פרוייקט מיוחד של הכדור הכתום, יציג בפניכם את ההנהלות השונות בליגה. זה לא פשוט לדבר על הנהלות כשמדברים על קבוצות בNBA. ברוב ההנהלות רב הנסתר על הנגלה, ולא תמיד אפשר לשייך החלטה מסויימת לאדם מסויים. בחלקן הבעלים מעורב עד הצוואר, בחלקן הGM חופשי לפעול כרצונו. אנחנו ניסינו לזהות את מחליט ההחלטות העיקרי, ואת דמויות המפתח מסביבו. עבור אותו גורם שזיהינו, אנחנו נלך אחורה לכל תקופת העבודה שלו, עם דגש על העונות האחרונות. נתייחס בעיקר להרכבת הסגל, לחשיבה לטווח ארוך. מתחילים בצבאים ממילווקי.

 

בעלים : מרק לסרי ו-ווס אדנס (מאז 2014)

ג'נרל מנג'ר: ג'ון האמונד (מאז 2008)

דמויות מפתח נוספות: ג'ייסון קיד (מאמן ויועץ מיוחד, מאז 2014)

 

מהלכים משמעותיים

יוני 2013 – בחירה ביאניס אנטטוקומפו במקום ה-15 בדראפט

יוני 2014 – בחירה בג'בארי פארקר במקום השני בדראפט

פברואר 2015 – העבירו את ברנדון נייט לפיניקס בטרייד שכלל שלוש קבוצות, וקיבלו בתמורה את מייקל קרטר-וויליאמס, מיילס פלאמלי וטיילר אניס

יולי 2015 – ניצחו את הניקס במאבק על החתמת גרג מונרו. מונרו חתם על חוזה ל-3 עונות תמורת 50 מיליון דולר

יוני 2016 – בחרו את ת'ון מייקר במקום ה-10 בדראפט, ואת מלקולם ברוגדון בבחירה ה-36

יולי 2016 – החתימו את מת'יו דלבאדובה על חוזה של 38 מיליון דולר ל-4 עונות

ספטמבר 2016 – החתימו את יאניס אנטטוקומפו על חוזה של 100 מיליון דולר ל-4 עונות

במשך שנים היו הצבאים מועדון קטן מווינסקונסין שמדשדש בבינוניות של הליגה. מאז 1985 הוחזק המועדון בידי הסנטור הדמוקרטי הרב (Herb) קוהל, שקנה את הקבוצה תמורת 18 מיליון דולר על מנת להשאיר אותה במילווקי. למעט הופעה אחת בגמר המזרח בשנת 2001 לבאקס לא היה הרבה מה למכור לאוהד הממוצע, אולם שני אירועים משמעותיים שינו את גורל הפרנצ'ייז. בדראפט 2013 החליטו הבאקס, בראשם הGM ג'ון האמונד, להמר בבחירה ה-15 על צעיר אלמוני בעל שם בלתי ניתן להגיה ששיחק בליגה השנייה ביוון. האירוע השני התרחש באפריל של השנה העוקבת, כאשר הקבוצה נרכשה על ידי מארק לסרי ו-ווס אדנס, שני טייקונים מעולם הפיננסים שהחליטו לקדם את הקבוצה אל העתיד.

 

 

גם לסרי וגם אדנס הקימו ומנהלים קרנות בשווי של עשרות מיליארדי דולרים, ואת הכישרון הזה מוול-סטריט הם מתכננים להביא לוויסקונסין. "הסתכלנו על זה ואמרנו: לבאקס יש פוטנציאל עצום. אנחנו חושבים שנוכל להכניס את הדרך שבה אנחנו עושים עסקים ולעשות כאן שינוי עצום", אמר לסרי, בן למשפחה יהודית מרוקאית שהספיק בשנה החולפת להשתתף במשחק האול-סטאר של הסלבריטיס.

העיניים של הרוכשים נשואות קודם כל לאולם החדש שאותו אמורה העיר של מילווקי לסבסד, אבל גם בענייני כדורסל הגישה החלה להשתנות.  בגזרת המאמן לארי דרו הבינוני, שרק קיץ קודם לכן חתם על חוזה ל-4 עונות, פינה את מקומו לג'ייסון קיד שהבטיח גישה מודרנית למשחק. האמונד, הג'נרל מנג'ר שהיה חלק מצוות הניהול של דטרויט בתקופת האליפות נשאר. האמונד הוא דמות מוערכת בליגה והבחירה ביאניס שנה קודם לכן נרשמת לזכותו, אבל שמועות עיקשות מספרות שקיד, שבנוסף להיותו המאמן בפועל הוא גם יועץ מקצועי, הוא המושך האמיתי בחוטים. הבאקס היו מאז ומתמיד מועדון שוק קטן אשר משיג את השחקנים הבכירים דרך הדראפט או בטריידים, אולם קיץ 2015 היה מפגן כוח מרשים עבורם. גרג מונרו סיים את חוזהו בדטרויט והיה מבוקש אצל הניקס בניו-יורק, אולם בחר לחתום על חוזה של 50 מיליון דולר ל-3 עונות במילווקי, בין היתר בזכות האמונה בקיד ובניהול החדש.

ג'ון אוליבר על האיצטדיון החדש והסלוגן של הבאקס (החל מדקה 09:26)

 

הייחוד שהכניסה ההנהלה החדשה של הבאקס מגיע לביטוי מרבי בתחום האנליטי, או ליתר דיוק, בתחום הפסיכולוגי. כבר בדראפט 2014 נעזרה הקבוצה בדן היל, מומחה לקידוד הבעות פנים, על מנת להעדיף את ג'בארי פארקר על פני דאנטה אקסום. כאשר העקרונות של Moneyball כבר מיושמים בכל פרונט אופיס בליגה, כנראה שהצעד הבא הוא להשתמש במדדי הרגש ונוירוסיינס, נכתב בניו-יורק טיימס על השימוש בהיל.

גם לאחר הדראפט היל המשיך לעבוד עם הקבוצה, על מנת לסייע בפיתוח שחקנים וכימיה קבוצתית. בקיץ האחרון הצטרף לצוות האנליטיקס גם סת' פורטנוי, עורך אתר הסטטיסטיקה הנהדר Nylon Calculus. בינתיים הבעלים ממשיכים לתכנן לטווח ארוך, לקראת אליפות הNBA. כשהקבוצה דשדשה בעונה שעברה, דחה אדנס שמועות על טריידים גדולים. "אתה רוצה לנצח בכל משחק, אבל המטרה היא לזכות באליפות. אלו לא סתם מילים", והוסיף: "אתה כנראה לא תזכה באליפות כשהשחקנים הטובים ביותר שלך בני 20, 21 ו-24". אבל בהחלט יש למה לצפות. בקיץ שני חוזים הוארכו: ג'ייסון קיד קיבל מנדט לעוד שלוש שנים, ויאניס קיבל חוזה של 100 מיליון דולר ל-4 עונות. חוזה נהדר, אבל הפריק היווני השאיר 6 מיליון דולר על השולחן, "כדי שנוכל לשמר את הגרעין הצעיר שלנו". מידלטון חתום בחוזה נוח להדהים עד עונת 2019, ולבאקס תהיה אופציה להשאיר את ג'בארי פארקר, שיהיה פרי-אייג'נט מוגבל בתום העונה הבאה. יחד עם הפגיעה במלקולם ברוגדון בסיבוב השני של הדראפט האחרון, יהיה ליאניס עם מה לעבוד.

החלק הקשה במהפך של מילווקי דווקא לא קשור לכדורסל. לסרי הוא אחד התומכים הגדולים בהילרי קלינטון והדלפות ויקיליקס רמזו על מעורבות בהשתקת סיפורים שיכולים לפגוע בה. הבאקס, בינתיים, הם אחת מהקבוצות בליגה שכבר הודיעו שלא ילונו במלונות השייכים לרשת טראמפ במשחקי חוץ ומינו את גיסו של אובמה לאחראי על התפתחות השחקנים. המפגש של הניו-יורקרים הדמוקרטיים עם הקהילה במילווקי לא עבר חלק. הנשיא החדש של מילווקי פטר פייגין, איש הניקס לשעבר, כבר הספיק לכנות את העיר "המקום הכי מבודל (segregated) וגזעני בו הוא נתקל משך כל חייו". בעיר שבה שחקן הקבוצה ג'ון הנסון עוכב על ידי המשטרה על ניסיון לקנות תכשיטים, ההנהלה של הבאקס רוצה לעשות שינוי. מכל הבחינות, זה יכול להיגמר בטוב.

נקודה לזכותם: חושבים מחוץ לקופסה. או, אם לצטט את הפסיכולוג של הקבוצה רמל סמית', "כדי להיות יצירתי אתה חייב להיות מוכן שיגחיכו אותך. אנשים צוחקים עד שהם רואים תוצאות."

נקודה לרעתם: ההנהלה החדשה לא הייתה בסביבה מספיק זמן כדי לעשות טעויות משמעותיות, אם כי הבחירה בת'ון מייקר בבחירה העשירית, כאשר יכלו לקחת אותו גם לאחר הבחירה העשרים, מעלה סימני שאלה