הרגע שלו ציפינו כמעט חצי שנה הגיע – אנת'וני דייוויס עבר בטרייד ללייקרס.

מה הפליקנס קיבלו? את לונזו בול, ברנדון אינגראם, ג'וש הארט ו-3 בחירות דראפט עם פוטנציאל ל-5:

  • הבחירה של 2019
  • בחירה מוגנת ב-2021, כלומר אם היא יוצאת במקומות 8-30 היא עוברת לעונה אחרי זה 2022 ואז היא לא מוגנת
  • ב-2023 זכות להחליף בחירות אם הבחירה של הלייקרס תהיה טובה יותר
  • בחירה לא מוגנת ב-2024
  • זכות להחליף בחירות ב-2025

מה הלייקרס קיבלו? את דייוויס ושקט נפשי. ואת מג'יק ג'ונסון מחמיא לרוב פלינקה. רק בשביל זה היה שווה.

אתמול בפודקאסט עם ערן סורוקה ואסף רביץ, שהוקלט שעות ספורות לפני הטרייד, דיברנו על טריידים אפשריים וגם ניתחנו למה הלייקרס כן יהיו אלה שיעשו את זה. על רגל אחת: הווריורס פצועים, יוסטון בכיוון לא ברור והבאות בתור הן פורטלנד ודנבר, שלא בטוח מספיק מוכנות לאליפות. 

המערב פתוח לחלוטין השנה והולך להיות מירוץ חימוש שיגרום למה שהלך בשנה האחרונה במזרח להחוויר. כל הקבוצות, אבל כולן, מריחות דם. אי אפשר להתלבט אם הם היו צריכים להציע פחות, ואין זמן לאיומים בסגנון "טוב אני לא אשלח לך ותתקע עם דייוויס". הלייקרס היו חייבים להביא את דייוויס או מישהו גדול אחר ולא יכלו להרשות לעצמם את המשחקים האלה. אין לזה זמן, זה עכשיו או לעולם לא.

המתחרה העיקרית של הלייקרס הייתה כמובן בוסטון, אלא שהנהלת הסלטיקס עובדת לפי המחשבה שקיירי לא ישאר, ולכן על פי הדיווחים איינג' סירב להעביר את טייטום. אין ספק שאם קיירי היה נשאר טייטום היה עובר, אבל בלי קיירי ובלי טייטום דייוויס שוב היה נמצא בקבוצה שבה הוא המוציא לפועל העיקרי. היה בלתי אפשרי לשכנע אותו להישאר מעבר לעונה הנוספת שנשארה לו בחוזה, ובתוך שנה לאבד את קיירי, את דייוויס ואת טייטום לא היה עושה טוב לקבוצה.

אלא שלמרות זאת, יצאו דיווחים מבוסטון על כך שהקבוצה הולכת בכל הכוח על דייוויס. למה? משהו ששמעתי אתמול מכתב של בוסטון, והוזכר גם על ידינו, הוא שאיינג' עבד עם גריפין בעבר בפיניקס (תאמינו או לא, הייתה תקופה שבצוות המקצועי בפניקס היו דייוויד גריפין, דני איינג' וסטיב קר). לכן, למרות שאיינג' הבין שהוא כבר לא יצליח להביא לבוסטון את דייוויס, הוא עזר לחברו לגרום ללייקרס להעלות את המחיר. זו תיאוריה מעניינת, גם אם לא בטוח נכונה. לשיקולכם אם ללכת איתה או לא.

הצד של הפליקנס

רבים חושבים שהפליקנס ניצחו בטרייד הזה באופן מובהק, אבל בעיניי אין אפשרות לנצח טרייד כשאתה נאלץ לוותר על שחקן טופ 5. יש רק צמצום נזקים. ובנקודת הזמן הנוכחית זה כנראה הכי הרבה צמצום נזקים שהם יכלו להשיג. לונזו בול הוא רכז מצוין שיוכל להפעיל את זאיון וויליאמסון בצורה נפלאה.

https://twitter.com/aaronsiegal/status/1140040084969754624

בפודקאסט האחרון שהוקלט ל-34%, שיצא בקרוב, דיברתי על כך שהבעיה של זאיון בדיוק הייתה שהוא נאלץ להתמודד בלי ריווח, ולצרף אליו את לונזו בול כנראה שלא יתרום לנושא. מצד שני בדיוק בשביל זה יש את אינגראם והארט, ובנוסף הבחירה הרביעית שכנראה תהיה דיאנדרה האנטר אם ירצו להמשיך את הקו ההגנתי של בול והולידיי. חשוב באמת לציין שזה גם ייתן להם קו אחורי מהטובים בליגה מבחינה הגנתית, שזה כשלעצמו נותן לא מעט.

השמועות כמובן דיווחו על כך שהפליקנס כן מנסים להישאר תחרותיים ולהביא שחקן טוב בתמורה לבחירה הזאת. אם ייבחר דריוס גארלנד, אז או שהבחירה הועברה בטרייד או שהולידיי הועבר או יועבר בטרייד. בהקשר הזה חשוב לציין שבחירת הדראפט שהפליקנס קיבלו בדראפט 2019 תשמש כחלק מהשלמת השכר, כלומר לא יועברו הזכויות אלא שהשחקן ייבחר, יקבל ציוד של הלייקרס כשכולם יודעים שהוא יועבר בטרייד, ורק ביולי הטרייד יתרחש.

השאלה העיקרית הנשאלת היא אם ההצעה הנוכחית כל כך דומה לזו שהייתה בפברואר, למה לא פשוט עשו את הטרייד אז? ובכן, קודם כל לא בטוח שההצעה דומה. היו הדלפות, כולל מסולפות, שנועדו להפעיל לחץ. בסופו של דבר הפליקנס העדיפו שיהיו יותר הצעות על השולחן כדי להגדיל את המחיר. הם רצו את בוסטון בתמונה כדי שגם אם ייקחו את ההצעה של הלייקרס, הם יקבלו מהם יותר. מה גם שכנראה שאם קיירי לא היה מחליט לנטוש לברוקלין, כנראה שהיינו מנתחים עכשיו את השילוב של טייטום עם זאיון (שילוב מצוין!). אז האם ניו אורלינס הפסידה מכך שחיכתה? לא נראה לי. לא יודע כמה דמפס היה מצליח להוציא יותר ממה שגריפין הצליח.

שאלה עיקרית נוספת היא האם הפליקנס הולכים לבניה מחדש? לא בדיוק. מישהו הגדיר את זה לא כ-Rebuild אלא כ-Retool. כלומר לא בניה מחדש אלא היערכות מחדש. אם תרצו, בדומה לתהליך שעשו הקליפרס: החליפו שחקנים טובים שלא התאימו בשחקנים פחות טובים שאולי יתאימו מעט יותר. והרי זה לא שקודם הפליקנס היו תחרותיים במיוחד. אולי עכשיו עם לונזו, אינגראם, הולידיי וזאיון יש תקווה לכיוון חדש ויש אפשרות להיות תחרותיים כבר בשנה הבאה. אם הם ישמרו את הבחירה הרביעית אז זה עוד שחקן מצוין שיתרום בעתיד, אבל הכיוון כנראה הוא להחליף אותו בשחקן שיתרום כרגע. תזכרו: Retool, לא Rebuild.

מה הלייקרס עושים הלאה?

קודם כל יש להם מקום להחתים שחקן על חוזה מקסימום, והכיוון כרגע הוא ג'ימי באטלר או קמבה ווקר. הם היו שמחים להביא את קיירי, אבל לפי הדיווחים אירווינג עדיין מעדיף שלא לשחק עם לברון שוב, למרות שהשניים השלימו. וכמובן יש את השמועות על המעבר הצפוי של אירווינג לברוקלין. כל זה היה נכון לפני הטרייד, והשאלה היא אם הטרייד שינה משהו. הלוואי שידעתי להגיד. לא בטוח שקיירי בעצמו יודע.

באטלר או ווקר משתלבים מצוין בקבוצה גם כי לברון צריך לידו עוד פליימייקר שיכול ליצור לעצמו ולהוריד את העומס, בטח כשההגנה צריכה לפזר כוחות. בנוסף הלייקרס צריכים חייבים קליעה מבחוץ. לברון צריך את הריווח הזה, שלא היה לו בעונה שעברה. לברון, פשוט כי הוא לברון, יכול לפנות בקלות קלעי 3 לזריקה חופשית. כאן האופציות רבות: אפשר להביא את בויאן בוגדנוביץ', ג'יי-ג'יי רדיק או דני גרין, או להשאיר את רג'י בולוק או קנטאביוס קולדוול פופ, בהנחה שהוא יהיה יעיל יותר מבעונה החולפת.

קו קדמי:

מבין הצעירים מי שנשאר בסוף הוא קייל קוזמה, שהשילוב שלו עם דייוויס נראה מצוין על פניו. אלא שדייוויס לא רוצה להיות סנטר. הוא לא רוצה לשחק בצבע עם הגב לסל ולא רוצה כל דבר שבמרומז אומר את זה, עד כדי כך שבאימונים של הפליקנס, לפי הדיווחים, אסור היה להגדיר אותו כסנטר, עמדה מס' 5 וכו'. הוא היה מספר ה-4 השני ושיחק כעוד 4 (למרות שלדעתי הוא כן תפקד קצת כ-5, אבל מי אני שאגיד…). אז אולי הלייקרס יצטרכו מישהו שירגיע אותו וייתן לו להיות 4, לצד לברון בעמדה 3.

לאור מה שאמרתי קודם, עדיף שזה יהיה סנטר שקולע טוב מבחוץ, שיקל על הריווח ויקבל מלברון זריקות חופשיות. לו ללייקרס היו זכויות בירד על ברוק לופז…

אין ספק שיש עוד לא מעט צעדים לעשות, וכמו שבובי מארקס כתב הצעד הראשון הוא לדעת כמה כסף פנוי יש להם, ואיזה סופרסטאר נוסף הם יכולים להנחית. חשוב לשים לב שאם יש משהו שהפלייאוף האחרון לימד אותנו זה שקבוצה שבנויה טופ הבי (כמה כוכבים בלי ספסל) לוקחת סיכון אדיר, בטח כשצריך להמר על הבריאות של דייוויס. מצד שני, למדנו גם בפלייאוף הזה שמי שלא מהמר ולוקח סיכונים לא זוכה באליפויות.

https://www.instagram.com/p/BywVc1ygDGp/

לסיכום:

אנת'וני דייוויס קיבל בדיוק מה שרצה. נותר לראות רק האם זה יגרום לכוכבים אחרים להתנהג באופן דומה.

לברון ג'יימס קיבל את הסיידקיק הכי טוב שהיה לו אי פעם.

הלייקרס מעלימים שנה ביזיונית וכמה חודשים בהם נראו כדבר הכי פחות מתפקדים בליגה עם פניקס סאנס והוויזארדס, והפכו להיות ראש המירוץ כרגע.

הפליקנס קיבלו חבילה מצויינת שיכולה לסייע להמשך.

בוסטון מאז 2015 דני איינג' מפנטז ומתכונן לרגע הזה בו יוכל להנחית אצלו את אנתוני דייוויס, ואז קיירי מחרבן לו הכל.

מילווקי כנראה המנצחת הכי גדולה שלא קשורה ישירות. בוסטון לא התחזקה, באטלר אולי עוזב ללייקרס. הדרך פתוחה להשתלט על המזרח. כרגע.

https://youtu.be/vOx2XgmR8Uk?t=238