השוק החופשי של קיץ 2019 הבטיח הרבה וגם קיים. כבר ביום הראשון נסגרו חוזים בסך של כמעט 3 מיליארד דולר! מאזן הכוחות בין הקבוצות בליגה השתנה. המזרח נחלש והמערב נפתח לחלוטין. התהליך שהתחיל לברון ג'יימס ב-2010, עם המעבר המתוקשר שלו למיאמי, הסתיים בניצחון הסופרסטארים, שהוכיחו שהם אלו ששולטים היום בליגה. יוצאים לעונה חדשה בלי פייבוריטית ברורה.

לקראת פתיחת עונת 2019-20, הכדור הכתום עם פרויקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: דאלאס מאבריקס

לדף הקבוצה:

דאלאס מאבריקס

נשארו: קריסטאפס פורזינגיס (הוחתם מחדש), דוריאן פיני סמית' (הוחתם מחדש), מקסי קליבר (הוחתם מחדש), דווייט פאוול (הארכת חוזה מ-2020), לוקה דונצ'יץ',  קורטני לי, ג'סטין ג'קסון, טים הארדווי ג'וניור, ג'יילן ברונסון, ג'יי ג'יי בראה, דקוטה מטיאס, ג'וש ריבס, איזייה רובי, אנטוניוס קליבלנד, ריאן ברוקהוף.

עזבו: טריי ברק (שחקן חופשי, לפילדלפיה), דירק נוביצקי (פרש).

הגיעו: סת' קרי (שחקן חופשי, מפורטלנד), בובאן מריאנוביץ' (שחקן חופשי, מפילדלפיה), דלון רייט (סיין אנד טרייד, מממפיס).

מתנדנדים: דווין האריס.

חמישייה: לוקה דונצ'יץ', קריסטאפס פורזינגיס, דוויט פאוול, דלון רייט, ג'סטין ג'קסון.

ספסל: דוריאן פיני סמית', מקסי קליבר, קורטני לי, טים הארדווי ג'וניור, ג'יילן ברונסון, ג'יי ג'יי בראה, סת' קרי, בובאן מריאנוביץ', דקוטה מטיאס, ג'וש ריבס, איזייה רובי, אנטוניוס קליבלנד, ריאן ברוקהוף.

המהלכים הגדולים של עונת 2018-19:

אז מה היה לנו שם?

הסרטון למעלה מראה את המהלכים הגדולים של דאלאס לעונת 2018-19 אבל למעשה המהלך הראשון הטוב ביותר שלהם היה כנראה זה:

עונת 2018-19 היתה בסימן עונת הפרישה של נוביצקי, הסמל של המועדון, והעברת השרביט לילד הפלא, לוקה דונצ'יץ', שהגיע לליגה עם שלל תארים אירופאיים אישיים וקבוצתיים. בינהם: MVP יורוליג, MVP פיינל פור היורוליג, אלוף היורוליג ואלוף אירופה עם נבחרת סלובניה, ההייפ סביבו היה אדיר. דאלאס סגרה עסקה עם אטלנטה שתבחר אותו במקום השלישי, ותעביר אותו אליהם תמורת טריי יאנג ובחירת סיבוב ראשון (שהפכה לקאם רדיש מדיוק), שנים יגידו מי ניצח את הטרייד הזה. 

בינתיים, עם מעל 21 נק' למשחק, 6 אס' וכמעט 8 ריב' וכאחד משחקני הקלאץ' הטובים בליגה, לוקה טייל בקלילות לתואר רוקי העונה ולא פחות חשוב, הוא גם הגיע לטופ 15 הגופיות הנרכשות העונה, וגם היה הרוקי היחידי ברשימה. מה שמלמד על המהירות בה כבש את הליגה גם מבחינת יכולת וגם מבחינת לב הקהל. אה והיה גם שיר לכבודו:

המהלך השני הטוב ביותר של דאלאס בעונה הזו, גם הוא כנראה לא היה על הפרקט, אלא התבטא בהבאתו של פורזינגיס מהניקס. אל תטעו, לדאלאס היו גם מהלכים מדהימים על הפרקט בעונת 2018-19. דאלאס, בשבילי היתה ה-must see team במהלך העונה, למרות שרוב העונה היא לא דגדגה את הכניסה לפלייאוף. המאבס לא היו רק לוקה. נכון שרוב העניין ותשומת הלב של האוהדים ותקשורת הספורט היתה בעיקר עליו, אבל בעונה הזו המאבס הציגו גם את ההתקדמות של פיני-סמית' והרוקי ג'יילן ברונסון, את השילוב של החלק הפחות נוצץ בטרייד בין הניקס לדאלאס, טים הארדווי ג'וניור ואת האנרגיות של בראה עד שנפצע, כאשר עד הפציעה שלו דאלאס היתה במאזן חיובי במערב הפרוע.

בסופו של דבר המאבריקס לא היו מספיק טובים. הירידה ביכולת של לוקה בחצי השני של העונה, כתוצאה ממפגש בלתי נמנע עם קיר הרוקיז הידוע לשמצה, הטריידים של שחקנים כמו האריסון בארנס שעבר לקינגס והפציעות, דאלאס סיימה רק עם 33 נצחונות, רחוקה למדי מתמונת הפלייאוף במערב.

קיץ חם

הקיץ של המאבס לא היה חם במיוחד, כי כאמור את המהלך המשמעותי של הבאת חד הקרן ממנהטן, דאלאס עשתה כבר במהלך העונה.
לדאלאס היה כסף מתחת לתקרת השכר, אבל היא לא הצליחה או לא ממש ניסתה להנחית אופציה נוצצת מהאפשרויות שהיו בקיץ. היא רצתה לבדוק קודם איך פורזינגיס חוזר אחרי הפציעה הקשה שעבר (קרע את ה-ACL), אחרי שלא שיחק כ-20 חודשים ואיך השילוב בינו לבין דונצ'יץ' יעבוד וכתוצאה מכך גם איך תראה הקבוצה. בסופו של דבר דאלאס הביאה כמה השלמות חביבות בדמות הקליעה של סת' קרי ודלון רייט המעניין שיכול להתברר כשיחוק. בנוסף, הוחתם בובאן מריאנוביץ', שתמיד שווה לעקוב אחריו, גם אם לא בשביל הכדורסל שהוא מביא איתו.

לפי הסרטונים שהופצו ברשת, לוקה יגיע יותר מוכן ופחות שמנמן לתחילת העונה שזה גם משהו שאפשר אולי לזקוף לזכות הקיץ של המאבס. בצד השלילי, מעל העונה של דאלאס קיימת עננה בדמות תביעה באשמת אונס נגד פורזינגיס, לא ברור היכן העניין עומד, אבל הדבר עלול להשפיע על פורזינגיס ועל הקבוצה כולה.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

אני מנחש שבדירוג ה-league pass של זאק לואו דאלאס תהיה מדורגת גבוה גם השנה. עם הקבוצה השביעית הכי צעירה בליגה, גיל 26 בממוצע וגם זה הרבה בגלל בראה קשישא, כל העתיד לפניהם, ויש כבר דיבורים על היורשת של הספרס כאינטרנשיונל של הליגה. בקיצור, אם יש קבוצה שכדאי לראות בעונה הרגילה למרות שברור שסיכוייה לאליפות לא קיימים, זו דאלאס הזאת.

מבחינת סגנון המשחק, הכדור ימשיך להיות הרבה בידיים של לוקה. את העונה הראשונה בקריירה סיים עם Usage של 29.6, הגבוה ביותר לרוקי בעשור האחרון. הוא עשה את זה בעיקר בפיק אנד רולס, 8.7 למשחק באפקטיביות לא רעה בכלל של 0.9 נק' לפוזשיין, וזה כשהחוסמים היו דיאנדרה ג'ורדן ודוויט פאול. עכשיו נסו לדמיין את המהלך הזה עם פיק אנד פופ לחוסם בגובה 2.21, שקלע בעונתו האחרונה בליגה קרוב ל-40% משלוש ושמסיים מצויין מתחת לטבעת, התחלתם להרגיש כבר את העקצוץ הזה באצבעות? פורזינגיס גם יוכל להוריד מהעומס שיהיה על דונצ'יץ' ולאפשר למאבריקס גיוון התקפי משמעותי במשחק פוסט, כאשר 24.8% מהמהלכים שלו היו בפוסט ביעילות של 0.96 נק' לפוזשיין.  
דאלאס העבירה בטרייד את דיאנדרה ג'ורדן, שכבר לא ממש שיחק הגנה בעונתו האחרונה בדאלאס, ותשחק במקומו עם מי שהיה במקום השני בחסימות לפני שנפצע עם 2.4 חס' למשחק, מגן טבעת מצויין לכל הדעות. לגבי הניידות של KP והיכולות לשמור על גארדים אחרי חילופים – כאן כבר עשוייה להיות יותר בעיתיות. 

בהנחה שלא נראה הרבה דקות בהם פוזינגיס ומארינוביץ' ישחקו ביחד (הלוואי שכן), הפוטנציאל לשחק עם פורזינגיס בעמדה 4 קצת מוגבל, בעיקר ליד פאוול שהוא בעצמו יותר PF מאשר סנטר. אם יש עקב אכילס בהרכב של המאבס הוא בעמדה 5. לא ברור כמה סנטרים קלאסיים הם אכן מצרך דרוש בליגה של ימינו, נקווה בשביל דאלאס שלא תצטרך ללמוד את זה על בשרה העונה.

דאלאס היא אחת הקבוצות שקשה לנבא איפה תסיים את העונה משלוש סיבות עיקריות וברורות. הראשונה היא דונצ'יץ'. לוקה היה אדיר בעונתו הראשונה, אבל יש דיון קבוע על היכולת הלא לינארית של רוקי להמשיך להשתפר (ע"ע טייטום, דונובן מיטשל). הסיבה השנייה היא הניסיון להמר איך חוזר בחור בגובה של 2.21 מ', שרץ למתפרצות וזורק שלשות, אחרי פציעת ACL שהשביתה אותו לעונה וחצי. הסיבה השלישית היא הכימיה הקבוצתית והשילוב בין השניים. אם פורזינגיס חוזר טוב כשהיה, ולוקה מתקדם עוד צעד או שניים, דאלאס לא רק תהיה גורם משפיע בליגה בשנים הקרובות, אלא יכולה להיות פקטור כבר השנה. מצד שני, אם חלק מסימני השאלה הולכים לכיוון השלילי מארק קיובן ימשיך למשוך תשומת לב בעיקר מחוץ למגרש.

תחזית:

כבר הוכח שלא כדאי להמר נגד לוקה. אני חושב שהנסיון שרכש בשנתו הראשונה בליגה יתן לו את האקסטרה הנוסף, ואם פורזינגיס ישאר בריא, הם ילחמו על כניסה לפלייאוף. יהיה להם מאבק צמוד עם הספרס, הפליקנס והקינגס, אבל יש לי תחושה שהשנה זה יתחבר. ווגאס צופים להם 42 נצחונות, שזה עליה של תשעה נצחונות מה-33 של שנה שעברה, ועדיין רחוקים כ-5 מהפלייאוף. אני מהמר על 46 נצחונות ופלייאוף ראשון מיני רבים ללוקה.