"מה הלאה?" הוא ההקדמה של הכדור הכתום לעונת המלפפונים של ה-NBA. ננסה להעריך עד יום הדראפט איך כל הקבוצות הליגה רואות את עתידן ואילו מהלכים הן ינסו לבצע כדי להתקדם לשם. נתחיל מהגרועה לטובה לפי המאזן בעונה הרגילה, והיום – דאלאס מאבריקס.

מה היה לנו?

עונת 19-20 היתה בסימן לוקה דונצ'יץ', ולא רק במאבריקס. העילוי הסלובני כבש את הליגה בסערה, ניפק טריפל דאבלים על בסיס שבועי, שיפר כמעט את כל הסטטיסטיקות, בפרט אלה שמודדות יעילות, והוביל את הקבוצה לפלייאוף עם סגל שרחוק מלהיות זוהר.

בפלייאו; ראינו סימנים לפוטנציאל של הקבוצה כאשר ניצחה פעמיים את הקליפרס, אבל פציעה של פורזינגיס, דווקא בעונה בריאה יחסית, גמרה את הסיכויים של המאבס.

התוכנית

בניית הקבוצה בדאלאס מסובכת למדי, במידה רבה בגלל ההחלטות שקיבלו בקיץ שעבר. למאבס היה מקום רב מתחת לתקרת השכר, והיא החליטה להשתמש בו כדי לתת חוזים ארוכים, ברובם לשחקנים בינוניים שכבר שיחקו בקבוצה.  לכן, דאלאס תשלם בעונה הקרובה 67 מיליון דולר לדוויט  פאוול, דוריאן פיני סמית', דילון רייט, ג'סטין ג'קסון, מקסי קליבה, בובאן מריאנוביץ' וטים הרדאווי ג'וניור (בהנחה שייקח את אופציית השחקן שלו). לשם השוואה, זה בערך סכום המשכורות של לברון ג'יימס ודמיאן לילארד. זה לא שכל חוזה בנפרד מופרך מדי, אבל כנראה שלא היו לדאלאס יותר מדי מתחרים על השחקנים שלה ובתמונה הכוללת יש בה פחות מדי שחקני טופ 100 ויותר מדי כסף שמושקע בהם.

ממבט ראשוני על הסגל נראה שלדאלאס חסר סקורר שלישי לצד לוקה ו-KP, אבל הקבוצה הוליכה את הליגה בדירוג התקפי וכנראה שהגאונות של דונצ'יץ' מספיקה להם כדי לקלוע כמה שצריך. החיזוק שהקבוצה צריכה הוא דווקא בצד השני, שבו דורגה 18 בליגה. ההגנה של דאלאס קרסה לחלוטין בפלייאוף כשספגה בין 114 ל-154 (!) נק' בשישה משחקים מול הקליפרס.

טים הרדאווי הצליח להתפתח לשחקן משלים טוב, ויש לו אופציית שחקן גדולה למדי לשנה הנוכחית. אם ייקח אותה, דאלאס תוכל לפנות מספיק שכר לעונה הבאה כדי להחתים שחקן בחוזה מקסימום. כנראה שלא יחסרו שחקנים שירצו לשתף פעולה עם לוקה – כשהפרס הגדול הוא, כמובן, יאניס. אם THJ ידחה את האופציה ויחפש חוזה ארוך יותר דאלאס תצטרך לבחור בין ויתור על האפשרות לחוזה מקס בקיץ הבא, ויתור על הרדאווי או טרייד על שחקנים אחרים.

עוד עומדות לרשות דאלאס ה-MLE לשנה הקרובה ובחירות 18 ו-31 בדראפט. לא קל להסתמך על רוקיס לקבוצה ששואפת לריצת פלייאוף רצינית, אבל הדראפט הנוכחי משופע בשחקנים שיכולים להתאים לדאלאס – שומרים טובים בעלי קליעה טובה, ויכול להיות שדווקא משם יצמח רול פלייר יעיל.

שחקן נוסף שצריך לשים אליו לב הוא טריי ברק, שאחרי קריירה לא מרשימה בכלל היה מצוין בבועה ובפלייאוף ונראה שמצא את מקומו בדאלאס. ברק הוחתם בחוזה מינימום אבל כנראה מצדיק כסף גדול יותר, בדאלאס או במקום אחר.

השאלה האחרונה שדאלאס חייבת לשאול את עצמה היא שאלת פורזינגיס. נכון – הוא שחקן טוב מאוד, משלים מצוין את לוקה ומספק ריווח בצד אחד ורים פרוטקשן בצד השני שרבים מסוגלים לתת. מהצד השני – הוא שחקן גבוה מאוד ורזה מאוד, עם יעילות זריקות נמוכה, שסבל מפציעות בכל עונותיו בליגה פרט לראשונה, וגם השנה נפצע בדיוק כשהקבוצה היתה צריכה אותו. בנוסף יש לו חוזה עצום. האם הוא השחקן הנכון לצד לוקה? אם המאבס יסכימו לוותר עליו ייפתחו שלל אפשרויות.

מהלכים אפשריים

שימור הקבוצה – הרדאווי לוקח את אופצית השחקן שלו, דאלאס נותנת לברק חוזה לשנה אחת על חשבון ה-MLE ולוקחת בחשבון שנה של דריכה במקום תמורת האפשרות להשיג את יאניס בקיץ הבא.

פינוי שכר – אם הרדאווי דורש חוזה ארוך, ייתכן שדאלאס תחתים אותו ותחפש להוריד כסף מהספרים, גם בתמורה לכישרון צעיר. האם הבחירה ה-18 וה-31 יספיקו לת'אנדר כדי להסכים לקחת את רייט, דוויט פאוול וג'סטין ג'קסון בתמורה לסטיבן אדאמס? אולי ג'יילן ברונסון בנוסף? דאלאס תתקשה לתת יותר מזה כי חלק מהבחירות העתידיות שלה כבר עברו לקבוצות אחרות.

בלוקבאסטר – פורזינגיס לאינדיאנה, אולדיפו וטרנר לדאלאס. טרנר לא סקורר דומיננטי כמו KP, אבל הרבה יותר יעיל ממנו ושחקן הגנה עדיף. ואם כבר להמר על פציעות, דיפו יכול להיות הימור לא פחות טוב מהלטבי, ויוסיף לקבוצה מימד הגנתי שכל כך חסר לה. בנוסף טרייד כזה מבטיח 21 M$ שיורדים מהספרים בעונה הבאה ומקל על הדרך לחוזה מקסימום.

סיכונים

הקיץ הזה קריטי מבחינת דאלאס. אם הם יקחו התחייבות ארוכת טווח על שחקנים לא מספיק טובים הם לא יוכלו להביא שחקנים בקיץ. אם הם לא יקחו התחיבות כזו, יכול להיות שהם לא יהיו מספיק אטרקטיביים בקיץ הבא. ללוקה יש עוד שנתיים בחוזה הרוקי שלו, ועדיף לדאלאס שיהיה מרוצה – האסון הכי גדול שיכול לקרות להם הוא דרישת טרייד כמו שפורזינגיס דרש מהניקס.