לקראת פתיחת פלייאוף 2022, אנחנו מביאים פה את הפריוויו שלנו לסדרות הפלייאוף במתכונת חדשה. אתם מוזמנים להביא את ההימורים שלכם בתגובות.

דאלאס מאבריקס (4) – יוטה ג'אז (5)

על פניו, אחת הסדרות המאוזנות בפלייאוף. דאלאס בתנופה מאז שויתרה על פורזינגיס והתבססה סופית על לוקה, שנפצע במשחק האחרון של העונה. יוטה בעונה פחות טובה ועם חריקות ניכרות בסגל.

סיפור העונה של דאלאס

דאלאס פתחה את העונה עם סגל וציפיות דומים מאוד לאלה של הקבוצה מהשנה הקודמת. לוקה היה הכוכב, פורזינגיס כוכב המשנה הפציע שלא באמת יהיה שם כשצריך אותו, ויתר הסגל שחקנים בינוניים שאפשר לצפות מהם להגנה חזקה, קליעה כשהם פנויים ולא הרבה מעבר. נראה היה שהם בדרך לעמדה הקלאסית של קבוצה שטובה מספיק כדי להגיע לפלייאוף, אבל לא כדי לעבור סיבוב, ואין לה דרך טובה להשתפר.

בשליש הראשון של העונה נראה היה שאפילו הציפיות הצנועות האלה לא בהכרח יתממשו, כשלוקה התחיל את העונה כשהוא נראה שמנמן ולא בכושר, אף אחד לא ממש הצליח להתעלות, והמאבריקס מצאו את עצמם עם מאזן שלילי בתחילת ינואר. בשלב הזה התחילה ריצה יפה שלהם לקראת מה שאפשר היה לחשוב שיהיה מימוש הציפיות מהם.

ואז הם עשו טרייד על פורזינגיס. דינווידי וברטאנס הגיעו בטרייד שנראה כמו ויתור על העונה בשביל חוזים קצת יותר סחירים, ורבים, כולל כותב שורות אלה, חשבו שדאלאס הולכת שלנתיים של בינוניות עד תוכל לפנות כסף בשביל טרייד גדול.

זה לא מה שקרה. אפילו לא קרוב. דווקא ההתבססות על לוקה הפכה את דאלאס לקבוצה טובה יותר. דינווידי נתן להם עוד מוביל כדור משני, ופרח בעמדה הזו. ג'יילן ברונסון המשיך את עונת הפריצה שלו ודוריאן פיני סמית' ביסס את עצמו כמועמד לגיטימי לחמישיות ההגנה. דאלאס רצה. מאז אותו הטרייד היא הגיעה למאזן של 18-7, תפסה את המקום הרביעי במערב והיתה רחוקה משחק אחד מהמקום השלישי. לוקה העלה את היעילות שלו מכל הטווחים עם אחוזי קליעה של 47/ 39/ 77 אחרי האולסטאר, ההגנה עבדה נהדר ודאלאס נראתה כמי שמצאה את הדרך הנכונה בשבילה לשחק ולהצליח.

המאבס קיבלו מכה כשלוקה נפצע במשחק האחרון של העונה, פציעה שלא ברור אם תגרום לו להחמיץ משחקים וכמה.

סיפור העונה של יוטה

יוטה פתחה את העונה עם רקורד של קבוצת עונה רגילה מצויינת שמסורתית פחות מצליחה בפלייאוף. את העונה הקודמת היא סיימה במקום הראשון במערב, ואת הפלייאוף בארבעה הפסדים רצופים לקליפרס שנראו כמי שמצאו את הדרך לשבור את ההגנה של יוטה: סמול בול עם חמישה קלעי שלוש על המגרש, וניצול ההחלטה לא להוציא את גובר החוצה לקלעים.

במחצית העונה הם נראו כמי שיתמודדו שוב על המקום הראשון במערב ובליגה, אבל אז החלה התפרקות. גובר ומיצ'ל החמיצו חלקים נכבדים מינואר.  ג'ו אינגלס נפצע, חזר לא טוב ואז סיים סופית את העונה. ג'ורדן קלרקסון לא הצליח לשחזר את היכולת המצוינת שהביאה לו את תואר השחקן השישי בעונה שעברה.

מעבר לפציעות, ככל שהתקדמה העונה התגברו הרינונים על בעיות בחדר ההלבשה. לאינגלס הייתה נוכחות בולטת, אבל אחרי הפציעה מסיימת העונה, יוטה הייתה צריכה כלים נוספים, ושלחה אותו בטרייד לפורטלנד. הדיווחים מויטה הם על חיכוכים בין גובר ומיצ'ל, שגם נראה שבאו לידי ביטוי על המגרש, כשמיצ'ל מיעט למסור לגובר. ההגנה עבדה הרבה פחות טוב, ויוטה, שעמדה על מאזן נהדר של 28-10 בתחילת ינואר, המשיכה למאזן שלילי של 21-23, איבדה את יתרון הביתיות ומגיעה לפלייאוף במצב לא טוב.

המפגשים

הקבוצות נפגשו ארבע פעמים במהלך העונה, כאשר בכל הפעמים הקבוצה הביתית ניצחה. יוטה גברה על דאלאס בתקופה הטובה שלו, אבל גם בפברואר, ודאלאס ניצחה בשני מפגשים במרץ אצלה בבית. שלושת המשחקים הראשונים היו צמודים, אבל האחרון נגמר בהפרש של 14 נק' לדאלאס, ובסך הכל נראה שההדרדרות של יוטה במהלך העונה ניכרת היטב מהתוצאות האלה.

הכוכבים

הכוכב הגדול, בה"א הידיעה, של דאלאס הוא לוקה. הדומיננטיות שלו מאז הטרייד לא היתה מביישת את ג'ימס הארדן בימיו הגדולים ביוסטון. אם העונה היתה מתחילה בטרייד דדליין הוא היה מועמד לגיטימי ל-MVP. גאון התקפי, שמסוגל לקלוע מכל טווח, לשלוט במהירות שלו, להתעלל בשחקנים קטנים ולעבור שחקנים גדולים, אחד המוסרים הטובים בליגה, ומסוגל גם להפתיע בהגנה כשצריך. אם הכל יילך בסדר, בפלייאוף הזה הוא יכול להגיע סופית למעמד של שחקן שמכריע סדרות. ואם הפציעה שלו תהיה חמורה ממה שחשבו, לדאלאס יהיה קשה מאוד.

ביוטה כולם כבר מכירים את גובר ומיצ'ל. גובר מועמד קבוע ל-DPOY וגם זכה בתואר שלוש פעמים, ריבאונדר התקפה מעולה וסיכון לוב בכל רגע נתון. מיצ'ל מסוגל להתחמם ולקלוע 40 פה ושם, חודר מצוין ועם יד טובה, אך לא מושלמת, ל-3. השילוב שלהם עם הרול פליירס הטובים כבר הוליך את הג'אז לנצחונות רבים, בעיקר בעונה הרגילה, אבל העונה הזו הוא פחות עובד ויש דיבורים על טרייד על אחד מהם בקיץ.

פוטנציאל הפתעה

אם לא הפציעה של לוקה, הסבירות שיוטה תנצח את הססדרה היתה נראית די קטנה. לא בהכרח בגלל שדאלאס קבוצה מאוד טובה, אלא בעיקר כי יוטה עצמה נראית כאילו יצא להם לגמרי החשק לשחק כדורסל.

אם הפציעה של לוקה תהיה משמעותית כל הסיפור נראה אחרת. ניתן ברצינות לטעון שחוץ ממנו אין בדאלאס שחקן טופ 100 בליגה, וסגל עד כדי כך מוגבל יתקשה לנצח סדרה גם מול קבוצה בדיכאון.

מה יהיה הישג של יוטה?

אם יוטה תצליח להתגבר ולו חלקית על הבעיות בחדר ההלבשה, היא יכולה לנצח את הסדרה גם כשלוקה בריא, ובוודאי אם לא. אפשר אפילו לדמיין ניצחון משכנע.

תחזית: 4 – 2 דאלאס

לאור העובדה שכל כך הרבה תלוי בבריאות של לוקה, שכרגע מעורפלת, כל תחזית היא יותר עניין של נטיה אישית מאשר של ניתוח מושכל. אז ברמה הזו, אפשר להאמין שלוקה יצליח להתגבר על הפציעה ושלחצי הגמר תגיע קבוצה מחוברת שרוצה להיות שם.