריזות הגנתית בינונית, בהחלט מעמידה את היכולת שלו להיות שחקן פותח בליגה בסימן שאלה.

אך גם על כל חולשותיו, אין ספק כי סקסטון שייך לליגה. עמיתו לקו האחורי מעט יותר מדאיג. דריוס גארלנד לא הראה כמעט דבר שיעזור להצביע על כך שהוא שחקן NBA שצפוי לשרוד בליגה. 12 נקודות ב-40 אחוז מהשדה, ביעילות מאוד מוגבלת מכל הטווחים,  הם סימנים מדאיגים עבור אחד שאמור היה לשרוד בליגה בזכות היכולת שלו להשיג נקודות. 42 אחוזים מתחת לטבעת (אחוזון 3 בליגה), לצד 34 אחוזים בינוניים מהשלוש, עבור שחקן שהטווח שלו מהתחום הוגדר כ"בלתי מוגבל". הקאבס העבירו במהלך השנה את גארלנד לעמדת מוביל הכדור הראשי, כנראה מתוך הבנה שסקסטון לא יגיע לרמה הזו. יכולותיו של גארלנד בתחום הראו ניצוצות, ואין ספק שהיכולת שלו להיות שחקן התקפה אפקטיבי ושלם יותר יהיו במוקד השנה השניה שלו בליגה. הקבוצה שיחקה טוב יותר עם מתיו דלאבדובה במקומו על המגרש, ולא מן הנמנע שביקרסטאף יעדיף לתת לגארלנד לעלות מהספסל כדי למצוא את הקצב שלו מול שחקנים חלשים יותר.

עוד שחקן שיסתכל בעניין על השתלבותו של גארלנד בחמישייה, הוא קווין פורטר ג'וניור, בהנחה ויעבור את ההליכים המשפטיים בהצלחה. 14 נקודות למשחק במחצית השניה של העונה ב-39 אחוז מהשלוש (44 אחוז מהשדה) יחד עם אינסטינקטיים הגנתיים ראויים, גרמו כבר להכתיר אותו כפרוספקט המעניין ביותר של הקבוצה עד כה (האם זו הצלחה של פורטר או תעודת עניות לקבוצה, זו כבר פרשנות). במימדים של 1.93 על 90 ק"ג הוא שימש עד כה כ-SF. אליבא דביקרסטאף, זו גם העמדה בחמישייה הפותחת שהוא מתמודד עליה גם כרגע (כשמולו אוסמן, אוקורו ודילן ווינדלר, בחירת הסיבוב הראשון בשנה שעברה שהחמיץ את כל השנה עקב פציעה), אך יש גם קולות שאומרים שהוא יכול לקחת גם את עמדת ה-SG הפותח. אם כי ההתאמה שלו לצד סקסטון בעייתית.

עמדת ה-SF היא המעניינת ביותר בקבוצה, מכמה טעמים. קודם כל, התחרות הפתוחה לחלוטין על העמדה הפותחת קיימת. ההנחה שלי היא שהקבוצה תעדיף לנסות את אוקורו – אוסמן לא מספיק טוב לתפקיד פותח, ואוקורו אמור להשלים טוב יותר את החמישייה הראשונה מפורטר, אז השאלה האם הוא מספיק טוב כדי למלא את התפקיד תעמוד למבחן כבר עכשיו. דבר נוסף שכדאי לשים לב אליו, נובע מכך שהכורח הוא אבי ההמצאה – לאחר תסכול מה-SFים בקבוצה, עבר ביקרסטאף לשחק נגד הזרם, והציב את לארי נאנס ג'וניור, שנע עד כה בין PF לסנטר, לצידם של קווין לאב וטריסטן תומפסון/אנדרה דראמונד. מרחב המדגם מוגבל (162 פוזשנים), אך ההצלחה מסחררת, עם נט־רייטינג של 29+. חלק מההצלחה היא מקרית (40 אחוז מהשלוש), אך שליטה מוחלטת בריבאונד, הן ההתקפי והן הגנתי, אמור להתרגם גם לעתיד, כך שאין ספק שנראה את הליינאפ הזה גם בשנה הבאה.

הורסטיליות והיציבות של נאנס ג'וניור הוא עוד דבר שכדאי לשים לב אליו. לאחר עונת שיא בשנה שעברה מכל הטווחים – 36 אחוז מהשלוש, 44 אחוז מהמידריינג' ו-74 אחוז מרשימים מתחת לטבעת. האחוזים שלו מתחת לטבעת בולטים במיוחד לאור העובדה שהוא בין השחקנים היחידים שמפעילים לחץ על הטבעת בקאבס מבחינת תדירות (44 אחוז מהזריקות שלו באיזור) ויעילות, בקבוצה שהייתה במקום ה-28 בליגה באחוזים מהאיזור, כששני המוציאים לפועל העיקריים שלה (סקסטון ולאב) נמצאים בתחתית הליגה

באופן פרדקסולי, עמדות הפנים הן פחות מעניינות, על אף שמכילות את הכי הרבה כישרון באופן מובהק. קווין לאב, לאחר שנה עם אחוזי ה-USG הנמוכים ביותר מאז עונתו הראשונה בקליבלנד, ינסה שוב לתת עונה פרודוקטיבית, כש-JB ביקרסטאף כבר טען אמש כי הם "צריכים שייתן עונה גדולה, וזה התפקיד שלי לשים אותו בעמדה כזו". אנדרה דראמונד הוא שחקן הגנתי לא רע, אך קשה לראות מה הוא ייתן שטריסטן תומפסון לא נתן קודם. הקבוצה שלטה כבר בריבאונד ההגנה וההתקפה בצורה טובה, וזריזות הרגליים של שניהם די דומה. האם דראמונד – מגן טבעת טוב יותר מתומפסון – יצליח להוריד את הגנת הקאבס מתחת ל-66 אחוזים בטבעת? קשה להאמין, לאור שגם במשחקים אחרי הבאתו הקבוצה עמדה על 68 אחוזים באיזור. הבאתו של ג'אוול מגי אמורה לעזור בתחום, ויהיה מעניין לראות איך והאם הוא ישומש.

ובסופו של יום – זו השורה התחתונה לעונה הקרובה של הקאבס. יש הרבה דרכים לסדר את סלון הסיפון, אך הספינה עדיין תשקע. שיפור אינהרנטי יעזור לקליבלנד לעלות כמה מקומות בדירוג ההתקפי, אך ההגנה תישאר בעינה. רכז העתיד של הקבוצה? זה בכלל קייד קאנינגהאם.

תחזית: 20 ניצחונות