"מה הלאה?" הוא ההקדמה של הכדור הכתום לעונת המלפפונים של ה-NBA. ננסה להעריך עד יום הדראפט איך כל הקבוצות הליגה רואות את עתידן ואילו מהלכים הן ינסו לבצע כדי להתקדם לשם. נתחיל מהגרועה לטובה לפי המאזן בעונה הרגילה, והיום – גולדן סטייט ווריורס.

מה היה לנו?

את העונה הקודמת גולדן סטייט התחילה מלמטה. אחרי שהתרגלה להיות הקבוצה הטובה בליגה ואחת הטובות בהיסטוריה, היא איבדה בגמר ה-NBA את קליי תומפסון וקווין דוראנט – שניהם לפציעה ארוכה, האחרון גם עזב. אנדרה איגואדלה עבר בטרייד, ליווינגסטון פרש, וברור היה שהם לא יאיימו על אליפות. מהצד השני הגיע דיאנג'לו ראל אחרי פלייאוף טוב בנטס, ונראה היה שיחד עם קרי ודריימונד אמורה להיות שם קבוצה ראויה.

את הבור שאליו הם נפלו בפועל אף אחד לא צפה. קרי נפצע, גרין לא שיחזר את היכולת הנהדרת מהפלייאוף ומהר מאוד התברר שהעונה הזו לא הולכת לשום מקום טוב. ראסל לא הצליח להשתלב ועבר באמצע העונה בשביל אנדרו וויגינס, וכשהעשן התפזר התברר שווריורס הם הקבוצה הגרועה בליגה, בפער. כן אפילו יותר מהניקס.

מבין השחקנים שכן שיחקו המרשימים ביותר היו אריק פסקל ואנדרו וויגינס. םסקל, בחירת סיבוב שני, נחשב לשחקן הגנה טוב אבל דווקא לא הצליח במיוחד בצד ההגנתי, בעוד שהביא לא מעט לצד ההתקפי. וויגינס הצליח להוביל את הקבוצה יפה במשחקים ששיחק מאז שהגיע ממינסוטה.

ראש קונספירטיבי היה חושד שהווריורס ויתרו על העונה בשביל מקום גבוה בדראפט, והם אכן זכו במקום השני. אולם בעונה הזו אין שחקנים שנחשבים לשחקני פרנצ'ייז, והווריורס יצטרכו למנף את הבחירה הזו, כמו נכסים אחרים שלהם, כדי לחזור למסלול הנצחונות.

התוכנית

לפי הדיווחים קליי חזר והוא נראה טוב, ויחד עם קרי וגרין המטרה תהיה, כמו תמיד, התמודדות על אליפות. וויגינס אמור להיכנס לתפקיד הסמול הפותח, ואולי יצליח יותר בתפקיד משני מאשר בתפקיד ראשי. פסקל אמור למנף את ההצלחה מהעונה שעברה.

סביר להניח שכל זה לא יספיק לבדו, כשקרי בן 32 ואחרי עונה פצועה, תומפסון אחרי פציעה קשה וגרין אמנם רק בן 30 אבל לא מצליח לשחזר את יכולתו משנות האליפות.

גולדן סטייט תנסה להוסיף את החתיכות החסרות, ולהשתמש בנכסים שיש לה לצורך כך. קרי, קליי וגרין לא הולכם לשום מקום, כך שהשאלות שהוווריורס ישאלו את עצמם הן שתיים: האם אנדרו וויגינס הוא בפיתרון הנכון במסול פורוורד, ומה עושים עם שתי בחירות הדראפט שיש להם – הבחירה השניה עונה, והבחירה של מינסוטה לעונה הבאה, שבה הדראפט אמור להיות חזק יותר.

לוויגינס יש חוזה מקסימום לארבע השנים הקרובות, והוא עדיין סימן שאלה מסוים – אין ספק שהוא לא הצדיק את השכר במינסוטה, אבל האם הוא יכול הצליח יותר בקבוצה אחרת? והאם הוא יכול להצליח בתפקיד משני יותר?

בחירת הדראפט מציבה גם היא סימני שאלה. שלושת השחקנים שנחשבים לטובים ביותר השנה הם אדוארדס – גארד ללא קליעה מבחוץ, לאמלו בול – מוסר מדהים שמתקשה בלקיעה, וג'ימס וויזמן – גבוה אתלטי… ללא קליעה. הווריורס כבר אמרו שהם לא מאמינים בוויזמן, ומספר כתבות מציעות להן לבחור דווקא בדני אבדיה, שהכי מתאים לעמדה שהם צריכים. אפשרות נוספת היא לעשות טרייד דאון ולקבל עוד נכס בשביל שחקן שייבחר נמוך יותר. אולי אבדיה, אולי שחקן אחר.

אפשרות נוספת היא לעשות טרייד על וויגינס, אחת הבחירות, או כל שילוב ביניהן. קבוצה שנבנית מחדש עשויה לקפוץ על ההזדמנות לנצל את הפוטנציאל של וויגינס לצד הוספת שתי בחירות לוטרי גבוהות – אבל קבוצה כזו תצטרך לתת לווריורס שחקנים שיעזרו להם עכשיו.

מהלכים אפשרייים

טרייד של הבחירה מס. 2 לאטלנטה בשביל קאם רדיש/ דיאנדרה האנטר והבחירה מס. 6. אם גולדן סטייט מוכנה להמר על וויגינס כפתרון בסמול, ויש הרבה קולות כאלה בקבוצה, אז הגיוני בשבילה לרדת בדראפט כדי לבחור שחקן שמתאים יותר מבחינת עמדה, כמו וואסל או אבדיה, ולהוסיף עוד ווינג אתלטי. אטלנטה מחפשת טאלנט, והגיוני בשבילה לוותר על רדיש בשביל האפשרות להביא שחקן שיעשה הבדל אמיתי.

טרייד של וויגינס, הבחירה מס. 2 בדראפט והבחירה של מינסוטה על בראדלי ביל. יש הרבה באזז סביבו האפשרות לטרייד כזה, בעיקר אם וושינגטון מבינה שוול כבר לא יחזור לעצמו ומצב החוזים שלה לא יאפשר לה להשתפר בשנים הקרובות. מבחינת הווריורס קשה לטעות עם אולסטאר רביעי, כשאריק פסקאל, קיוון לוני ומרקיז כריס יהיו המשלימים בחמישיה או מהספסל.

סיכונים

הסיכון הכי גדול לתכניות של גולדן סטייט הוא היכולת של סטף, קליי וגרין. שלושתם עם בעיות בריאות ניכרות, ומספיק שאחד לא יתפקד כדי ששנות הקסם של הווריורס ייגמרו סופית.

סיכון מרכזי נוסף הוא וויגינס. הקליעה שלו משלוש מעולם לא היתה טובה, ואחוזי העונשין שלו לא נתונים הרבה תקוות לשיפור. יחס האיבודים לאסיסטים מעיד על אינטליגנציית משחק נמוכה, שעליה יכול להעיד כל מי שראה אותו משחק, וההגנה מפתיעה ברמתה נמוכה עבור שחקן עם נתונים פיזיים כמו שלו. כל זה עם חוזה מקס לארבע שנים שיכול לתקוע את הקבוצה קשות.