סוף סוף יאניס עשה את זה, ולקח את האליפות הראשונה שלו ביחד עם מילווקי באקס. אף אחד לא יכול לנוח על זרי הדפנה. המון דברים קרו בקיץ, וזה הזמן לסכם אותם, ולהביט קדימה לעונת 21-22 של ליגת ה-NBA.

הקבוצה היום: אורלנדו מג'יק

לדף הקבוצה:

אורלנדו מג'יק

נשארו: גארי האריס, ג'ונתן אייזק, מרקל פולץ, טרנס רוס, מו במבה, וונדל קרטר ג'וניור, קול אנתוני, מייקל קרטר-וויליאמס, צ'ומה אוקיקי, אר ג'י האמפטון, מוריץ וגנר (הוחתם מחדש), איגנס ברזיידקיס (חוזה דו כיווני)

עזבו: אוטו פורטר (גולדן סטייט), ג'יימס אניס (עדיין ללא חוזה)

הגיעו: רובין לופז (שוק חופשי), ג'יילן סאגס, פרנץ וגנר (דראפט).

מתנדנדים:

חמישייה: ג'יילן סאגס, גארי האריס, צ'ומה אוקיקי (ג'ונתן אייזק), פרנץ וגנר, וונדל קרטר ג'וניור

ספסל: מרקל פולץ, קול אנתוני, טרנס רוס, ג'ונתן אייזק (צ'ומה אוקיקי), מו במבה, מייקל קרטר-וויליאמס, אר ג'י האמפטון, מו וגנר, רובין לופז.

המהלכים הגדולים של עונת 2020/21:

אז מה היה לנו שם?

אורלנדו נמצאת בבניה מחדש מאז הטרייד שהעביר את דוייט הווארד ללייקרס ב-2012. אפשר להכתיר את אורלנדו כמנצחת של אותו טרייד, אחרי שפילדלפיה סיימה עם אנדרו ביינום, הלייקרס עם עונה אחת בינונית של הווארד, ואורלנדו עם 8.5 עונות מוצלחות של ניקולה ווצ'ביץ'. אלא שאורלנדו לא הצליחה לבנות כמו שצריך סביב ווצ'ביץ' כשהיא מבזבזת בחירות דראפט אחת אחרי השניה, ועושה טריידים לא טובים. מריו הזוניה (בחירה 5, דראפט 2015), ג'ונתן אייזק (בחירה 6 דראפט 2017, פוטנציאל ענק אבל פצוע סדרתי), ומו במבה (בחירה 6 דראפט 2018) הם חלק מהדוגמאות לפספוסים. ויקטור אולדיפו ודומאנטס סאבוניס הם גם ברזומה הבחירות של המג'יק, אבל נשלחו לאוקלהומה סיטי בתמורה לחצי עונה רעה של סרג' איבקה. בחירת הדראפט הכי מוצלחת של הקבוצה מאז הווארד הייתה ארון גורדון (בחירה 4, דראפט 2014), וזה אומר המון על הבינוניות של אורלנדו. השיא של אורלנדו בשנים האחרונות היה הגעה לפלייאוף מתחתית המזרח החלש, והפסד צפוי בסיבוב הראשון.

בקיץ שעבר אורלנדו עדיין ניסתה ללכת על הבינוניות עם חוזה ארוך טווח לג'ונתן אייזק ומרקל פולץ. אייזק כבר בזמן החתימה היה מושבת עם קרע בACL שאירע בבועה, והיה ידוע שהוא ישב בחוץ כל העונה האחרונה. גם לקראת העונה הקרובה, אף אחד באורלנדו לא יודע מתי אייזק יכול לחזור לשחק. פולץ קיבל חוזה נדיב מאוד ביחס ליכולת על המגרש, כשהמג'יק מתחשבים בפוטנציאל שגרם לו להיבחר בבחירה הראשונה בדראפט. אחרי 8 משחקים הוא הצטרף לאייזק על שולחן הטיפולים, גם הוא עם קרע בACL. הג'נרל מנג'ר ג'ון האמונד החליט שמספיק. אחרי שנים של בינוניות שהרחיקה את אורלנדו מהכוכבים הגדולים של הדראפט, האמונד החליט שהגיע הזמן למכור את המניות שיש להן עדיין ערך, לתת לצעירים לשחק, ולצבור הפסדים. ניקולה ווצ'ביץ' נשלח לשיקגו בתמורה לוונדל קרטר ג'וניור ו2 בחירות סיבוב ראשון (כולל הבחירה השמינית בדראפט האחרון). ארון גורדון עבר לדנבר בתמורה לגארי האריס, אר ג'י האמפטון ובחירת סיבוב ראשון. אוון פורניה מצא את דרכו בבוסטון בתמורה למעט מאוד. אורלנדו שלחה את שלושת הותיקים שלה בתמורה ל-2 צעירים ו-3 בחירות סיבוב ראשון.

בשארית העונה המג'יק הרבו להפסיד, אבל לפחות נתנו לצעירים שלהם דקות משמעותיות: קול אנתוני, אר ג'י האמפטון, וונדל קרטר, מו במבה וצ'ומה אוקיקי. מי יהיה רלוונטי לעתיד? עוד חזון למועד.

קיץ חם

כנראה שב-92 ו-93 המג'יק בזבזו את כל המזל שלהם על הלוטרי עם שתי בחירות 1 רצופות (שאקיל אוניל ופני הארדאווי), כי בשנים האחרונות אין להם מזל בהגרלה, כך גם השנה. אחרי שסיימה עם המאזן השלישי הכי גרוע בליגה (אחרי יוסטון ודטרויט), אורלנדו נפלה לבחירה החמישית, אחרי שקליבלנד וטורונטו קפצו למעלה. בנוסף היה להם את הבחירה השמינית של שיקגו. לפחות הראפטורס התחשבו בחוסר המזל של אורלנדו, והשאירו למג'יק את השחקן שאולי הם הכי צריכים כאן ועכשיו – ג'יילן סאגס. סאגס סחב את גונזגה עד גמר המכללות והראה המון יכולת ואופי. הוא אולי נופל בפוטנציאל מקייד קאנינגהאם, ג'יילן גרין ואוון מובלי, אבל הוא כבר הוכיח שיש לו אופי של מנצח. מדובר במנהיג ושחקן שנותן כל מה שיש לו בכל רגע על המגרש. ראינו את זה גם בליגת הקיץ האחרונה. אם למג'יק היה צריך לשים את האצבע על מה היה חסר למג'יק בשנים האחרונות זה מנהיג, וסאגס צריך ויכול להפוך למנהיג של הקבוצה הזו.

בבחירה השמינית אורלנדו בחרה את פרנץ וגנר. וגנר אמור להיות השחקן הטוב במשפחה, אבל זה לא מבטיח יותר מדי. אורלנדו איחדה את האחים כשהחתימה מחדש את מוריס (שהגיע אליה בשלהי העונה שעברה) על חוזה מינימום. מחוץ לדראפט הקבוצה הביאה את רובין לופז, לא ברור בדיוק על תקן מה. לופז לא בדיוק שחקן מפתח, ולא וטרן שאמור לגדל ילדים. אולי רצו מישהו שיתעלל בכל הדמויות שמסתובבות בדיסני.

בעמדת המאמן סטיב קליפורד החליט לא להמשיך, ואורלנדו הביאה את ג'אמאל מוסלי שהיה עוזר מאמן בדאלאס. על פי השמועות הוא היה המאמן המועדף על לוקה אחרי שקרלייל החליט לעזוב את דאלאס, אבל המאבריקס בחרו בג'ייסון קיד, ומוסלי מגיע לאורלנדו לגדל את הילדים.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

תן לזמן ללכת. לאורלנדו היו שתי קבוצות מוצלחות בהיסטוריה הקצרה שלה. הראשונה הגיעה עם המון מזל בדראפטים גדולים. אורלנדו בחרה את שאקיל אוניל ופני הארדאווי שהובילו אותה לגמר הליגה והפסד ליוסטון של אולג'וון. הם נתנו לשאקיל ללכת אחרי שלא הסכימו לשלם לו מספיק כסף והקבוצה הזו נעלמה במהירות. הקבוצה השניה התבססה על דוייט הווארד והחדשנות של סטן ון גנדי מהספסל. הקבוצה הזו רצה כמה שנים בצמרת המזרח, והצליחה להגיע לגמר הNBA פעם אחת, שם הפסידה לקובי וללייקרס. 2 הקבוצות נבנו במהירות גדולה ביחס לתהליך בניה של הליגה, ונשרפו מהר. המג'יק ניסו לשחזר את התהליכים האלו ב-9 העונות האחרונות, ולא ממש הצליחו. הם היו בינוניים מדי וכשלו בבחירות 5-6 בדראפט. הם צריכים לשאוף לעוד בחירה או שתיים גבוהות בדראפטים הקרובים, כדי להביא מישהו ליד סאגס שיוכל להיות הכוכב של הקבוצה, וצריך להבהיר – סאגס בהחלט יכול להנהיג את הקבוצה הזו, אבל כנראה שהוא לא יהיה הכוכב הגדול שלה.

בינתיים, אורלנדו צריכה לתת בעונה הקרובה המון דקות לצעירים להשתפשף, וגם לקבל תשובות על כמה שאלות:

1. האם ג'יילן סאגס הוא כריס פול או קייל לאורי? במילים אחרות – האם סאגס יכול להיות הכוכב של הקבוצה, השחקן הכי טוב שלה, או המנהיג, המנוע, הפנים, ולהשאיר את הכוכבות למישהו אחר? אני חושב שסאגס הוא הרבה יותר לאורי מפול. הוא יהיה רכז מצויין, מנהיג, אבל כל זמן שהוא הכוכב, אורלנדו לא תגיע רחוק, ולכן עדיף לה לחפש בדראפט הבא שחקן שיכול לככב ליד סאגס.

2. .מי מהצעירים יכול להתפתח לשחקן NBA ממוצע ומעלה? מי ממשיך עם הפרוייקט הזה ועל מי מוותרים. בגזרה הזו יש לא מעט שמות באורלנדו, שהעתיד שלהם לא ברור.

ג'ונתן אייזק יקבל צ'אנס נוסף. מדובר בסטופר הגנתי מהרמות הגבוהות ביותר, שהבעיה העיקרית שלו היא היכולת להשאר בריא. כשהוא בריא, הוא מסוגל לשמור על 5 עמדות והאורך והאתלטיות שלו מאפשרים לו להגיע לכדורים שאף אחד אחר לא. אייזק יהיה חלק מהעתיד של אורלנדו, השאלה היא רק באיזה תפקיד, והאם הבריאות תהרוס לו את הקריירה. בזמן שאייזק פצוע, יש סיכוי סביר שאת המקום שלו בחמישיה יקבל צ'ומה אוקיקי. אוקיקי הראה פוטנציאל הגנתי בעונה שעברה, אבל אחוזי הקליעה היו נוראיים, ויש עוד מה לשפר כדי לשמור על מקומו בקבוצה.אוקיקי יהיה אחד המרוויחים הגדולים מהגעתו של סאגס. הוא יקבל זריקות הרבה יותר נוחות, והיעילות שלו תשתפר.

בעמדות הגארד יש למג'יק את קול אנתוני, אר ג'י האמפטון ומרקל פולץ. לגבי האחרון, אני חושב שהפציעה שלו היא הקש שאמור לשבור את גב הגמל. ב-5 עונות בליגה פולץ לא הפסיק לאכזב. עד עכשיו הוא קיבל את תפקיד הרכז הראשון, אבל לא הוכיח שהוא ראוי לתפקיד. הוא יפנה את המקום לסאגס, וגם כשיחזור יצטרך להתחרות עם קול אנתוני על תפקיד הרכז השני. אנתוני רשם מספרים סבירים בעונת הרוקי, אבל אחוזי קליעה רעים והגנה לא מספיק טובה אמורים לשלוח אותו לעמדת הרכז השני, שם מקומו. אר ג'י האמפטון יכול להיות שחקן שישי טוב מאוד אם יאמץ את תפקיד הסקורר מהספסל.

בסנטר יש למג'יק (חוץ מלופז) את הבחירה השישית והשביעית מדראפט 2017 שיתחילו את עונתם הרביעית בליגה, והאחרונה בחוזה רוקי. במבה שנבחר שישי הוא אכזבה רבתי. ההגנה שלו לא מספיק טובה, וההתקפה לא קיימת. מדובר ברים ראנר, וממש לא מהרמות הגבוהות. מאמין שבעונה הבאה יתחיל להסתובב בליגה על חוזי מינימום. קרטר ג'וניור הוא סיפור אחר. גם הוא איכזב (אחרת שיקגו לא היו מוותרים עליו בטרייד), ועדיין, יש אכזבות ויש אכזבות. קרטר יכול וצריך להיות שחקן של דאבל-דאבל קבוע. יש לו טווח קליעה, אבל אולי צריך לותר לו על הקליעה משלוש, משם הוא מחזיק ממוצע קריירה של 24%. יש לו הבנה הגנתית גבוהה, והוא יודע לחפות על חורים שאחרים משאירים. אורלנדו צריכה לנסות להחתים אותו על חוזה סביר.

חמישיה של סאגס, אוקיקי, אייזק, וגנר וקרטר יכולה לעשות צרות להמון התקפות.

3. נכסים? – לאורלנדו יש 2 שחקנים שצריך לנסות להפוך אותם לנכסים אחרים. גארי האריס הותיק מסיים חוזה בעונה הקרובה. לטרנס רוס יש חוזה ל-2 עונות. לשניהם אין כרגע מה לחפש באורלנדו. אם זה יגמר בטריידים שיחזירו לאורלנדו בחירות סבבה. אם זה יגמר בביי אאוט להאריס ומרמור של של רוס זה יהיה רע.

4. מי אתה ג'אמאל מוסלי? – כאמור חביבו של לוקה לפי השמועות (אם כי היו הרבה שמועות מדאלאס על מה לוקה אוהב ולא אוהב, וספק אם כולן נכונות), מוסלי מגיע לקבוצה אחרת לגמרי, ופה אין לו לוקה. אין דרישה מיידית לנצח, אבל כן יצופה ממנו לבנות שיטה שתשרת את הקבוצה גם בעתיד. שיטה שהשחקנים ירגישו איתה בנוח, ושתוכל להמשיך איתם הלאה, גם כשיהפכו תקליט (פעם היה דבר כזה).

תחזית:

25-28 נצחונות. מקום חמישי-שישי מהסוף. אורלנדו לא מספיק רעה (גם באופי וגם ביכולת) בשביל להתמודד על המקום האחרון בליגה, ותצטרך להתפלל לאלוהי הלוטרי שיעזרו לה. סאגס יהיה מועמד לרוקי העונה. וונדל קרטר יקבל חוזה ארוך טווח בקיץ הבא.