חודש פברואר הגיע ולעכברי ה-NBA זה אומר דבר אחד, טרייד דדליין. ידוע שבתקופה הזו יש בדרך כלל הרבה אקשן ותנודות ברחבי הליגה – בין אם אלה קבוצות חזקות שמחפשות את החתיכה החסרה שתעזור להן להתחזק רגע לפני הפלייאוף, ובין אם אלה הקבוצות שפניהן ללוטרי ומחפשות להיפטר מבשר עודף שלא תואם את הטיים ליין שלהן בתמורה לנכסים עתידיים.

כולנו שמענו את החדשות הבוערות מצד סוכנו של אנת'וני דיוויס, ריץ' פול, ודנו בכל האופציות העכשוויות והעתידיות דיי הרבה. לכן בכתבה זו אגע בשחקנים נוספים שמועמדים לעבור בטרייד ואנסה למצוא להם בית חדש שיספק את כל הצדדים בטרייד. נתחיל.

1. יוטה ג'אז – ממפיס גריזליס

מה ממפיס מקבלת?
את ריקי רוביו, דנטה אקסום, בחירת סיבוב ראשון ב-2019 ובחירת סיבוב ראשון ב-2021 מוגנת לוטרי

מה יוטה מקבלת?
את מייק קונלי

למה ממפיס תסכים?
לאחר פתיחת עונה טובה של 12-5, ממפיס מהר מאוד התדרדרה מחוץ למאבקי הפלייאוף והיא נמצאת בדרך הבטוחה ללוטרי. הנפילה הזו גרמה לממפיס להודיע שמארק גאסול ומייק קונלי, כוכבי הגריט אנד גרינד, נמצאים על הבלוק, ושהקבוצה תלך לבנייה מחדש בהובלת ג'ארן ג'קסון ג'וניור המבטיח. בטרייד הנ"ל, מלבד העובדה שהחוזה הגדול של קונלי יורד מהתקרה, ממפיס מקבלת את רוביו לעונה אחת, שחקן שכבר יצא לו לשחק עם צעירים בתהליך בנייה מחדש במדי מינסוטה, את הפוטנציאל הגלום של דנטה אקסום, שיכול להתאים לממפיס עם ההגנה המעולה שלו, ושתי בחירת סיבוב ראשון  של יוטה לצורך תהליך הריבילד המתבקש שלה.

למה יוטה תסכים?
יוטה העונה היא האנטיתזה של ממפיס. היא פתחה את העונה בצורה חלשה (עקב לוח משחקים קשה מאוד) אך התייצבה מאוד לאחרונה וכמעט בוודאות תהיה בפלייאוף. לג'אז יש סגל שמתאים מאוד לקונלי ולסגנון המשחק שלו, שיכול להשתלב יפה מאוד לצד דונובן מיטשל ולקחת חלק בנטל ניהול המשחק ממנו ומאינגלס. ללא ספק, קונלי הוא שדרוג על פני רוביו, ועצם העובדה שהוא קלעי הרבה יותר טוב מרוביו ולא נופל ממנו בהגנה אמורה להקל מאוד על התקפת הג'אז ולשמור על רמת ההגנה הגבוהה שהקבוצה מציגה. בנוסף לרוביו כאמור, יוטה נותנת את דנטה אקסום, שלא מצא את עצמו עד עכשיו ביוטה, ואולי בממפיס הנבנית מחדש הוא יקבל יותר הזדמנויות.

הפירוט המלא של הטרייד נמצא כאן

2. טורונטו ראפטורס – מיאמי היט

מה טורונטו מקבלת?
את ויין אלינגטון, רודני מקרודר ודרק ג'ונס ג'וניור

מה מיאמי מקבלת?
את סי ג'יי מיילס, דלון רייט ובחירת סיבוב שני ב-2021

למה טורונטו תסכים?
טורונטו נמצאת בעונה מצוינת. ההוספה של קוואי לנארד (ודני גרין) + ההתפתחות של סיאקם חיזקו משמעותית את הקבוצה, וכשלברון לא נראה באופק המזרחי, טורונטו בהחלט רואה את עצמה כמועמדת בולטת להגיע לגמר. אך למרות העונה החזקה, לטורונטו יש חסרון בולט בסגל: קליעה משלוש. מפתיע נכון? אז ככה, מבין שחקני הרוטציה הבכירים בקבוצה רק דני גרין, נורמן פאוול, קוואי לנארד ופרד ואן ווליט קולעים מעל 36% מעבר לקשת. השחקן המאכזב ביותר בתחום הוא סי ג'יי מיילס, שזאת אמורה להיות ההתמחות והחוזקה שלו, ועד עכשיו הוא הוא קולע ב-30.3% לא מחמיאים בכלל.

מכל הפסקה הזו ניתן להבין שטורונטו לא תתנגד לעזרה נוספת בקליעה, ו-2 השלשות ב-37% שויין אלינגטון מביא לשולחן בהחלט עונות על הצורך הזה. אולי ליד שחקנים כמו לנארד ולאורי האחוזים של אלינגטון אפילו יעלו. רודני מקרודר הוא עוד שחקן נחמד לספסל שקולע לא רע, ודרק ג'ונס כרגע פצוע ונמצא פה לצורך השוואת משכורות.

הוויתור על דלון רייט אולי מרגיש טיפה כואב, אך עם לאורי, גרין, ואן ווליט ופאוול אין לשחקן המוכשר הזה כל כך מקום ברוטציה, והוא, בתוספת בחירת סיבוב שני, יופי של תגמול למיאמי עבור החוזה הלא כל כך נוח של מיילס (16 מיליון דולר שמתחלקים על העונה הזאת והעונה הבאה).

למה מיאמי תסכים?
שלושת השחקנים שמיאמי שולחת בטרייד לא כל כך מוצאים את עצמם ברוטציה העמוסה והדינמית של אריק ספולסטרה. בתמורה אליהם היא מקבלת את מיילס על חוזה טיפה יותר גבוה משל אלינגטון, ובעיקר את דלון רייט שיכול לקבל דקות בולטות בעמדת הרכז עקב פציעתו של דראגיץ', שהשאירה את ההיט ללא רכז טבעי בעמדה. בחירת הסיבוב השני היא פלוס נוסף למיאמי שתקרת השכר שלה כרגע אטומה ע"י חוזים לא טובים.

הפירוט המלא של הטרייד נמצא כאן

3. לוס אנג'לס קליפרס – אורלנדו מג'יק

מה לוס אנג'לס קליפרס מקבלת?
את ניקולה ווצ'ביץ' וג'ונתן סימונס

מה אורלנדו מקבלת?
את פטריק בברלי, מרצ'ין גורטאט, בחירת סיבוב ראשון ב-2021 , בחירות סיבוב שני ב- 2019 ו- 2020.

למה לוס אנג'לס קליפרס תסכים?
ווצ'ביץ' נמצא בעונת חוזה ומספק מספקים בהתאם, אך אורלנדו לא רואה בו חלק מהעתיד שלה ומאוד רוצה לפתח את מו במבה. הקליפרס לעומת זאת נמצאים העונה בטיים ליין שונה. אומנם בתחילת העונה היה ידוע שהם לא מספיק גרועים לטנקינג, אך אין ספק שהם הפתיעו את כולם, וכרגע הם אחד מהיעדים החמים ביותר בפרי אייג'נסי הקרוב.

למרות העונה המעולה של הארל, יש לקליפרס חור עמוק בעמדת הסנטר, וניקולה יכול להיות הסנטר המתאים בשבילם. בנוסף לכך, הוא מסיים חוזה העונה, כך שהמרווח לטעות קטן והתגמול שווה כי הוא בהחלט משפר את סיכויי הקליפרס להגיע לפלייאוף, מה שעוד יותר ימשוך שחקנים חופשיים בקיץ. סימונס, שלא מוצא את עצמו העונה באורלנדו, הוא תוספת נחמדה לספסל של הקליפרס ונמצא על חוזה נוח.

למה אורלנדו תסכים?
אורלנדו כאמור שמה את מבטחה במו במבה, ובחירות הדראפט שהיא תקבל מהקליפרס יהיו התמורה העיקרית על ווצ'ביץ' לפני שהוא מסיים חוזה ועוזב תמורת כלום. בברלי סוגר להם את החור בעמדת הרכז לעונה הקרובה, כאשר גורטאט מגיע כווטרן עם חוזה נגמר ורצון גדול לשחק במדי אורלנדו לפני הפרישה.

הפירוט המלא של הטרייד נמצא כאן

4. אוקלהומה סיטי – מילווקי באקס

מה אוקלהומה סיטי מקבלת?
את ת'ון מייקר וטוני סנל

מה מילווקי מקבלת?
את אנדרה רוברסון, פטריק פטרסון, בחירת סיבוב ראשון 2024 ובחירת סיבוב שני 2020

למה אוקלהומה סיטי תסכים?
אוקייסי מציגה העונה הגנה חזקה מאוד ללא אחד מהשומרים הבכירים שברשותה, אנדרה רוברסון, כך שאולי היא לא כל כך זקוקה לו. הצירוף של סנל, שהוא בעצמו מגן לא רע בכלל ובניגוד לרוברסון גם מסוגל לקלוע, הוא מבורך. ואולי הפוטנציאל העצום של ת'ון מייקר ימצא יותר הזדמנויות לתרום ולפרוח בסגל של הת'אנדר, במיוחד בפלייאוף, ששם כבר הוכיח בעבר שהוא יכול להיות כוח משמעותי. אוקלהומה סיטי יכולה להשתמש לעתים בחמישייה שכוללת את ג'ורג' גראנט מייקר ונואל, חמישייה שבהחלט נראית מפחידה הגנתית.

למה מילווקי תסכים?
ת'ון מייקר הביע לא מזמן את רצונו לעזוב את מילווקי משום שהוא מתייבש שם על הספסל, ולבאקס אין אינטרס להחזיק אותו סתם ולראות איך לאט לאט הערך שלו יורד. לכן הגיוני שיחפשו עליו תמורה עכשיו. התמורה הזאת יכולה להיות רוברסון, שיכול לעלות מהספסל כ-Lock down defender בפלייאוף. כך העול הזה ירד מיאניס, וזה משמעותי מאוד לבאקס, כי הם צריכים את יאניס גם בהתקפה וגם כ-Help defender . פטרסון הוא גבוה נחמד שיודע להגן וגם אם צריך לשמור לא רע על הפרימטר, וזה חיוני לבאקס כי הם מבצעים המון חילופים בהגנה. אולי בבאקס הוא גם ימצא את הקליעה שלו שהלכה קצת לאיבוד העונה. הערך של מייקר הוא עדיין הכי גבוה בטרייד הזה בעקבות האפ-סייד שלו, ולכן אוקלהומה מתגמלת את מילווקי עם בחירות.

הפירוט המלא של הטרייד נמצא כאן