טור שינסה לסכם נקודות מעניינות ולהאיר נקודות שאולי פחות שמתם לב אליהן. העמדות הן רק שיטת מספור.

הנתונים נכונים לשישי ה-10 בינואר

 

טוב, אמנם הטור הזה בד"כ כפי שמצויין בשורת הפתיחה נועד להסתכל ולבחון כאלו שמתחת לרדאר או לפני ששמים לב אליהם, אך הפעם נעסוק באלו שכרגע הכי על הרדאר. אלה שמככבים בשמועות הטריידים ואבחן מה היכולות שלהם,אתם תקחו משם לחשוב מה אפשר לעשות איתם ומי. אל דאגה יהיה גם רוקיז.

PG הלייקרס רוצים להיפטר מקוזמה והאם בוגדן בדרך?

קייל קוזמה עלה לאחרונה לשמועות הטריידים, עם או בלי קשר לאמירות של מאמנו האישי על לברון ג'יימס. אחת הטענות היא שהלייקרס מחפשים במקומו מוביל כדור, ואיכשהו עם המידע הזה השם העיקרי שהוצמד אליו הוא בוגדן בוגדנוביץ'.

אז מה קוזמה נותן לנו? או לקבוצה שלו?

נתחיל עם השוטצ'ארט:

לא משהו מרשים. עיקר הכח של קוזמה אמור להיות בקליעות, להוסיף כח אש, ואת זה הוא לא ממש נותן העונה.

וזה עוד כשלפי CTG הוא השתפר העונה משלוש

אך עדיין בטח לתפקידו ומה שציפו ממנו, הוא לא קלעי יעיל ממש, הוא סביר משלוש (ממוצע הליגה הוא 35.5%) מעולה מהפינות אך לא הולך לשם מספיק.  יכול אגב להיות שקוזמה פצוע השנה או שיחק פצוע (מה שאנחנו יודעים שקרה) ולכן זה השפיע עליו, עדיין כשאנו רואים את השיפור שלו לאורך השנים יש עדיין תמונה מסויימת שנראית.

נבחן גם לאור היכולות שלו ב"תעודת ציונים" הזו, המשקללת פרמטרים שונים ובוחנת יעילות, וממקמת את השחקן ביחס לשאר שחקני הליגה ומראה באיזה אחוזון הוא. (מה שאומר שלפעמים שינוי גם יכול לנבוע כי שחקנים אחרים השתפרו בתחום מסויים יותר מהשחקן הספציפי)

וככה נראית תעודת הציונים של קוזמה:

כפי שניתן לראות הוא לא רע. זה קודם כל. טוב באחד על אחד, קליעה מהפרימטר כמו שראינו קודם פחות טובה, טוב מאוד בפוסט וסביר פלוס בהגנה בצבע. מעניין לדעת מה הוביל לצניחה בפליימייקינג, אולי מכיוון שהלייקרס פחות משתמשים בו ככה, אך לאור העובדה שהם רוצים עוד מישהו שכן יתרום לניהול המשחק קשה להאמין שזה נובע כי לא נתנו לו הזדמנויות.

ואיך קוזמה באמת בהשוואה לבוגדן בוגדנוביץ'?

 

טוב די בקלות אפשר לראות שבוגדן יעיל יותר בדברים של שחקני פרימטר, וקוזמה טוב יותר בדברים של שחקנים פנים. אני בטוח שאתם מופתעים. הסיום בצבע והגרביטי די מתייחסים ליכולת ביגמן בפיקנרול אבל ללייקרס עם לברון, דייוויס הווארד ומקגי קצת פחות יש צורך בזה. יש יותר צורך במי שיפתח להם את הצבע. אפשר להבין למה הם רוצים את בוגדן שכפי שניתן לראות יעיל גם בניהול משחק. אפשר להבין גם למה סקרמנטו על פי השמועות מעוניינת בתוספות על קוזמה עבור בוגדן, למרות שאישית עדיין אני מתקשה להאמין שהקינגס בעניין כשיש להם כרגע גם קצת פקק באזור הצבע בין כל מי שמשחק אצלם 4 ו-5.  למרות זה מעניין לראות את התפקידים באמת ששני השחקנים עושים בקבוצותיהם:

בוגדן משמש המון כקלעי אך במערכת של סקרמנטו שימש גם בעיקר כמוביל כדור בפיקנרול, זה קרה בעיקר בתקופה בה דיארון פוקס היה פצוע, וסקרמנטו נראו ממש טוב כזכור. יתכן וגם הלייקרס ראו את זה ומעוניינים בו בתור מוביל הכדור שלהם.  יחד עם הציונים שלו בתחום הזה מעניין אולי להתחיל לחשוב על בוגדן גם בתור רכז. זה יכול גם לקבוצה אחרת, לאו דווקא הלייקרס. ואולי אם הלייקרס ישתמשו בקוזמה פחות בפוסט אפ ויותר בפיקנרול מצבו ישתפר ויכול להיות שהירידה ביכולת נובעת משימוש שלא תואם את יכולותיו ואולי זה מה שהקבוצה צריכה ולכן הטרייד עבור מישהו שטוב יותר במה שהלייקרס צריכים, וכשקוזמה יגיע לקבוצה שתשתמש בו יותר כגבוה פיקנרול הוא יראה מספרים טובים יותר. אז מי צריכה גבוה פיקנרול כרגע?

צריך לזכור שקוזמה מקבל הרבה יחס בשל העובדה שהוא משחק בלייקרס. זאק לואו דיבר עליו בפודקאסט ואמר שהוא מקבל מהתקשורת יחס של אול סטאר. אז מה זה אומר על קריס מידלטון? על דווין בוקר? צריך לזכור את זה כשחושבים הלאה על היכולת שלו.

 

 

 

SG רוקיז!

דירוג הרוקיז השבועי וכרגיל נזכיר את הקריטריונים: אני מסתכל על דירוגים שנתיים ועל תרומה והשפעה על הקבוצה, ולא הבלחות חד פעמיות (מצטער סקו), וכדי למדוד השפעה קבעתי 2 קריטריונים:

א לפחות 20 דקות משחק

ב לפחות 10 נקודות למשחק ובנוסף יכולת כלשהי ברמה גבוהה. ואם אין אז לפחות 15 נקודות למשחק.

ונתחיל בלי יותר מדי הפתעות:

 

1. ג'ה מוראנט

17.8 נקודות 3.2 ריבאונדים 6.6 אסיסטים 1 חטיפה 3.3 איבודים ב-29.4 דקות למשחק

אני חושב שזה כבר די ברור שזה התואר שלו. יהיה מאוד קשה וידרש משהו מאוד קיצוני על מנת שלא מוראנט יקבל את הפרס השנה. הוא פשוט רמה מעל כל אחד אחר במחזור הזה וזה בערך מה שהולך להיכתב פה כנראה עד סוף העונה. הוא פשוט מדהים ורק שישאר בריא.

https://twitter.com/SportsCenter/status/1213576827203141640

2. קנדריק נאן

15.4 נקודות 2.8 ריבאונדים 3.7 אסיסטים 0.9 חטיפות 1.8 ב-30.4 דקות למשחק

אם מוראנט קבע בטאבו את המקום הראשון, נדמה היה שקנדריק נאן קבע על שמו את המקום השני. אלא שלאחרונה הוא קצת נחלש עד כדי שכמעט ירד מקום אחד או אפילו שניים. אלא שיש מקום גם לנתונים עונתיים ולעובדה שהוא עדיין בקבוצה מנצחת. הוא גם זכה ברוקי החודש במזרח ודי בצדק

 

 

3. פי ג'יי וושינגטון

12.5 נקודות 40.3% מעבר לקשת 5.5 ריבאונדים 2 אסיסטים 0.9 חטיפה 0.9 חסימה 1.5 איבודים ב-30.6 דקות למשחק

אם יש מישהו שיכול לאיים לפחות על המיקום של נאן, זה וושינגטון. התחיל טוב את העשור החדש וחזר לא רע מהפציעה. הוא לא תמיד מרשים בהגנה שלו, אך היא קיימת, וכל מדד אנליטיקס מעניין כמעט  הוא נמצא מוביל מבין הרוקיז. (עוזר כשיש אחוזי קליעה כאלה)

4.  ברנדון קלארק

12.4 נקודות 5.6 ריבאונדים 1.3 אסיסטים 1 איבוד ב-21.2 דקות למשחק

כבר כתבתי שאם הפרס היה ניתן על פי נתונים סטטיסטיים פר דקה, כנראה שקלארק היה נמצא קבוע במקום הראשון. קלארק נותן עונה שמקבלת פחות התייחסות פשוט כי יש איתו רוקי ממש מדהים שנותן לו קצת שקט ומוריד ממנו לחץ ופוקוס. מוביל את כל הרוקיז בריבאונד פר דקה, PER ו-WS.

5. אריק פסקל

13.7 נקודות 4.4 ריבאונדים 1.7 אסיסטים 1.6 איבודים ב-27.2 דקות

אחרי פתיחת עונה מצויינת בה לרגע היו מי שטענו בלהט שהוא זה שיזכה בתואר רוקי העונה הנכסף, החל לצנוח, החסרונות בלטו והוא החל לאכזב. דווקא כשפחות הסתמכו עליו הווריירס נראו טוב יותר. כמה איבדתי אמון? נפטרתי ממנו בפנטאזי. בליגת קיפרים.

 

6. טיילר הירו

13.5 נקודות 4.4 ריבאונדים 2.1 אסיסטים 1.9 איבודים ב-28.5 דקות למשחק

הדבר העיקרי שחשוב לזכור לגבי טיילר הירו זה 38.8% לשלוש ב-5.4 זריקות למשחק. הוא לא יהיה כוכב אלא עוד שחקן רוטציה טוב. ויעיל. הוא יודע לנוע כל כך טוב בלי כדור ומאחורי חסימות, להשתחרר לזריקה ולהכניס אותה. אמנם הוא יהיה סוג של ג'יי ג'יי רדיק\קייל קורבר, ואולי הוא כבר עכשיו. אה כן. הנתונים שלו בקלאצ'? משתפרים משמעותית.  הוא אשכרה הופך להיות טוב יותר ככל שיש יותר לחץ.

https://twitter.com/MiamiHEAT/status/1212924036986089474

 

7. רוי האצ'ימורה

13.9 נקודות 5.8 ריבאונדים 1.6 אסיסטים 0.8 איבודים ב-29.2 דקות למשחק

הרוקי שאיחר את זמנו. לא שיחק מאז ה-16 בדצמבר בשל פציעה במפשעה לאחר שחטף בעיטה לאזור ונקווה שיחזור במהרה

 

8. אר ג'יי בארט

13.8 נקודות 5.1 ריבאונדים 2.5 אסיסטים 1 חטיפה 2.2 איבודים למשחק ב-31.4 דקות למשחק

פיזדייל כבר לא שם, הקבוצה נראית טוב יותר והוא…  עוד לא מספיק טוב. אמנם יש לו כמה הבלחות ונגד הקליפרס נראה מצויין. אך עדיין הוא מאכזב. אולי כי ציפיתי ממנו להתחרות במוראנט על התואר.

https://twitter.com/PlayoffBarrett/status/1213962817264607240

 

הנתונים ויעילות הקליעה של הרוקיז, חשוב לציין שהנתונים הם פר 48 דקות

הכל נלקח מהאתר הזה.

 

SF אנדרה דראמונד

דטרויט מעוניינת בטרייד על דראמונד? כנראה שמעוניינים להתקדם ופחות לבנות סביבו, וכמובן שיש גם סביבו חרושת שמועות כשבראש הרשימה אטלנטה.

אז מה דראמונד נותן לנו?

באופן לא מפתיע רק קליעה בצבע. באופן מאוד מפתיע גם שם הוא לא מאוד יעיל. אבל דראמונד נותן המון ריבאונד והגנה. אז בוא נראה את תעודת הציונים שלו:

 

2 דברים מעניינים: אחד השנה הוא למד לשחק בפוסט. אחרי שסטן ואן גנדי ניסה ללמד אותו ולא בהצלחה יתרה השנה הוא כן הצליח להיות יעיל (או ששאר הליגה כל כך לא מתעסקת בזה שהציון שלו קפץ)
בדול הוא בדעיכה למעט כמה נקודות שהוא ממש קפץ בהן השנה, ויכול להיות שזה בשל העובדה שזו שנת חוזה, אבל די עושה רושם שהעונה תהיה העונה הטובה ביותר בקריירה של דראמונד, ומי שתיקח אותו צריכה לחשוב על האפשרות המאוד סבירה הזו.

מה דראמונד עושה בהתקפה? לא משהו שיפתיע אתכם

עיקר הפעולות שלו הן פוטבקס, כלומר זריקה מריבאונד התקפה. לא בטוח שזה שימוש נכון אך אפשר להבין למה קבוצה כמו אטלנטה תהיה מעוניינת במישהו שחי בעיקר מריבאונד התקפה כשהיא בעיקר עמוסה בקלעים, שיספקו לו "קובי אסיסט". הוא גם הולך יחסית הרבה לפוסט אפ (בפועל משיג מזה 3 נקודות למשחק) מי עוד יכולה להיעזר בגבוה כזה? אישית אני חושב שהפחד העיקרי של קבוצות מכך שהוא ידרוש שכר גבוה, והן יצטרכו לשלם לו. לא בטוח שעבור מה שדראמונד נותן הוא אכן שחקן מקס. הוא לא שחקן שסוחב קבוצה, הוא שחקן משלים והוא הולך להיות אובר פיי, ואין כנראה יותר מדי כאלו שמעוניינים לתת לו את מה שיבקש, כנראה שגם הנהלת הפיסטונס לא.

 

PF קווין לאב עדיין יעיל?

לא. אבל נבדוק בכל זאת כי קליבלנד ממש לא רוצים שהוא ישאר.

ניתן לראות שמבחינת קליעה הוא די יעיל. וניגש לראות כיצד הוא משיג את הנקודות שלו:

הרבה מאוד פוסט אפ. הרבה מאוד קליעות גם, לא מספיק שימוש שלו בפיקנרול, שזה נובע כנראה מהעובדה שצמד הגארדים שלו "סקסלנד" פשוט לא מאמין בלמסור ובהחלט יתכן שקווין לאב תחת רכז אחר יזכה לפריחה מחודשת, לא שהוא כזה רע העונה.

 

בהחלט ניתן לראות שקווין לאב די טוב, מפגין יכולות טובות למעט החור ההגנתי שהוא, והירידה בריבאונד התקפה (קשור לפריחה של טריסטאן תומפסון העונה?) הוא מושך אליו בפיקנרול הרבה גרביטי, זה יכול לנבוע גם מהעובדה שאין לקליבלנד יותר מדי קלעים אז מרגישים נוח יותר לסגור עליו. בסה"כ הוא שחקן התקפי מאוד יעיל ואפשר להבין למה מישהי כן תשקול אותו. החסרונות שלו ידועים וזה הנטייה שלו לפציעות (שמתם לב שהעונה כבר עבר את כמות הנקודות של כל העונה שעברה?) והחוזה שלו שנמשך עד 2023. מי שתיקח אותו תהיה קבוצה ובעיקר מנג'ר שלא אכפת להם מה קורה ב-2022, רוצים הצלחות עכשיו או לחילופין מרגישים את האדמה רועדת וצריכים משהו כרגע. לי עולות בראש אטלנטה ויוסטון.

 

C מרכוס מוריס

השם האחרון הוא שם חם מאוד רק שלטענת דיווחים אינו נסחר באופן "אקטיבי" על ידי קבוצתו.

השחקן שהבריז לספרס בקיץ על מנת לקבל יותר בשנה את, ולהראות יכולת שתמשוך חוזה גבוה בקיץ בהחלט מצליח בזה. יכול לשחק 3 וגם 4. לעלות מהספסל ולשים גוף על כוכבים של היריב מבלי שתהיה ירידה משמעותית בהגנה. ובהתקפה?

שחקן פרימטר או לחילופין סטרצ' 4 להתענג עליו. יעיל מאוד בטח בתור שחקן שאמור להיות ספסל. סוג של מה שקוזמה עושה עכשיו עבור הלייקרס, רק טוב יותר.

מבחינת תעודת ציונים "מוק" גם מראה יכולות טובות מאוד עבור "סופר סאב":

 

לא מעט יכולות שלו חוו ירידה העונה מהעונה שעברה בבוסטון, ויתכן מאוד שזה נובע מהשיטה והבניה בניקס שפשוט לא טובות מספיק, ודורשות ממנו לקחת הרבה על עצמו. הניקס כאמור על פי הטענה לא מחפשים עבורו טרייד באופן אקטיבי, אך זו כנראה שיטה להעלאת המחיר מצד מתעניינות אחרות. אין ספק שאין לניקס מה להחזיק אותו מכיוון ויעזוב בקיץ ויש עליו הרבה מתעניינות. לאן יגיע ומה הניקס יכולים להשיג עליו זו תהייה מעניינת.

 

 

השחקן השישי:

בעונה שעברה ב-10 בינואר המאזן של הת'אנדר היה 25 – 16
השנה המאזן שלהם 22 – 16
3 נצחונות יותר מה שהיה שם אותם בטבלה משחק וחצי מאחורה. זה באמת ההבדל בין ראסל ווסטברוק ופול ג'ורג' לבין כריס פול, שיי גילג'וס אלכסנדר ודנילו גלינארי?

 

תמונה ראשית באדיבות הופס: צילום יאיר פרנקל