בזמן שגמר לא ישנים והלילה: משחק מפלצתי של יאניס עם 50 נקודות 14 ריבאונדים ו-5 חסימות מוביל את המילווקי באקס לאליפות שניה בהיסטוריה של המועדון

מילווקי באקס 105- פיניקס סאנס 98 (הבאקס מנצחים 4:2 את הסדרה וזוכים באליפות)

יש לנו אלופה. בפעם השנייה בתולדותיה, והראשונה מאז  1971, מילווקי באקס היא אלופת ה-NBA. הבאקס הראו המון אופי בסדרה הזאת כאשר הצליחו לחזור מפיגור 2:0, לנצח ארבעה משחקים רצופים ולזכות באליפות. היה נדמה שפסטיבל המיד ריינג' של הסאנס וההתקפה השוטפת שלהם יצליחו להכריע את מילווקי, אך מייק בודנהולזר ביצע את ההתאמות הנכונות שעזור לבאקס לחזור לסדרה. מילווקי הצליחו למנוע את הנעת הכדור של הסאנס, הצליחו להגיע יותר לקו, כפו עליהם המון איבודים ובעיקר שלטו בריבאונד ההתקפה ובצבע. היכולת של הבאקס להשיג יותר פוזשנים מהסאנס היא זאת שהשיגה להם את האליפות.

באופן לא מפתיע בכלל יאניס אנדטקומפו הוא ה-MVP של סדרת הגמר. הוא העמיד ממוצעים של 35.2 נקודות בכמעט 62% מהשדה, 13.2 ריבאונדים כולל 4 בהתקפה, 5 אסיסטים, 1.2 חטיפות ו-1.8 חסימות.
הוא השני אי פעם לסיים שלושה משחקים עם מעל 40 נקודות ו-10 ריבואנדים בסדרת גמר. הוא השביעי אי פעם לקלוע 50 נקודות במשחק גמר לאחר שעשה זאת הערב במשחק ההכתרה.
יאניס הגיע למשחק הזה חד מהפתיחה בשני צידי המגרש וסחב את הבאקס לניצחון. הנתון שבעיני ממחיש בצורה הכי טובה את הריכוז של היווני ואת הנחישות להשיג את האליפות הזאת הוא 16 מ-18 מהקו. הנקודה הכי חלשה במשחק שלו היוותה הערב את היתרון הגדול של הבאקס. מה שיזכר מהגמר הזה הם בעיקר המהלכים הגדולים שלו כגון הבלוק על אייטון במשחק 4 או ההאלי הופ במשחק 5 אבל יאניס הוא הרבה מעבר למספרים. הוא היה דומיננטי כל הסדרה וזה מדהים בעיקר בהתחשב בעובדה שהוא מתח את הברך שלו לפני שבועיים והיה נדמה שכלל לא ישחק. פשוט אל יווני.
לאחר ההדחה מול ההיט בבועה בשנה שעברה היה חשש שיאניס יסיים חוזה ויצא לחקור את השוק החופשי אבל היווני דאג להרגיע את המועדון כאשר חתם על חוזה הסופר מקס שיכנס לתקופו בתחילת העונה הבאה וזה השרה שקט על הבאקס לאורך העונה הזאת. בנאום הזכייה, יאניס דיבר על כמה היה חשוב לו להביא את האליפות הזאת למילווקי, הקבוצה שבחרה בו בדראפט ופיתחה אותו, ולהיות שם בשביל החברים שלו.

 

אחד מהחברים האלו הוא קריס מידלטון שמשחק עם יאניס בכל שנותיו של היווני בליגה. לאורך כל השנים טענו שמידלטון לא יציב שהוא לא כינור שני מספיק טוב ושוהא נעלם ברגעים גדולים. את סדרת הגמר הוא פתח בקול ענות חלשה אך ממשחק 3 הוא היה מצויין. הוא היה אחראי לניצחון במשחק מספר 4 עם 40 נקודות גדולות שהאפילו על תצוגת 42 הנקודות של בוקר, הוא ניהל מצויין את הפיק אנד רול עם יאניס בעיקר בתור מוביל הכדור אך לעיתים גם בתור החוסם והוא אחראי על כמה סלי קלאץ' חשובים כולל הערב. את סדרת הגמר הוא סיים עם ממוצעים של 24 נקודות ב-44.8% מהשדה, 6.3 ריבאונדים, 5.3 אסיסטים וחטיפה וחצי. בהחלט כינור שני ראוי.

סיבה נוספת לההארכת החוזה המקודמת של אנדטקומפו הייתה ההימור של הבאקס על ג'רו הולידיי, אשר הגיע למילווקי תמורת אריק בלדסו, ג'ורג' היל, 3 בחירות סיבוב ראשון והזכות להחלפת 2 בחירות סיבוב ראשון נוספות. רבים ביקרו את המחיר שהבאקס שילמו על הולידיי אבל בשורה התחתונה הוא היה הצלע השלישית שהייתה חסרה כל כך לבאקס בשנים הקודמות ובזכותו, בין היתר, הם הצליחו לעשות את קפיצת המדרגה הנוספת ולזכות באליפות. בנוסף הבאקס הימרו בקיץ על בובי פורטיס לאחר שהוא כבר היה עם רגל וחצי מחוץ לליגה והוא ענה להם בפלייאוף טוב. פי ג'יי טאקר, שהיה סחורה מבוקשת בכל הליגה לאחר שהארדן עזב את הרוקטס, הגיע בטרייד דד ליין והוא היה חלק חשוב בריצה של הבאקס בעיקר בזכות העובדה שהוא מסוגל לשמור כל עמדה ולבצע חילופים בפיק אנד רול.

הבאקס עשו הכל על מנת להגיע מוכנים לפלייאוף, לבנות סביב יאניס סגל שיתאים לו אבל כזה שגם יוכל להסתדר בדקות שהוא נח בין אם זה בהתקפה ובהגנה. יאניס אמנם נתן פלייאוף עצום אבל ההבדל המרכזי היה שהצוות המסייע היה טוב וכל פעם מישהו אחר התעלה לצידו, משהו שהיה חסר בפלייאופים הקודמים. גם במשחקים שהקליעה לא נכנסה, ההגנה תמיד עשתה את העבודה וגם קואץ' באד ידע להתאים את הקבוצה שלו בהתאם למתרחש בסדרה ולא נשאר מקובע בתכנית המשחק שלו כמו בשנים הקודמות.

מהצד של הסאנס הם יכולים להיות קצת מאוכזבים. הם נתנו עונה מצויינת ויש שיגידו שהם שיחקו את הכדורסל הכי טוב בפלייאוף הנוכחי, אך יתרון הגודל והפיזיות של הבאקס הכירע אותם בסדרה הזאת. אחרי שני משחקים ראשונים מצויינים, הסאנס התקשו לשחזר את הנעת הכדור ואת הפיק אנד רול הספרדי שביצעו במהלך כל הפלייאוף. הם התקשו בלמנוע ריבאונד התקפה משחקני הבאקס, דבר שאפשר למילווקי יותר פוזשנים ולנצח משחקים גם בערבי קליעה לא טובים. בנוסף, הסאנס התקשו מול ההגנה של הבאקס אשר כפתה עליהם יותר איבודים מבדרך כלל, דבר שאפשר לבאקס נקודות קלות במתפרצות. נושא האיבודים הורגש בעיקר אצל כריס פול שאיבד כדורים כמו שלא איבד אף פעם בכל הקריירה עם ממוצע של 3.5 כאלו במשחק. הם אפשרו לבאקס 140 זריקות עונשין במהלך הגמר, לעומת  105 זריקות שלהם וזאת הייתה עוד נקודה משמעותית בסדרה הזאת.

מצד שני הסאנס יכולים להתנחם בהגעה לגמר ראשון מאז 1993 ושלישי אי פעם בהיסטוריה של המועדון. צריך לזכור שזה פלייאוף ראשון של הסאנס מאז 2010 והציפיות מהם בתחילת העונה היו רק להשתחל לשמינייה הראשונה במערב. אמנם כריס פול כבר לא ילד אבל בסה"כ הסגל של הסאנס צעיר, מרבית השחקנים אמורים לעשות עוד קפיצת מדרגה והעתיד שלהם אמור להיות מזהיר.

הייתה עונה שונה ומשונה אבל בסופו של דבר קיבלנו סדרת גמר נהדרת עם שתי קבוצות מצויינות. נקווה שהעונה הבאה תהיה רגועה יותר בלי ענייני קורונה ובלי פציעות אבל עם רמת כדורסל כמו שקיבלנו בסדרה הזאת. ניפגש בעונה הבאה.