ה-NBA היא ליגה של חקיינים. ברגע שקבוצה אחת מצליחה לנצח בדרך מסוימת, שאר הקבוצות נוהרות אחריה ומנסות לשכפל את ההצלחה. לכן, ה-NBA היא ליגה של טרנדים, ואחד הטרנדים החמים ביותר בשנים האחרונות הוא להיות סן אנטוניו. ההצלחה של סן אנטוניו במשך כל כך הרבה שנים בשוק קטן מבלי לבצע החתמות גדולות בשוק החופשי (עד אולדריג' לא החתימו אף שחקן משמעותי), היא דבר שהרבה קבוצות ניסו לחקות. זו הסיבה שאנו רואים היום הרבה מאמנים וג'נרל מנג'רים ברחבי הליגה עם עבר בספרס.

ב-2012 יוטה החליטה לנסות לבנות מודל דומה לזה של הספרס, על מנת להצליח כמוה בשוק קטן. דניס לינדזי, שהיה עוזר הג'נרל מנג'ר בספרס, מונה לג'נרל מנג'ר של הג'אז. לינדזי ידע שהחלום להצליח כמו הספרס הוא לא ריאלי, אבל הוא ידע שהוא עדיין יכול להשיג הרבה ביוטה. "אני בספק אם נוכל להשיג את כל ההצלחות הללו, אבל מה שאני חושב שנוכל ליצור היא תרבות" אמר לינדזי. "אני חושב שנוכל ליצור מצב שבו אנחנו משיגים את האנשים הטובים ביותר."

הוא אמנם לא סיפק כותרות גדולות, אבל לינדזי אכן הצליח להנחיל ביוטה את התרבות של הספרס, שאיפשרה לו לבנות קבוצה טובה גם בלי סופרסטאר ובלי שוק גדול. סקאוטינג טוב, בשילוב עם היותו פעיל בשוק הטריידים, אפשרו לו לבנות את הקבוצה דרך הדראפט.

לינדזי השיג בחירות סוף סיבוב ראשון, והצליח להוציא מהן שחקנים מעולים בעזרת סקאוטינג מוצלח. הוא עזר לגולדן סטייט עם סאלארי דאמפ, על מנת שתוכל להחתים את אנדרה איגואדלה, וקיבל שתי בחירות סיבוב ראשון בתמורה. אחת מהן הפכה לרודני הוד, שנבחר בבחירה ה-23 בדראפט 2014. דוגמה נוספת ניתן למצוא בטרייד במהלך דראפט 2013, בו נשלחה בחירת סיבוב שני וכסף לדנבר בתמורה לבחירה ה-27, בה בחר לינדזי את רודי גובר.

זה לא אומר שלא היו מעידות – הוא שלח באותו דראפט את הבחירות 14, 21 למינסוטה (הפכו לשבאז מוחמד וגורג'י ג'נג) בתמורה לבחירה ה-9 (הפכה לטריי בורק). עם זאת, האקטיביות של לינדזי נשאה פירות בדרך כלל, כשבקיץ האחרון היא עזרה לו לקבל את ג'ורג' היל בתמורה לבחירת סיבוב ראשון, ואת בוריס דיאו בחינם.

לינדזי היה כל כך פעיל, שיום אחד יצא מהבית מבלי לשים לב שיש עץ שנפל לתוך ביתו:

ההמשך היה בפיתוח שחקנים – לינדזי יצר מערכת פיתוח שחקנים מעולה, והתוצאות נראות לעין:

גורדון הייוורד מתקדם בעקביות כל שנה, כשהעונה הוא נבחר לאולסטאר לראשונה. רודי גובר הפך לאחד הסנטרים הטובים בליגה, ולמפלצת הגנתית. רודני הוד הוא עוד שחקן שהשתפר מאוד מאז שנבחר, וכך גם דרק פייבורס וטריי ליילס.

אבל הטרנספורמציה שלינדזי העביר את יוטה לא הייתה שלמה בלי מאמן. בקיץ 2014, אחרי עונה עגומה שבה יוטה ניצחה רק 25 משחקים, פוטר המאמן טיי קורבין ובמקומו הגיע קווין סניידר. גם לסניידר עבר בסן אנטוניו, שם היה מאמן קבוצת ליגת הפיתוח של הספרס. בשלוש שנותיו בקבוצה סניידר היה מאמן ליגת הפיתוח המצליח ביותר. הוא ניצח הכי הרבה משחקים בשנים אלו והוציא הכי הרבה שחקנים ל-NBA. בהמשך סניידר היה עוזר מאמן במספר קבוצות. בין היתר הוא היה עוזרו של אטורה מסינה בצסק"א מוסקבה ושל מייק בודנהולצר באטלנטה.

לינדזי, שהכיר את סניידר מימיו בספרס, החליט לתת לו את משרת המאמן הראשי למרות חוסר הניסיון. ההימור השתלם – סניידר גיבש זהות הגנתית מסביב לגובר ופייבורס, ולינדזי עשה טרייד על הסנטר חסר ההגנה אנאס קאנטר, על מנת לתת לגובר את המקום בחמישייה. אחרי הטרייד ההגנה של יוטה הפכה להגנה הטובה בליגה, ובפער גדול (היעילות ההגנתית של יוטה מפגרת האולסטאר עד סוף העונה ההיא הייתה 94.8, לעומת 99.4 של מילווקי השנייה בדירוג).

גם ההתקפה של יוטה השתפרה, והפכה להתקפה מרובת תנועה ומסירות, כמו בתחנותיו הקודמות של סניידר. העובדה ששחקן כמו ג'ו אינגלס – שחקן חכם ללא נתונים פיזיים מרשימים – מצא מקום בקבוצה היא ביטוי להצלחה של ההתקפה הזו, ועוד דוגמה לדמיון לספרס.

אחרי עונה מאכזבת בשנה שעברה, לינדזי חיזק את הקבוצה בוטרנים שייתנו לה ניסיון ועומק, כשלא במקרה שניים משלושת הוטרנים שהגיעו הם בעלי עבר בספרס (בוריס דיאו וג'ורג' היל), וכאלו שמתאימים להתקפה מרובת מסירות. עד עכשיו יוטה מציגה יכולת נהדרת, אך בשנים הקרובות לינדזי צפוי להתמודד עם אתגרים קשים על מנת להשאיר את השלד של הקבוצה. משום שאין ליוטה כוכב בטופ 10 של הליגה, היא לא יכולה להרשות לעצמה לאבד שחקני חמישייה מבלי להביא להם תחליף ראוי.

גובר אמנם חתם על הארכת חוזה שמנה, אך הייוורד יהיה שחקן חופשי בקיץ, וכך גם ג'ורג' היל. היוורד ידרוש חוזה מקסימום, וגם אם הוא לא שווה את הסכום, לינדזי יתן לו אותו מתוך ידיעה שהיא לא תוכל להנחית שחקן בסדר הגודל הזה בשוק החופשי. הסכם השכר החדש אמנם יאפשר ללינדזי להציע לו הרבה יותר כסף מקבוצות אחרות, אך הישארותו של הייוורד תהיה תלויה גם ביכולת של הקבוצה בפלייאוף. אם הייוורד לא יישאר, יש סיכוי טוב שהיל יעזוב גם הוא, לאור היחסים הקרובים שלו עם הייוורד.

עם זאת, כל עוד יוטה לא תפשל בגדול בפלייאוף, אפשר להניח שהייוורד והיל יישארו. בקיץ הבא הסיפור כבר יותר מורכב – רודני הוד, ודרק פייבורס (גם דנטה אקסום, אבל בקטנה) מסיימים חוזה. יוטה לא תוכל להחתים את כולם, ותצטרך להחליט על מי לוותר, כשהמועמד המוביל הוא פייבורס.

פייבורס אמנם נייד יחסית לגודלו, אך לא בטוח שהוא מתאים ליד סנטר שחי באזור הצבע כמו גובר. הרכבים של גובר העונה כגבוה יחיד מתפקדים הרבה יותר טוב בהתקפה, וההגנה לא נפגמת. קשה לראות הרכב עם שני הגבוהים מסתדר בפלייאוף מול הרכבים נמוכים, וההתקפה חסרת הריווח תתקשה מול קבוצות שיתכוננו אליהם במיוחד. לכן, יוטה עשויה לוותר על פייבורס ולהביא במקומו סטרץ' 4 זול יותר, שמתאים יותר לשחק לצד גובר. יכול להיות שנראה את לינדזי מבצע טרייד על מנת להביא שחקן כזה, כשיש לו הרבה מה להציע לקבוצות בתמורה (בנוסף לצעירים מוכשרים, יש לו גם שתי בחירות סיבוב ראשון בכל אחד משני הדראפטים הבאים).

ללינדזי אמנם יש הרבה בעיות בעתיד, אבל ההווה של יוטה מזהיר – היא במקום רביעי במערב, עם יתרון של משחק על הקליפרס. אם יוטה תצליח להמשיך עם ההגנה הנהדרת שלה גם בפלייאוף, היא תהפוך לקבוצה שאף אחד לא רוצה לפגוש, ויהיה לה סיכוי אפילו לעבור סיבוב.

נקודה לזכותם: הצליחו לבנות דרך הדראפט ולבנות קבוצה טובה, על אף היותם קבוצה משוק קטן.

נקודה לרעתם: לא השיגו כוכב, ובלי אחד כזה קשה מאוד להיות קונטנדרית.