השוק החופשי של קיץ 2019 הבטיח הרבה וגם קיים. כבר ביום הראשון נסגרו חוזים בסך של כמעט 3 מיליארד דולר! מאזן הכוחות בין הקבוצות בליגה השתנה. המזרח נחלש והמערב נפתח לחלוטין. התהליך שהתחיל לברון ג'יימס ב-2010, עם המעבר המתוקשר שלו למיאמי, הסתיים בניצחון הסופרסטארים, שהוכיחו שהם אלו ששולטים היום בליגה. יוצאים לעונה חדשה בלי פייבוריטית ברורה.

לקראת פתיחת עונת 2019-20, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: לוס אנג'לס קליפרס

לדף הקבוצה:

לוס אנג'לס קליפרס

נשארו: פטריק בברלי (הוחתם מחדש), איביצה זובאץ (הוחתם מחדש), מונטרז הארל, רודני מקרודר (הוחתם מחדש), ג'מייקל גרין (הוחתם מחדש), לו וויליאמס, ג'רום רובינסון, לאנדרי שאמט.

עזבו: ווילסון צ'אנדלר (חופשי, לברוקלין), גארט טמפל (חופשי, לברוקלין), לוק אמבה א-מוט (ללא קבוצה), דנילו גאלינרי (טרייד, לאוקלהומה סיטי), שיי גילג'וס-אלכסנדר (טרייד, לאוקלהומה סיטי), טיירון וולאס (שוחרר, הורם מהוייברס על ידי מינסוטה), סינדריוס ת'ורנוול (מתחרה על מקום בסגל של קליבלנד).

הגיעו: קוואי לנארד (חופשי, מטורונטו), פטריק פטרסון (חופשי, מאוקלהומה סיטי), פול ג'ורג' (טרייד, מאוקלהומה סיטי), מו הארקלס (טרייד, מפורטלנד), פיונדו קאבנגלה (דראפט), טרנס מן (דראפט).

חמישייה: פטריק בברלי, לאנדרי שאמט, פול ג'ורג', קוואי לנארד, איביצה זובאץ.

ספסל: לו וויליאמס, מונטרז הארל, מו הארקלס, רודני מקרודר, ג'מייקל גרין, ג'רום רובינסון, פיונדו קאבנגלה, פטריק פטרסון, טרנס מן.

המהלכים הגדולים של עונת 2018-19:

אז מה היה לנו שם?

הקליפרס יצאו לעונת 18-19, אבל המבט שלהם היה על קוואי לנארד ועל קיץ 2019. ליטרלי, היו להם עיניים על קוואי לנארד. הם שלחו נציגים למשחקים שלו בטורונטו. מהקבוצה עצמה הציפיות היו נמוכות. בקיץ דיאנדרה ג'ורדן עזב לדאלאס וסגר את הגולל סופית על לוב סיטי. הכוכבים הגדולים היו דנילו גאלינרי, טוביאס האריס ולו וויליאמס. התחזית של וגאס דיברה על 36 נצחונות ומקום בלוטרי, אלא שהעומק דיבר והאריס ניסה להוכיח שהוא יכול להוביל קבוצה ואיכשהו הקליפרס מצאו עצמם בראש המערב בסוף נובמבר. זה לא החזיק מעמד והקבוצה ירדה בדירוג, אבל נשארה במרחק ביטחון מעל ה-50%.

בינתיים, מאחורי הקלעים, הקליפרס עשו חושבים והחליטו שטוביאס האריס לא נמצא בתוכניות שלהם. הם הצליחו להפוך שחקן עם חוזה לחצי עונה, שרצה חוזה מקסימום בקיץ, ללאנדרי שאמט, 2 בחירות סיבוב ראשון ו-2 בחירות סיבוב שני. יופי של תמורה. את מייק מאסקלה שהגיע בטרייד הם הפכו לאיביצה זובאץ וצחוקים על חשבון הלייקרס, שיזמו את הטרייד ההזוי הזה. זובאץ צעיר ומבטיח ומאסקלה שחקן מוגבל. הקליפרס לא יכלו לומר לא לטרייד הזה. בנוסף הם הפכו את אייברי בראדלי המאכזב לג'מייקל גרין וגארט טמפל. הקבוצה שהייתה עמוקה לפני הטריידים, הפכה להרבה יותר עמוקה ועשירה בנכסים. למרות זאת, התחזיות עדיין דיברו על כך שהקליפרס הולכים ללוטרי. הויתור על האריס שהיה השחקן המוביל שלהם, והמאבק מול הלייקרס של לברון וסקרמנטו נראו גדולים עליהם, אבל אף אחד לא סיפר את זה לשחקנים של הקליפרס. גאלינרי היה בריא מספיק רוב העונה וחיבר את הקבוצה כמו שרק הוא יודע. שאמט וגילג'וס-אלכסנדר היו מצויינים, ולו וויליאמס ומונטרז הארל היו הספסל הכי טוב בליגה, טובים יותר מחלק מחמישיות הליגה. לו-וויל כמובן זכה בפרס השחקן השישי. בזמן שהלייקרס והקינגס דעכו, הקליפרס השתלטו על המקום השמיני ומצאו עצמם בפלייאוף, בסדרת סיבוב ראשון מול הווריורס. כולם ציפו לסוויפ, ולמשחק וחצי זה אכן היה בדרך לשם, אלא שלו וויליאמס והארל הפכו יתרון 31 נקודות של הווריורס לקאמבק הכי גדול בתולדות הפלייאוף. הקליפרס הצליחו לקחת משחק נוסף, גם הוא באורקל ארינה, לפני שנכנעו בשישה משחקים. אגב, יום לפני הפלייאוף, הקליפרס, במהלך מבריק, הרימו את רודני מקרודר מהוויברס, אחרי שנחתך ממיאמי, שרצתה לחסוך מס מותרות. העניין הוא שמקרודר בכלל לא יכל לשחק בפלייאוף. אז למה מהלך מבריק? כיוון שמקרודר הגיע עם משכורת מגוחכת ועם זכויות בירד. יש פה חשיבה לעתיד של הקליפרס.

לכולם היה ברור שלקליפרס יש את הסגל הכי עמוק בליגה, עכשיו צריך רק כוכבים שיובילו אותו.

קיץ חם

הקליפרס היו מכווני מטרה, הם רצו את קוואי לנארד, ה-FMVP, אלוף הליגה במדי טורונטו. הפרי אייג'נסי נפתח, הליגה רעשה וגעשה ו-ווג' הפיל פצצה כל 2 דקות בערך, אבל למרות זאת, אף אחד לא ידע מה קורה מאחורי הקלעים בקליפרס. קוואי רצה כוכב נוסף לידו וסימן לקליפרס שהוא רוצה את פול ג'ורג', שבמקביל פנה לת'אנדר בדרישת טרייד. ב-5 ביולי, שבת בבוקר שעון ישראל, ערב בקליפורניה, יצאה הידיעה, וזה אפילו לא היה ווג' או שאמס. קוואי לנארד סיכם בקליפרס. ואז הגיעה הפצצה השניה, הקליפרס השיגו גם את פול ג'ורג'. הקליפרס הקריבו 5 בחירות סיבוב ראשון (2 של מיאמי, 3 שלהם) + 2 החלפות בחירות + דנילו גאלינרי + שיי גילג'וס אלכסנדר בשביל להוציא את הטרייד לפועל. התשלום הוא מאוד גבוה בשביל פול ג'ורג' בלבד, אבל צריך לזכור שבלי ג'ורג' אין קוואי, ככה שמבחינת הקליפרס זה תשלום עבור 2 השחקנים. השלב הבא היה לשמור על העומק המרשים שלהם. הם החתימו מחדש את פטריק בברלי, זובאץ, מקרודר, (ההוא שמיאמי זרקו), ובאקט אחרון גם את ג'מייקל גרין, שאיכשהו הסכים לחתום על חריגת הרום. פטריק פטרסון הצטרף אחרי שנחתך מהת'אנדר. בסופו של דבר, לא רק שהקליפרס צירפו 2 כוכבים גדולים, הם נשארו גם הקבוצה הכי עמוקה בליגה.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

הקליפרס הם הקונטנדרית מספר 1 בעונה הקרובה. קוואי לנארד הראה כמה הוא גדל כשסחב את טורונטו לאליפות היסטורית. פול ג'ורג' הוא שומר אדיר ושחקן התקפה מצויין כשהוא בריא. ככל הנראה פול ג'ורג' יפתח את העונה הקרובה בחוץ כיוון שעבר ניתוח הקיץ, בגלל הפציעות ב-2 הכתפיים שסחב איתו החל ממרץ האחרון אל תוך הפלייאוף. ביחד עם פטריק בברלי ולאנדרי שאמט הקליפרס מרכיבים חמישיה של בולדוגים עם המון קליעה, ו-2 שחקנים שיכולים להוביל את ההתקפה. מפעם לפעם הם יצטרכו לנוח, ואז יעלה הספסל הכי טוב בליגה בדמות לו וויליאמס ומונטרז הארל. ללא ספק מדובר בקבוצה שיש לה גם אבק כוכבים וגם עומק לא נגמר. העומק הזה יאפשר לקליפרס לעשות לואד מנג'מנט לשני הכוכבים שלה ולודא שהם מגיעים לפלייאוף בריאים. זה אולי יעלה בכמה נצחונות בדרך, אבל זה לא אמור להפריע יותר מדי. מלבד הסגל הנוצץ, יש לקליפרס גם את אחד המאמנים הטובים בליגה, דוק ריברס, ששנה שעברה חזר לאמן, אחרי שנים שסמך על הכוכבים שלו, והזכיר לכולם כמה הוא טוב כשהוא מתרכז באימון. מלבדו, יש את ג'רי ווסט ואת סטיב באלמר. אחד משילובי מאמן-הנהלה-בעלים הטובים בליגה.

בניגוד ללייקרס, לקליפרס יש נכסים לשפצורים נוספים אם יהיה בהם צורך בעונה הקרובה. הם יכולים להעביר את בחירת הסיבוב הראשון שלהם בקיץ הבא, ויש להם המון שחקנים טובים על חוזים מצויינים.

לקליפרס יש 2 עמדות בעייתיות, עמדת הרכז ועמדת הסנטר. אין להם אף רכז דומיננטי, אף רכז שיכול לנהל משחק. מצד שני, עם קוואי, ג'ורג' ולו-וויל, למה הם צריכים אחד כזה? בברלי\שאמט\מקרודר יעבירו את החצי ומשם קוואי\ג'ורג'\וויליאמס יקחו פיקוד וייצרו לעצמם ולאחרים. יש להם המון קלעים מה שאמור לספק ריווח מצוין. יש להם סנטרים טובים, אבל נמוכים, ואף אחד מהם לא רים פרוטקטור טוב. מצד שני עם כל השומרים המצויינים בסגל, מי בדיוק יגיע לטבעת? זובאץ שומר טוב, וגרין והארל יודעים לשים גוף, ולכן זה לא אמור לפגוע בהם יותר מדי.

תחזית:

מילות המפתח בעונה הרגילה יהיו LOAD MANAGEMENT. מצד שני יש להם עומק אדיר, ויש מספיק קבוצות בליגה שנגדן הקליפרס לא יצטרכו את קוואי או את ג'ורג'. 60 נצחונות ומקום ראשון במערב. כל דבר שהוא פחות מגמר מערב יהיה כשלון, ואם הם בריאים אני מתקשה לראות מי עוצר אותם. גמר ליגה, ושם קוואי יעשה מה שהוא יודע לעשות הכי טוב.