המדור השבועי עם השאלות הבוערות ופעם טל קינן, אריק גנות, שרית שוויד והאורחים המיוחדים עמרי אלחסיד ומידן בורוכוב מפוסט אפ.

 

שמועות לפיהן פרנק ווגל על "הכסא החם", עד כמה מוצדק, אם בכלל? מה הפתרון לבעיות הלייקרס?

טל קינן: לטעמי לא מוצדק כלל. אל לנו לשכוח שווגל לקח אליפות עם הלייקרס לפני שתי עונות בלבד. מגיע לו קצת חסד. מבחינתי ווגל בנה לעצמו את הקרדיט בעיקר בעונה שעברה כאשר הצליח עם חבורה די מוגבלת של שחקנים, ללא דיוויס ולברון, להעמיד את ההגנה הטובה בליגה. העונה אין לווגל יותר מידי כלים הגנתיים וצריך לזקוף אשמה גם להנהלה (לברון אהמ אהמ) ולא רק לצוות האימון. לבנות הגנה סבירה כאשר ווסטברוק הוא הרכז הפותח שלך זאת משימה קשה עד בלתי אפשרית. על כל זאת צריך לזכור שלברון שיחק רק 11 משחקים בלבד העונה מתוך 23 של הקבוצה. בקיצור leave him alone.

 

מידן בורוכוב:  אני חושב שווגל בסיטואציה מאוד קשה, מצד אחד הוא קיבל אוסף של מוצרים פגי תוקף ומצד שני מבקשים ממנו מנות גורמה. לפי מבחן התוצאה ווגל צריך ללכת, אני חושב שניהול הרוטציות שלו נוראי. הוא ניסה יותר מדי חמישיות העונה. נכון יש נסיבות מקלות בדמות פציעות וכו׳. ווגל לא פגע גם בעונה הקודמת (ניהל לא טוב את הסדרה מול הסאנס לפני ואחריי הפציעה של AD)

עם כל הצער שבדבר, המפתח להצלחה של הלייקרס היה ונשאר לברון. הצרה של ווגל שהוא פתח עם לוח קל ולמרות זאת הוא במאזן בינוני. כשיפול למאזן של 3- הוא יפוטר.

 

אריק גנות: הבעיה הגדולה של הלייקרס היא הסגל, לא המאמן. ווגל הוכיח את עצמו כשהפך את הלייקרס של הבועה לקבוצת הגנה ממבוילות הליגה ולקח אליפות, אבל אי אפשר לעשות את זה כשווסטברוק יותר מזיק ממועיל, דיוויס לא מצליח לשחזר את היד שלו, ולברון מפספס חצי עונה.

כשהסגל לא טוב, נהוג להחליף את המאמן – כי מה עוד יש לעשות? אבל במקרה הלייקרס כנראה שיש. הם צריכים להבין שווסטברוק הוא הבעיה, ולחפש טרייד בשבילו. לכאורה דבר קשה, אבל ווסטברוק עבר בטרייד כבר פעמים בשנתיים האחרונות, וסביר להניח שיש קבוצות שרעבות להצלחה או לאיזשהו אבק כוכבים שיסכימו לקבל אותו בשביל חוזה גרוע אחר.

 

עמרי אלחסיד: המצב מוצדק, כמובן, מכיוון שכל מאמן, בכל קבוצה, אם לא יעמוד בציפיות יהיה על הכסא החם (טוב, חוץ מפופ). הקבוצה הזו הייתה אמורה לרוץ קצת יותר טוב במהלך העונה הרגילה, גם עם הפציעות של לברון, כי בכל זאת דיוויס וראס זה צמד שאין להרבה קבוצות בליגה, לא מבחינת נסיון ולא מבחינת איכויות (כן, אני יודע מה אתם חושבים על ווסטברוק). הבעיה הכי גדולה של הלייקרס היא שעד היום לברון היה מסתדר עם מה שיש סביבו, לטוב ולרע, וכמה פרטאץ' שזה לא יהיה. אבל איתו פצוע, פתאום כל החורים מתגלים. הפתרון? ובכן, להחתים את לברון של 2016.

 

שרית שוויד: לפטר את ווגל לא יפתור ללייקרס את הבעיות. ווגל לא חף מטעויות, אבל הרוסטר הבעייתי שנבנה ופציעות של שחקנים גרמו לו לשחק עם כל מיני הרכבים שבעיקר הפריעו אחד לשני (ווסטברוק, דיוויס וג'ורדן יחד או ווסטברוק ורונדו לדוגמא) וסתמו את הצבע של הלייקרס. פתרון חלקי יספקו אריזה ונאן שעדיין לא שיחקו העונה. שניהם פצועים, אבל אמורים לחזור יחסית בקרוב. יכולת הקליעה מבחוץ של אריזה ונאן (35% ו-38% מהשלוש בעונה שעברה, בהתאמה) יעזרו לרווח את המשחק ולאפשר לווגל לשחק בהרכבים הגיוניים יותר.

מייקל פורטר ג'וניור נחשב עדין גניבת דראפט? עד כמה דנבר צריכה להיות מודאגת?

שרית שוויד: דנבר צריכה להיות מודאגת, פורטר רק בן 23 וכבר אחרי שלושה ניתוחי גב, ג'יזס. מצד שני, הדאגה של דנבר לא צריכה להפוך לפניקה עדיין דווקא בגלל שהוא עדיין צעיר, יחד עם היכולות והידע שיש היום ברפואת הספורט הוא יכול לחזור ליכולת בה שיחק עונה שעברה. חוסר הוודאות מתסכל, אבל בסופו של דבר רמת הדאגה של דנבר תלויה בשיקום של פורטר ובאופן החזרה שלו מהפציעה.

 

טל קינן: להשיג שחקן כמו MPJ בבחירה 14 זאת גניבה בכל מקרה, זה לא שהייתה לנאגטס אופצייה טובה יותר בדראפט. מאידך יכול להיות שהם מצטערים שהם לא בנו סביבו חבילת טרייד שתשיג את בראדלי ביל. אני לא רופא אבל פציעות גב הן מאד בעייתיות. קשה לנבא מה יהיה עם MPJ בהמשך הקריירה אבל לתחושתי החוזה החדש שלו לא יתגלה ככזה גרוע, גם אם לא יחלים לחלוטין. לקבוצה כמו דנבר, שמגיעה משוק קטן, אין הרבה ברירות כאשר יש להם כישרון כזה. צריך לזכור ששחקנים כמו בארנס ואוטו פורטר ג'וניור קיבלו הארכות חוזה דומות ועל אף שלא היו שווים מקס, החוזה לא היה מזעזע. 

 

מידן בורוכוב:  בערב הדרפאט אף אחת לא רצתה לגעת בו בכלל פציעות הגב שלו (מיעט לשחק בעונה הבודדת שלו במכללות), הוא הגיע עם סימן שאלה גדול לאור מצבו הבריאותי ולכן שניפק ניצוצות של כדורסל ראו בו כגניבה. דנבר סונוורה מהיכולת הזו ובצעד פזיז הלכה אול-אין וסיפקה לו חוזה גדול. עכשיו כשהגב שלו בוגד בו שוב דנבר בצרות. יכול להיות שהוא לא יחזור ליכולת שלו ולא יממש את התקרה המאוד גבוהה שלו.

דנבר צריכה להיות מודאגת מאוד, בעיקר בגלל העול של החוזה של פורטר ג׳וניור. הלוואי שיחזור לעצמו, אני סקפטי.

 

אריק גנות: כל סימני האזהרה שם. לפי כישרון פוטנציאל בלבד, פורטר אמור היה להיבחר באחד המקומות הראשונים בדראפט שלו, אבל נבחר 14 בדיוק מפני שהוא היה פצוע וקבוצות רבות לא רצו לקחת את הסיכון. היכולת שהוא הציג עשויה היתה להצדיק חוזה מקסימום, אבל בעיות הבריאותץ מעולם לא עזבו אותו ועכשיו עלו לו בעוד עונה.

מהצד השני, בעיות גב לא אמורות לפגוע ביכולת של שחקן לאורך זמן, במיוחד כזה שמסתמך על קליעה ואתלטיות ולא על משחק כוח. הרפואה השתפרה, ראינו שחקנים חוזרים מפציעות חמורות, כך שבהחלט ייתכן שהעונה הזו היא רק עונה אבודה אחת, ונחזור לראות את הקבוצה הנפלאה של יוקיץ', פורטר ומאריי.

 

עמרי אלחסיד: התשובה לשאלה הראשונה היא כן, והתשובה לשאלה השניה היא מאוד. כמו עוד קבוצה בליגה עם כוכב על אירופי וכוכב שני מועד לפציעות, נראה שדנבר ממשיכה להחמיץ הזדמנויות בגלל פציעות. אני עוד לא שמעתי אם יוקיץ' מתחיל לאבד סבלנות ואם הוא מתחיל לרחרח כיוונים אחרים לקראת סיום החוזה שלו בסוף העונה הבאה, אבל כמה כבר אפשר לרוץ על ניוטרל? הסנטר נראה בשיאו, ולעיתים אפילו טוב יותר מאשר בעונת ה-MVP שלו, ואנחנו יודעים כמה חשוב לכוכבים בליגה לראות התקדמות. ודנבר, עם סגל מלא, זו קונטדרית על מלא. נמתין לשובו של מארי לפני שנחרוץ גורלות.

 

טום ת'יבודו הודיע שקמבה ווקר מחוץ לרוטציה. האם ככה נפרד ממנו?

עמרי אלחסיד: ובכן, כל אדם עם בינה בראשו נפרד מקמבה כבר לפני שנתיים-שלוש. הצעד של ת'יבודו היה מתבקש וצפוי. למזלו של קמבה הוא משחק לצידו של דרק רוז, ממנו נפרדנו כבר לפני 10 שנים, ואיכשהו הוא עדיין מפתיע לחיינו פעם-פעמיים בעונה. אז קמבה יכול לשאוב עידוד.

 

שרית שוויד: ווקר כבר לא השחקן שהיה בשארלוט, הוא גם כנראה לא יחזור לאותה רמה, אבל הוא עדיין שחקן טוב ואם הניקס מוותרים על שירותיו, אני בטוחה שיהיו קבוצות אחרות שישמחו לקבל אותו.

אני מבינה למה ת'יבס ויתר על קמבה, הויתור היה הכרחי, אבל לעדכן את כל עולם הספורט ואחותו על כך היא משפילה, קרה ולא פיירית. ת'יבס אמר שהוא עשה מה שטוב לקבוצה, גם אם מבחינת כדורסל הוא צודק, ההתנהלות היתה לגמרי עקומה. בליגה בה עושים load management, ת'יבס יכל להמציא תירוץ לתקשורת ולתת לווקר לשבת לנוח על הספסל עד שאפשר יהיה להעביר אותו בטרייד.

 

טל קינן: רחמים על קמבה, איזה שחקן אהוב וכל כך כואב לראות אותו העונה. הוא אינו מסוגל לבצע את החדירות שביצע בתחילת הקריירה ושלא נתחיל לדבר על ההגנה שלו. ואף על כל זאת, אני סבור שעדיין יש לו מקום בליגה בתור גאנר שעולה מהספסל ויכול לספק נקודות מול חמישיות שניות, גם אם זה אפילו ל-15 20 דקות. הוא יצטרך לוותר קצת על האגו אבל לא נראה כי זאת בעייה בשבילו. הייתי רוצה לראותו בקבוצה כמו דאלאס, שם הספסל צריך עזרה בסקורינג כאשר לוקה נח. בנוסף קמבה קולע השנה 2 שלשות ב-41%, האחוז הטוב בקריירה שלו. לטעמי זה עדיין לא הסוף שלו בליגה.

 

מידן בורוכוב:  סיטואציה מוזרה מאוד. יכול להיות שזו דרכו של ת׳יבאדו לסמן את דרכו של קמבה ווקר החוצה. ווקר הופך למנייה עם ביקוש לא מאוד גבוה, אני לא מבין את ההחלטה של טיבס. למה להוריד את הערך הלא מאוד גבוה ממילא של ווקר?

ווקר מספק את המספרים הגרועים בקריירה שלו ואפשר להבין למה ההחלטה של המאמן נכונה מיקצועית. ההתייחסות של ת׳יבודו לנושא שהוא רואה את טובת הקבוצה.

זאת לא טובתו האישית של ווקר.

 

אריק גנות: קמבה עשה קריירה מדהימה ב-NBA, אבל כנראה שקשה להחזיק את המאמץ הפיזי שכרוך בקריירה כזו בלי להישחק קשות. הוא לא היה טוב בעונה שעברה והתחיל את העונה הנוכחית בצורה רעה מאוד. כנראה שאפשר להכריז שימיו כשחקן NBA תורם ומשפיע עברו.

אבל סביר להניח שזה לא משחקו האחרון. גם אם הוא לא יכול להיות שחקן טופ 100, יש סיכוי לא רע שהוא כן יצליח להשתחל לרוטציה ולו לדקות בודדות. ואם לא – הניקס כנראה יחתכו אותו ושארלוט תשמח לקבל אותו, גם אם זה רק לעונת פרישה כשחקן לא מאוד משמעותי.

ג'ון וול ביקש לשחק, יוסטון צמצמו את הדקות של ת'ייס דווקא כדי להשתפר (ועבד)  וגם אריק גורדון מקבל עכשיו יותר דקות. איפה נמצא האיזון בין לשתף ולפתח צעירים ובין לשתף ותיקים?

אריק גנות: שחקן כדורסל שיכול לשחק והיכולת שלו מצדיקה את זה צריך לשחק. שחקנים כשירים שלא משחקים כמו וול או איגודאלה בממפיס פוגעים במשחק ולא עוזרים לקבוצה, גם לא לטנקינג.

תפקיד גדול מדי מוקדם מדי יכול לפגוע התפתחות של שחקנים לא פחות ממיעוט דקות. ג'יילן גרין, למשל, הולך לאיבוד כאופציה מס.1 בגיל 19.

האיזון נמצא כאשר הקבוצה תחרותית. לא חייבים לנצח 30 משחקים, אבל גם לא לקבל תבוסה בכל משחק. יוסטון משלבת בצורה נכונה ותיקים כמו ווד וגורדון, לצד דקות משמעותיות לצעירים. ההתפתחות שלהם רק תרוויח ממוסר מעולה כמו ג'ון וול – ואל דאגה, יוסטון תישאר גרועה.

 

עמרי אלחסיד: הבעיה היא פחות באיזון בין ותיקים לבין צעירים, ויותר בהתאמה שלהם לשחק ביחד. ג'ון וול ככל הנראה לא לגמרי בנקודה בקריירה שהוא יכול לחלוק את הכדור עם שני כוכבים צעירים שהם העתיד של המועדון, ולא בטוח שלצעירים (מה קורה פורטר?) תהיה סבלנות לסבא החביב עם המשכורת המוגזמת. הבעיה הכי גדולה של וול היא שסיפרו לו שכל חוזה בליגה הוא סחיר, אבל בזמן שווסטברוק ממשיך לטייל ברחבי הליגה, וול פתאום גילה, ובכן, איך נראה חוזה לא סחיר. לסילאס יש חתיכת סיטואציה לנהל, בין להמשיך להושיב את וול, לבין לתת לו לשחק אבל עם יוסג' נמוך בהרבה ממה שהורגל ולהתמודד עם ההשלכות, לבין לפגוע בהתקדמות של הצעירים.

 

שרית שוויד: קבוצה שנמצאת בתהליך של בניה מחדש וגם מנסה לעשות את זה נכון, צריכה לדאוג לפיתוח הצעירים תוך שילוב וטרנים טובים שמתאימים לסגנון המשחק ולכיוון שאליו הקבוצה הולכת. השילוב של ת'ייס ו-ווד לא פעל אז הרוקטס צמצמו את דקות המשחק של ת'ייס כדי לא לפגוע בהתקדמות של ווד. זאת גם הסיבה שגורדון משחק יותר וזאת גם הסיבה שג'ון וול, על החוזה הגדול שלו, מחוץ לרוטציה של יוסטון, שתעשה טעות גדולה אם תחזיר אותו להרכב.

 

טל קינן: הכל תלוי סיטואציה. בעיניי בסיטואציה כמו ברוקטס אין שום סיבה לשתף שחקנים ותיקים שלא יהיו חלק מעתיד המועדון. עדיף ליוסטון לתת לצעירים להשתולל, לפתח את המשחק שלהם לקבל ביטחון על חשבון ניצחנות כי ככה הם מרוויחים פעמיים. גם השחקנים הצעירים משתפרים וגם כאשר ההפסדים נערמים, הסיכויים לבחירת דראפט גבוהה גדלים. מי שחתם שם בקיץ, ידע לאן הוא נכנס. לגבי וול טענתי בקיץ שזה לא הגיוני ששחקן שלא שיחק שנתיים יסכים לשבת בחוץ, לכן הרצון שלו לשחק הגיוני בעיניי. מצד שני אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. תוותר קצת על כסף חביבי ותלך לשחק במקום אחר.

 

מידן בורוכוב:  יוסטון צריכה להשתמש בשחקנים הותקים על מנת לאפשר לותיקים להתפתח. הדוגמא הטובה ביותר זה כריס פול באוקלהומה (לא שירת את האינטרס של הקבוצה) ובסאנס זה נתן את הבוסט העצום והפך את הקבוצה לקבוצה מנצחת. הלייקרס רצה במשך שנים עם צעירים ללא ותיקים וזה לא עבד טוב. כשלברון הגיע לא התאים לו לעבוד איתם.

אני לא יודע אם ג׳ון וול ישרת את האינטרסים של יוסטון או יתרום לפיתוח הצעירים כי הראש שלו בקבוצה הבאה.

מי החמישיות שלך כרגע לאולסטאר?

מידן בורוכוב: אני לא אוהב את השאלות האלו בשלב הזה של העונה, מה גם שהמשחק איבד מיוקרתו

במזרח הייתי בוחר ב – דוראנט, יאניס, דרוזן, הארדן וטרי י יאנג

במערב הייתי בוחר בקארי, פול, יוקיץ, לוקה ופול ג׳ורג׳ (חבל שג׳ה מוראנט נפצע הוא לפני פול אם וכאשר יבריא)

אף שחקן לייקרס לא ראוי להיות סטארטר באולסטאר.

 

אריק גנות:

מזרח:

הבאנקרים הם דוראנט ויאניס. גם ג'ימי באטלר פתח נהדר ויש לו אדג' על האחרים, כולל אמביד שפתח לא טוב. בגארדים התמונה פחות ברורה, אבל הארדן עדיין הארדן ועדיף על יאנג, ביל ולאמלו, בעוד שלאווין יקבל קרדיט על הפתיחה היפה של שיקגו ודרוזן לא יפתח.

מערב:

קרי ויוקיץ' הם באנקרים. גורג' עושה כל דבר אפשרי לשמור את הקליפרס מעל המים ומגיע לו לפתוח. לוקה, מיצ'ל, פול ובוקר פחות מרשימים מהעונה שעברה, ג'ה הגיח כמתחרה ראוי שלהם ומגיע לו לפתוח (בהנחה שבריא). לברון? טוב כרגע מכל אחד אחר אבל גם הכי פצוע, כנראה שלוקה יפתח בכל זאת.

 

עמרי אלחסיד: סטף, סטף, סטף, סטף, סטף במערב, וסטף סטף, סטף סטף וסטף במזרח.

וברצינות:

במערב: סטף, פול ג'ורג', יוקיץ', דיוויס ובוקר (ג'ה בחוץ רק בגלל הפציעה)

במזרח: יאניס, דוראנט, דרוזן, באטלר ויאנג

 

שרית שוויד:

מזרח:

חמישיה ראשונה: יאניס, דוראנט, באטלר, זאק לאבין, דמאר דרוזן.

חמישייה שניה: באם אדבאיו, לאמלו בול, טרה יאנג, ג'ואל אמביד, ג'יימס הארדן.

מערב:

חמישיה ראשונה: סטף קרי, ניקולה יוקיץ, פול ג'ורג', כריס פול, לברון ג'יימס.

חמישיה שניה: לוקה דונצ'יץ, דווין בוקר, דזונטה מוריי (מחליף למוראנט הפצוע), אנתוני דיוויס, דונובן מיטצ'ל.

 

טל קינן:

מערב: סטף, לוקה, ג'ורג', דייויס, ויוקיץ'. סטף ויוקיץ' בעונות MVP. לוקה התחיל חלש אך הוא עדיין מצויין והוא מחזיק את המאבס לבדו. ג'ורג' סוחב את הקליפרס החבולים למקום החמישי במערב. דיוויס כביכול בעונה רעה אבל בסה"כ הוא קולע 24.3 נקודות ב-52% מהשדה ואין לו אלטרנטיבה.

מזרח: דוראנט, יאניס, דרוזן, באטלר, יאנג. דוראנט מראה גם העונה שהוא השחקן הטוב בליגה. יאניס ממשיך להיות מפלצת בשני צידי המגרש, דרוזן הוא הסקורר המוביל של הבולס שמאיישים את המקום השני במזרח. באטלר חזר לעצמו והוא מוביל את ההיט למקום השלישי במזרח. התבלטתי בין יאנג ללאמלו אבל המספרים של יאנג טובים משמעותית וההוקס במגמת שיפור.