בזמן שפלייאוף – ג'ימי באטלר ולברון ג'יימס בדו קרב לפנתיאון, שכל מה שיזכרו ממנו זו החטאה אחת.

 

לוס אנג'לס לייקרס 108 – מיאמי היט 111 (3-2 ללייקרס)

מיאמי היט נמנעו מהדחה עם נצחון צמוד על הלייקרס במשחק 5, תודות לתצוגה נפלאה נוספת מג'ימי באטלר שקלע את זריקות העונשין המכריעות 17 שניות לסיום.

היט הובילו רוב המשחק תודות ליכולת מבריקה של באטלר ודאנקן רובינסון, אף הלייקרס חזרו בשאגה ברבע האחרון ולקחו את ההובלה עם הופעה מרשימה של לברון ג'יימס ואנת'וני דייוויס. סוף המשחק היה נדנדה נפלאה של חילופי הובלה, במה שיזכר כאחד ממשחקי הגמר שיכנסו לפנתיאון ההיסטורי, לא מעט בזכות הדו קרב בין צמד הכוכבים משני הצדדים.

לאחר שבאטלר קלע את העונשין לברון ג'יימס נכנס, משך אליו את ההגנה ומסר לדני גרין שקיבל את הזריקה הכי פנויה שמישהו במעמד הזה יכל לחלום על לקבל. גרין החטיא במה שיזכר לעתיד כאחת ההחטאות המאכזבות, מרקיף מוריס עוד השתלט על הריבאונד אך ביצע מסירה בעייתית, לברון ג'יימס החטיא זריקת ייאוש על הבאזר וההיט צמצמו 2-3.

באטלר סיים עם 35 נקודות, 12 ריבאונדים ו-11 אסיסטים, ודאנקן רובינסון הוסיף 26 נקודות בעזרת 7-13 מעבר לקשת. לברון ג'יימס קלע 40 נקודות, 13 ריבאונדים ו-7 אסיסטים, ודייוויס תרם 28 נקודות, 12 ריבאונדים, 3 חטיפות ו-3 חסימות בהפסד.

 

נקודות:

1. תנו לזה לשקוע. בעולם הספורט אנו ממהרים לחשוב מה הלאה: הסיבוב השני נגמר? קדימה ניתוח של גמר איזורי. קבוצה זכתה\הפסידה אליפות? מהר לבדוק מי מסיים אצלם חוזה, מי נשאר ומי יכול לבוא. אך לפעמים צריך פשוט לשבת ולדעת להעריך מה שרק הרגע צפינו בו.

זה היה אחד המשחקים הכי טובים שהיו. רמת התחרותיות, המאמץ, ויכולת הביצוע היו פשוט ברמה אחרת, בהובלת תצוגה פנומנלית של באטלר ולבברון. ברגע שחשבנו שקבוצה אחת השתלטה על המשחק, מיד הקבוצה השניה הסתערה קדימה והפכה את התוצאה. ואז השניה, ושוב ושוב.

יהיה מספיק זמן לחשוב על משחק 6. היום פשוט תהנו מהעובדה שצפיתם באחד המשחקים הטובים בהיסטוריה של הליגה.

2. ג'ימי ולברון ראש בראש. מי שעדיין לא חושב על ג'ימי באטלר כסופרסטאר, או כעל אחד שיכול להוביל קבוצה לאליפות ראה את שאריות הטיעונים שלו עפים מחוץ לחלון אחרי התצוגה שלו בסדרה הזאת. לא רק שהוא הצטרף ללברון כשני השחקנים היחידים עם כמה משחקי טריפל דאבל של 30 נקודות בסדרת הגמר, הוא שלט בהתקפה כל הלילה ועשה כל דבר שההיט היו צריכים ממנו ברגעי ההכרעה, כשבו בזמן הוא נותן תצוגה הגנתית מרשימה לא פחות. הוא קלע 8 מ-10 הנקודות האחרונות של מיאמי, וסחט עבירה מאנת'וני דייוויס 17 שניות לסיום.

"זה מה שביקשו ממני. זה מה שצריכים שאעשה" אמר באטלר אח"כ לכתבים. "אני חושב שריילי וספולסטרה הביאו אותי מהסיבה הזו, לעזור לנצח משחקים. ואני חייב לעשות זאת עוד שני משחקים."

משעשע קצת איך שדברים עובדים. אם הלייקרס היו מנצחים וזוכים בתואר היינו מדברים קודם כל על התצוגה האייקונית של לברון ועליו מקבל את גביע ה-FMVP. במקום זאת, אנו מדברים על ההיט ובאטלר, אך זה ממש לא גורע מהתצוגה המבריקה של לברון במשחק 5.

לברון היה נעול וחדור מטרה מהשניה הראשונה במשחק, קלע ביעילות מפחידה 15-21 מהשדה ובנוסף 6-9 משלוש בדרך ל-40 נקודות, 13 ריבאונדים ו-7 אסיסטים. הלייאפ שלו עם 58 שניות לסיום המשחק נתן ללייקרס יתרון, וההוצאה שלו לשלשה חופשית של דני גרין בשניות הסיום יכולה הייתה להפוך לרגע של ג'ורדן לקר. במקום זה, גרין החטיא, ואנו נדון בשאלה האם נזכה לראות שוב תצוגה מרשימה כזו בהפסד בגמר.

"הוא הצליח לעשות מהלך אחד יותר ממה שאני הצלחתי לעשות הערב, ולצאת עם נצחון." אמר לברון על באטלר בסיום.

3. דאנקן רובינסון.  הצלף הלבנבנן של מיאמי דאנקן רובינסון קלע 8 שלשות, ב-4 המשחקים של סדרת הגמר לפני המשחק הזה. הוא כמעט הכפיל את כמות השלשות שלו בסדרה אחרי שקלע הלילה 7 שלשות במשחק 5. ההשפעה של רובינסון מורגשת על המשחק בין אם הוא קולע ובין אם לאו, בשל היחס שהוא מושך מההגנה, אך הוא הצליח הלילה להשתחרר לכמה מהזריקות החופשיות שקיבל בסדרה. בנוסף הוא השקיע המון האסל שבא לידי ביטוי בהטבעת פולואו אפ, ובסחיטת תוקף מלברון ברבע הרביעי.

הגנת הלייקרס איבדה אותו לשבריר שניה במספר הזדמנויות, ורובינסון הראה שזה כל מה שהוא צריך כדי לקלוע.

 

"מוקדם בסדרה, זריקות פשוט לא נכנסו. החברים שלי ישבו לי באוזן ואמרו לי להישאר אגרסיבי." אמר רובינסון לאחר המשחק. "אני פשוט עושה את העבודה שלי. אני מודה על כך שהצלחתי, ומודה על כך שיש לנו אימון מחר, יש לנו עוד יום."

 

4. הלייקרס כשלו בקלאצ'. הפוזשן האחרון היה מאמץ מרשים מצד לברון שכשל, אך הלייקרס הפסידו בפוזשן לפני, כשלברון חדר לסל משך אליו את כל ההגנה ומסר לדני גרין שהיה לבד בראש הקשת לשלשה חופשית. לא רק שגרין החטיא, אלא שהכדור בקושי פגע בטבעת. כמו שעשו הרבה בפלייאוף, הלייקרס תפסו את ריבאונד ההתקפה  עם מספיק זמן על השעון לייצר זריקה טובה, אלא שמרקיף מוריס ניסה למסור להאלי הופ לדייוויס, והכדור יצא החוצה 2.2 שניות לסיום וחתם בכך את סיכויי הלייקרס לנצח.

 

"סמכתי עליו. כולנו סמכנו עליו. וזה פשוט לא נכנס. חיים עם זה." אמר לברון על ההחטאה של גרין. "אני יודע שהוא היה רוצה לעשות הכל שוב. אני הייתי רוצה לבצע מסירה טובה יותר. חיים עם זה."

אולי הרגליים של גרין היו עייפות מכל מה שעשה כל הסדרה בשני צידי המגרש, אך זה היה הכי טוב שהלייקרס יכלו לבקש לעצמם באותה סיטואציה. מוריס לחלוטין נראה כמו צבי שנלכד בפנסי המכונית כשהיה עם הכדור ביד, וניסה לעשות מהלך שפשוט לא היה אפשרי. זה היה מוזר לראות את זה מהלייקרס, אחרי מה שראינו מהם במהלך הפלייאוף. עד כה הם הצליחו כל מהלך חשוב ברגעי הכרעה, אך הפעם הם פשוט לא הצליחו לסיים את הסדרה.

5. באם אדבאיו עדיין לא כשיר. יש חדשות טובות וחדשות רעות להיט. בצד אחד לבאם אדבאיו היה משחק התקפי רע, החטיא זריקות ליד הטבעת ושלח מסירות החוצה כשסיים עם 13 נקודות 5-12 מהשדה עם 3 איבודים. בצד השני מיאמי עדיין ניצחה את המשחק, ויכולה לצפות לתצוגה טובה יותר במשחק 6 כשאדבאיו ימשיך להשתלב במשחק ולהתרגל לשחק עם פציעת צוואר\כתף.

קלי אוליניק ששיחק מצוין בהיעדרו של אדבאיו, לא ראה דקת משחק הלילה, אז ניתן לצפות שספולסטרה מתכוון להשתמש הרבה באדבאיו גם במשחק 6.  גם כשהוא לא טוב התקפית הוא עדיין חיוני מאוד הגנתית עבור ההיט, אך מיאמי פשוט רמה אחרת כשאדבאיו יכול לנהל מהלכים בהתקפה. זה יהיה משהו לחכות לו במשחק הבא, בתקווה שיהיה כשיר.

 

הטופ 10 היומי