זה רק הולם שבשבוע שבו נפרדנו מקובי בראיינט, ניפרד גם מאחד הגלגולים שלו בליגה: הסקורר.

פעם קראו לזה 'סקורר של קבוצות קטנות', אחרי זה קראו לזה 'מנפח מספרים'. קובי היה כזה בתקופת הביניים בין האליפויות ולא חסרות דוגמאות בליגה – אלן אייברסון וכרמלו אנתוני הם דוגמאות מייצגות.

הבחירות למחליפים באולסטאר איכשהו הדגישו דווקא את מי שנשאר בחוץ – דווין בוקר, בראדלי ביל, זאק לאווין, דמאר דרוזן. במידה מסוימת גם קיירי אירווינג. כל חמשת השחקנים האלו קולעים נהדר – דרוזן עם 23 למשחק, היתר צפונית ל-25 – ובאחוזים סבירים ומעלה (לאווין וביל עם 51.3% אפקטיבי, קיירי ודרוזן 54% ועודף, בוקר 56%) והמשותף הנוסף לכולם? הם לא מצליחים לתרגם את היכולות האלו לנצחונות.

זאק עם 8-7 כשהוא קולע מעל 30, בוקר עם 11-9, קיירי עם 4-3, ביל עם 9-11 ודרוזן עם 2 נצחונות ו-7 הפסדים כשהוא קולע מעל 30 נקודות. רוב הנצחונות האלו, אגב, הגיעו מול קבוצות חלשות (לא ספרתי, אבל ברפרוף נראה ששארלוט מככבת) אין לי כמובן דרך להוכיח את זה, אבל אפשר לזרוק פנימה גם את טריי יאנג (9-15 כשקולע 30+) שלדעתי לא היה נכנס אם האוהדים לא היו מכריחים את הליגה

אחד האימפקטים הברורים מאליהם ועם זאת לא מדוברים מספיק שקרו עם עליית הסופר-טימס הוא מותו של הכוכב הבודד. קבוצות יסכימו לקבל 50 נקודות בראש מדווין בוקר אם זה מסתיים בהפסד. בערב כוכב בודד גדול מספיק (נניח רג'י מילר) היה יכול לקלוע מספיק בשביל כל הקבוצה. היום זה כבר לא יעבוד.

את המקומות של הסקוררים תופסים שחקנים עם סטטיסטיקה נוצצת פחות – נניח דומנטס סאבוניס, שלא הגיע ל-30 נקודות העונה, או כריס פול שלא רק שרושם ממוצע של 17 נקודות למשחק בלבד – אלא גם רושם את הנתון הנמוך בקריירה באסיסטים. שניהם, לעומת זאת, משפרים את הקבוצות שלהם ותורמים להצלחה הקבוצתית.

האם זה אומר שהשחקנים שנשארו בחוץ בהכרח פחות טובים מהשחקנים שנבחרו? לא. אני לא חושב שאם תחליפו את דווין בוקר בדונובן מיטשל פיניקס פתאום תעשה פלייאוף. אני גם לא חושב שיוטה תיפגע מההחלפה הזו. ההצלחות מגיעות קודם כל לארגונים, למעט יאנג, ברנדון אינגרם (שלהערכתי נבחר כדי למלא מקום של פורוורד וכחלק מההצדקה של הבחירה שלו לתואר המשתפר) ודמיאן לילארד – סקורר שבאמת עושה כל מה שהוא יכול כדי לשפר גם את מי שמסביבו – כל הנציגים מגיעים מקבוצות של 60% הצלחה לפחות. ומי שלא מצליח? נשאר בחוץ.

ולא משנה כמה הוא יקלע

 

לדיון בפייסבוק