.

סוף סוף יאניס עשה את זה, ולקח את האליפות הראשונה שלו ביחד עם מילווקי באקס. אף אחד לא יכול לנוח על זרי הדפנה. המון דברים קרו בקיץ, וזה הזמן לסכם אותם, ולהביט קדימה לעונת 21-22 של ליגת ה-NBA.

הקבוצה היום: אוקלהומה־סיטי ת'אנדר

לדף הקבוצה:

אוקלהומה סיטי ת'אנדר

נשארו: שיי גילג'וס אלכסנדר (קיבל הארכת חוזה מקסימום שתיכנס לתוקף בעונה הבאה), תיאו מאלדון, טיי ג'רום, לוגנטס דורט, דריוס בייזלי, מייק מוסקלה (חוזה חדש), אייזיאה רובי, אלכסי פוקושבסקי, גבריאל דק.

עזבו: אל הורפורד (סלטיקס), טוני בראדלי (שיקגו), מוזס בראון (דאלאס) סבי מיכאליוק (ראפטורס)

הגיעו: דרק פייבורס (טרייד מיוטה), ג'רמיה רובינסון-ארל (טרייד מהניקס) ג'וש גידי וטרה מאן (דראפט) ארון וויגינס (דראפט, חוזה דו כיווני)

מתנדנדים: קנריק וויליאמס, צ'ארלי בראון (חוזים לא מובטחים)

חמישייה: ג'וש גידי, שיי גילג'וס אלכסנדר, אלכסי פוקושבסקי, דריוס בייזלי, דרק פייבורס.

ספסל: תיאו מאלדון, טיי ג'רום, לו דורט, מייק מוסקלה, אייזיאה רובי, טרה מאן, גבריאל דק, צ'ארלי בראון, ג'רמיה רובינסון-ארל.

המהלכים הגדולים של עונת 2020/21:

אז מה היה לנו שם?

שנה בלבד אחרי שתהליך הבניה מחדש התחיל עם הטרייד של כריס פול לפניקס, ונדמה שעברו עידנים. הת'אנדר אם בשנה עם כריס פול תהליך הטאנקינג "נכשל" והקבוצה הגיעה לפלייאוף, הרי ששנה שעברה הקבוצה דאגה לוודא שלא יהיו תקלות כאלו כשהשביתה באמצע העונה את אל הורפורד. גם שיי גילג'וס אלכסנדר הושבת בטענה של פציעה, מה שאף אחד לא האמין, אלא שאז הוא החמיץ את משחקי נבחרת קנדה וזה הפך לדאגה אמיתית בנוגע לבריאותו. הת'אנדר התעסקו בעיקר באיסוף בחירות שונות, בין אם סיבוב ראשון או שני, ונכסים אחרים.  כל מיני שחקנים כגון גבריאל דק וצ'ארלי בראון השלישי, ואחרים שכבר אינם בקבוצה, שגם עכברי NBA יתקשו לזהות אותם ברחוב, זכו לשחק דקות משמעותיות. המטרה העיקרית של סם פרסטי הייתה בעונה ההיא, ועודנה – לצבור כמה שיותר נכסים. בוצעו הרבה מאוד טריידים והקבוצה הקיעה למספר שיא של 36 בחירות דראפט ב-7 השנים הבאות. כל זה הוביל לכך שהת'אנדר הצליחו כמעט במשימתם וסיימו מקום 14 במערב. לצערם, היו כמה קבוצות גרועות יותר, ולא היה להם מזל בלוטרי.

קיץ חם

יש כמה דרכים לבנות קונטנדרית ב-NBA. אפשר לעשות טרייד ולקבל הרבה בחירות לא מוגנות, ואז קבוצה אחרת תעשה את הטאנקינג עבורך, אפשר לקנות את דרכך לתהילה, להיות בצד השני של הטרייד הזה, להשיג כוכבים ולהסתער על הצמרת. (טווח קצר מול טווח ארוך), ואפשר כמובן להפסיד, להפסיד ועוד קצת להפסיד. אין ספק מה הת'אנדר בחרו.

לת'אנדר כאמור הרבה מאוד בחירות בשנים הקרובות, העניין הוא שכל הבחירות או בסיבוב השני, או מתועדות להיות בשלהי הסיבוב הראשון, והסיכוי שיצא מהן הכוכב הבא של הקבוצה נמוך עד אפסי. לכן על פרסטי והנהלת הקבוצה הייתה המשימה של לנסות לייצר משהו עם השחקנים הקיימים, או לנסות לגרד את התחתית עוד קצת. וככל הנראה הוחלט לנסות לבלות שנה נוספת בתחתית, לאסוף עוד בחירות בדראפט שעתיד להיות מובל בידי גבוהים טובים, ולייצר ניסיון נוסף לשחקנים הקיימים. אל הורפורד נשלח לבוסטון יחד עם מוזס בראון בתמורה לקמבה ווקר, שמאוחר יותר ויתר על כ-20 מיליון דולר עבור הזכות לברוח אל הניקס. (כן, אה?) בדראפט נבחר ג'וש גידי – רכז אוסטרלי גבוה, במסגרת האופנה האחרונה של רכזים גבוהים, יחד עם טרה מאן שחקן כנף סולידי בעל קליעה טובה מבחוץ שאמור לסייע בחלק הזה עבור הקבוצה, ועם קצת מזל יהפוך לשחקן רוטציה. ארון וויגינס נבחר בסיבוב השני וקיבל חוזה דו כיווני. על תקן הוטרן המנטור הובא דרק פייבורס שאמור לפתוח בסנטר, לפחות בהתחלה עד ש"יפצע" או פשוט יוחלט לעשות לו אל הורפורד ולהושיב אותו תוך הצהרה גלויה שזה מה שעושים. (מתי הליגה תטפל בזה?). מהניקס הובא בטרייד שחקן משני לחלוטין בשם ג'רמיה רובינסון-ארל, שאמור לסייע ברוטציית הכנפיים. אם היה מדובר בקבוצה אחרת הייתי מתעלם ממנו לחלוטין אולם יש סיכוי לאור העובדה שהבטיחו את החוז שלו לשנים הקרובות, שהוא יקבל דקות משמעותיות, יחד עם צ'ארלי בראון. אחרי הכל יש מטרה ברורה לקבוצה.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

אז דיברנו על החלק של מחוץ למגרש ומה הקבוצה מנסה לעשות ושהעונה תתמקד בהרבה דברים, שהם לאו דווקא על המגרש, אולם צריך לדבר גם על מה שכן יהיה על המגרש.

הכוכב של הת'אנדר הוא שיי גילג'וס אלכסנדר שהוא כנראה אולסטאר לכל הפחות, וכשהיה בריא בעונה שעברה הת'אנדר היו עם "יותר מדי" נצחונות. שג"א הוא גארד גבוה שיכול לשחק כרכז ויכול לשחק כשחקן כנף, או אם תרצו בעמדות מסורתיות משחק עמדות 1-2-3. הוא יעיל מאוד ואם היה בקבוצה אחרת כנראה שהיה מקבל קצת יותר קרדיט עבור היכולת שלו לסחוב קבוצה שמנסה להפסיד אל סף הפלייאין. הורסטיליות שלו מאפשרת לת'אנדר ורסטיליות משל עצמה. היא יכולה לשחק איתו כרכז ועוד שני שחקני כנף, או לשחק עם רכז לצידו וששג"א ישחק אוף דה בול. כשמסתכלים על הגרעין הצעיר של הת'אנדר, אלה שגם עשויים להיות באמת בליגה בעוד כמה שנים ושהקבוצה גם תרצה להשאיר אותם כשתתחיל לטפס ולנסות לנצח, רואים את הקו המנחה הזה של ורסטיליות.

בדראפט נבחר ג'וש גידי. רכז 2.03 שיכול לשחק גם כווינג. הת'אנדר כנראה יעדיפו לשחק איתו כרכז כי גידי עם ראיית משחק טובה מאוד, שליטה בכדור ויכולת מסירה טובה גם כן, אך לוקה בקליעה מבחוץ, ועל הגנה עדיף שלא לדבר. מה שמוביל לכך שאם ישחקו איתו כווינג יהיו בעיקר חסרונות. גידי שהיה רוקי העונה ב-NBL הליגה האוסטרלית הראשונה, הראה שיפור בתחום הקליעה מבחוץ במשחקים האחרונים של העונה , והוא לא אבוד עדיין. הוא כבר עכשיו על ת'יאו מאלדון שנבחר בשנה שעברה, וככל הנראה יקבל את המושכות של קבוצה שלא ממש אכפת לה להפסיד המון. ואמנם אין לו קליעה אך יכולת החדירה שלו טובה מספיק ונצטרך לראות עד כמה היא טובה מספיק במונחי NBA. כוכב נוסף של הת'אנדר בעונה שעברה הוא אלכסיי פוקושבסקי. סוג של גארד בגוף של 2.13. רזה ברמות שיגרמו לאמא פולניה להתעלף שהראה בעיקר פוטנציאל, רק 28 אחוז מעבר לקשת אך שליטה טובה בכדור ויכולת חדירה מספיקה. בשאר התחומים הוא עדיין מאוד גולמי, אך משמח מאוד את האוהדים וההנהלה שהוא הראה שיפור כבר במהלך העונה שעברה ואם ישפר גם את קבלת ההחלטות שלו ייטב.

הפורוורד השני הוא דריוס בייזלי, שחקן מאוד אתלטי שגם שומר טוב  אך מתקשה לעבור את גבול ה-40 אחוז מהשדה, שלשחקן עם אתלטיות וגודל כשלו זו יכולה להיות נורת אזהרה. בייזלי יכול וצריך לספק העונה התקדמות משמעותית.

מי שיתחרה על מיקום בחמישיה אך ככל הנראה יעלה מהספסל כי הוא כנראה טוב מדי הוא לוגנץ דורט. לו הוא שחקן כנף שקנה את פרסומו כ"הארדן סטופר" בבועה. הוא שומר מצויין, וככל הנראה משומרי הכנף הטובים בליגה. בניגוד לקודמים שהוזכרו פה הוא קולע ב-34 אחוז מעבר לקשת, שזה מגרד מלמטה את ממוצע הליגה, אך זה לא רע, וזה גם הופך אותו לאחד הקלעים הטובים בת'אנדר העונה. מה שיכול אולי להוביל לעניין אחר – כמה טוב אפשר להיות אם אחד הקלעים הטובים שלך מגרד מלמטה את ממוצע הליגה? והאם זה יעזור לת'אנדר להשיג את הפרוספקט שהם כל כך רוצים? בכל מקרה יש שיגידו שדורט הא מרכוס סמארט 2.0, ובבוסטון סמארט סוחב אותם ואחראי לא מעט להצלחות שלהם. אולי דורט יעזור גם פה בעתיד.

אם דורט בחמישיה אז בייזלי על הספסל כנראה, למרות שהועלו טענות שמארק דיינולט (מבטאים דיי כמו יום ונולט כמו וולט עם נ') ינסה את פוקושבסקי כסנטר. אישית אני חושב שדורט יעלה מהספסל כשחקן שנותן אנרגיה ובוסט, למרות שהוא עדיף על בייזלי. דורט גם כנראה יהיה זה שיסיים בלי קשר למי שיפתח. בסה"כ יש אפשרות לרביעיה מאוד גבוהה, ורסטילית ויעילה (גידי, שג"א, בייזלי ופוקושבסקי) כשמכל מי שהוזכר לו דורט הוא היחיד מתחת ל-2 מטר גובה. מהספסל את מאלדון הרכז הצרפתי הנמרץ שגם לו היו פה ושם הבלחות בעונה שעברה, ואת אייזיאה רובי, שחקן בגובה 2.03 אתלטי שיכול ושיחק גם כסנטר עבור הת'אנדר בעונה שעברה, וגם הוא נכנס לקטגוריה של שחקן ורסטילי שיכול לעשות כמה דברים. כל זה מראה לנו שיחד עם הניסיונות להשיג המון בחירות אות הכוכב הבא, פרסטי בונה גם סוג של זהות עבור הקבוצה, ומחפש טייפקאסט מסוים. זה אמנם טייפקאסט שכולם מחפשים וישמחו לקחת, אך פרסטי הוא זה שהצליח להשיג כמה כאלה. הרבה מאוד תלוי בכמה השחקנים הלו ישתפרו העונה, וכמה הם יכולים עוד להשתפר הלאה. בסופו של דבר התהליך הזה יסתיים כשפרסטי יצליח למצוא את הטרייד שהוא אוהב ויביא לו את הבחירות הטובות או השחקנים שהוא ממש רוצה. עד אז, כנראה שנמשיך לספור בחירות דראפט לת'אנדר.

תחזית:

מאזן 24-58 בסיום העונה, עדיין גרועים, שוב לא גרועים מספיק. יצליחו לייצר טרייד על חלק מהנכסים ולהשיג אולי משהו שיעזור להם להתחיל את העלייה למעלה בעונה הבאה.