קיץ 2017 היה יותר מעניין מהפלייאוף. כוכבים שעוברים מקבוצה לקבוצה במגה טריידים, שחקנים חופשיים שחותמים על חוזים גבוהים. המרדף אחרי הסופרסטארים הקיץ היה חסר פשרות והניב כמה קבוצות מאוד מעניינות. לקראת פתיחת עונת 2017-18, הכדור הכתום עם פרוייקט קבוצה ביום.

הקבוצה היום: פילדפיה 76

לדף הקבוצה

מי עזב: שון לונג (טרייד, יוסטון), סרחיו רודריגז (חופשי, צסק"א), אלכס פוייטרס (חופשי, אינדיאנה), ג'רלד הנדרסון (שוחרר, ללא קבוצה).

מי הגיע: ג'יי ג'יי רדיק (חופשי, קליפרס), אמיר ג'ונסון (חופשי, בוסטון), כריס האמפריז (חופשי, אטלנטה, חוזה לא מובטח), מרקל פולץ (דראפט), פורקאן קורקומז (דראפט).

חמישיה: מרקל פולץ, ג'יי ג'יי רדיק, רוברט קובינגטון, בן סימונס, ג'ואל אמביד.

ספסל: ג'ארד בייליס, ניק סטאוסקאס, דאריו שאריץ', אמיר ג'ונסון, רישון הולמס, טי ג'י מקונל, טימותי לאוו-קברה, ג'סטין אנדרסון, פורקאן קורקמאז, ג'אליל אוקאפור.

המהלכים הגדולים של עונת 2016-17:

אז מה היה לנו שם?

התהליך מת, התהליך חי וקיים, יחי התהליך! סם הינקי סחב את פילדלפיה 4 שנים במדבר, ולא זכה לראות את הארץ המובטחת. הוא עזב בסוף עונת 2015-16, אבל התהליך לא מת, ולו רק בגלל שזה הכינוי שדבק בג'ואל אמביד. אחרי שנתיים בחוץ (כנראה מול הטוויטר), ג'ואל אמביד סוף סוף עלה לשחק ב-NBA. הוא לא אכזב. אמנם אמביד החזיק מעמד רק 31 משחקים לפני שסיים את העונה (פציעה בברך), אבל הראה שמדובר בשחקן נדיר. אני מדגיש – שחקן, לא סנטר. 20 נקודות, 8 ריבאונדים, 2.5 חסימות, 1.2 שלשות ב-37%, 2.1 אסיסטים, וכל זה ב-25 דקות משחק בלבד (שיחק תחת הגבלת דקות ולא שותף ב-B2B). צריך גם לזכור שפתיחת העונה של אמביד הייתה חלשה, וקצת לפני שסיים את העונה הוא היה בשיאו, ככה שגם הממוצעים משקרים. פילדלפיה עם אמביד ניצחה 13 משחקים. זה עדיין מאזן שלילי, אבל זה יותר ממה שפילדלפיה ניצחה בכל עונת 2015-16. הנתון היותר מדהים הוא שאמביד סיים את העונה עם מדד פלוס מינוס חיובי של 3.3.

ומה עם כל השאר? בחירת הדראפט של פילדלפיה שוב נפצעה לפני ששיחקה דקה ב-NBA. הקורבן הפעם היה בן סימונס, שנבחר ראשון ב-2016 ואמור לערוך את הופעת הבכורה שלו רק בעונה הקרובה. נרלנס נואל וג'אליל אוקאפור הפכו למיותרים. למרות הגיל הצעיר והיכולת, אף קבוצה לא הייתה מוכנה לשלם על השניים. בסופו של דבר פילדלפיה העבירה את נואל לדאלאס עבור פייק בחירת סיבוב ראשון (הבחירה מוגנת טופ 18 בזמן שכבר היה ברור שדאלאס בכלל יהיו בלוטרי) וג'סטין אנדרסון. לאוקאפור עדיין מחפשים טרייד, אבל אין קונים. אוקאפור לא ממש בתוכניות של פילדלפיה, ואמור להיות סנטר שלישי אחרי אמביד והולמס.

דאריו שאריץ' הגיע לליגה שנתיים אחרי שנבחר בדראפט (להבדיל מאחרים, פשוט העדיף להשאר באירופה), וגם הוא לא אכזב. לקח לו זמן להכנס לחמישיה, אבל הוא הוכיח שמדובר בשחקן טוב מאוד, עם ראיית משחק מצויינת.

שאריץ' כנראה לא יהיה כוכב גדול בליגה, אבל שחקן שכל קבוצה תשמח שישחק אצלה. כנ"ל צעירים נוספים שפילדלפיה טיפחה כמו רישון הולמס, שהפך לסנטר מחליף לגיטימי, טימותי לאוו-קברה, שהראה שיש לו את הפיזיות המתאימה לשחק בליגה, וטי ג'י מקונול. פילדלפיה ניצחה 28 משחקים, ושיפרה 18 משחקים מעונת 2015-16. היא טיפחה את הסגל המשלים, ועכשיו הזמן של הכוכבים לככב.

קיץ חם

סם הינקי עזב, אבל השאיר לפילדלפיה כמה מתנות שלא מפסיקות לתת. אחת מהן היא עסקה שבה הוא לקח מסקרמנטו חוזים שהיא רצתה להפטר מהן, ודאג לחלוב את בחירות הדראפט שלהם בשנים הקרובות. בדראפט האחרון פילדלפיה הייתה אמורה לבחור חמישית, אבל הייתה לה את הזכות להחליף בחירות עם סקרמנטו שבחרה שלישית. פילי קפצה 2 מקומות למעלה. זה לא הספיק לה. למרות שפע של רכזים בדראפט, פילי כיוונה למספר אחד – מרקל פולץ. היא החליפה בחירות עם בוסטון והוסיפה את הבחירה של סקרמנטו ב-2019 (לא מוגנת) או הבחירה של הלייקרס ב-2018 (אם תיפול 2-5). הם הספיקו להביא את פולץ לאימון בזק לפני הדראפט, וזה היה כל כך מעניין, שאמביד, סימונס וקובינגטון באו לראות.

פילדלפיה השיגה את השלישיה שלה: אמביד-סימונס-פולץ, למרות ששני האחרונים עדיין לא שיחקו דקה אחת במקצוענים. עכשיו הגיע הזמן להביא כמה וטרנים שילמדו את הצעירים להתנהל, ויעזרו להם להתאקלם בליגה. בשביל זה הביאו את ג'יי ג'יי רדיק על חוזה של 23 מליון דולר לעונה אחת ואת אמיר ג'ונסון. השניים אמורים לתרום מנסיונם רב השנים בליגה, ולתרום גם על הפרקט.

פורקאן קורקומאז הטורקי הגיע גם הוא, אחרי שנשאר באירופה עונה נוספת אחרי הדראפט. לפילי יש עדיין ים של נכסים (בחירות של הלייקרס או סקרמנטו, בחירות סיבוב שני, סטאשים באירופה כמו אנג'ס פ'אצ'נקיס וג'ונה בולדן שישחק במכבי תל אביב). יש להם עדיין גמישות רבה לעתיד.

הדבר היחיד שלא נסגר הוא החוזה של אמביד. אמנם אמביד שיחק רק 31 משחקים, אבל הוא סיים את העונה השלישית שלו בחוזה הרוקי, ויהפוך לשחקן חופשי מוגבל בקיץ הבא, אם לא יוחתם הקיץ. אמביד רוצה חוזה מקסימום. אין ספק שהיכולת שם, הבריאות זה סיפור אחר לגמרי. פילי מנסה לראות איפה אפשר להתגמש, ולהעביר חלק מהכסף לבונוס על בסיס משחקים. אמביד יודע שאם ישחק בעונה הקרובה 50+ משחקים, לא תהיה לו בעיה לחתום על חוזה מקס בקיץ הבא. מצד שני, עם ההיסטוריה שלו, מי מבטיח שהוא בכלל ישחק? היו שמועות שאמביד יסרב להתאמן עד שתחתם הארכת החוזה שלו. בינתיים לא היו בעיות, אבל אם החוזה לא ייחתם עד פתיחת העונה, זה יכול להיגמר רע.

ועכשיו מה, מה עכשיו?

ההייפ על פילדלפיה בשמיים. עם אמביד ו-2 בחירות ראשונות בדראפט כולם מצפים לפלייאוף כאן ועכשיו. חולשת המזרח רק מלבה את החלום של אוהדי פילי יותר. פולץ-רדיק-קובינגטון-סימונס-אמביד זו חמישיה מצויינת בשני צידי המגרש. שאריץ', הולמס, ג'ונסון, מקונל, לאוו-קברה זה ספסל מצוין. אלא שצריך לעצור רגע ולנשום.

הבעיה הראשונה היא העובדה ש-2 שחקנים בחמישיה עדיין עם 0 ליד שמם בטור המשחקים בליגה. לשחקנים לוקח זמן להתאקלם ב-NBA. האינטנסיביות הרבה יותר גבוהה ממה שהם ראו במכללות, המהירות של המשחק זה כמו לעבור מווספה לפורמולה 1. לשחקנים לוקח זמן להתרגל. ראינו כבר בעבר שחקנים שהתרגלו במהירות שיא (אמביד למשל), וזה לא נדיר לצפות את זה מבחירות ראשונות בדראפט. אבל 2 שחקנים ביחד, מבטיחים ככל שיהיו, יתקשו לפחות בשלבים הראשונים. מה תהיה ההיררכיה בין פולץ-סימונס-אמביד? ברט בראון מדבר על סימונס כמי שבפועל יהיה הרכז של הקבוצה. האם הוא יהיה מסוגל להתאים את ראיית המשחק שלו לרמה הזו? האם הקליעה הבעייתית שלו לא תהווה מכשול?

בנוסף, קיים סימן שאלה גדול סביב הרגליים של אמביד. כמה משחקים הוא מסוגל לתת? כמה הוא יחסיר? באיזה מצב הוא יגיע לשלבי סיום העונה (עוד לא מדברים על פלייאוף)? את המחנה הוא התחיל מוגבל, כשעד כתיבת שורות אלו הוא עדיין לא שותף באימונים באימונים.

השאלה החשובה האחרונה היא, איך קבוצה שהתרגלה להפסיד בלי סוף, מתחילה לנצח? רדיק אמור להביא את הנסיון שלו מהקליפרס ולעזור לשנות את המנטליות, אבל זה לא פשוט לעשות כזה סיבוב פרסה.

אין ספק שהפוטנציאל של הסיקסרס בשמיים, אין ספק שיש כאן כמות כשרון מטורפת. הבעיה היא הבשלות. צריך רגע לעצור ולזכור שמדובר בקבוצה מאוד צעירה, וצריך להתייחס אליה בהתאם. המון חוסר יציבות, המון הפסדים במשחקים צמודים, וכנראה ירידה ביכולת אחרי האולסטאר, עת מופיע לו קיר הרוקיס. האם זה מחוייב? לא. האם זה מציאותי? כן.

פילדלפיה תגרה את הדמיון העונה, אבל זה לא יהיה מספיק יציב ומספיק בשל בשביל להגיע לפלייאוף. גם לא במזרח.

תחזית: 35 נצחונות. שיפור מהעונה שעברה, אבל לא מספיק בשביל להגיע לפלייאוף. אמביד ישחק 50 משחקים במקרה הטוב, פחות מ-30 במקרה הרע.

וגאס חזתה לקבוצה 41.5 ניצחונות, חושבים שאתם יודעים יותר טוב? בואו לשחק במשחק האובר-אנדר שלנו, ואולי תזכו בספר נבחרת החלומות.