טור שינסה לסכם נקודות מעניינות ולהאיר נקודות שאולי פחות שמתם לב אליהן. העמדות הן רק שיטת מספור.

כל הנתונים נכונים לרביעי 25.12.

PG – דאוויס ברטאנס

כן אני יודע, הטור אמור להיות על דברים שמתחת לרדאר וכרגע ברטאנס הוא אחד מהדברים הכי לא מתחת לרדאר שיש העונה. וושינגטון מפעילה את ברטאנס כווינג, למרות שרשמית עם גובה 2.08 הוא בעמדה 4, ומשחק עם שחקני כנף נוספים. הוא קולע ב-43.4% מהשלוש עם 8.6 זריקות למשחק, כשהדירוג ההתקפי של הוויזארדס איתו על המגרש הוא 114.9 ובלעדיו 105.9 (ההבדל הכי גדול לכל שחקן וושינגטון העונה). הוא גם במקום שלישי בכמות שלשות למשחק, ומוביל את הליגה בכמות נקודות למשחק מקאץ' אנד שוט

השוטצ'ארט שלו לא הולכת להפתיע אתכם:

שימו לב ל"תעודת ציונים" של ברטאנס. העמודות השמאליות הן בהשוואה ל"אוכלוסייה הכללית" והימניות הן בהשוואה לשחקני כנף שבתפקיד דומה לשלו, כל הזמן בתנועה, קאץ' אנד שוט.

ברטאנס זז על הפרימטר, סביב חסימות כל הזמן בתנועה.

הסרטון הזה מראה גם משהו מעניין, ברטאנס קולע לא רע כשהוא עם שמירה קרובה עליו. אמנם הנתון שלו ירד במשחקים אחרונים אך כרגע עומד על 37% מהשלוש כשהוא תחת שמירה קרובה יחסית (2-4 רגל, כ-30.5 ס"מ). כלומר זה לא רק שהוא קאץ' אנד שוט מאיים, הוא יכול לעשות גם מבלי להשתחרר יותר מדי מהשומר. מה שעוד יותר מלחיץ את ההגנות סטייל מה שקייל קורבר עשה לפני כמה עונות. באופן מפתיע, כגבוה פיק אנד פופ הוא די מתקשה ולא ממש מוצא את עצמו, עם אחוזים נמוכים, וקשה לי להבין כל כך למה.

גם התיוג שלו כגבוה פחות רלוונטי. הוויזארדס רוצים לשמור אותו מתוך כוונה לחזור כבר עונה הבאה להיות תחרותיים, וזה אומר שיוכלו לשחק איתו ועם הרוקי רוי האצ'ימורה שמשחק יותר פנימה. כך שברטאנס יהיה יותר בפרימטר ואני רואה יותר התייחסות להאצ'ימורה כשלוש. כנראה כמאמר הפתגם: אתה מה שאתה שומר עליו.

ואם היה ספק אז ברטאנס, כשהוא בעונת חוזה, הוא אחד משחקנים היעילים ביותר התקפית בין אם זה ORPM או OPIPM, ובדרך לזכות בתואר הטרייד הגרוע של העונה עבור הספרס (ולהפוך את מרכוס מוריס ליותר שנוא שם…).

SG – רוקיז

https://twitter.com/SASStanAcct/status/1207307344163614720

פינת הרוקיז הקבועה וכרגיל נפתח בגרף:

ותזכורת לגבי הפרמטרים שלי: המטרה היא אכן לוודא שלרוקי יש השפעה מהותית על הקבוצה ולכן שני פרמטרים:

  • לפחות 20 דקות למשחק.
  • לפחות 10 נקודות פלוס יכולת ברמה גבוהה או אם אין אז לפחות 15 נקודות למשחק.

ועכשיו לרשימה, שלא זזה יותר מדי מהפעם הקודמת:

1. ג'ה מוראנט

18.2 נקודות, 3.2 ריבאונדים, 6.5 אסיסטים, 1.2 חטיפות, 3.2 איבודים ב-29.4 דקות למשחק

טוב ויעיל. מוביל את הרוקיז בנקודות ובאסיסטים, למרות שני משחקים פחות טובים שלו השבוע. יזכרו לו בעיקר את ההחטאה שאם הייתה נכנסת הייתה הופכת לאחת ההטבעות הגדולות של העשור. המירוץ לרוקי העונה ממש לא סגור, אבל כרגע הוא ללא ספק בצמרת בפער.

2. קנדריק נאן

16.2 נקודות, 2.7 ריבאונדים, 3.6 אסיסטים, חטיפה, 2 איבודים ב-30.9 דקות למשחק

הוא טוב, לא כמו חלק ממי שמתחתיו, אבל הקבוצה שלו טובה בהרבה מהקבוצות של מי שמתחתיו. אני אוהב אותו והוא התחיל לשחק יותר אוף דה בול והוא ממש טוב בזה ומפגין הרבה חוכמת משחק. הוא מספק הרבה אש ועובד גם בצד השני של המגרש. העבודה ההגנתית שלו על בן סימונס הייתה מרשימה. הוא לא יכול להיחשב כגניבת דראפט כי הוא לא נבחר בדראפט, אבל הוא ללא ספק גניבה.

3. ברנדון קלארק

12.7 נקודות, 5.8 ריבאונדים, 1.2 אסיסטים, איבוד ב-21.4 דקות למשחק

יעילות מדהימה. את נובמבר סיים עם 68 אחוז מהשדה, ואת דצמבר הוא בדרך לסיים עם "רק" 64 אחוז, כולל 43% מעבר לקשת. הוא שומר טוב גם בצבע למרות גודלו, והוא יעיל מאוד כשחקן שישי. עדיין מפריע לי שהוא עולה מהספסל בקבוצת תחתית וזה בהחלט אמור לעמוד לרעתו. אבל סה"כ הוא מספק מה שצריך ודי בוודאות עומד לזכות בתואר גניבת הדראפט של 2019.

https://twitter.com/NBA_Rudy/status/1207505711279804421

4. רוי האצ'ימורה

13.9 נקודות, 5.8 ריבאונדים, 1.6 אסיסטים, 0.8 איבודים ב-29.2 דקות למשחק

שקלתי שלא לכלול אותו בדירוג. לא בגללו, אלא בשל הפציעה במפשעה, אבל ב-9 המשחקים שקדמו לפציעה היו לו ממוצעים של 17 נקודות ו-7 ריבאונדים. בסך הכל הוא יעיל ומרשים, ומחכים שיחזור במהרה. כמו כל וושינגטון בעצם, הוא יעיל התקפית, לא יעיל הגנתית ולא יעיל מבחוץ. יצטרך לשפר את הדברים הללו לכשיחזור.

https://twitter.com/WashWizards/status/1202825228075913216

5. אריק פסקל

15.2 נקודות, 4.8 ריבאונדים, 1.7 אסיסטים, 1.5 איבודים, ב-29 דקות למשחק

פסקל נמצא בתקופה לא טובה במשחקים האחרונים, והפסיד משחקים בשל פציעת ברך. נגד מינסוטה כבר התחיל לחזור לעצמו וגם איפס את הידית. לפחות מדבר אחד לגולדן סטייט יש מה להיות מרוצה העונה.

https://twitter.com/957thegame/status/1209326920610934790

6. טיילר הירו

14 נקודות, 4.1 ריבאונדים, 2.1 אסיסטים, 1.9 איבודים ב-28.9 דקות למשחק

אם למישהו היה ספק מי הרוקי הטוב יותר במיאמי, בדצמבר זה השתנה. ולא רק בשל תצוגות מרשימות של נאן כמו שזה היה חודש פחות טוב של הירו. היעילות צנחה אבל בינתיים כל מה שמיאמי צריכה ממנו זה צליפות, ואת זה הוא מספק. הרוקי הוציא מחמאות מדונובן מיטצ'ל שכבר מתכנן את המפגש הבא ביניהם.

7. פי ג'יי וושינגטון

12.3 נקודות, 5.3 ריבאונדים, 1.8 אסיסטים, חטיפה, 0.9 חסימות, 1.4 איבודים ב-29.4 דקות למשחק

רוקי נוסף שאיבד משחקים בשל פציעה אך עדיין כאן. בינתיים. הוא קולע ב-40.6% מעבר לקשת ביותר מ-3 זריקות למשחק, משחק מצוין בפיקנרול, שומר טוב (בטח ביחס לרוקי) ומהגורמים לכך ששארלוט איכשהו בתמונת הפלייאוף (ואל תגידו שמזרח זה לא חוכמה).

https://twitter.com/NBATV/status/1203137232770519040

8. אר ג'יי בארט

14 נקודות, 5.2 ריבאונדים, 2.9 אסיסטים, 1.1 חטיפות, 2.2 איבודים ב-31.9 דקות למשחק

בתחילת העונה לבארט היו אחוזי שלשות טובים יותר מאחוזי עונשין. מאז אחוזי העונשין מעט השתפרו, אם כי עדיין קטסטרופה (54.9%) ואחוזי השלשות צנחו ל-31.1%. את דצמבר הוא סיים עם 35.8% מהשדה, ובכלל בחודש הזה הוא נראה בכיוון למטה, כמו כל הקבוצה.  נקווה שהשנה החדשה תביא עימה הצלחות חדשות.

9. דיאנדרה האנטר

13 נקודות, 4 ריבאונדים, 1.9 אסיסטים, 1.5 איבודים למשחק ב-32.1 דקות למשחק

האנטר הגיע כמעין סטופר הגנתי, אך בינתיים הוא עוד לא שם מבחינה הגנתית והוא די בינוני. הוא קולע בסדר (33.6% לשלוש) ולמעט הברקות באחד על אחד ובמשחק פוסט, שפחות יידרש ממנו להמשך, הוא לא לגמרי מספק את הסחורה עבור ההוקס שצונחים. הצניחה שלהם לאו דווקא באשמתו כמובן, אבל לקשיים שלו יש השפעה ולהיפך. אולי עם החזרה של ג'ון קולינס יהיה לו קל יותר.

קובי ווייט נפלט מהרשימה למרות שעומד בסטנדרטים. היה לו חודש רע מדי. דאריוס גארלנד גם כן קרוב אך נראה פשוט רע.

נתונים של הרוקיז מהרשימה. כל הנתונים הם פר 48 דקות משחק. (הטבלה נלקחה מכאן)

SF – אלכס קארוסו שומר טוב?!

דיברתי בעבר על הגנת הלייקרס מזוויות שונות, בעיקר מהזווית של לברון. אבל משהו תפס לי את העין. כשהתפרסם ה-DRPM של ESPN היה שם שם שהיה נראה לי מאוד גבוה. גבוה מדי.

ואז היה את פרנק ווגל במסיבת העיתונאים.

אבל הוא מאמן שמעודד את השחקנים שלו, הם תמיד מגזימים. מתי ראיתם מאמן שמדבר על השחקנים שלו ולא מגזים? אה לוק וולטון?

אז צפיתי בסרטונים ובמשחקים של הלייקרס והתמקדתי בו, ומסתבר שהוא לוקח את המשפט המפורסם "Defense is fire. fire and desire" ומיישם כהלכה. אין לו נתונים פיזיים טובים, וכמו כל לבנבן הוא "מפתיע באתלטיות" שלו למרות שמסתבר שהוא אתלט לא רע:

בסרטון ההטבעות שלו רואים לא מעט פעמים הטבעות שמגיעות מכך שהוא יודע היכן להתמקם, יודע לאן להגיע לתפוס ריבאונד. אז אותו דבר נכון גם מבחינה הגנתית. לקארוסו יש הבנת משחק די טובה, הוא יודע איפה לעמוד, לאן לנתב את השחקן שלו, וגם לא מעט פעמים היכן לעמוד כדי לחסום נתיבי מסירה. אמנם חטיפה אחת ב-20 דקות משחק לא ממש מראה את זה, אבל הוא יודע לסגור נתיבי מסירה די טוב, וגם אחד הדאנקים המרשימים שלו מתחילת העונה, הגיע מחטיפה כשידע היכן לעמוד.

https://twitter.com/LakeShowScoop/status/1188674077159903233

קארוסו קיבל הזדמנות, וכמו המשפט שצוטט למעלה הוא נותן המון התלהבות והמון "אש" כדי לסייע ללייקרס בהגנה. אמנם ברוב הדברים הוא די בינוני אבל בהגנה הוא באמת מפתיע לטובה.

הדירוג ההגנתי של הלייקרס איתו על המגרש הוא 98 ובלעדיו 107.5. וזה לא שמי שעולה במקומו או לפניו כזה שומר רע. לא מצאתי כמעט סרטונים שלו ברשת שמדגימים את היכולת ההגנתית שלו, וחבל. אולי בקרוב יהיו. אז אני עדיין לא משוכנע שהוא אחד ה-שומרים הטובים בליגה כפי שמופיע בדירוג של ESPN, אבל כנראה מיהרתי לזלזל. הוא מתאמץ, ויש תוצאות.

PF – לארי נאנס לא סנטר

כן. הכותרת של הפסקה די אומרת הכל. היו מדידות והתברר שהוא הרבה יותר נמוך משחשבו (2.01 בלי נעליים). אז נכון שכולם התכווצו, אבל מסתבר שהיחס של רובם נשאר (כנראה שחשבנו שנים שדוראנט 2.13 כי כולם "זייפו" בגובה ורק הוא לא). מסתבר שגם קווין לאב הוא רק 2.03 בלי נעליים, ודריימונד גרין בכלל 1.96. הבעיה היא שלארי נאנס לא חכם כמו גרין, או אפילו כמו הרבה אחרים, לא מספיק כשרוני, לא מספיק יעיל לא להיות בצבע, ולא יכול להיות בפרימטר כשחקן כנף. אחוזי השלוש שלו הם 34.1 אבל הוא לא מספיק זריז ולמעשה למעט אתלטיות הוא לא מביא הרבה, וגם היא ירדה בעקבות הפציעות. הוא סבבה עד סולידי כ-4, ובכל פעם שאני רואה את הניסיונות לשחק איתו כ-5 זה מתסכל אותי. כנראה לכך שהוא אצלי בפנטאזי יש השפעה. אז בואו נכריז על הניסוי הזה ככישלון ונסיים עם זה. די.

C – קודי מרטין

שארלוט העונה מפתיעה לטובה בזה שהיא לא הקבוצה הכי גרועה בליגה. זו כבר התחלה טובה עבורה. 2 הפתעות עיקריות הן כמובן דבונטה גרהאם (שהטור הזה היה מהראשונים לזהות, מה שמבאס כי היה לי עוד מה לכתוב) ופי ג'יי וושינגטון שהוזכר ברוקיז.

אל דאגה, קודי מרטין לא ממש תרם לזה משמעותית. הוא משחק רק 14 דקות עם 4 נקודות למשחק ו-2.6 ריבאונדים – לא משהו שקופץ לעין. אבל בשני משחקים השבוע, גם נגד בוסטון וגם נגד יוטה, הוא בלט לי לעין. הוא יודע להתמקם לריבאונד טוב מאוד (אחוזי ריבאונד הגנה 15%. זה די טוב) והיה משהו במשחק שלו שפשוט קרץ לי. אז הוא לא מרשים, לא יזכה בשום תואר. לא העונה. אבל אם הדברים האלה שקפצו ובלטו ימשיכו וישתפרו, יש מצב שהוא יהיה צלע נוספת בהצלחה של ההורנטס.

השחקן השישי: קייד קאנינגהאם

ברור ברור. רוב הקוראים שואלים עצמם "מי? יש שחקן בליגה בשם הזה?" אז לא. אין שחקן כזה בליגה. בינתיים. אבל יהיה, עוד שנתיים.

קאנינגהאם הוא הפנטזיה הרטובה של כל הסקאוטים כבר מעכשיו, והוא יגיע לליגה רק ב-2021. טכנית הוא יכל לעשות "ריקלספייד" שאומר לקפוץ כיתה, לסיים תיכון ולהיות כבר במכללות ולהיות זמין לדראפט 2020, אבל מסיבה לא ברורה הוא העדיף שלא לעשות זאת וללכת במסלול הרגיל. אולי כי הוא יודע ושמע שלא משנה מתי יגיע לדראפט, הוא יהיה הבחירה הראשונה בוודאות, בין אם זה ב-2021 ובין אם ב-2020 (ויש שאומרים שגם אם היה ניגש ב-2019 בגיל 18 היה נבחר לפני זאיון).

אז מה הסיפור שלו? בעיקרון הוא יכול ויודע הכל. או איך שמישהו הגדיר זאת: אם בן סימונס היה 2.01 עם קליעה סבירה, הוא היה קייד קאנינגהאם.

אני יודע, אני משתפך יותר מדי על מישהו שהוא רק בן 18 ועוד הרבה יכול להשתנות. באמת הרבה. אבל הקליעה הסבירה הזאת היא בערך החיסרון היחיד שלו שמוצאים כרגע. הוא קולע 35% לשלוש ו-71% מהעונשין. שזה סביר. והוא בגיל 18 וזה יכול להשתפר כמובן. אבל ראיית משחק, חוכמת משחק, אתלטיות, הגנה. הכל יש לו וברמה גבוהה. אפילו דברים שאמורים לנבוע מחוסר ניסיון, טעויות של גיל, אין לו הרבה (ברור שיש אבל ביחס למה שמצופה מבן 18 אין הרבה).

יש גם תהיה אם הוא מספיק זריז ל-NBA כרכז (הוא משחק גם כנף וגם כרכז) שגם יכול להעלות שאלות.

אז נכון שיש איזה שנה וחצי עד אז. בינתיים, זכרו את השם.

 

 

קרדיט תמונה ראשית: יאיר פרנקל הופס