"מה הלאה" מאיץ לקראת פתיחת תקופת ההעברות, והפעם – בוסטון סלטיקס.

מה היה לנו?

אחרי המתחים והריבים של העונה שעברה, העונה הזו עברה על הסלטיקס בצורה הרבה יותר רגועה. קמבה ווקר הגיע במקום קיירי והשתלב מצוין, על המגרש ומחוצה לו. הורפורד עזב בשביל חוזה ענק בפילדלפיה, ודניאל תייס נכנס לנעליו והכיח שיש לו לא מעט מה למכור, בעיקר בהגנה. בראון המשיך להתייצב כשחקן מצוין, וסמארט ייצב את הקליעה לצד ההגנה המופתית. מעל כולם בלט טייטום, שהצליח להתאושש מעונה שניה מאכזבת והתשדרג למעמד סופרסטאר אמיתי.

מי שהצליח פחות הוא גורדון הייוורד. הוא דווקא חזר לכושר טוב ונתן הרבה לקבוצה, אבל נפצע שוב וחזר רק לאמצע הפלייאוף.

לסלטיקס היה פלייאוף מוצלח כשטאטאו את פילדלפיה בקלות מפתיעה, ניצחו סדרה קשה מול הראפטורס ונעצרו רק מול ההגנה המושלמת של ההיט כשהפסידו שלושה משחקים צמודים.

התוכנית

לבוסטון יש סגל של קוטנדרית, וזה לא הולך להשתנות. טייטום, בראון, ווקר וסמארט חתומים לשנים קדימה, ועל תייס יש אופציית קבוצה שתנוצל בוודאות. כנראה שזה יהיה הבסיס לקבוצה גם בעונה הבאה.

השאלה הגדולה היא גורדון הייוורד. יש לו אופציית שחקן בסכום עצום, שאי-מימוש שלה נראה כמו החלטה מטורפת. אבל יש לאחרונה שמועות שהוא מעדיף לשלוט בגורלו ולחפש חוזה במקום אחר. בעונה שבה יש מקום מתחת לתקרה רק לחמש קבוצות גרועות ומיאמי אחת שלא תשלם לו, הוא צריך להיות מאוד נחוש כדי לעזוב בפועל.

אם הייוורד אכן יממש את האופציה, עומדת בפני בוסטון האופציה להעביר אותו בטרייד. יש לה ספסל חלש, וחוסר בעמדת הסנטר שתייס מפצה עליו רק חלקית.

אפשרות נוספת לחיזוק מגיעה מהדראפט, בו יש לבוסטון  שלוש בחירות בסיבוב הראשון. ריבוי הבחירות הזה לאו דווקא משחק לטובתה – לבוסטון עשויים להיות 16 (!) שחקנים תחת חוזה לעונה הבאה, שחלק גדול מהם על חוזה רוקי עם פוטנציאל זה או אחר להצליח. כבר פורסם שהסלטיקס ניסו להמיר את הבחירות שלהם בבחירה אחת גבוה יותר, עד כה (כנראה) ללא הצלחה.

עוד אפשרות היא ה-MLE, אבל כאן הסגל הארוך עומד לבוסטון לרועץ. אם כל האופציות ימומשו וכל הבחירות יוחתמו, בוסטון תעלה מעל תקרת המס ותקבל MLE מופחת, שלא יאפשר לה להתחזק יותר מדי.

מהלכים אפשריים

מהלך אפשרי אחד הוא ירידה בשכר כדי לתת לקבוצה את האפשרות לקבל MLE מלא. הם עשויים להיות מסוגלים לעשות את זה אם יעבירו את הצעירים הלא מאוד מבטיחים שלהם – קרסן אדוארדס, גרשון יבוסלה, ג'וונטה גרין, לצד וינסנט פוארה וקנטר, אם יממש את האופציה, לקבוצה שיש לה מקום מתחת לתקרה ומעוניינת להמר.MLE מלא יאפשר להם לתת חוזה גדול לפרי אייג'נט מוביל כמו איבקה.

אפשרות נוספת היא טרייד על הייוורד, בהנחה שאכן יממש את אופציית השחקן שלו. אפשר ללכת במספר כיוונים – אולי ברוקלין תסכים לתת את דינווידי ואלן בשביל הייוורד ובחירת דראפט, אולי יש הגיון בטרייד עבור כמה מהרול פליירס של דאלאס שיספקו עומק, הגנה וקליעה, אולי טרייד לאינדיאנה שמתבסס על טרנר ואולדיפו, רק שלא ברור שיש תמורהה הולמת שבוסטון יכולה לתת בלי לאבד גם את סמארט – מהלך מאוד לא סביר לאור תרומתו בפלייאוף האחרון.

המהלך השלישי שאפשר לעשות מערב את בחירות הדראפט. בוסטון תשמח לתת את בחירות הדראפט שלה כדי להגיע לטופ 8, אולי אפילו לטופ 10, וראינו כבר שיש הגיון גם בהעברת הצעירים שכבר חתומים בקבוצה. יכול להיות שקבוצה כמו דטרויט תהיה פרטנרית לטרייד כזה.

סיכונים

לבוסטון תהיה קבוצה שתתמודד על גמר המזרח לא משנה מה תעשה. הסיכון הכי גדול הוא הייוורד – עוד עונה פצועה תוריד את הערך שלו לכמעט אפס ותשאיר את בוסטון בלי ספסל כמעט. מצד שני, אם יעבור בטרייד או לא יחתום וכן יצליח להישאר בריא זה עלול להיות פספוס גדול.