בזמן שישנתם הוא טור יומי שמתמקד בכמה משחקים נבחרים מהלילה האחרון ב-NBA. והלילה: יאניס מתפוצץ על יוטה, לברון ג'יימס ולמרכוס אולדריג' הולכים ראש-בראש והספרס שוב מפסידים.

 

מילווקי באקס (14 – 3)  122 – יוטה ג'אז (11 – 6)  118

דני אייזיקוביץ'

במילה אחת: יאניס. במשפט: כמה שרודי גובר היה חסר היום ליוטה, יאניס עשה מה שהוא רוצה מול ההגנה של יוטה, ולמרות משחק התקפי מצויין שלהם, יאניס פשוט התעלל ביוטה עם 50 נק' ב 54% מהשדה, 14 ריב', 6 אס' ואפס איבודי כדור. הרביעי בהיסטוריה לעשות את זה:

https://twitter.com/nbastats/status/1199215776948981763

 

בכלל עם פתיחת העונה המשוגעת של לוקה, ההתחדשות של לברון, יאניס פשוט נדחק הצידה ולא זוכה למספיק קרדיט במירוץ לתואר MVP שני ברציפות, אבל האמת היא שיש לו קייס מצויין. מילווקי מובילה כרגע את המזרח עם מאזן מצויין של 14 ניצחונות על 3 הפסדים, וזה למרות שהם איבדו השנה את אחד המפתחות החשובים שלהם (ברוגדון).

לא ברור איך זה בכלל אפשרי, אבל יאניס של השנה טוב יותר מיאניס של העונה שעברה.

הוא קולע יותר (29.9 לעומת 27.7)  מוריד יותר ריב' (13.9 לעומת 12.5) מוסר יותר אס' (6.4 לעומת 5.9) חוטף יותר (1.6 לעומת 1.3) ואפילו קולע יותר שלשות (1.3 שלשות ב 29% לעומת 0.7 ב 25% שנה שעברה).

והיה גם משחק כדורסל, שבו יוטה היו לא רעים בכלל.

המשחק נפתח כשיוטה לוקחת את המושכות ומובילה את הרבע הראשון 25-23 ובמחצית יתרון מבטיח של 57-48. היא עושה את זה עם הנעת כדור מצויינת שמובילה לשלשות קלות:

 

וגם כאן:

 

הרבע השלישי היה שייך בבלעדיות למילווקי וכמובן ליאניס שעושה הכל, אבל יותר חשוב קולע מבחוץ. שתי שלשות של יאניס מסמנות את השלמת המהפך:

https://twitter.com/Bucks/status/1199156343472439296

והשלשה השנייה:

יוטה נשברת אחרי השלשה השנייה ומילווקי סוגרת את הרבע ב 90-83.

ההפסקה בין הרבע השלישי לרביעי, מאוששים את יוטה שעולה נחושה וחוזרת למשחק לשיוויון 105-105.

יוטה מחליטה לנסות לסגור את הצבע ולשלוח את יאניס החוצה לשלוש. התוצאה היא עוד שלשה של יאניס:

https://twitter.com/Bucks/status/1199163942188146688

יוטה לא מוותרת ונשארת צמוד צמוד, כאשר 1:10 לסיום התוצאה היא רק 120-116 למילווקי:

הגנה טובה של יוטה בשני המהלכים האחרונים, ואנחנו בהתקפה אחרונה, 120-118 למילווקי והכדור אצל יוטה.

מה עושים במילווקי? ברוק לופז מגיע לעזרה, ומסיים את המשחק בגג ענק:

 

ביוטה הבינו הלילה שהדרך להאט את יאניס היא על ידי שליחתו לקו, והלילה הוא הגיע ל 19 זריקות מהן קלע רק 13. כמו שיאניס שיפר את השלשות שלו, סביר להניח שגם השיפור בעונשין יגיע ואז קשה מאוד לראות כיצד קבוצות הליגה יעצרו אותו.

יאניס כאמור מוביל עם 50 נק', 14 ריב', 6 אס', 0 איבודי כדור, ווסלי מתיוס עם 19 נק' בלדסו עם 13.

בצד השני בוגדנוביץ' עם 24, מיטצ'ל עם 20, אינגלס עולה מהספסל וקולע 15, קונלי קצת מאכזב עם 6 נק' ו 9 אס'.

ההצגה של יאניס מהלילה:

 

 

סן אנטוניו ספרס (12-6) 104 – לוס אנג'לס לייקרס (2-15) 114

איציק גרינוולד מבטח

מפגש בין מובילת המערב והליגה, שניצחה בשבעת המשחקים האחרונים, לבין מי שניצחה רק שניים מהעשרה האחרונים שלה ונמצאת בדרך הבטוחה ללוטרי לא נשמע מבטיח. אבל אין כמו מפגש נוסף בין פופוביץ' ללברון כדי להוציא את המיטב משתי הקבוצות.

מהלך המשחק:

המשחק נפתח בקצב איטי יחסית, כשאף קבוצה לא מצליחה לבסס יתרון משמעותי במחצית הראשונה. למרכוס אולדריג' עלה לפרקט חם, וקלע 9 מ-11 הנקודות הראשונות לטקסנים, כולל שלשה שהשאירה את אנתוני דייוויס בהלם.

https://twitter.com/spurs/status/1199143903863152642

האמת היא שזו כבר השלשה העשירית שלו העונה. אל תבנו עליו לתחרות השלשות אבל גם אל תשאירו אותו לבד על הקשת. דייוויס מהצד השני היה חלש מאוד במחצית הראשונה עם 4 נק' בלבד ב-20% מהשדה. אולי אולדריג' מצליח לחזור לעצמו גם בהגנה?

מי שבטוח חור בהגנה הוא דמאר דרוזן. הלילה הוא הופקד על לברון ג'יימס, שתפר 19 נק' במחצית הראשונה, רובן עליו (אבל לא רק!), ונראה לרגעים בלתי עציר.

https://twitter.com/Lakers/status/1199146521469407233

רגע לפני שריקת המחצית הספרס כבר "ברחו" ליתרון 5 עם סל של דרוזן וחסימה של טריי ליילס על דייוויס, אבל מהצד השני לברון עשה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב ורץ את כל המגרש כדי לא לתת לדז'ונטה מוריי להגדיל את הפער.

https://twitter.com/Lakers/status/1199159699356012545

לא עזרו המחאות של כולם, עד אחרון האפסנאים, שזה גולטנדינג, והחסימה הפכה למסירה שתורגמה לשלשה של קק"פ, כך שהספרס ירדו למחצית רק ביתרון 2. לצערם הם הצליחו לשמור על היתרון השברירי הזה רק קצת יותר מחמש דקות ברבע השלישי, כשריצת 9-2 של הזהובים-סגולים החזירה את היתרון לידיהם. ריצת 13-3 נוספת בפתיחת הרבע הרביעי כבר נתנה להם יתרון דו-ספרתי שממנו הספרס התקשו לחזור. זה לא שהם לא ניסו.

אבל כשמקגי חוסם את מוריי בכזו קלות, לא היה להם באמת סיכוי.

https://twitter.com/Lakers/status/1199169006218776576

הלייקרס רשמו ניצחון נוסף לארסנל והתבססו בראש הליגה, כשלברון סיים עם 33 נק' ו-14 אסיסטים, אבל היה צריך לסחוב שוב על הכתפיים את שאר חבריו. למרות 19 ו-12 ריב' של אנתוני דייוויס הוא היה נון-פקטור במחצית הראשונה וסבל מחוסר עזרה בצבע כשהווארד נקלע לבעיית עבירות ומקגי היה… מקגי. זה לא הפריע ללייקרס לקרקס את הספרס בצבע 48-28, אבל בעיקר בזכות חדירות אגרסיביות של הטנק העונה לשם ג'יימס. גם קק"פ ורונדו בלטו לחיוב עם אחוזים טובים ונקודות חשובות ברגעים שבהם האחרים התקשו.

הספרס מצידם הצליחו לתת פייט נהדר מחצית וחצי, בעיקר בזכות יום קליעה טוב משלוש של כל מי שלא קוראים לו פאטי מילס (יחסית לספרס, כמובן. הם קלעו 7 מ-14 במחצית הראשונה לעומת 5 מ-14 של הלייקרס). בלט לרעה משלוש ובכלל דני גרין, שחזר הביתה לקבוצה שהעבירה אותו לקנדה, והמהלך הבולט שלו כל המשחק היה איבוד כדור לברין פורבס שהסתיים כך:

אולדריג' רשם משחק נהדר ואגרסיבי בשני הצדדים, כאמור, וסיים עם 30 נק' ועבירה אחת בלבד (לעומת 8 של דייוויס והווארד בצד השני, רובן על למרכוס). דרוזן הוסיף 24 וניסה להציל לבד את המולדת בסוף, אבל הספרס הצליחו לעשות הגנה טובה רק מחצית אחת ושוב נתנו ליריבה לקלוע עליהם מעל 110 נק'. וככה אי אפשר לנצח.

הרוטציה של הספרס גם השתנתה (שוב) כשדמארה קארול קיבל את כל הדקות של מרקו בלינלי, השחקן הגרוע בליגה כנראה, ונראה טוב בהגנה אבל חלוד בהתקפה. גם דרק ווייט פתח בחמישייה על חשבון מוריי ועזר לה להיראות טוב יותר, ופופוביץ' הגיב על כך בסיום שזה הכל עניין של כימיה.

פופ גם היה מעודד מהיכולת ואמר שלדעתו הספרס נמצאים בדרך הנכונה, מה שנראה נכון בתחילת המשחק ואולי יראה טוב עם הרוטציה החדשה, אבל רודי גיי אמר את האמת בפנים: "אם אנחנו רוצים להיות קבוצה טובה יותר, כדאי שנזדרז".

הספרס ינסו לנצל את הרוח החיובית כדי אולי לחזור לעמדת המנצחים ברביעי כשיארחו את מינסוטה, והלייקרס ינסו להמשיך את רצף הניצחונות באותו לילה כשאנתוני דייוויס יחזור הביתה לניו אורלינס.

 

בוסטון סלטיקס (12 – 4) 103 – סקרמנטו קינגס (7 – 9) 102

דרור האס

הבוסטון סלטיקס פתחו את העונה עם הפסד ואז רצף של 10 נצחונות שנעצרו בסקרמנטו. הלילה, 8 ימים אחרי הקינגס הגיעו לבוסטון והסלטיקס חיפשו נקמה, מה שלא היה קל בהתחשב בעובדה שגם קמבה ווקר הצטרף לרשימת הפצועים, מה שהותיר את הסלטיקס עם מרכוס סמארט כמוביל כדור ו… זהו בערך. (בראד וואנאמייקר מהספסל זה לא באמת נחשב, אלא אם אתם הניקס). מהצד השני גם הקינגס כידוע עם שני הצעירים המבטיחים שלהם פצועים: דיארון פוקס ומארווין בגלי, אם כי מאז הציעה של פוקס הם משחקים מעט טוב יותר.

הסלטיקס פתחו עם חמישיה של סמארט,  ג'יילן בראון, ג'ייסון טייטום, שמי אוג'לייה ואנס קאנטר, שזו לא חמישייה ששיחקה יותר מדי. שמי וקאנטר לא שיחקו כמעט בכלל העונה בין אם מטעמי פציעות ובין אם מטעמים אחרים.

הגנת הפרימטר של בוסטון טובה, מאוד טובה. ועדיין באדי הילד השווה שיא שלשות למשחק בהפסד עם 11 שלשות, בדרך ל-41 נקודות. נמניה בייליצה ובוגדן בוגדנוביץ' התחלקו בעמדות הפורוורד ולצד האריסון בארנס שסיפק מסחק התקפי טוב ועזר להילד להשאיר את הקינגס קרובים. זה היה משחק צמוד שלמעט רגע אחד במחצית הראשונה נשאר על הפרש חד ספרתי, כשבסוף הרבע השלישי בוסטון לוקחת את ההובלה, ובסוף המשחק ניסיון קאמבק מרשים בהובלת הילד ובוגדנוביץ' כמעט נותן לאורחים סוויפ עונתי.

אמנם בוגדנוביץ' התבלט בעיקר בקאמבק בסוף המשחק אך כבר דובר רבות על כאב הראש החיובי שהוא יוצר לקינגס. הוא משחק ב-3 בייליצה ב-4 ובארנס "מדלג" בהתאם למי שהוא משחק איתו. בוגדנוביץ' נזכיר העביר מסרים שהוא לא מרוצה מעתידו כמחליף והוא לא מעט הראה שהוא בהחלט יכול לפתוח בליגה. מנגד באדי הילד מראה שהוא קלעי על ובהחלט מי שהיו צריכים להמר עליו מבין השניים.

אין דבר כזה יותר מדי מובילי כדור ואת זה בוסטון מגלה שוב. ההרכבים הכי יעילים שלה בריצה היו עם הייוורד כמוביל כדור לצד צמד הג'יי. גם וקר מצויין וסמארט הוא טוב כמוביל כדור נוסף, או מהספסל. הם ללא ספק יתקשו בגזרה הזאת עד שווקר והיירד יחזרו.

למרות החולשה הידועה של בוסטון בגבוהים הסלטיקס קלעו 50 נקודות בצבע לעומת 26 של סקרמנטו זה מרשים ובעיקר מיכולות חדירה ושמירה של שחקני הכנף של בוסטון. מנגד סקרמנטו ניצחה 18-14 בנקודות של הזדמנות שניה (סל מריבאונד התקפה), שלקאנטר היה חלק חשוב בזה, אבל זה עדיין לא מספיק.

ברביעי בוסטון תארח את הנטס שיחד עם ג'ארט אלן וספנסר דינווידי תאתגר אותה לא מעט בשתי הגזרות הבעייתיות הללו, של הובלת כדור ונוכחות בצבע. צריך לראות איך יתמודדו.

 

 

טופ 10 מהלילה