הקיץ בפתח ואיתו כתמיד פריחת המאמנים. חלק מהקבוצות אינן מרוצות מתפקוד המאמן בעונה החולפת (בצדק או לא זה עניין אחר) ומעוניינות להחליפו בדם חדש. לצד שמות מעניינים ומוכרים יש כמה שמות של מאמנים שלאוהד הממוצע בישראל אולי פחות מוכרים. והטור הזה נועד לערוך היכרות עם מי שעשוי להיות לראשונה בחייו מאמן בליגה בעונה הבאה. כן, יש גם מאמנים ותיקים המועמדים למספר קבוצות כמו מייק דיאנטוני, קני אטקינסון, דייב ייגר וסטיב קליפורד. אך מקווה שאתם לא צריכים אותי בשביל ההיכרות עימם.

כמו כן חשוב לציין שהצלחה כזו או אחרת של מישהו כעוזר מאמן לא בהכרח מבטיחה הצלחה כמאמן, וזה סוג של הימור כמובן, כך שמצד אחד יהיו מי שיעדיפו ללכת על בטוח. מצד שני הצלחות של מאמנים טריים בשנים האחרונות כגון סטיב קר או ניק נרס הובילו בעלי קבוצות ומנג'רים לחשוב שבשביל מישהו עם חשיבה חדשה, צריך להביא דם חדש. בנוסף סמכויות המאמן התרחבו בשנים האחרונות והגידול העצום בכמויות האנליטיקס והוידאו שיש. בנוסף עבודת המאמן היא לא רק טקטית.  מה שהוביל להעברת חלק מסמכויות המאמן לעוזרים (ובהתאם לגידול בכמות העוזרים), וחלק מהם כבר התחילו לקבל שכר גבוה כמעט כמו מאמנים.ז'ק ווהן עוזר המאמן בברוקלין ודן קרייג העוזר בקליפרס מקבלים שכר בגובה שכר של מאמן בליגה.

חשוב לציין גם שאמנם יש כרגע מספר משרות פנויות: אינדיאנה, ניו אורלינס, בוסטון, פורטלנד ואורלנדו. בינתיים רק הסלטיקס והבלייזרס התחילו ריאיונות, חלק מהקבוצות מחכות לראות מי המאמנים שיהיו פנויים כך שאם עוד לא זימנו לריאיון מישהו, עוד לא בהכרח אומר משהו.

ואלו שמות: (אגב בשל ענייני זכויות יוצרים אין אפשרות להעלות תמונות של כולם, אבל ציוצים עם תמונות… )

ווס אנסלד ג'וניור – עוזר מאמן ראשי דנבר נאגטס

מי? בנו של שחקן העבר פחות הצליח כשחקן, אך בעיני רבים נחשב כאחת האופציות המועדפות אם לא המספר אחת מבין המועמדים חסרי הניסיון. אנסלד הינו ותיק בתחום, היה בעבר עוזר מאמן בוושינגטון, גולדן סטייט ואורלנדו לפני שהגיע לדנבר ב-2015 יחד עם מייקל מאלון, אז קיבל את תפקיד אחראי הפיתוח על השחקנים. תריצו בראש את השחקנים שהגיעו לדנבר מאז 2015, התפתחו לא רע נכון? אז בליגה עקבו והוא בהחלט מקבל קרדיט על זה. על מה עוד? לפני כשנתיים הוא קיבל את תפקיד אחראי ההגנה בדנבר, ומי שעוקב מקרוב יודע שבשנתיים האחרונות ההגנה של דנבר השתפרה משמעותית (טופ 10 הגנתי בליגה בשנתיים האחרונות). או בקיצור: חשבו על ההגנה ופיתוח השחקנים של דנבר בשנים האחרונות, ותבינו שאתם חושבים עליו.

בשנה שעברה מספר קבוצות גיששו לגביו אך לא הייתה התקדמות משמעותית, דנבר החליטה להראות לו שהיא מעריכה את עבודתו ושדרגה אותו למאמן עמית. ככל הנראה עדיין ירצה לעזוב לקבוצה בה יהיה מאמן ראשי.

בקצרה: כל קבוצה שצריכה מאמן שהחוזקות שלו זה פיתוח שחקנים והגנה אינטליגנטית צריכה לחשוב עליו.

בעתיד אולי? כרגע על פי השמועות וושינגטון וויזארדס ואורלנדו מג'יק ביקשו לראיין אותו כשהמג'יק על פי חלק מהשמועות, רואים בו את המועמד הבכיר שלהם.

צ'אונסי בילאפס – עוזר מאמן ל.א קליפרס

מי? אין הרבה מה לספר. כשחקן ודאי כולם מכירים ויודעים מה עשה, ובמיוחד איך הוביל את דטרויט לאליפות וזכה ב-FMVP. פרש ב-2014 וב-2020 כשטיירון לו הצטרף כמאמן לקליפרס הוא הביא איתו את בילאפס שזו הייתה עבורו עבודת אימון ראשונה. דיווחים מאימוני הקליפרס מספרים על המון כריזמה והערכה כלפיו מצד שחקנים, שכנראה עדיין רואים בו כשחקן עבר ועוד לא לגמרי כבעיקר מאמן, מה שנותן לו הילה מסוימת. בהחלט יש לו יכולת להתחבר לשחקנים ובצד הטקטי הוא לא מקבל את הקרדיט אך מדווח שהוא אחראי לגמישות ויצירתיות הטקטית שמפגין טיירון לו בפלייאוף, מה שאולי גם מסביר למה לוקח ללו זמן להשתנות. בנוסף דווח שהוא עבד עם קוואי לנארד ופול ג'ורג' ודאג לשפר אצלם יכולות ניהול משחק והובלת כדור. הם עוד לא רכזים אבל רואים מעט שיפור. טיירון לו כמובן ציין שבילאפס בהחלט מוכן כבר לאמן.

בקצרה: יצירתיות טקטית וכריזמה. קבוצה שרוצה לצאת מהשבלוניות ולחבר את חדר ההלבשה.

בעתיד אולי? כרגע ראש הרשימה זה פורטלנד ובוסטון, כשפורטלנד העדיפה מבחינתו אם כי שם תהיה לו תחרות עם מייק דיאנטוני.

בקי האמון – עוזרת מאמן סן אנטוניו ספרס

מי? נבחרה לאחת מ-20 שחקניות ה-WNBA הגדולות בהיסטוריה, אחת הרכזיות הטובות ביותר בליגה וכמו כל רכז אחר, בעלת ראיית משחק וחשיבה טקטית טובה מאוד. החל מ-2014 מתפקדת כעוזרת של גרג פופוביץ', שלמרות כמה טוקבקים מוזרים, לא מחזיק עובדים רק בגלל העיניים היפות שלהם, ומי שחושב שגרג פופוביץ', אדם הידוע בסטנדרטים הגבוהים שלו החזיק אותה 7 שנים במערכת רק כי הוא אשה, בבירור לא מכיר את הליגה. נחשבת בעלת מוח טקטי מאוד מוצלח, פאו גאסול שיבח אותה ויכולותיה, והוא עבר איזה מאמן או שניים בקריירה. שחקנים אחרים אמרו עליה שהיא מהמוחות הטקטיים הטובים שהכירו. היא אמורה להיות היורשת של פופ ודווקא היותה אשה מהווה עבורה חסרון. לאו דווקא בשל שובניזם אלא יותר עניין התקשורת – כל קבוצה שתיקח את המאמנת הראשונה יודעת שבמשך השנה הראשונה לפחות, כל מסיבת עיתונאים, כל משחק נצחון או הפסד, השאלות יהיו על המאמנת הראשונה שעושה משהו בפעם הראשונה, ואיך השחקנים מרגישים לגבי זה ומה הם חושבים על זה, ואיך היא כמאמנת והאם ניצחו או הפסידו כי היא האשה הראשונה. ומי שמכיר ספורט אמריקאי יודע שלרוב משתדלים לברוח שם מהסחות דעת כמו מאש, וזו בהחלט יכולה להיות הסחת דעת. מי שתיקח אותה כנראה תהיה קבוצה שיודעת להסתדר עם הסחות דעת תקשורתיות.

בקצרה: מוח טקטי חריף.

בעתיד אולי? התקשורת והאוהדים מנסים להצמיד אותה לכל משרה פנויה. בינתיים עברה ריאיון רק בפורטלנד. תמיד יכולה להישאר ולחכות לפרישה של פופ.

אימה יודוקה – עוזר מאמן בברוקלין נטס

מי? שחקן עבר שהיה 7 שנים בלגיה ועוד כמה שנים הסתובב בעולם. אחרי הפרישה הצטרף כעוזר מאמן לספרס ב-2012 ונחשב אחד המועמדים הבולטים להחליף את פופ, עד שב-2019 החליט או שנמאס לו לחכות או שהוא רוצה לגוון, ועזב את הספרס. עבר לפילדלפיה לשנה אחת, ובעונה שעברה הצטרף לצוות של סטיב נאש בברוקלין. בסן אנטוניו התחיל כחוליה המקשרת בין סגל האימון לשחקנים ואז מספר תפקידים שונים בצוות האימון. הוא נחשב בעל מוסר עבודה מאוד גבוה ובעל יכולות רבות. (וכאמור 7 שנים בספרס כעוזר מאמן זה לא בגלל העיניים היפות) יש עדיין מי שטוען שהוא יהיה זה שיחליף את פופ, ושהוא פשוט הלך ללמוד ממקורות נוספים.

בקצרה: גרג פופוביץ' ראה בו יורש פוטנציאלי. למה שאחרים לא?

בעתיד אולי? עבר\מתוכנן לעבור ריאיונות בבוסטון וניו אורלינס. גם קבוצות אחרות עשויות ללטוש עיניים בעתיד כשיחליטו להתחיל במלאכת חיפוש מאמן.

ג'מאל מוסלי – עוזר מאמן דאלאס מאבריקס

מי? כשחקן מוסלי לא היה משהו שתכירו ושיחק בכל מיני קבוצות שכנראה לא ידעתם על קיומן ברחבי העולם. אבל יש האומרים שזה אחד הדברים שנתנו לו את היכולות שלו. מוסלי התחיל את קריירת האימון כאחראי פיתוח שחקנים בדנבר, אנליסט וידאו, התקדם למשרת עוזר מאמן וכיום הוא עוזר המאמן האחראי על ההגנה בדאלאס. מוסלי יודע להסתדר עם שחקנים, וגם עם שחקנים אירופאים, ולא פוסל גישות שונות אירופאיות ואחרות. נחשב כבר שנים מעוזרי המאמן המוצלחים בליגה ואחד שהמינוי שלו כמאמן ראשי בליגה הוא רק שאלה של מתי. מוסלי נחשב כמאוד חכם, סקרן שמחפש ללמוד כל הזמן דברים חדשים ומאוד אנרגטי, והיה לו הרבה זמן ללמוד מאחד המוחות הטקטיים המוצלחים של הליגה. בנוסף יכולת בין אישית מוצלחת וחביב השחקנים ובעיקר לוקה דונצ'יץ' שמעריך אותו מאוד.

בקצרה: שילוב של יכולות אישיות ברמה גבוהה והבנה טקטית מהטובות.

בעתיד אולי? עבר ריאיון בבוסטון. ניחוש שלי בתוך שנתיים הוא מאמן ראשי איפשהו בליגה.

 

דן קרייג – עוזר מאמן\מאמן עמית לוס אנג'לס קליפרס

מי? מהכוכבים העולים בליגה. החל דרכו כאנליסט וידאו במיאמי, המשיך כסקאוט, עוזר מאמן במיאמי ומאמן קבוצת הג'י ליג של ההיט. מסלול דומה לזה שעשו פרנק ווגל ואריק ספולסטרה, שהחלו דרכם בחדר וידאו, היו סקאוטים ומאמנים. כמוהם הוא נחשב מאוד חכם ומוצלח, מכיר את כל התיאוריה של הכדורסל מכל הצדדים. אחד מעוזרי המאמנים עם המשכורת הגבוהה בליגה, 7 ספרות על פי דיווחים, כמו מאמן ראשי בחלק מהקבוצות. על פי דיווחים יש לו תשוקה אמיתית לכל נושאי ההגנה. כשטיירון לו קיבל את המושכות הוא צירף ומינה אותו למאמן עמית האחראי על ההגנה של הקליפרס. הוא נחשב מעוזרי המאמן המוכשרים בליגה.

בקצרה: גאון טקטי הגנתי, שמקבל משכורת כמו של מאמן ראשי.

בעתיד אולי? כרגע לא היו שמועות על קבוצה שמעוניינת בו, בהחלט שם להכיר.

 

וויל הארדי – עוזר מאמן סן אנטוניו ספרס

מי? הארדי סיים קולג' ב-2010 ומיד קיבל עבודה בספרס בחדר הוידאו. גם הוא צמח במסלול הזה של אנליסט – סקאוט – אחראי פיתוח שחקנים – עוזר מאמן.  ובעל מאפיינים דומים של מאמנים שצמחו במסלול הזה. מבני טיפוחיו של פופוביץ' שצירף אותו כעוזרו בנבחרת ב-2016, ב-2019 וגם לנבחרת האולימפית לטוקיו. לא צפוי להיות מאמן ראשי בקרוב למרות שהתראיין כבר בקיץ שעבר למספר מקומות, ועשוי להיות היורש של פופ במידה ובקי האמון תעזוב או אפילו לעקוף אותה בתור. הארדי נחשב בעל הבנה עמוקה של הכדורסל המודרני ובעל יכולת גמישות מחשבתית.

בקצרה: מאמן נוסף שטופח על ידי פופ.

בעתיד אולי? השנה עוד לא התראיין לשום מקום, אבל כמו השם הקודם, מישהו להכיר לעתיד.

 

צ'ארלס לי – עוזר מאמן מילווקי באקס

מי? את הקריירה המקצוענית שלו התחיל לי כשחקן בהפועל עפולה, ומשם התגלגל במקומות שונים. לאחר שסיים את הקריירה שלו כשחקן עבד כמנהל השקעות בוול סטריט עד שמאמן המכללה בה למד הציע לו להצטרף כעוזר מאמן. משם הצטרף לצוות של בודנהולזר באטלנטה, ועבר איתו למילווקי. הוא יודע מה שצריך ברמה הטקטית אך עיקר החוזקות שלו ביכולות האישיות. לי הוא מהמאמנים שיודעים לדרבן אנשים, יודע לדבר עם כל אחד, בדיוק כמו שצריך.

בקצרה: השילוב המושלם בין IQ ל-EQ.

בעתיד אולי? אמור להתראיין בניו אורלינס ובבוסטון. מארק סטיין ציין שהוא השם החם מבחינת הפליקנס, גם ז'ק ווהן, ג'ייסון קיד וכאמור אימה יודוקה אמורים להתראיין שם.

 

דארווין האם  – עוזר מאמן מילווקי באקס

מי? שחקן עבר שהסתובב בליגה 8 שנים לפני שעבר לשחק בג'י ליג. לאחר מכן עבר לתפקיד עוזר מאמן קבוצת הג'י ליג ולאמן אותה. משם ללייקרס לתפקיד אחראי פיתוח שחקנים, אטלנטה לצוות של מייק בודנהולזר ועבר איתו למילווקי. לפני כחודש קיבל הצעה לאמן את מכללת טקסס טק, אך סירב על מנת לקבל משרת מאמן בנבא. היה בעיקר מאמן פיתוח שחקנים ונתפש על ידי שחקנים כמעין מנטור, או עוד וטרן בחדר ההלבשה שנותן עצות. הנקודה החזקה שלו מתוארת כתקשורת.

בקצרה: מוטיבטור שיודע טקטיקה ברמה שצריך.

בעתיד אולי? יעבור ריאיון בבוסטון. שמועות טוענות שאם בודנהולזר ילך, הוא יהיה זה שישאר במקום.

קיירה לאוסון – מאמנת קבוצת הנשים של דיוק

מי? 12 שנה כרכזית ב-WNBA קריירה מוצלחת למדי, לאחר הפרישה עבדה כפרשנית בטלביזיה ואז עוזרת מאמן בבוסטון סלטיקס וקיבלה הצעה מדיוק להיות אחראית על תכנית הנשים. בבוסטון בראד סטיבנס התרשם מיכולותיה ושיבח את החשיבה הטקטית שלה, ויצרה חיבור עם השחקנים שטרחו להיפרד ממנה ברשתות החברתיות כשעזבה, בצורה יוצאת דופן ודווח שלא רק שהיא בעלת ידע, היא בעלת יכולת לתקשר ולהעביר אותו. מכיוון שהייתה רק שנה בדיוק לא צפויה לנטוש חזרה לליגה וכנראה תישאר שם. מה גם שמה שנכתב על האמון נכון גם כאן, ובוסטון כנראה לא המועדון שמעוניין אחרי השנה האחרונה באקסטרה תשומת לב התקשורתית. בכל זאת גורמים בתוך הסלטיקס והשחקנים דוחפים לנסות ולהביאה למועדון.

בקצרה: שילוב של ידע טקטי ויכולות בין אישיות.

בעתיד אולי? כנראה שתישאר בדיוק.

 

אז את מי הייתם שולחים לאיזו קבוצה?