עונת 2020/21 עד עכשיו מספקת איכות כדורסל גבוהה מאוד. יש אומנם קונטנדריות ברורות כמו  הלייקרס, הסיקסרס, הקליפרס, הג'אז והנטס, וקבוצות עם מקום בטוח בצמרת כמו הבאקס והסאנס. אך ישנן גם המון קבוצות שנמצאות מאוד קרובות במיקום בטבלה ויוצרות מאבק מרתק על הזכות להשתתף בפלייאוף. (הפער בין המקום ה- 4 למקום ה- 10 במזרח הוא 1.5 משחקים בלבד).

בטור הזה אני הולך לכתוב על 3 קבוצות מהדבוקה הזאת, מהן המגמות שלהן לאחרונה והסיבות לכך ומה הן יכולות לעשות כדי לשפר את הסיכוי שלהן לעלות בדירוג.

  1. 1.Run Zion, Run

ניו אורלינס פליקנס (מדורגת 11 במערב, מאזן שלילי של 15-19) : 

העונה שעברה בעיר הג'אז הייתה בסימן הפריצה של ברנדון אינגראם. העונה היא לגמרי העונה של זאיון. הבחירה הראשונה מדראפט 2019 משחק השנה ללא הגבלות מהצוות הרפואי של הקבוצה ונראה כבר עכשיו כמו אחד השחקנים הדומיננטיים ביותר שנראו בשנים האחרונות. זאיון קולע 25.5 נקודות ב- 61% אבסורדיים מהשדה (היחיד בהיסטוריה לקלוע מעל 25 נקודות במעל ל- 60% מהשדה ביחד עם קווין מקהייל). הוא הסיבה העיקרית שהפליקנס מדורגים במקום השישי בליגה באופנסיב רייטינג. כמובן שההגנה המחפירה של הקבוצה היא הסיבה המרכזית לחוסר ההצלחה של הקבוצה, אך לא נראה שיש להם איך להשתפר בגזרה הזאת באופן משמעותי בעונה הנוכחית. דרושים שינויים פנימיים (שיפור של זאיון בין היתר) ושחקנים מבחוץ שיגיעו דרך טרייד, שוק חופשי או הדראפט. אז מה כן הם יכולים לעשות כדי להלחם על הפלייאוף? לשפר עוד את ההתקפה. אז איך ניתן לשפר את התקפה שלפי הנתונים המתקדמים נראית מצויין? צריך לנצל את הכישורים החד הפעמיים של זאיון , לא להסתמך עליהם. הפליקנס, עם מוסר כמו לונזו בול וחייזר כמו וויליאמסון לא יכולים להיות מדורגים רק במקום ה- 20 (!) בקצב משחק. זה פשוט פשע לא לנצל כלי יעיל כזה. בנוסף, המחסור בקלעים סביב זאיון מנמיך את התקרה ההתקפית שלו. זאיון הוא כישרון התקפי שיכול להיות היסטורי בתנאים לא הכי אידיאליים, אז קל וחומר שבקבוצה שיותר מותאמת ליכולותיו יהיה תוצר התקפי בעילית של הליגה. אם יעשו טרייד שחקן בדמות רג'י בולוק שיוסיף הגנה וקליעה, וימעיטו את דקות המשחק של זאיון ואדאמס ביחד, זה יגדיל משמעותית את הסיכוי שלהם לשחק בפוסט סיזן.

2. ההגנה הכי טובה היא הגנה:

מיאמי היט (מדורגת 6 במזרח, מאזן 17-17)

מיאמי פתחו את העונה בצורה לא טובה בכלל עם היעדרויות רבות בסגל, אך חודש פברואר של 10-5 , בעיקר בעקבות החזרה של באטלר החזיר אותם לגמרי לעניינים. מה שמעניין לגבי מיאמי הוא שהשנה ההגנה שלהם עובדת בצורה דומה להגנה של מילווקי בעונה שעברה (הגנה שאפשרה המון זריקות לקלעים בינוניים מהשלוש). מיאמי היא הקבוצה שמאפשרת הכי הרבה זריקות מהשלוש (41 זריקות) ומקום שלישי לרעה בכמות השלשות שנקלעות מולה ( 15 שלשות). למרות כל זה , קבוצות קולעות מולה רק ב- 44.7 אחוז מהשדה (מקום רביעי בליגה) והדיפנסיב רייטינג שלה הוא השביעי בטיבו בליגה. הסיבה לכך הינה ההגנה שלהם על הצבע, שכן ההיט היא הקבוצה שמאפשרת הכי מעט נקודות בצבע בליגה. אני לגמרי חושב שהחזרה של באטלר ודראגיץ' תשפר את ההתקפה, אבל אולי כדאי לקבוצה לנסות להשיג שחקן כמו טרנס רוס או אריק גורדון שיכולים לחזק את הסקורינג מהספסל ולשפר עוד קצת את ההתקפה.

 

3. Money team 

שארלוט הורנטס – מדורגת 8 במזרח, מאזן שלילי 16-18

כאשר אנו חושבים על דקות הסיום במשחקים צמודים, לרוב יקפצו לראשינו הכוכבים שבדרך כלל לוקחים את הזריקות החשובות הללו. הצרעות מוכיחים העונה שאפשר להיות טובים ברגעים הללו גם בלי זה, אפילו טובים מאוד.

שארלוט היא קבוצת הקלאץ' הטובה ביותר בליגה (זמן קלאץ' מוגדר כ- 5 הדקות האחרונות במשחק כאשר ההפרש בין ניקוד הקבוצות הוא 5 נקודות ומטה). ההורנטס עם המאזן השני בטיבו בליגה במשחקים שהגיעו לזמן קלאץ' (11-5), כאשר הם מובילים את הליגה באופנסיב רייטינג (143.4), מקום שלישי בדיפנסיב רייטינג (90.4), וכמובן מובילים את הליגה עם נט רייטינג מפלצתי של 53!.בנוסף לכך, הם במקום הראשון בטרו שוטינג (70.7%) ומקום ראשון באחוז אפקטיבי מהשדה (67.6%)את הההובלה בקלאץ' עושים כמה שחקנים: פעם זה רוזייר, פעם זה גורדון, לפעמים גרהאם, בול וזלר וגם וושינגטון ומונק במשחק מול הקינגס שלשום (שארלוט מחקו פיגור 8 נקודות מול סקרמנטו, 1:13 דקות לסיום). לכולם יש נתונים יעילים בקלאץ' ומרענן לראות קבוצה שלא מתסמכת על הכוכב שלה בלבד ברגעים המכריעים ביותר.אז מה שארלוט יכולה לעשות כדי לשמור על המקום שלה בפלייאוף? להגיע לכמה שיותר משחקים צמודים. וברצינות, לנסות להשיג את דראמונד מהקאבס, שיכול לתרום להגנת הפנים החלשה שלהם באופן משמעותי.

*כל הנתונים נכונים נכון ל- 2.3.2021