קיץ 2017 היה יותר מעניין מהפלייאוף. כוכבים שעוברים מקבוצה לקבוצה במגה טריידים, שחקנים חופשיים שחותמים על חוזים גבוהים. המרדף אחרי הסופרסטארים הקיץ היה חסר פשרות והניב כמה קבוצות מאוד מעניינות. לקראת פתיחת עונת 2017-18, הכדור הכתום עם פרוייקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: אטלנטה הוקס

לדף הקבוצה 

מי עזב: דוויט הווארד (טרייד, שארלוט), חוזה קלדרון (חופשי, קליבלנד), טים הארדאווי ג'וניור (חופשי, ניקס), קריס האמפריס (חופשי, פילדלפיה), פול מילסאפ (חופשי, דנבר), ת'אבו סופולושה (חופשי, יוטה).

מי הגיע: מרקו בלינלי (טרייד, שארלוט), לוק באביט (חופשי, מיאמי), ניקולס ברואסינו (חופשי, דאלאס), דווין דדמון (חופשי, ספרס),  ג'ון קולינס (דראפט), טיילר דורסי (דראפט).

חמישיה: דניס שרודר, קנט בייזמור, טאורין פרינס, ארסן איליאוסובה, דווין דדמון.

ספסל: מרקו בלינלי, מייק מוסקלה, מלקולם דילייני, דיאנדרה באמברי, ג'ון קולינס, לוק באביט, מיילס פלאמלי, טיילר דורסי.

המהלכים הגדולים של עונת 2016-17:

אז מה היה לנו שם?

המאזן הסופי (43-39, מקום חמישי במזרח) אולי לא מלמד על זה, אבל היה רע. ההוקס יצאו לדרך חדשה אחרי עוד כישלון בפלייאוף, נתנו את המפתחות לדניס שרודר ולאחר ששוב נדרסו בריבאונד, הוסיפו מסה מתחת לסל עם דוויט הווארד במקום אל הורפורד, לו סירבו להציע את המקס. תוספת המסה אמנם הוכיחה עצמה והקבוצה קפצה מהמקום ה-28 באחוז ריב' אל המקום ה-14, אך זהו כנראה האיזור היחידי בו חל שיפור.הגנת הקבוצה נשארה בטופ 5. התקפת הקבוצה אמנם שמרה – פחות או יותר – על אותה הנעת כדור, אך היעילות ההתקפית – שכבר בעונה שעברה הידרדרה למקום ה-18 – ספגה עוד מכה לאיזור המקום ה-28, כאשר את 30 המשחקים האחרונים היא מבלה במקום האחרון.

השילוב של הווארד מעולם לא נראה טבעי, כשהסנטר המזדקן נהג להסתובב בהתקפה בלי מטרה אמיתית לרוב. הקבוצה נותרה ללא שחקנים יוצרים ברמה גבוהה, למעט פול מילסאפ. שרודר נמצא במקומות האחרונים ביעילות הן בקליעה מחדירה והן מבחוץ. החמישייה הפותחת של הקבוצה, שרודר-בייזמור-סופולשה/קורבר-מילסאפ-הווארד, התייצבה בגאון במקום האחרון ביעילות התקפית, מבין אלו ששיחקו יותר מ-400 דקות, כולל המקום האחרון באחוזי קליעה. המעבר לחמישייה של טים הארדאווי ג'וניור, בעונת קריירה, עזר לקבוצה לעלות מעט בדירוג, אך גם זה רק לרמה סבירה. המשחק לצד הווארד הוביל את מילסאפ לאחוזים הנמוכים בקריירה שלו, ובלעדיו הקבוצה הייתה אבודה לחלוטין –  ב-13 המשחקים שהחמיץ הם ניצחו 3 בלבד עם דירוג התקפי של 96 , הרבה מתחת למקום האחרון בליגה.

ההגנה וחולשת המזרח הצליחה להוביל את ההוקס לפלייאוף. התעלות של דניס שרודר אפילו גררה את הסדרה מול הוויזארדס לשישה משחקים. בסופו של יום העונה של הנצים הגיעה לסיום צפוי ולחשבון נפש.

קיץ חם

שמועות הטרייד אפפו את פול מילסאפ לאורך כל העונה האחרונה, ותפסו תאוצה גבוהה יותר לאחר הטרייד שביצעה הקבוצה במהלך העונה על קייל קורבר. המחשבה כשלעצמה הייתה הגיונית – לא נראה שההוקס יכולים לנצל את החלון הצר של הפורוורד, שכבר בן 32, ולהשיג עליו משהו לפני עזיבה בקיץ הקרוב. אך עוד במהלך העונה הכריז ווס ווילקוקס, GM הקבוצה דאז – לא רק שמילסאפ לא יועבר, אלא שהמטרה הראשית של ההוקס היא להחתימו על חוזה חדש בתום העונה.

ובכן, כנראה שיש דברים שסתם אומרים. מילסאפ חשף מיד לאחר עזיבתו את הקבוצה, כי ההוקס כלל לא הציעו לו חוזה, ובכך שלחו לדרכו את השריד האחרון מקבוצת 60 הניצחונות. שינוי הדעה הפתאומי נבע משינויי גברי בפרונט-אופיס קודם לכן: מייק בודנהולזר – עד אז מאמן ונשיא הקבוצה – החליט להתמקד רק באימון, וההוקס מינו את טראוויס שלנק מהווריורס כ-GM הקבוצה, במקום ווילקוקס, שדחף לתהליך בנייה מחדש מיידי. מהלך הגיוני ונבון, אך בהחלט ייתכן כי ההוקס היו צריכים להגיע למסקנה הזו לפני, ובכך היו מקבלים חבילה נוחה להתחלת הבנייה מחדש.

שלנק בהחלט נטע רמזים עוד לפני פתיחת האוף-סיזן, כשהעביר את דוויט הווארד לשארלוט, תמורת החוזה הרע של מיילס פלאמלי והחוזה הנגמר של מרקו בלינלי. המהלך נבע הן מהרצון להיפטר מחוזים כבדים של שחקנים מזדקנים – חוזהו של פלאמלי אמנם נמשך שנה אחת יותר מזה של הווארד, אך נמוך יותר ב-11 מיל' ומאפשר לקבוצה מקום גדול יותר תחת התקרה השנה ובשנה הבאה על מנת לקלוט חוזים, והן מסיבות חברתיות, לאחר שמספר דיווחים הזכירו כי שחקני ההוקס "צווחו בשמחה", לאחר ששמעו שהווארד יעזוב. ההוקס יעמדו בקיץ 2018 על 52 מיל' בחוזים מובטחים, כשעיקרם החוזים האלבטרוסיים של קנט בייזמור ופלאמלי, והחוזה הסביר של דניס שרודר. תהיה להם היכולת להיות שחקנים מרכזיים בשוק, בקיץ שבו למעט מאוד קבוצות תהיה את הפריבילגיה הזו.

הניקס, לצערנו, חסכו את ההתלבטות היותר מעניינת של ההוקס, כשהציעו הצעה שאי אפשר היה לא לסרב לה עבור טימי הארדאווי, וגבוהה בכ-20 מיל' מהסכום בו ההוקס העריכו את השחקן.

ההוקס יכולים לטפוח לעצמם על השכם כשהשיגו את דווין דדמון , ארסן איליאסובה ומייק מוסקלה  מתחת לערך השוק שלהם ועל חוזים קצרים, לאחר שהמתינו בסבלנות לדמדומי עונת המלפפונים.  לעונה הקרובה זה לא ישנה דבר, מלבד העובדה שזה לא פגע בגמישות מתחת לתקרה.

מלבד זאת, הקבוצה בחרה בדראפט את ג'ון קולינס בבחירה ה-19, PF אקספלוסיבי מווייק פורסט, שלפי מקורות, יש כבר כמה קבוצות שמאוד מצטערות על כך שוויתרו עליו. קולינס הדגים בליגת הקיץ בעיקר את יכולת ההטבעה המרשימה שלו, אך הוא גם ידוע כשחקן פוסט-אפ נהדר שיאלץ לעבוד על ההגנה ועל הרחבת טווח הקליעה על מנת למצות את הפוטנציאל שלו.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

עכשיו מפסידים. שלנק אמר מעט מאוד במסיבת העיתונאים שנערכה לפני שבועיים לרגל פתיחת העונה מלבד המשפטים המחייבים של "אנחנו עומדים להילחם בכל יום על המגרש". הוא כן הבהיר כי הדבר שהכי מעניין אותו בעונה הקרובה, הוא ארבע בחירות הדראפט שיש לקבוצה בדראפט 2018 – מהקליפרס, הקאבס, מינסוטה ושלה עצמה. מכל הרוסטר של הקבוצה, דניס שרודר הוא כנראה השחקן היחידי שיפתח בחמישייה של קבוצה אחרת , אך כן אפשר להנות מהצעירים של הקבוצה בעונה הקרובה : טאורין פרינס הוא שחקן נפלא, שכבר הדיח את קנט בייזמור מהחמישיה, וכנראה יילך בדרכו של כל שחקן כנף ששיחק תחת קואץ' באד ויהיה שווה הרבה כסף ממש עוד מעט.

קולינס שכבר טען על עצמו כי הוא מועמד מתחת לרדאר לרוקי העונה ואמור להיות ה-PF הפותח לקראת סיום העונה.

יש גם האתלטיות של דיאנדרה באמברי. גם הווטרנים, שכולם בעונת חוזה, יכולים לעורר עניין – מייק מוסקלה נתן עונת קליעה טובה אשתקד ודווין דדמון כבר הוסיף לעצמו איום מקשת השלוש.

אין צורך לפתח ציפיות. הקבוצה הזו מורכבת משחקנים שנעים בין "לא טובים" לבין "לא טובים עם פוטנציאל". הקבוצה הזו תהיה רעה וקשה לצפיה רוב הזמן, כמו שהפרונט-אופיס שלה מקווה.  ויחד עם זאת – אף פעם אל תזלזלו בקבוצה של בודנהולזר. באד הוא אובר-אצ'יבר סדרתי שמפיק את המיטב מהשחקנים שלו, שעוזבים אותו ונראים הרבה פחות טוב. בעיקר בזכות העובדה שיש לו שיטה. לאחר שהודה בכישלון המעבר למשחק שיותר מתבסס על פנים-החוצה, לפי הפרה-סיזן נראה כי הקבוצה חזרה לשורשיה. ההוקס כבר הצליחו להטמיע את הנעת הכדור והקבוצה כבר מתפקדת כיחידה מאומנת היטב. כל קבוצה של בודנהולזר ניצחה יותר ניצחונות מסך החלקים בקבוצה – אולי זה אפילו יכול  לקרות פה.

תחזית: אבל גם אל תהמרו על זה – 24 ניצחונות, מקום טוב בלוטרי.

וגאס חזתה לקבוצה 25.5 ניצחונות, חושבים שאתם יודעים יותר טוב? בואו לשחק במשחק האובר-אנדר שלנו, ואולי תזכו בספר נבחרת החלומות.