פותחים את הסיבוב השני עם צמד נצחונות חוץ

 

בוסטון סלטיקס 89 – מילווקי באקס 101 (1-0 לבאקס)

דרור האס

אנחנו כבר לא בברוקלין, טוטו. זו הייתה ההרגשה בבוסטון אחרי ההפסד במשחק הפתיחה בבית מול מילווקי. הבאקס שעטו קדימה תוך שהם לוקחים את ההגנה שהסלטיקס השתמשו בה נגד ברוקלין, ומפנים אותה כלפי בוסטון עצמה.

הסלטיקס פתחו עם יתרון מוקדם, אך מילווקי השתלטה על המשחק ולא ממש שחררה או אפשרה ניסיון קאמבק. התקפת הסלטיקס התקשתה, וגם כשיאניס אדטוקומבו ירד לספסל ברבע השלישי עם 4 עבירות. בוסטון סיימה עם 28-84 מהשדה בהפסד, כולל רק 10 סלים ל-2.

לרגע שם נבהלו כשהיה חשש שמרכוס סמארט פרק את הכתף, אך הוא חזר למחצית השניה במה שהיה כנראה אנחת הרווחה היחידה בקבוצה הביתית. האלופה המכהנת הגיעה לסדרה כשהיא נחשבת כאנדרדוג, בעיקר בעקבות היעדרותו של קריס מידלטון, והסדרה עוד ארוכה. אך היה זה צעד חשוב מאוד עבורם בדרך לקחת את הביתיות בסדרה.

בוסטון ל-2: מילווקי בהגנה הולכת בעיקר על דרופ לסוגיו, מה שמוותר על שלשות בתמורה לסגירה של הצבע (וגם מחזק הגנה נגד שלשות מהפינה). יש לזה את החסרונות שלו, חסרונות שבוסטון לא ממש השכילה לנצל.  מילווקי מוותרת על שלשות מבחוץ, זו תכנית המשחק שלהם תחת בודנהולזר וזו תכנית המשחק שידענו שתהיה כבר כשהגענו לסדרה הזו.

הבאקס פתחו עם ווסלי מאת'יוז בחמישיה במטרה להתאים עצמם לבוסטון, מתוך מחשבה שהחמישיה הגבוהה עם בובי פורטיס, ברוק לופז ויאניס ב-3 תיחשף מול בוסטון המהירה והורסטילית, אולם ההיפך קרה. אחרי הפתיחה החלשה מול שחקני הכנף של בוסטון מילווקי עלתה עם החמישיה הגבוהה, והכתיבה את סגנון המשחק וחנקה את הצבע.

התכנית של מילווקי עבדה לשלמות, בוסטון קלעה 18 שלשות, מספר שלרוב ינצח משחקים, אך כשמילווקי כפתה עליהם 50 זריקות כאלה לבוסטון לא היו זריקות קלות. בכל המשחק הם קלעו רק 10 סלים ל-2. זה המספר השני הכי נמוך בהיסטוריה של הפלייאוף, כשרק יוסטון ב-2017 במשחק 6 של הסיבוב השני והודחו מול הספרס, קלעו פחות.

הסלטיקס לא ניסו כמעט מיד ריינג', דרך נוספת להילחם בהגנה של מילווקי, והפסידו בקרבות הריבאונד והעונשין.

 

זה לא רק ההגנה של מילווקי כמו שבלא מעט פעמים פשוט בחירת זריקות רעה של בוסטון

הסלטיקס חזרו למנהגים ישנים, פחות הנעת כדור, התפשרות על בידודים בעיקר של בראון. אחרי שהתרגלנו מהם להנעת משחק טובה ומאוזנת יותר,  ואי אפשר לנצח משחק פלייאוף בלי הנקודות הללו. גם לא מול ברוקלין. אמנם חלק מהזריקות פשוט לא נכנסו כמו כמה מהזריקות של דרק ווייט ברבע הראשון שדווקא נכנס וקיבל כדורים לזריקות טובות, שפשוט לא נכנסו. אך בהמשך המשחק זה היה פשרה של בוסטון על זריקות רעות. ובסופו של דבר מילווקי עם 21 נקודות יותר מאיבודים ו-14 נקודות יותר בצבע. שני תחומים שבוסטון חייבת לשפר.

פוינט יאניס: על פניו גם יאניס חטף וסבל מהגנת בוסטום. 9-25 מהשדה לשחקן שחי בצבע זה רע. אולם יאניס ידע להפעיל את חבריו ולמצוא את הנקודה טובה. אדטוקומבו סיים עם טריפל דאבל, כולל 12 אסיסטים, וגם כשהזריקות שלו לא נכנסו הוא השפיע עמוקות על ההתקפה. הגנת הסלטיקס סגרה עליו ובנתה מולו חומה כפי שעשו בעבר קבוצות נגדו,  ולאף קבוצה במזרח אין שילוב שומרים כמו בוסטון לזרוק עליו, החל מרוברט וויליאמס דרך אל הורפורד ועד גראנט וויליאמס שכולם עשו עבודה טובה. יאניס נכנס, נתקל בחומה, וידע להוציא החוצה לשחקן המתאים.  הגרביטציה שלו באזור הצבע פשוט אדירה והגנות צריכות לבחור אם לנסות למנוע ממנו סל קל בצבע, או להמר על זריקה מבחוץ של אחד מחבריו. הפעם, ההימור נכשל.

רול פליירס: בד"כ רול פליירס במשחקי פלייאוף מתקשים בחוץ ופורחים בבית. אצל מילווקי המצב היה אחרת. בהמשך לנקודה הקודמת, בהיעדרו של מידלטון שחקני המשנה של מילווקי סיפקו לא מעט פעמים את עיקר העבודה כשהגנת הסלטיקס התמקדה בכוכבים.

גרייסון אלן שיחק 29 דקות, קלע 11 נקודות. הגיע למילווקי בקיץ בתמורה ל-2 בחירות סיבוב שני.

ג'בון קרטר שיחק 22 דקות, סיים עם פלוס 25. מילווקי אספה אותו במהלך העונה אחרי שנחתך מברוקלין.

בובי פורטיס נשלח משיקגו ומוושינגטון אחרי שלא התאים. שחקן חמישיה במילווקי עם תרומה חשובה בשני צידי המשחק, כולל הסלים החשובים שהחזירו את הבאקס מהפיגור בתחילת המשחק.

להשיג כוכבים זה לא קל, והטרייד שהיא את ג'רו הולידיי הוא אחד החשובים בשנים האחרונות והשיג למילווקי אליפות. אבל לדעת למצוא את החתיכות הקטנות הללו ולהפעיל אותן כראוי זה לא פחות חשוב. זה משהו שמאפיין את מילווקי כמו גם את מיאמי, ולא סתם אלה קבוצות שנמצאות גבוה כל עונה בשנים האחרונות.

 

ממפיס גריזליס 116 – גולדן סטייט ווריירס 117 (1-0 לווריירס)

אריאל בנדר

קליי תומפסון עם שלשת קלאץ' בסיום מעניק ניצחון אדיר לגולדן סטייט ווריורס שגונבת את הביתיות מהממפיס גריזליס שהייתה בסך-הכול במשחק טוב.

הווריורס מצאו דרכים רבות לקלוע בצבע:

הווריורס דווקא שלטו בצבע הלילה, 56-44. הווריורס שאין להם סנטר טבעי שבחמישיית המוות של סטף-פול-קליי-וויגינס-דריימונד אף אחד לא יותר גבוה מ-1.98  מ'.  הצליחה לשלוט על הצבע בזכות חורים בהגנה שסטף יצר, ג'ורדן פול הרבה ליצור, מסר 9 אסיסטים, בזכות שטף משחק טוב, הנעת כדור מעולה, היה תענוג לעיניים המשחק ההתקפי של הווריורס והרבה פחות תענוג לראות שהגריזליס לא מוצאים לכך פתרונות.

שחקני הווינג של הגריזליס לא הגיעו למשחק:

דווקא דסמונד ביין שהיה השחקן הכי יציב של הגריזליס לאורך הסדרה נגד הטימברוולבס לא תפקד במשחק הלילה, דסמונד בסדרה הקודמת סיים כל משחק עם פלוס מינוס חיובי, גם הלילה סיים עם +1 אבל התרומה ההתקפית שלו, 9 נקודות בלבד באחוזי שדה רעים בשלשה אחת בלבד לא עזרה לגריזליס לנצח.דילון ברוקס גם לא היה טוב, קלע כמות נקודות חד-ספרתית, נכנס לבעיית עבירות, קלע באחוזים רעים מכל הטווחים, אם השניים האלו היו מגיעים היה לנו כאן משחק אחר לגמרי.

התלות היחידה בג'ה צריכה להיפסק:

הגריזליס צריכים לראות איך הם משלבים יוצרים ומוסרים נוספים במשחק שלהם מבלי להפוך את ג'ה מוראנט ליוצר הכמעט יחיד על המגרש, כשהוא לא על המגרש אין מי שימסור בהתקפות מעבר, בהתקפות עומדות, אין מי שייצור חורים בהגנה כשהוא מקבל חסימה וכל חמישייה שהווריורס מעמידים תעצור בקלות את הגריזליס ויש להם לא מעט חמישיות שיכולות לעצור בקלות כל חמישייה של הגריזליס בלי ג'ה מוראנט.  ולכן הגריזליס צריכים לתת מקום ליוצרים אחרים על המגרש, אפילו היה נחוץ לתת יותר דקות הלילה כדי להעניק להם תחושת ביטחון למשחק הבא. למרבה הצער, זה לא קרה ג'ה מוראנט מסר כמעט חצי מהאסיסטים של הגריזליס.

לשחק מהר, מהר, מהר ויעיל:

הגריזליס הובילו את הווריורס הלילה לכמעט הפסד אם לא השלשה הגדולה של קליי בסיום, בזכות משחק מהיר שכלל 101.5 פוזישנים, בסדרה נגד הנאגטס, כל משחק שכלל 99 פוזישנים ומעלה הווריורס ניצחו בו בפער קל (חד ספרתי) או שהפסידו, הגריזליס צריכים פוזישנים מהירים, צריכים לשתף יוצרים נוספים גם כשג'ה מוראנט על המגרש ולסיים התקפות כמה שיותר מהר עם כמה שיותר סלים על-מנת להקשות על המשחק של הווריורס המבוגרים, הותיקים והעייפים, הסדרה הזו מאוד דומה לסדרת חצי גמר המערב ב-2013 בין הווריורס לספרס שבישרה על חילוף הדורות אבל אני מצפה וחושב שהגריזליס צריכים ויכולים לקחת את הסדרה הזו והמפתח לזה הוא פוזישנים מהירים כמו אלו: