השוק החופשי כמעט מאחורינו. שבוע המורטריום (שנמשך 5 ימים), התחיל במבול של סיכומים ונגמר עם הפצצה של קוואי לנארד ופול ג'ורג' בקליפרס. השאלה לאן מועדות פניה של אוקלהומה סיטי אחרי שפול ג'ורג' עזב, נסגרה עם המעבר של ראסל ווסטברוק ליוסטון, אבל העלתה שאלה חדשה בנוגע לסטטוס של כריס פול. גם אנדריי איגודלה מחכה לראות מה קורה איתו, אבל כרגע, מספר סימני הקריאה עולה על סימני השאלה ולכן אפשר להתחיל לדרג.

1. לוס אנג'לס קליפרס

הגיעו: קוואי לנארד, פול ג'ורג', מו הארקלס, פיונדו קאבנגלה (סיבוב ראשון), טרנס מן (סיבוב שני).

הוחתמו מחדש: פטריק בברלי, איביצה זובאץ, רודני מקרודר (אספו אותו מהוייברס ביום האחרון של העונה שעברה עם זכויות בירד), ג'יימייקל גרין.

עזבו: דנילו גאלינרי, ווילסון צ'אנדלר, גארט טמפל, לוק אמבה א-מוט, שיי גילג'וס-אלכסנדר, טיירון וולאס.

מתנדנדים: סינדריוס ת'ורנוול.

בקצרה: נתנו בטרייד על ג'ורג' 5 בחירות סיבוב ראשון, 3 שלהם לא מוגנות, ואפשרות להחליף בחירות בשנים האחרות. הת'אנדר מעשית שולטים בכל הבחירות של הקליפרס בין 2022 ל-2026.

סיכום: הקליפרס השיגו כל מה שרצו הקיץ, ואפשר היה לקרוא לזה קיץ מושלם אלמלא משכון מוחלט של העתיד שלהם החל מ-2022. הם השיגו את השחקן הכי מבוקש בשוק החופשי, FMVP ואלוף הליגה. הם הוסיפו לו שחקן מקסימום נוסף במהלכים שנעשו מאחורי הקלעים, הם שמרו על כל השחקנים החופשיים שרצו מהסגל שלהם, ובסופו של דבר הקריבו מעט מאוד מההווה שלהם. הם אפילו שמרו על בחירות 2020 ו-2021, מה שאומר שאם ירצו, הם יוכלו להעביר את בחירת 2020 בטרייד לחיזוק נוסף. יש להם כמעט הכל בסגל, וכמו שדיברנו בפודקאסט לדעתי חסר להם רק מגן טבעת. קוואי, ג'ורג', לו-וויל ינהלו את כל ההתקפות, וייצרו לאחרים, הם לא צריכים כאן מנהל משחק נוסף. פטריק בברלי מושלם לעמדת הרכז עם ההגנה והשלשות שהוא מביא. אמנם אף אחד מהסנטרים שלהם לא מגן טבעת מצטיין, אבל כשיש להם 3 שומרים ברמה של בברלי, קוואי וג'ורג', גם ככה יהיה קשה להגיע לשם. הקליפרס יכולים להיות הגנה עילית והתקפה עילית בעונה הקרובה, וזה כמובן הופך אותם לקונטנדרית המובילה במערב.

ציון: 96

2. גולדן סטייט ווריורס

הגיעו: דיאנג'לו ראסל, ווילי קאולי-סטיין, ג'ורדן פול (סיבוב ראשון), אלן סמאילג'יץ' (סיבוב שני), אריק פשל (סיבוב שני), עומרי ספלמן, אלק ברקס.

הוחתמו מחדש: קליי תומפסון, קבון לוני.

עזבו: קווין דוראנט, אנדריי איגודלה, שון ליווינגסטון, דמארכוס קאזינס, קווין קוק, ג'ורדן בל, דמיאן ג'ונס.

מתנדנדים: יונאס ירבקו.

בקצרה: נתנו 2 בחירות סיבוב ראשון בשביל להשיג את דיאנג'לו ראסל.

סיכום: איך זה שהאלופה לשעבר מקבלת את המקום השני אחרי קיץ שבו ירדה משמעותית ברמה? כי היא עשתה המון במעט מאוד. הווריורס נכנסו לקיץ עם הידיעה הדיי ברורה שדוראנט עומד לעזוב, ידעו את זה עוד הרבה לפני. לא היו הרבה ציפיות מעבר להחתמת קליי, אבל הווריורס הצליחו לגנוב לכולם את דיאנג'לו ראסל מתחת לאף. הם בהחלט צריכים אותו. ראינו בפלייאוף איך הקבוצה הזו נראית עם סטף קרי כסקורר יחיד וזה לא נראה טוב. אמנם ראינו את זה רק נגד האלופה הנכנסת, אבל היה ברור לכולם שהווריורס צריכים עוד כח אש. ראסל יוריד מקרי את הלחץ של הובלת הכדור והנקודות. הוא ייצר לעצמו ולאחרים. קר ידע בעבר למקסם את היכולות של השחקנים שלו, ואני מאמין שהתקפית לא תהיה בעיה לשלב את דיאנג'לו ראסל. הגנתית זה סיפור אחר לגמרי. עכשיו הווריורס צריכים להחביא 2 שחקנים נמוכים בהגנה, ויהיה מעניין לראות איך הם יעשו את זה. גם אם זה יעבוד בעונה הרגילה לפלייאוף יש חוקים משלו. בין אם ראסל הוא נכס טרייד או לא, זו החתמה מצוינת לווריורס שלא היו אמורים בכלל להיות מסוגלים להביא שחקן בכזה קנה מידה. התשלום – אנדרי איגודלה המזדקן, ו-2 בחירות סיבוב ראשון, אחת באדיבות קווין דוראנט שהתעקש שיצרפו לסיין אנד טרייד שלו בחירת סיבוב ראשון כמתנת פרידה.

חוץ מדי-לו, הווריורס המשיכו לעשות קסמים ולהשיג שחקנים במחירי מציאה. קבון לוני חתם על 5 מליון לעונה, אחרי שכבר כולם דיברו על עזיבה שלו, ואז הגדילו והביאו את וילי קאולי-סטיין במחיר מגוחך. הם הוסיפו את אלק ברקס שיכול לתת נקודות מהספסל ואת עומרי ספלמן במחיר של דמיאן ג'ונס ובחירת סיבוב שני. כל זה ואפילו לא הזכרתי את החתימה של קליי על חוזה מקסימום. קיץ מצוין של קבוצה שמנוהלת ברמה הכי גבוהה בליגה.

ציון: 95

3. ניו אורלינס פליקנס

הגיעו: דרק פייבורס, ג'יי ג'יי רדיק, זאיון וויליאמסון (סיבוב ראשון), לונזו בול, ברנדון אינגראם, ג'קסון הייז (סיבוב ראשון), ניקולו מלי, ניקייל אלכסנדר-ווקר (סיבוב ראשון), ג'וש הארט.

הוחתמו מחדש: דריוס מילר.

עזבו: אנתוני דייויס, סולומון היל, ג'וליוס ראנדל, ג'ייסון סמית', סטנלי ג'ונסון, אלפריד פייטון.

מתנדנדים: צ'יק דיאלו, ג'אליל אוקאפור.

בקצרה: קיבלו מהלייקרס 3 בחירות סיבוב ראשון לא מוגנות בטרייד על דייויס, בנוסף לבחירה 4 בדראפט האחרון.

סיכום: בעונה שעברה הם הגיעו לתחתית החבית עם דרישת הטרייד של אנתוני דייויס, אבל דייויד גריפין הגיע והפך את הכיוון ברגע. זו המשמעות של ג'נרל מנג'ר בליגה, ולא ברור איך גריפין ישב בבית שנתיים. היה להם המון מזל עם הזכיה בבחירה הראשונה בדראפט, אבל כל השאר זה ניהול מצוין. הפליקנס סחטו מהלייקרס כל מה שהיה להם לתת, גם שחקנים, למעט קוזמה, וגם בחירות דראפט. בדראפט הם הצליחו להפטר מהחוזה המעיק של סולומון היל תוך כדי שהם מחליפים את הבחירה הרביעית בבחירה 8 ובחירה 17. היו ביקורות מצד אחד, ושבחים מצד שני על הבחירות בהייז ואלכסנדר-ווקר, אבל לפחות לפי ליגת הקיץ נראה שהפליקנס עשו יופי של עבודה. בשוק החופשי הם הוסיפו את הקליעה החסרה בדמותו של ג'יי ג'יי רדיק, ולקחו מתחת לרדאר את פייבורס מיוטה בטרייד, מכיוון שזו גם ככה תכננה לשחרר אותו וכך יכלה לעזור לשחקן להגיע לקבוצה שהוא רצה. החוזה של פייבורס נחשב טוב, וסיכוי סביר שהוא היה מורם מהוייברס. בשנים האחרונות הבעיה הכי גדולה של הפליקנס הייתה העומק, נראה שהקיץ הם עשו עבודה מצוינת. הם אמנם איבדו 2 שחקנים משמעותיים (דיוויס וגם ראנדל), אבל הביאו 8 שחקנים במקומם. בנוסף, יש פנים חדשות לפרנצ'ייז. הדבר היחיד שאולי קצת מעיב זה עוד חוזה בינוני לשחקן רוטציה – דריוס מילר קיבל 14 מליון דולר ל-2 עונות.

ציון: 90

4. מילווקי באקס

הגיעו: רובין לופז, ווסלי מת'יוז.

הוחתמו מחדש: קריס מידלטון, ברוק לופז, ג'ורג' היל.

עזבו: ניקולה מירוטיץ', טוני סנל, מלקולם ברוגדון.

מתנדנדים:

בקצרה: איחוד משפחות מרגש במילווקי.

סיכום: מילווקי יכולה לסמן וי גדול כמעט על כל הקיץ שלה. השחקן היחיד שהיא רצתה לשמור עליו ועזב הוא מלקולם ברוגדון. מודה שאני לא מבין למה. ברוגדון קיבל מאינדיאנה פחות או יותר את מה שצפו לו – 20 מליון דולר לעונה. לא ברור לי למה מילווקי ויתרה עליו במחיר הזה שהוא לא אוברפיי גדול. למידלטון היא נתנה כמעט חוזה מקסימום, 100 מליון דולר יותר ממה שברוגדון קיבל, ואני לא בטוח שההבדל בינהם כל כך גדול. אני מאוד מעריך את מידלטון, ועדיין ברור לי שמדובר באוברפיי. בפלייאוף האחרון הוא לא הצליח להתעלות, וגם אם נותנים לו הנחה, כי הוא היה צריך לשמור על קוואי, הוא לא היה טוב מספיק. יש לא מעט שחקנים בליגה שצריכים להתמודד עם הכוכב הגדול בצד השני, ועדיין תורמים יפה בהתקפה. פער הגילאים בין מידלטון וברוגדון הוא שנה בלבד, אבל בגלל שמידלטון נכנס לליגה בגיל 20 וברוגדון בגיל 23 נוטים לחשוב שההבדל בינהם גדול יותר. מידלטון בן 28, ברוגדון קצת פחות מ-27. במחירים המדוברים, אולי עדיף היה למילווקי לשמור על ברוגדון ולא על מידלטון? לשמחתה מילווקי הצליחה לשמור את ברוק לופז על חוזה סביר של 13 מליון דולר. היא הוסיפה את רובין לופז, כדי שהשניים יוכלו להציק למסקוטים השונים בליגה ביחד. לרובין אין את הכשרון של ברוק, אבל הוא נותן לב, הגנה ומלחמה. היל על 29 מליון דולר זו אחלה החתמה, והם לקחו את מת'יוז על הספוט של ברוגדון. מת'יוז לא בדיוק שחקן של 50-40-90, וגם ההגנה לא מה שהייתה פעם, אבל מדובר באחלה וטרן שיכול לעבות את הרוטציה ולעזור בשני צידי המגרש.

ציון: 88

5. פילדלפיה 76

הגיעו: אל הורפורד, ג'וש ריצ'רדסון, מאטיס ת'ייבול (סיבוב ראשון), קייל אוקווין, ראול נטו.

הוחתמו מחדש: טוביאס האריס, מייק סקוט, ג'יימס אניס, בן סימונס (הארכת חוזה מקסימום, החל מעונת 20-21).

עזבו: ג'ימי באטלר, ג'יי ג'יי רדיק, בובאן מריאנוביץ', ג'ונתן סימונס, ג'סטין פאטון, פורקאן קורקמאז, טי ג'יי מקונול.

מתנדנדים: אמיר ג'ונסון.

בקצרה: שלחו את באטלר למיאמי בשביל ג'וש ריצ'רדסון אבל לא לקחו בחזרה שכר מיותר.

סיכום: ג'ימי לא רוצה להשאר? אין בעיה, פילי מביאים את ג'וש ריצ'רדסון ואל הורפורד במקומו. הסיקרס חושבים על הרגליים וחושבים גבוה (תרתי משמע). הורפורד הוא אחד הגבוהים השומרים הטובים בליגה, שחקן שעשה לאמביד המון בעיות לפני שנתיים בפלייאוף, אז הסיקרס מצרפים אותו, שישחקו ביחד במקום אחד נגד השני. ריצ'רדסון הוא תחליף מצוין לבאטלר. הוא לא מתקרב לג'ימי ביכולת הקלאץ', והמשחק שלו באופן כללי פחות טוב משל ג'ימי, אבל מצד שני הוא מגיע עם תג מחיר נמוך משמעותי, והרבה פחות אגו ובעיות כימיה. הם החתימו מחדש את האריס על כמעט מקסימום, שזה דיי הרבה בשבילו, אבל הם היו חייבים לשמור אותו. בלי באטלר במערכת, סיכוי טוב שנראה מהאריס יותר בהמשך. בראנד הצליח לשמור על רוטציה רחבה כשהוא שומר על מייק סקוט וג'יימס אניס, ומוסיף לספסל את קייל אוקווין וראול נטו. יופי של קיץ לסיקסרס. לאור העזיבה של קוואי והירידה הצפויה ביכולת של הסלטיקס, פילדלפיה בהחלט יכולה לראות את עצמה כקונטנדרית בעונה הקרובה.

פילדלפיה הייתה אצלי שלישית בדירוג, עד ההחתמה של בן סימונס על חוזה מקסימום, שבה היא איבדה 5 נקודות. אם הייתי חושב שזו החתמה רעה הייתי מוריד הרבה יותר, אני לא. אני כן חושב שמדובר על החתמה בטרם עת. לבן סימונס יש כמה פגמים מאוד בעייתיים במשחק שלו (לא יודע אם שמתם לב, אבל הוא לא קולע במרחק של מעל 2 מטר מהסל), וזה יכול להיות בעייתי מאוד בהמשך. ברור לי למה פילדלפיה נתנה לו את החוזה הזה, כדי להבהיר לו שהוא חשוב לקבוצה, שהוא הלב של הפרנצ'ייז וכו'. אבל אם פילדלפיה הייתה מחכה לקיץ הבא, איך זה היה פוגע בה? סימונס היה הופך לשחקן חופשי מוגבל, ולפילדלפיה הייתה עוד עונה לראות למה הוא מתפתח לפני שהיא מחליטה מה לעשות איתו. בעיני, שחקן עם פגם כל כך מהותי כמו סימונס, הוא לא שחקן שאפשר לתת לו חוזה מקסימום בכזו קלות דעת. פילי תתחיל את הקיץ הבא עמוק בתוך המס ועם מעט מאוד אפשרויות חיזוק.

ציון: 86

6. ברוקלין נטס

הגיעו: קווין דוראנט, קיירי אירווינג, דיאנדרה ג'ורדן, גארט טמפל, טוריאן פרינס, ווילסון צ'אנדלר, דייויד נואבה.

הוחתמו מחדש: תיאו פינסון.

עזבו: דמארי קארול, ג'ארד דאדלי, דיאנג'לו ראסל, אד דייויס, רונדה הוליס-ג'פרסון, שאבאז נאפייר, טרבון גרהאם.

מתנדנדים:

בקצרה: השיגו בחירת סיבוב ראשון מהווריורס בטרייד על דיאנג'לו ראסל.

סיכום: הנטס השיגו 2 שחקני על, ובניגוד לקליפרס וללייקרס אפילו השיגו בחירת סיבוב ראשון בתהליך, במקום לוותר על 15, אז למה הם רק מקום שישי? הסיבה הראשונה היא האכילס הקרוע של דוראנט, הסיבה השניה היא ההחתמה התמוהה מקצועית, אם כי ברורה חברתית, של דיאנדרה ג'ורדן. גם ממקום שישי היה להם קיץ מצוין. הם שמרו על כל הנכסים הצעירים שלהם (קאריס לברט, ג'ארט אלן, ספנסר דינווידי), הוסיפו איכשהו את טוריאן פרינס במהלך שהיה אמור להיות סאלרי דאמפ (ההעברה של החוזה של אלן קראב), והביאו 2 שחקני מקסימום. עכשיו צריך להסתכל קדימה ולנסות להבין מה קורה עם 2 וחצי סימני השאלה:

1. איזה דוראנט יחזור למגרשים? לקרוע את גיד האכילס בגיל 31 זו פציעה קשה מאוד. קבוצות הליגה לא תמחרו את הפציעה של דוראנט, למעט ג'יימס דולן, מה שאומר כמעט בודאות שאני טועה, ודוראנט השיג כמעט חוזה מקסימום בלי שום בעיה. הוא הוריד קצת בשכר בשביל החבר דיאנדרה. עדיין צריך לשאול איך תשפיע עליו הפציעה. אני לא רופא, אבל בראיין סאטר כן, והוא ניתח את זה בערוץ היוטיוב שלו. בקצרה, המחקרים מראים ששחקנים חוזרים פחות טוב, ולוקח להם בערך שנה להתאקלם מחדש. רק שמדובר במחקרים שנעשו בעיקר בתחילת שנות ה-2000 ולא לוקחים בחשבון את הטיפולים שיש היום. מצד שני, לא שמעתי שהמציאו משכפל גידים ב-10 שנים האחרונות.

1.5 גם לקיירי היו בעיות בעונה האחרונה ולקרוא לו עוף מוזר זה אנדרסטייטמנט. הנטס היו קבוצה של אנדרדוגים עד עכשיו, איך הם יסתדרו עם אישיות כמו של קיירי?

2. דיאנדרה ג'ורדן הגיע על תקן החברה המכוערת, זאת שאף פעם לא יוצאים מהבית בלעדיה. הבעיה עם ההחתמה של ג'ורדן היא שאין לו שום יתרון על ג'ארט אלן. אם כבר להיפך. אלן צעיר יותר ויכול להתפתח, בהנחה שג'ורדן לא יגנוב לו את כל הדקות. ג'ורדן לא עושה שום דבר טוב חוץ מריבאונד (תראו את הנתונים המתקדמים לגבי ההגנה שלו בשנתיים-שלוש האחרונות), ולא יכול להיות על המגרש בדקות ההכרעה בגלל העונשין. בגילו, גם האתלטיות לא מה שהייתה.

יש שמועות שהצפי לחזרה של דוראנט הוא חצי שנה. זה נשמע כמו נס רפואי. אני חושב שגם אם יחזור, בעונה הקרובה ברוקלין לא יצליחו להגיע רחוק מדי. תשובות לגביהם נתחיל לקבל החל מעונת 20-21.

ציון: 85

7. דנבר נאגטס

הגיעו: ג'רמי גראנט.

הוחתמו מחדש: ג'אמאל מוריי (הארכת חוזה רוקי – החל מעונת 20-21).

עזבו: טיילר ליידון, איזייה תומאס.

מתנדנדים:

בקצרה: עשו רק מהלך אחד משמעותי ועדיין תפסו את המקום השביעי.

סיכום: דנבר בקיץ שקט מאוד. מרגע שהחליטו להרים את האופציה על פול מילסאפ (30 מליון דולר לעונה), לא באמת היה להם כסף לעשות משהו נוסף. כנראה שניסו לדבר עם מילסאפ שיוריד בשכר לעונה הקרובה, תמורת חוזה ארוך יותר, אבל השיחות לא הגיעו למיצוי ומילסאפ נשאר בדנבר על האופציה. הם החתימו את מוריי 5 שנים קדימה ובסוף הם הביאו את גראנט מהת'אנדר בתמורה לבחירת סיבוב ראשון עתידית.

תראו את הרוטציה של דנבר, ותגידו אתם אם היו צריכים לעשות שינוי: מוריי-האריס-בארטון-מילסאפ-יוקיץ' בחמישיה, מוריס-ביזלי-קרייג-גראנט-פלאמלי מהספסל, ויש להם עדיין את הפוטנציאל של מייקל פורטר ג'וניור, בול בול וגם חואנצ'ו הרננוגומז. דנבר היו צריכים בעיקר לשמור על הקיים ולצפות לגדילה מבפנים. הם מגיעים לעונה הבאה הכי מחוברים, הקליפרס, הלייקרס, הווריורס והרוקטס צריכות זמן לעבוד על הכימיה הקבוצתית. לדנבר כבר יש את זה, וזו בהחלט הנחה סבירה שהם יפתחו את העונה הכי טוב במערב, מה שיכול לשלוח אותם למקום הראשון בעונה הסדירה. עם נסיון הפלייאוף שהושג בעונה האחרונה, זה יכול להיות יתרון משמעותי.

3 הערות בקטנה לגבי ההחתמה של מוריי לעומת זאת של סימונס:

1. זה לא מקסימום.

2. כשמוריי היה טוב בפלייאוף, דנבר ניצחו. היו לו יותר מדי משחקים שבהם הוא היה לא טוב, ועדיין לקח אחריות. צריך לזכור שבגילו ובהופעת הפלייאוף הראשונה שלו, אי יציבות זה דבר צפוי. אם כבר אז המשחקים הטובים שלו היו ההפתעה, ובהחלט משהו לצפות לו בעתיד.

3. גם לו יש המון מה להשתפר, אבל בניגוד לסימונס, לא מדובר על פגמים מהותיים.

ציון: 84

8. ממפיס גריזליס

הגיעו: אנדרה איגודלה, סולומון היל, מיילס פלאמלי, ג'ה מוראנט (סיבוב ראשון), ג'יי קראודר, טיוס ג'ונס, ג'וש ג'קסון, ברנדון קלארק (סיבוב ראשון), גרייסון אלן, דיאנתוני מלטון.

הוחתמו מחדש:

עזבו: מייק קונלי, צ'אנדלר פארסונס, אייברי בראדלי, סי ג'יי מיילס, ג'סטין הולידיי, דלון רייט, ג'ואקים נואה.

מתנדנדים:

בקצרה: לאור כמות ה-J בקבוצה יכולים לשנות את השם לממפיס ג'ייס.

סיכום: ככה בונים קבוצה. הזכיה בבחירה השניה היא מזל, אבל ממפיס עשתה אחלה צעדים לטווח הארוך. היא המירה את מייק קונלי בנכסים לא רעים, ג'יי קראודר על חוזה מצוין, גרייסון אלן והחוזה הלא מובטח של קייל קורבר שהפך לג'וש ג'קסון ודיאנתוני מלטון. היא הביאה מהדראפט את ג'ה מוראנט וברנדון קלארק (ה-MVP של ליגת הקיץ, זה אמנם תואר שמתהדרים בו שחקנים שנכשלו במכבי הרצליה, אבל לא בתור רוקיס ישר מהמכללות). אחרי שדלון רייט ברח לדאלאס, ממפיס גנבה למינסוטה את טיוס ג'ונס שיהווה גיבוי למוראנט. היא השיגה מגולדן סטייט בחירת סיבוב ראשון בתמורה לאנדרה איגודלה והיא אפילו הצליחה להפטר מהחוזה של צ'אנדלר פארסונס ולהפוך אותו ל-2 חוזים שמהם יהיה לה קל יותר להפטר. סימן השאלה היחיד שנשאר הוא לגבי איגודלה. ממפיס לא רוצה לשחרר אותו ומעדיפה להעביר אותו בטרייד. הבעיה היחידה היא שהקבוצות שבהן יש ביקוש לאיגודלה רוצות אותו בשכר מינימום. איגודלה כנראה יפתח את העונה בממפיס, אלא אם כן תמצא קונה.

לממפיס יש סגל צעיר ומבטיח, התחושה היא שהעתיד כבר כאן.

ציון: 83

9. אטלנטה הוקס

הגיעו: צ'אנדלר פארסונס, אוון טרנר, אלן קראב, ג'אבארי פארקר, דיאנדרה האנטר (סיבוב ראשון), קאם רדיש (סיבוב ראשון), דמיאן ג'ונס.

הוחתמו מחדש:

עזבו: קנת' בייזמור, מיילס פלאמלי, דווין דדמון, ג'סטין אנדרסון, טוריאן פרינס, עומרי ספלמן.

מתנדנדים: וינס קרטר.

בקצרה: מחכים לשנה הבאה.

סיכום: ההוקס לא עשו יותר מדי הקיץ. הם המשיכו לתגבר את הסגל הסופר צעיר ומוכשר שלהם עם 2 בחירות טופ 10 בדראפט האחרון. הם קיבלו מהנטס 2 בחירות סיבוב ראשון בתמורה ללקיחת החוזה של אלן קראב. הם החליפו גרביים עם פורטלנד (בייזמור תמורת טרנר) וממפיס (פארסונס תמורת היל ופלאמלי). ברגע האחרון אספו את ג'אבארי פארקר בגרושים מהשוק, הם דאגו לא לקחת שכר מיותר לעונת 20-21 ועומדים בקיץ הבא על בערך 40 מליון דולר עם סגל עמוק, צעיר ומוכשר שכולל את טריי יאנג, ג'ון קולינס, דיאנדרה האנטר, קאם רדיש, קווין הוארטר וברונו פרננדו. הם נמצאים בעיר שנמצאת במגמת עליה בארה"ב. הבעיה היחידה עם התוכנית שלהם היא שלא יהיו ממש שחקנים בכירים פנויים בשוק בעונה הבאה. אנתוני דייויס ודריימונד גרין הם השניים היחידים וצריכים לקרות יותר מדי דברים רעים בלייקרס ובווריורס כדי שהם יגיעו להוקס. למרות זאת, אטלנטה עדיין ממצבת את עצמה כקבוצת העתיד.

ציון: 82

10. לוס אנג'לס לייקרס

הגיעו: אנתוני דייויס, דני גרין, אייברי בראדלי, דמארקוס קאזינס, קווין קוק, טרוי דניאלס, ג'ארד דאדלי, טיילן הורטון-טאקר (סיבוב שני).

הוחתמו מחדש: קנטביוס קולדוול-פופ, ג'אבייל מקגי, אלכס קרוזו, ראג'ון רונדו.

עזבו: לונזו בול, ברנדון אינגראם, רג'י בולוק, מוריס וגנר, ג'וש הארט, אייזק בונגה, טייסון צ'אנדלר.

מתנדנדים: לאנס סטיבנסון.

בקצרה: נתנו לפליקנס 3 בחירות סיבוב ראשון בין 2021-2026 בנוסף לבחירה הרביעית בדראפט האחרון.

סיכום: הלייקרס השיגו את השחקן הכי נחשק בליגה. הבעיה היא שהם שילמו עליו הרבה יותר מדי, כשלא ברור איזו תחרות הייתה להם. הם נשארו נטולי נכסים ואם ירצו לחזק את הקבוצה בעתיד, אין להם אפילו בחירת דראפט שהם יכולים לתת. ה"נכס" היחיד שנשאר הוא קייל קוזמה, ולא נראה שהלייקרס ירצו לוותר עליו בקרוב. הם הלכו על קוואי בכל הכח, אבל עד שקוואי עדכן איפה הוא מתכנן לחתום, לא נשארו שחקנים חופשיים מספיק טובים בשוק. הסגל של הלייקרס מלא בשחקנים שהם חור בצד אחד או שני של המגרש. דני גרין הוא השחקן הכי בכיר, הרבה מעבר לשיא והיו שנים ארוכות שנראה שהוא כבר לא אותו שחקן. קאזינס צריך עדיין להראות שהוא מסוגל להמשיך להתאושש מהפציעה הקשה שעבר, בראדלי דעך לאט מאז שעזב את הסלטיקס, גם הוא לא השחקן שהיה. זה נראה שלא משנה איזה הרכב הלייקרס יעלו, יהיו להם חורים או בהגנה או בהתקפה ולעיתים גם וגם. וכמובן יש את ה-16 מליון דולר ששילמו לקק"פ. איזה כיף להיות לקוח של קלאץ'.

ציון: 81

11. יוטה ג'אז

הגיעו: מייק קונלי, בויאן בוגדנוביץ', אד דייויס, ג'ף גרין, עמנואל מודיאיי.

הוחתמו מחדש:

עזבו: דרק פייבורס, ריקי רוביו, קייל קורבר, ג'יי קראודר, ת'אבו ספולושה, אפה אודו, ראול נטו, גרייסון אלן.

מתנדנדים:

בקצרה: הוסיפו המון קליעה ועומק.

סיכום: יוטה בונה מסביב לדונובן מיטשל ורודי גובר סגל מאוד מעניין. מייק קונלי מחליף את ריקי רוביו וכשהוא בריא מדובר בתחליף מצוין. קונלי הוא מנהל משחק ברמה גבוהה, שומר מצוין ובניגוד לרוביו גם קולע. ביחד עם בוגדנוביץ' ואינגלס הם אמורים לספק ליוטה ריווח שהיה מאוד חסר לה בשנים האחרונות. מה שאמור לספק למיטשל וגובר המון שטח לפעול בו. מהספסל, בנוסף לרוייס אוניל ואקסום, יעלו מודיאיי, גרין ודייויס. הראשון הראה בעונה האחרונה בניו יורק שיפור כלשהו ביחס לשנותיו הראשונות בליגה. השני הוא סקורר ותיק בליגה. השלישי ריבאונדר מצוין. היו כבר שהכריזו על יוטה כקונטנדרית, אבל אני מתקשה להתלהב מקו קדמי של אינגלס ובוגדנוביץ'. שניהם שומרים טובים על סמול פורוורדים, אבל אף אחד מהם לא מסוגל לשמור פאוור פורוורדים, גם עם הגיבוי של גובר מאחורה. גם מידת היכולת של מיטשל לסחוב קבוצה על הגב נתונה בספק. יש עם מה לעבוד, בעיני יש הרבה סימני שאלה לעונה הקרובה. הקיץ חיובי למדי, למרות האוברפיי לבוגדנוביץ'.

ציון: 80

12. אוקלהומה סיטי ת'אנדר

הגיעו: כריס פול, דנילו גאלינרי, שיי גיליגוס-אלכסנדר, דריוס בייזלי (סיבוב ראשון), מייק מאסקלה.

הוחתמו מחדש: נרלנס נואל.

עזבו: ראסל ווסטברוק, פול ג'ורג', ג'רמי גראנט, ריימונד פלטון, מרקיף מוריס.

מתנדנדים: כריס פול.

בקצרה: OKC מקבלת 5(!) בחירות סיבוב ראשון על פול ג'ורג', רק 2 מוגנות, ועוד 2 החלפת בחירות, וגם 2 בחירות על ווסטברוק ובנוסף, 2 החלפת בחירות.

סיכום: יש שחושבים שפול ג'ורג' כפה את הפירוק של הקבוצה הזו על סם פרסטי, אבל אני נוטה להסכים עם ביל סימונס, שטוען שפרסטי ממש שמח על מה שקרה. אוקלהומה סיטי הייתה קבוצה שלא נבנתה נכון לליגה של היום, קבוצה שתתקשה לעבור סיבוב ראשון בפלייאוף, ועדיין עם סך השכר השני הכי גבוה בליגה אחרי גולדן סטייט. הם שילמו מס מטורף ואם היו ממשיכים עם הקבוצה החשבון רק היה עולה. אמנם פרסטי עדיין לא ירד מתחת לרף המס, אבל הוא קרוב לשם ויכול לעשות את זה במהלך העונה. יש לו חוזים סחירים בדמותם של סטיבן אדאמס ודנילו גאלינרי. השאלה העיקרית היא מה יקרה עם כריס פול. אם פרסטי יצליח להפטר מהחוזה של פול בלי לשלם בבחירות או בשחקנים, הציון שלו יעלה משמעותית בעיני. כרגע עדיין אין קונה, אבל הקיץ עוד ארוך, ואם פול יראה שהוא עדיין שחקן טוב, במהלך העונה אפשר יהיה למצוא קונה. אנחנו בדרך כלל שופטים קבוצה על החיזוקים שלה, אבל במקרה דנן צריך להעריך גם פירוק טוב ובזמן. אם פרסטי היה מחכה עוד עונה סביר להניח שלא היה משיג כמות כזאת של נכסים. תראו איך הוויזארדס ומיאמי תקועים. פרסטי יצא משם בשני טריידים ויכול לחלום שהבניה השניה שלו תהיה טובה כמו הראשונה. הפעם לפחות הוא לא יחזור על הטעות שעשה כשויתר על הארדן.

ציון: 79

13. מיאמי היט

הגיעו: ג'ימי באטלר, מאיירס לנארד, טיילר הירו (סיבוב ראשון).

הוחתמו מחדש:

עזבו: חסן וייטסייד, ראיין אנדרסון, ג'וש ריצ'רדסון, רודני מקרודר (בסוף העונה שעברה), יודוניס האסלם, דויין וייד (פרש).

מתנדנדים:

בקצרה: באטלר העדיף להגיע למיאמי בגלל השם שיצא למועדון, למרות שאין לו עם מי לשחק שם.

סיכום: בזמן ששאר הקבוצות אוגרות סופרסטארים בשביל להביא עוד סופרסטארים, מיאמי נתקעה בסוג של לימבו. המון חוזים רעים וחוסר יכולת תמרון. איכשהו היא יוצאת מהקיץ הזה עם ג'ימי באטלר, אחד מה-FA הבכירים בשוק. דבר לא מובן מאליו. באטלר הגיע למיאמי בגלל השם שיצא למועדון, כאחד שדוחף את השחקנים שלו מעבר לקצה היכולת שלהם, בדיוק המקום שבו באטלר רוצה להיות. אולי זה לא יתורגם לנצחונות בעונה הקרובה, אבל זו בהחלט התחלה טובה. בנוסף הקבוצה נפטרה מהחוזה הרע של וייטסייד בלי לוותר על נכסים כמו ג'סטיס ווינסלו ובאם אדאביו.

ציון: 78

14. אינדיאנה פייסרס

הגיעו: מלקולם ברוגדון, טי ג'יי וורן, ג'רמי לאמב, טי ג'יי מקונל, גוגה ביטדזה (סיבוב ראשון).

הוחתמו מחדש: אדמונד סאמנר.

עזבו: תדאוס יאנג, טייריק אוונס, בויאן בוגדנוביץ', דארן קוליסון, קורי ג'וזף, קייל אוקווין, ווסלי מת'יוז.

מתנדנדים:

בקצרה: הפייסרס ממשיכים לחפש את העסקאות הקטנות.

סיכום: אינדיאנה היא לא מוקד לשחקנים חופשיים בכירים, היא מחפשת מציאות איפה שהיא מוצאת. היא מביאה 4 שחקנים שמוערכים נמוך מדי בשוק. מלקולם ברוגדון קיבל שכר גבוה (כ-20 מליון דולר לעונה), אולי גבוה מדי. מדובר בשחקן שעושה הכל טוב, אבל לא עושה שום דבר מצוין. שומר טוב, קולע טוב ויוצר טוב. בנוסף, יש לו ברזומה עונה של  50-40-90 מה שבטח לא הזיק לקייס שלו. טי ג'יי וורן הוסיף קליעה משלוש בעונה שעברה ומחזיק בחוזה צנוע מאוד. לאמב התמקצע בקליעה וגם הוא על חוזה מצוין וטי ג'יי מקונל הוא מסוג השחקנים שמקמילן אוהב, שחקן עם המון לב. אינדיאנה אוהבת למצוא אותם קטנים, ולתת לקבוצות אחרות לשלם להם הרבה כסף כמו שעשתה עם בוגדנוביץ'. אם אולדיפו יחזור להיות הסופרסטאר שהיה לפני הפציעה יש לאינדיאנה בסיס מצוין. לא קבוצה עילית, אבל עדיין היא קבוצת האמצע היחידה במזרח.

ציון: 77

15. יוסטון רוקטס

הגיעו: ראסל ווסטברוק, טייסון צ'אנדלר.

הוחתמו מחדש: דנואל האוס, אוסטין ריברס, ג'רלד גרין.

עזבו: כריס פול, אימאן שאמפרט, ננה, קנת' פאריד.

מתנדנדים:

בקצרה: עד הטרייד על ווסטברוק, יוסטון היו מדורגים אצלי במקום 26.

סיכום: מאז שטילמן פרטיטה קנה את הקבוצה לא ברור בדיוק מה קורה ביוסטון. מצד אחד מוריי רוצה לחזק את הקבוצה, מצד שני הוא עסוק בלא לשלם מס. מצד אחד רוצים אליפות, מצד שני מתקמצנים על מאמן שהצליח איתם לא רע. החוזה של כריס פול נחשב לא סחיר, אבל מוריי עדיין מצליח לסחור בו ולהביא במקומו את ראסל ווסטברוק, שהוא לא השחקן הכי יעיל בליגה, אבל אולי תחת מוריי ודאנטוני נראה שם שיפור. בנוסף, הארדן רצה אותו וזה הכי חשוב. השניים מתאחדים אחרי פרידה של 6 שנים, כאשר בזמן הזה, כל אחד מהם הספיק לזכות בתואר MVP ולעשות המון טריפל דאבלים. השילוב בינהם לא ברור, אבל יהיה מרתק. זה בודאות יתפוצץ, השאלה היא לאיזה כיוון.

ציון: 76

16. בוסטון סלטיקס

הגיעו: קמבה ווקר, אנאס קאנטר, רומיאו לנגפורד (סיבוב ראשון), גרנט וויליאמס (סיבוב ראשון), וינסנט פורייה, קרסן אדוורדס (סיבוב שני).

הוחתמו מחדש: דניאל ת'ייס, בראד וונמייקר.

עזבו: אל הורפורד, קיירי אירווינג, מרכוס מוריס, ארון ביינס, טרי רוזייר.

מתנדנדים:

בקצרה: דני איינג' מתפכח מחלום קיירי אירווינג ואנתוני דייויס.

סיכום: העונה עם קיירי הייתה רעה מאוד, אבל הסלטיקס מתאוששים ממנה עם קמבה ווקר. ווקר מביא את האיכויות שהם היו צריכים מקיירי, רק בלי האגו וההתנהלות המוזרה. קמבה הוא שחקן שאמור לפרוח במערכת של בראד סטיבנס, הוא ינהל את המשחק ויהיה אחראי על הנקודות בסיום. הוא אולי לא עושה את זה באותה רמה כמו קיירי, אבל ההפרש לא גדול והאישיות של קמבה מפצה על ההבדל. בנוסף, הנוכחות של קמבה תיתן לטייטום המון מקום לפרוח מחדש אחרי עונה שניה בינונית. בניגוד לעזיבה של קיירי, העזיבה של אל הורפורד היא אבדה קשה וקאנטר (במחיר של לוני) לא מפצה על זה, אבל הוא השחקן הכי טוב שבוסטון יכלו למצוא במחיר הזה. בוסטון ישחקו עם הרכבים הגנתיים והרכבים התקפיים, ותסמכו על בראד סטיבנס שיגרום לזה לעבוד. אם קיירי היה הסיבה לחוסר הכימיה בחדר ההלבשה, אז בוסטון אמורה להשתפר העונה.

ציון: 75

17. סקרמנטו קינגס

הגיעו: דווין דדמון, טרבור אריזה, קורי ג'וזף, רישון הולמס.

הוחתמו מחדש: האריסון בארנס.

עזבו: אלק ברקס, קוסטה קופוס, ווילי קאולי-סטיין, פרנק מייסון.

מתנדנדים:

בקצרה: בונים על פוקס והילד.

סיכום: הקינגס הם לא יעד אטרקטיבי לשחקנים הגדולים אז הם לוקחים את מה שהם יכולים להשיג. האריסון בארנס קיבל חוזה ארוך מדי ויקר מדי, אבל ההבדל בין 60 ל-3 עונות ל-85 ל-4 הוא לא כזה גדול. בארנס, הילד, פוקס, בוגדנוביץ' ובאגלי זה הגרעין שבונים עליו לעתיד. שאר ההחתמות היו בקצוות בחיפוש אחר שחקנים שלא מוערכים מספיק בליגה. דדמון שומר טוב, ריבאונדר טוב והוסיף קליעה משלוש בעונה האחרונה. ביחד עם הולמס יש 2 מורים טובים לבאגלי, כשגם ג'יילס עדיין שם. ג'וזף הוא מחליף קשוח לפוקס. אחרי ההרפתקה של אריזה בפיניקס לא ברורה לי ההחתמה הזו, אבל אריזה עדיין שחקן טוב בליגה. אם הוא לא יברח אחרי יומיים כמו בפיניקס אולי עוד יצא מזה משהו טוב. דיבאץ' דאג להשאיר לו מספיק מרווח בשביל להחתים את הילד, בוגדנוביץ' ופוקס כשיסיימו את חוזי הרוקי שלהם.

ציון: 74

18. פורטלנד טריילבלייזרס

הגיעו: חסן וייטסייד, קנת' בייזמור, נאסיר ליטל (סיבוב ראשון), מריו הזוניה, אנתוני טוליבר.

הוחתמו מחדש: דמיאן לילארד (סופר מקס, החל מעונת 20-21), רודני הוד.

עזבו: אוון טרנר, מו הארקלס, מאיירס לנארד, אל פארוק אמינו, סת' קרי, ג'ייק ליימן, אנאס קאנטר.

מתנדנדים:

בקצרה: תזוזות קטנות.

סיכום: סובייקטיבית אני אוהב את מה שפורטלנד עשו בקיץ ועדיין זה מספיק רק למקום ה-18 בדירוג. חסן וייטסייד יצטרך להוכיח שהוא יותר משחקן סטטיסטיקות, אם הוא יתגבר על זה, הוא יכול לפרוח ליד לילארד ומקלום. אם לא, יעיפו אותו כשנורקיץ' יחזור. בכל זאת חוזה נגמר. בייזמור יהיה ספק נקודות שלישי, מה שהארקלס ואמינו לא הצליחו להיות. הזוניה וטוליבר יכולים לספק עומק מהספסל. לפורטלנד לא היו מרווחים גדולים, והם בכל זאת רואים עצמם כקונטנדרים אחרי שהגיעו לגמר המערב האחרון. חובת ההוכחה תהיה עליהם בעונה הקרובה.

ציון: 72

19. ניו יורק ניקס

הגיעו: ג'וליוס ראנדל, בובי פורטיס, מרכוס מוריס, רג'י בולוק, טאג' גיבסון, אר ג'יי בארט (סיבוב ראשון), ויין אלינגטון, אלפריד פייטון, איגנאס ברזדיקיס (סיבוב שני).

הוחתמו מחדש:

עזבו: דיאנדרה ג'ורדן, לאנס תומאס, מריו הזוניה, עמנואל מודיאיי, לוק קורנט, נואה וונלה.

מתנדנדים:

בקצרה: כמה פאוור פורוורדים צריכים בקבוצה אחת?

סיכום: לאוהדי הניקס תמיד יש ציפיות גבוהות לקראת הקיץ. אחרי שכל העונה התקשורת פימפמה לאוהדי הניקס שדוראנט ישחק בניקס בעונה הבאה, הגיעה הפציעה שלו, הזכיה של הפליקנס בבחירה הראשונה והקפיצה של הלייקרס לבחירה 4. כל אלו שיבשו לניקס את התוכניות, ובסופו של דבר הם נאלצים להסתפק באר ג'יי בארט כשחקן הבולט שהגיע הקיץ. אמנם קיץ מאכזב של הניקס, אבל לא קיץ רע. הם היו צריכים למלא את הסגל, אבל חוץ מראנדל החתימו את כולם לעונה אחת + אופציית קבוצה לעונה הבאה. זו הסיבה שהם משלמים יותר מדי לשחקנים כמו גיבסון, אלינגטון ופייטון. זה מאפשר להם לצאת מחדש לשוק בקיץ הבא או בקיץ אחריו, תלוי באפשרויות שיהיו שם. הניקס לפחות שמרו על הגמישות שלהם וימשיכו לפתח את אר ג'יי בארט, קווין נוקס ומיטשל רובינסון המעניינים.

ציון: 71

20. סן אנטוניו ספרס

הגיעו: דמארי קארול, טריי ליילס, לוקה שאמניץ' (סיבוב ראשון), קלדון ג'ונסון (סיבוב ראשון).

הוחתמו מחדש: רודי גיי.

עזבו: דייויס בארטנס, דאנטה קאנינגהאם.

מתנדנדים:

בקצרה: נכוו במרכוס מוריס.

סיכום: הספרס היו בדרך לקיץ סולידי עם חיזוקים נחמדים, ועשו כמה מהלכים בשביל להביא את מרכוס מוריס. אלא שמוריס חזר בו מהסיכום איתם והלך לניקס בשביל עוד 5 מליון דולר בעונה הבאה. סן אנטוניו הצילה את עצמה עם טריי ליילס ובסך הכל היא הביאה שחקנים נחמדים, אבל החיזוק העיקרי אמור להיות החזרה של דג'ונטה מורי, אם יחזור בכושר מלא.

ציון: 70

21. שיקגו בולס

הגיעו: תדאוס יאנג, תומאש סטורנסקי, קובי וייט (סיבוב ראשון), לוק קורנט.

הוחתמו מחדש: ראין ארסדיניו.

עזבו: רובין לופז, טימותי לואוו-קאברה, ויין סלדן.

מתנדנדים: כריס דאן.

בקצרה: יש תוכנית?

סיכום: קיץ סולידי לבולס, אבל מה שקשה לי איתם זה שאין באמת תוכנית גדולה. לא ברור מה הבולס רוצים להשיג, ובאיזה הקשר הם עשו את ההחתמות שלהם.

ציון: 69

22. דטרויט פיסטונס

הגיעו: טוני סנל, דרק רוז, מרקיף מוריס, סקו דומבויה (סיבוב ראשון), טים פרייז'ר.

הוחתמו מחדש:

עזבו: ג'ון לואר, איש סמית', גלן רובינסון, ויין אלינגטון.

מתנדנדים: סבי מיכאליוק.

בקצרה: האם דרק רוז יוכל להדיח את רג'י ג'קסון מהחמישיה?

סיכום: לא עשו שום דבר גדול, אבל התוספת של סקו דומבויה יכולה להתברר בעתיד הרחוק כצעד משמעותי מאוד. דרק רוז נותן גיבוי לרג'י ג'קסון, אבל לא בטוח שהוא יכול לשנות את ההווה של הפיסטונס.

ציון: 68

23. וושינגטון וויזארדס

הגיעו: סי ג'יי מיילס, דייויס בארטנס, איש סמית', רוי האצ'ימורה (סיבוב ראשון), מוריס וגנר, אייזיה תומאס, אייזק בונגה.

הוחתמו מחדש: תומאס ברייאנט.

עזבו: ג'אבארי פארקר, טרבור אריזה, ווסלי ג'ונסון, דוויט הווארד, תומאש סטורנסקי, סם דקר, בובי פורטיס, ג'ף גרין.

מתנדנדים: ברדלי ביל.

בקצרה: אם רק היו מוצאים GM.

סיכום: הוויזארדס תקועים עמוק עמוק מתחת לחוזה של ג'ון וול, ואין שום תוכנית עתידית. ככה זה כשעובדים עם GM זמני. ההנהלה מחפשת שם גדול ובינתיים אף אחד לא בא. אוהדי וושינגטון יכולים להתנחם בזה שלפחות הם לא התפתו לתת לבובי פורטיס את החוזה הגדול שרצה.

ציון: 67

24. מינסוטה טימברוולבס

הגיעו: ג'ארט קולבר (סיבוב ראשון), ג'ייק ליימן, שאבאז נאפייר, טרבון גרהאם, ג'ורדן בל, טיירון וולאס.

הוחתמו מחדש:

עזבו: טאג' גיבסון, ג'ארד בייליס, אנתוני טוליבר, דריו שאריץ', טיוס ג'ונס, דרק רוז, לואל דאנג.

מתנדנדים:

בקצרה: גרסון רוסאס מונה לתפקיד נשיא לענייני כדורסל של הקבוצה, אבל בינתיים עוד לא עשה שום דבר משמעותי.

סיכום: הזאבים רצו את דיאנג'לו ראסל ובנו על כח המשיכה של קארל אנתוני טאונס שיביא אותו. בסופו של דבר זה לא הצליח. ג'ארט קולבר הוא החיזוק הכי משמעותי דרך הדראפט. זה נראה שלזאבים יש עוד צעד משמעותי בקנה, אבל צריך לראות מתי הם יצליחו להוציא אותו לפועל. בינתיים החוזה של אנדרו וויגינס חונק את השכר.

ציון: 65

25. קליבלנד קאבלירס

הגיעו: דריוס גארלנד (סיבוב ראשון), דילן ווינדלר (סיבוב ראשון), קווין פורטר ג'וניור (סיבוב ראשון).

הוחתמו מחדש:

עזבו: מרקיז כריס, צ'אנינג פריי, דייויד נואבה, ג'יי אר סמית'.

מתנדנדים:

בקצרה: קליבלנד בכלל הרגישו שהיה שוק חופשי? לקאבס אין כסף כרגע, הם מחכים לקיץ הבא.

סיכום: קליבלנד מחכה שהשכר שלה יתנקה מכל שאריות תקופת לברון והחוזים הרעים שהיא לקחה אחריו. זה יקרה בקיץ הבא. לאב ושכרו העצום עדיין ישארו, אבל קליבלנד תרד לאיזור ה-60 מליון דולר. הקיץ הזה היא העדיפה לעשות כלום ושום דבר ולהסתפק ב-3 בחירות סיבוב ראשון.

ציון: 62

26. טורונטו ראפטורס

הגיעו: סטנלי ג'ונסון, רונדה הוליס-ג'פרסון, מאט תומאס.

הוחתמו מחדש: פטריק מקו.

עזבו: קוואי לנארד, דני גרין, ג'רמי לין.

מתנדנדים:

בקצרה:  ביי ביי קוואי ותודה על האליפות.

סיכום: הראפטורס נתקעו. הם איבדו את ה-FMVP שלהם ובזמן שחיכו לו כל השוק נגמר. לפי השמועות יוג'ירי סירב להעביר את סיאקם לת'אנדר בתמורה לווסטברוק וג'ורג' וזה כנראה היה משאיר את קוואי בעיר. זה לא רק סיאקם, בשביל השוואת משכורות הוא היה צריך להעביר חצי קבוצה, ומן הסתם להוסיף לזה המון בחירות דראפט. טורונטו תסתפק באליפות, ותמשיך הלאה. גם בלי קוואי יש להם קבוצת פלייאוף במזרח. הביאו שאריות מהשוק במחירי מציאה, אבל אף אחד מהם הוא לא תחליף לקוואי.

ציון: 61

27. שארלוט הורנטס

הגיעו: טרי רוזייר, פי ג'יי וושינגטון (סיבוב ראשון).

הוחתמו מחדש:

עזבו: קמבה ווקר, ג'רמי לאמב, טוני פארקר (פרש), פרנק קמינסקי.

מתנדנדים:

בקצרה: העליבו את קמבה.

סיכום: שארלוט יכלו להציע לקמבה 221 מליון ל-5 עונות שישאר. הם יכלו להציע לו 190 בלי הסופר מקס ל-5 עונות. בסופו של דבר הם הציעו לו 160, יותר מקבוצות אחרות, אבל לא מספיק. הצעה שנועדה להראות לאוהדים תראו ניסינו ולשלוח את השחקן לחתום במקום אחר. בתכלס, לשארלוט אין שום סיבה או הגיון לשמור על קמבה במצבם. הקבוצה צריכה ללכת לפירוק, ולהחזיק שחקן כמו קמבה זה פשע. הם איבדו את 2 השחקנים הכי טובים שלהם בעונה שעברה (גם לאמב), או לכל הפחות השניים היחידים שהיו על חוזים הגיוניים. הם הביאו את טרי רוזייר על אובר פיי, אבל לא היתה להם ממש ברירה כי הם היו צריכים רכז, לפחות הוא על חוזה קצר. בכל מקרה אין להם ממש מה לעשות, רק לחכות שהחוזים הרעים ירדו מהספרים ולקוות לבחירות דראפט גבוהות.

ציון: 60

28. פיניקס סאנס

הגיעו: ריקי רוביו, ארון ביינס, פרנק קמינסקי, קמרון ג'ונסון (סיבוב ראשון), דריו שאריץ', טיי ג'רום (סיבוב ראשון), ג'בון קרטר, ג'יילן לקיו.

הוחתמו מחדש: קלי אוברה ג'וניור.

עזבו: טי ג'יי וורן, ג'וש ג'קסון, דראגן בנדר, טרוי דניאלס, רישון הולמס, ג'אמאל קרופורד.

מתנדנדים:

בקצרה: יש סיבות למרמור.

סיכום: אם תהיתם איך קבוצה נתקעת במשך שנים בלוטרי, התשובה היא לפספס דראפט אחרי דראפט אחרי דראפט. הסאנס מודים רשמית בכשלון בדראפט 2016 (דרגן בנדר ומרקיז כריס), ובכשלון של דראפט 2017 (ג'וש ג'קסון), ואף אחד מהם לא נמצא יותר בקבוצה. בדראפט 2018 הם קנו ביוקר בחירה שהם מכרו בזול ואם חשבתם שהופקו לקחים, אז טעיתם, כי הסאנס עדיין מצאו דרכים חדשות לדפוק את דראפט 2019. הם החליפו את הבחירה השישית בבחירה ה-11 בשביל דריו שאריץ' ואז בחרו שם את קמרון ג'ונסון שהצפי שלו היה איזור סוף סיבוב ראשון, ואם כבר הרמתם ידיים מבנדר, למה לעזאזל אתם רוצים את פרנק דה טנק? שחקן שאפילו שארלוט התייאשה ממנו? לפחות הם הביאו רכז, רוביו יכול לתפקד טוב ליד דווין בוקר, כל עוד לא מצפים ממנו לקלוע.

ציון: 59

29. אורלנדו מג'יק

הגיעו: אל פארוק אמינו, צ'ומה אוקיקי (סיבוב ראשון).

הוחתמו מחדש: ניקולה ווצ'ביץ', טרנס רוס, מייקל קרטר וויליאמס.

עזבו: טימופי מוזגוב, ג'ריאן גראנט, ג'ארל מרטין.

מתנדנדים: קאם בירץ'.

בקצרה: 154 מליון דולר לווצ'ביץ' ורוס.

סיכום: כשהתחיל הפרי אייג'נסי, אחת השאלות הגדולות היתה מי הקבוצה שתשלם יותר מדי כסף לווצ'ביץ' ורוס. התשובה הייתה מהירה – אורלנדו. המג'יק ניסו במשך כמה עונות להעביר את ווצ'ביץ' בטרייד ולא הצליחו ואז נפלו על הטריק הכי ישן בספר – עונת חוזה. רק שאורלנדו נפלו בו פעמיים, פעם אחת על ווצ'ביץ', ופעם אחת על רוס. אם ה-100 מליון של ווצ' עוד מתקבלים על הדעת, מה ההסבר ל-54 של רוס? שחקן ספסל. בשורה התחתונה הקבוצה הזו סיימה שביעית במזרח בשנה האחרונה והגיעה לפלייאוף, אבל לא התחזקה בכלל (אמינו חיזוק?). עדיין אין רכז (מישהו רוצה להמר על מרקל פולץ?), עדיין אין בסיס לעתיד. אורלנדו מבססת את הבינוניות שלה, ואלא אם נראה פריצה של פולץ (משחק וקולע!), תשאר קבוצת פלייאוף גבולית במזרח בשנים הקרובות.

אם כל זה לא מספיק, בעיני החטא הגדול של הקבוצה זה השחרור של טימופי מוזגוב. ברור לי למה עשו את זה, הם רצו לרדת מתחת למס, ויכלו לעשות את זה על ידי מתיחת החוזה של מוזגוב על פני 3 שנים. עדיין, היו יכולים לעשות את זה באותה מידה בספטמבר. השחקן עצמו לא שווה את הכסף, אבל חוזה נגמר הוא נכס בליגה שבה קבוצות רוצות להפטר מחוזים. אם אורלנדו רוצה להביא את כריס פול, את מי בדיוק יש לה להציע לאולקהומה סיטי? למוזגוב אין ערך כשחקן, יש לו ערך כחוזה. עכשיו הערך הזה אבוד ואורלנדו כבר לא יוכלו להשתמש בו.

ציון: 56

30. דאלאס מאבריקס

הגיעו: דלון רייט, סת' קרי, בובאן מריאנוביץ'.

הוחתמו מחדש: קריסטאפס פורזינגיס, דווייט פאוול, מקסי קלבר, דוריאן פיני סמית', ג'יי ג'יי בראה.

עזבו: דירק נוביצקי (פרש), טריי ברק, סלאח מג'ירי.

מתנדנדים: דווין האריס.

בקצרה: לדאלאס היה בתחילת הקיץ מקום לחוזה מקסימום, תראו למעלה מה היא השיגה.

סיכום: לכל קבוצה בבניה יש חלון הזדמנויות אחד או שניים שבהם השחקנים הצעירים עדיין לא מרוויחים מספיק כסף, והיא יכולה להחתים שחקן חיזוק משמעותי. החלון של דאלאס היה הקיץ. היה לה מקום להביא שחקן מקסימום ליד דונצ'יץ' ופורזינגיס, והיא פספסה את החלון הזה. היו דיבורים על קמבה, הורפורד, ווצ'ביץ' ועוד. בסוף הגיעו דלון רייט, סת' קרי ובובאן מריאנוביץ'. שאר הקאפ הלך על החתמות של שחקנים שלה, שחקנים שהיו יכולים לחתום אחרי שהיו מביאים שחקן בעל שם. זה לא רק פספוס ההזדמנות, שימו לב לסכומים: דלון רייט – 27 מליון, סת' קרי – 32 מליון, מקסי קלבר – 34 מליון. דווייט פאוול קיבל הארכת חוזה בשווי 33 מליון דולר. אני לא מצליח להבין את הסכומים האלו. רייט אולי יקבל הזדמנות לפתוח ויצדיק את המשכורת שיקבל, אבל כל השאר הם שחקני ספסל שלא בטוח איזה ביקוש היה להם בליגה. אגב, פאוול כנראה כן יפתח בחמישיה, אבל רק בגלל שאין לדאלאס אופציה טובה ממנו בסנטר, אבל הוא עדיין לא שווה חמישיה בקבוצה טובה בליגה.

יותר מזה, דאלאס נתנה חוזה מקסימום ל-5 עונות עם אופציית שחקן בסופה לשחקן שלא שיחק עונה וחצי. סיכון לא קטן. אם למדנו משהו מסאגת אנתוני דייויס והפליקנס זה שיש זמן מוגבל לבנות סביב כוכב בסדר גודל הזה, וקיץ אחד רע יכול לחרוץ את גורל הקבוצה. אם פורזינגיס לא יצליח להשאר בריא, דאלאס תכה על חטא. תוסיפו לכך את העובדה ש-2 בחירות שלהם שייכות לניו יורק, והרי לכם בעיה רצינית. בקיץ 2021 למאבריקס שוב יהיה קאפ ספייס, אבל כמו שנראו הקייצים האחרונים, אוהדי דאלאס לא יכולים לבנות על השוק החופשי.

ציון: נכשל