בזמן שפלייאוף, שני משחקי 7 קיבלנו הלילה ושתי תבוסות מפתיעות. בוסטון מתפוצצת על מילווקי ועולה לגמר המזרח. בצד השני של ארה"ב, דאלאס מתעללת בפיניקס במשחק שמסתיים במחצית הראשונה וגם היא עולה לגמר המערב.

 

פיניקס סאנס 90 – דאלאס מאבריקס 123 (דאלאס מנצחת ועולה לגמר המערב)

דני אייזיקוביץ

דאלאס בגמר המערב!!! לוקה דונצ'יץ' ממשיך לעשות היסטוריה.

בניסיון לסכם את המשחק ואת הסדרה כל מה שעובר לי בראש זה האם יש מישהו שהימר על דאלאס וגרף את כל הקופה?

מה קרה לפיניקס מנטלית שהיא נשברה ככה. זה לא העובדה שדאלאס עולה לגמר המערב, זה העובדה שפיניקס פשוט לא הגיע לשני המשחקים האחרונים של הסדרה ומסיימת אותם בשתי תבוסות מוחצות של 30 הפרש. גם הציטוטים אחרי המשחק (אייטון שיחק 17 דקות, ומונטי וויליאמס רומז שיש בעיות פנימיות), מראים שהם לא הגידו מוכנים מנטלית למשחק.

כל החמישייה הראשונה של פיניקס קולעת ביחד 37 נק', לוקה קולע 35. כן, גם בוקר (11), גם פול (10) וגם אייטון (5), לא היו שם. כאשר כל הכוכבים שלך שבורים לחלוטין אין לך סיכוי אמיתי לנצח.

האגדה של לוקה דונצ'יץ'

אנחנו צופים כרגע באגדה חיה שמשחקת את המשחק. לוקה פתח את העונה בהילוך ראשון, וזכה להמון ביקורת. ככל שהעונה התקדמה, הוא הלך והשתפר, וכרגע הוא נראה כמו השחקן הטוב ביותר מבין 4 הקבוצות שעלו לסדרות הגמר (ויסלחו לי טייטום, באטלר וקארי).

המעניין באגדה שלו, זה שהוא פשוט נולד לרגעים האלו עם קרח בוורידים. בגיל 18 הוא פירק את אירופה בגמר היורוליג. כרגע במשחקי הדחה הו מוביל את ההיסטוריה של הנ.ב.א. עם סטטיסטיקה מופרכת לחלוטין:

 

לפיניקס לא היה אף שחקן שהצליח להתמודד עם לוקה, לגולדן סטייט יש את דריימונד גרין, אנדרו וויגינס וקליי שאמורים להיות גדולים וחזקים יותר (מוזר לכתוב את זה על גולדן סטייט). זה אמור למנוע מלוקה לעשות את ה"באמפ" הקטן שלו שמעיף את השומר שלו, והם אמורים להיות זריזים מספיק כדי לצאת אליו לשלשות. בינתיים הנה איך שלוקה פירק את פיניקס:

 

 

ספנסר דינווידי וג'יילן ברונסון

המהלך של העונה בדאלאס, התרחש מחוץ לפרקט. פורזינגיס נשלח לוושינגטון ודאלאס הביאה את דינווידי וברטנס. הרבה גבות הורמו אחרי המהלך הזה, כולל ציטוטים שמסבירים שדאלאס לא תזכה באליפות עד שלא יהיה איזה כינור שני ראוי לצידו של לוקה.

את דאלאס זה לא ממש עניין, הם רצו לעבות את מובילי הכדור שלהם ולהמשיך את המהפך השלשות שעוברת על הנ.ב.א.

התוצאה: גמר המערב.

הדרך: 42% מהשלוש בממוצע מול פיניקס. 19 שלשות במשחק הכרעה.

הנעת כדור מושלמת. ודינווידי הופך להיות שחקן מפחיד שפתאום עולה מהספסל וקולע 30 נק':

אבל לא רק דינווידי פורח בסיטואציה הזו, גם ג'יילן ברונסון.

העובדה שפורזינגיס נעלם הפכה את ברונסון ברגע להיות השחקן מספר 2 של הקבוצה והוא חוגג את הסיטואציה.

18.7 נק' למשחק (בסדרה כולה), באחוזים נהדרים.

 

ההגנה של דאלאס

פיני סמית', לא זכה ליותר מדי אזכורים בתואר שחקן ההגנה של העונה. גם בולוק ובכלל מי שם לב שיש לדאלאס אולי את קבוצת ההגנה הטובה ביותר כרגע במערב? אומרים שהגנה לוקחת אליפויות. נכון לעכשיו, לדאלאס יש קייס רציני.

ההגנה שלהם נטרלה לחלוטין את מי שאמור להיות הרכז עם הכי הרבה ניסיון ויכולת להתמודד (כריס פול), ולצידו את אחד הסקוררים הגדולים בליגה.

היא נטרלה לחלוטין את הנעת הכדור של פיניקס, הם נטרלו לחלוטין את הפיק אנד רול, והם מגיעים מוכנים מאוד למץ' אפ מול גולדן סטייט.

יהיה מעניין מאוד לראות איך דאלאס תגיע הגנתית לסדרה מול גולדן סטייט.

האם פיני סמית' ינסה לרוץ אחרי קארי? או שאולי דווקא ברונסון ודינווידי הזריזים יהיו אלו שירוצו אחריו ואחרי קליי?

בינתיים, סרטון אחר שמספר אולי את כל הסיפור של הסדרה:

 

כריס פול

אז מה נזכור מהפלייאוף הזה? 14-14 מהשדה או 0-7 במשחקי הדחה לכריס פול?

כנראה שאת השני וזה עצוב, חבל וקצת כואב לראות אגדה שכזו מפספסת עוד הזדמנות ללכת עד הסוף.

פתאום, במשחקים האחרונים של הסדרה ברגע פול חזר להיות בן 37, כשהוא מסיים עם 9 נק' למשחק (ב 5 המשחקים האחרונים), מעט מדי זריקות לסל (4-8 הלילה), וגילה שיש לו קריפטונייט כשהוא פוגש את דאלאס.

פול כבר הכריז בראיון הסיום שהוא לא מתכוון לפרוש, והוא מתכוון לחזור חזק יותר לעונה הבאה. עדיין קשה להשתחרר שאחרי עונה כל כך ארוכה, סדרת פלייאוף שבה הקבוצה שלו מובילה 2-0 שוב מסתיימת במפח נפש.

 

דווין בוקר ודיאנדרה אייטון

אחרי שדיברנו על כריס פול, צריך להזכר לרגע שמי שאמור להוביל את הקבוצה הזו הם שני הצעירים הללו. אז בוקר מסיים עם 11 נק' ב 3-14 מהשדה. בוקר אמור להיות סקורר עילאי, כזה שפירק 70 נק' בגיל צעיר מאוד בליגה.

בוקר מסיים את המחצית הראשונה הלילה עם 2 נק'. קשה שלא לתהות האם בוקר לא מתחיל לפתח תסמונת לאורי-דרוזן, שבמשך שנים לא הצליחו לנער מעליהם את הלחץ במשחקי הכרעה. ההשוואות האינסופיות בין לוקה לבוקר עושות לו רע מאוד. במהלך העונה היו כאלו ששאלו למה הוא לא מועמד ל MVP? 

נראה שהסדרה הנוכחית נתנה את התשובה הסופית.

בוקר חייב למצוא את הדרך להוביל את פיניקס מנטלית וגם ביכולת, גם כאשר השותף שלו לקו האחורי נמצא בירידה תלולה.

מה לגבי אייטון?

זה נראה אפילו רע יותר. אייטון מסיים עם 5 נק' ב 17 דקות בלבד ובראיון לאחר המשחק נרמז שיש "עניינים פנימיים" שמנעו מאייטון להמשיך לשחק הלילה.

האם יתכן ששנה הבאה לא נראה את אייטון בפיניקס? זה נשמע מפתיע מאוד, אבל האמת היא שהסיכוי גבוה ממה שאתם חושבים. לפיניקס יש בעיה תקציבית גדולה מאוד עם בוקר, דיאנדרה וגם קאם ג'ונסון הצעיר שצריך לקבל הארכת חוזה. צפוי קיץ מורכב מאוד, ואיכשהו האופן שבו אייטון מסיים את העונה לא נראה לטובתו. אגב, אייטון גם לפני המשחק הלילה שיחק רק 28 דקות למשחק בסדרה שבהן הוא דווקא קלע 17.5 נק' ו 8.8 ריב'.

אחרי עונה מאוד שקטה מצידה של פיניקס, יש תחושה שצפוי להם קיץ סוער.

https://twitter.com/BobbyMarks42/status/1526023639065411585

 

 

 

בוסטון סלטיקס 109 – מילווקי באקס 81 (הסלטיקס מנצחים ועולים לגמר המזרח)

דרור האס

האלופה עפה, תחי האלופה החדשה. לא, זו לא בוסטון (לפחות כרגע), אבל תהיה השנה אלופה חדשה, לאחר שהאלופה המכהנת הודחה בסיבוב השני, במשחק 7.

הסלטיקס כבר היו בפיגור 2-3 אך הצליחו להימנע מהדחה במשחק 6, והמשיכו בקו הזה במשחק 7. וכעת יתמודדו מול מיאמי בגמר המזרח, על ההזדמנות להתקדם לגמר הליגה לראשונה מאז 2010. השתיים כבר נפגשו לפני שתי עונות בבועה, וכעת לבוסטון תהיה הזדמנות לנקמה.

גראנט וויליאמס הוביל את הדרך עם 27 נקודות ו-6 ריבאונדים, ג'ייסון טייטום עם 23 נקודות, 8 אסיסטים ו-6 ריבאונדים, וג'יילן בראון הוסיף 19 נקודות ו-8 ריבאונדים.

כפי שעשה בכל הסדרה, יאניס אדטוקומבו עשה פשוט הכל עבור מילווקי, כשסיים עם 25 נקודות, 20 ריבאונדים ו-9 אסיסטים. בסופו של דבר מה שהוא נתן פשוט לא הספיק להביא את מילווקי לארץ המובטחת. החסרון של קריס מידלטון הכביד עליו ובסופו של דבר בוסטון הצליחה להתיש אותו. מילווקי התקשתה לייצר נקודות מכל שחקן שהוא לא יאניס. נזכיר שקריס מידלטון יודע ליצור לעצמו, להוביל כדור, לייצר בפיקנרול ולעשות הכל הגנה התקפה.

בסופו של דבר בוסטון היו הקבוצה הטובה יותר בסדרה, וכעת ניצב בפניהם מבחן חשוב וקשה מול מיאמי בגמר המזרח.

קליעה ל-3: ההבדל בקליעות לשלוש  היה כנראה הפקטור הכי משמעותי בין שתי הקבוצות כשבוסטון זרקו 55 זריקות כאלו, וקלעו ב-40 אחוז אל מול 4-33 של מילווקי מהטווח הזה. כן, 12 אחוז. ג'ייסון טייטון וגראנט וויליאמס קלעו כל אחד יותר מכל שחקני מילווקי יחד.

22 השלשות שבוסטון קלעו מהווים שיא NBA למשחק 7, ושיא מועדון למשחק פלייאוף כלשהו.

 

גראנט וויליאמס: גראנט וויליאמס היה מרכיב חשוב בנצחון של בוסטון במשחק ובסדרה. במהלך העונה הסדירה הוא היה אחד הקלעים הטובים בליגה מהפינה, והסלטיקס ניסו ללכת עליו שם. הוא הצליח לקלוע כמה שלשות, אולם החטיא 5 שלשות חופשיות, מתוכן 3 מהפינות.

בנוסף ההגנה של גראנט על יאניס הייתה מדהימה, ויש מצב שמתפתח כאן ה"יאניס סטופר". וויליאמס ניצל את העובדה שההגנות התמקדו בטייטום ובג'יילן בראון, ופשוט פרח. וויליאמס גם הפך לשחקן השלישי בהיסטוריה עם 7 שלשות במשחק, יחד עם סטף קרי ומרכוס מוריס.

 

יאניס אדטוקומבו אליל: בוסטון ניצחה בסדרה למרות דומיננטיות מוחלטת של יאניס אדטוקומבו. הגריק פריק סיים את הסדרה עם 3 משחקי 40+ נקודות, והוא נתן ב-7 המשחקים כל שיכל. הוא הפך לשחקן הראשון בהיסטוריה עם 200 נקודות, 100 ריבאונדים ו-50 אסיסטים באותה סדרה.

זו הייתה תצוגה אישית מדהימה ואין שום סיבה לבוא אליו בטענות למרות שהבאקס הפסידו בסופו של דבר בסדרה. יאניס נחשב כרגע כשחקן הטוב בליגה וקשה שלא להסכים אחרי הסדרה הזו.