ושוב הדור השבועי בשיתוף פוסט אפ ששלחו את מידן בורוכוב, ולדי קוגן וניב שכטר, ודני אייזיקוביץ' ואיתן שמר שלנו.

 

1. מה היה האובר-ריאקשן הלא מוצדק/מוצדק מתחילת העונה?

ניב שכטר

אובריאקשן מוצדק? הללוקה. כל שחקן אחר שהיה נותן כמה שבועות אדירים הייתי הראשון לצעוק לעצור את הסוסים, בטח כשיש סימני אזהרה שמצביעים שזה לא ריאלי להמשך. אבל כל כך כיף לרכוב על המרכבה של לוקה שכל מה שאני רוצה זה לחבוש את כובע הקאובוי, לשים מגפיים ולצעוק 'דיו'!

אובריאקשן לא מוצדק? יוקיץ' שמן! גולדן סטייט גמרה את הסיפור! פניקס קבוצת פלייאוף! אבל יותר מהכל לפטר את לוק וולטון אחרי 5 משחקים. אני מחזיק מוולטון כמאמן עם פוטנציאל להגיע רחוק בליגה. סקרמנטו סובלת מכל חוסר מזל אפשרי והוא הצליח לייצב את ההגנה ולהחזיר את הקבוצה לעמדת פלייאוף.

ולדי קוגן

האובר ריאקשן הכי גדול היה ההתייחסות ללייקרס ולמאזנם המופלא כאינדיקציה שהשנה הולכים עד הסוף… נכון לרגע זה 12 מהנצחונות שלהם באו מול קבוצות שלא עושות פלייאוף, וחודש דצמבר יתן אינדיקציה יותר טובה לאור איכות היריבות הצפויות. הלייקרס בהחלט נראים מצוין בנק הזמן הנוכחית, לברון מפנק וגבה מדנקק, אבל נוכל להעריך אותם יותר טוב אחרי המשבר הראשון שעוד יגיע, כי אין עונה ללא משברים.

איתן שמר

פסקאל סיאקם מועמד לתואר ה-MVP . בעקבות העזיבה של קוואי לנארד בקיץ, הייתה ציפייה מפסקל סיאקם לבצע קפיצת מדרגה נוספת מהעונה שעברה, ולטורנטו כקבוצה חזו מאבק על יתרון הביתיות בפלייאוף. (מאזן 17-5 ללא קוואי בעונה שעברה). למרות זאת, פתיחת העונה של סיאקם התעלתה בגדול על רוב התחזיות, עם ממוצעים מעולים של 26 נקודות (2.5 שלשות למשחק), 8.4 ריבאונדים, 3.9 אסיסטים והגנה מצויינת, כמו גם המאזן של טורונטו, שנמצאת במקום השני במזרח בצוותא עם בוסטון עם מאזן של 13-4. סיאקם, שלפני תחילת העונה לא היה מועמד בולט לתואר, מוצא את עצמו עכשיו קרוב לראש הרשימה, ולדעתי הוא עתיד להישאר שם.

מידן בורוכוב

אובריאקשן מוצדק – לברון לא גמר את הסוס בעונה ה 17 שלו בליגה.אחרי העונה הקודמת בה הלייקרס פספסה את הפליייאוף ונראה היה שלברון כבר לא המיין איבנט של הליגה. העונה הזאת מוכיחה שהמלך עודנו כאן ועד שלא יאמר אחרת הוא גם סופר-רלוונטי.

אובריאקשן לא מוצדק – הקבורה המוקדמת של הספרס. הם אמנם הפסידו 10 מ 11 באופן קצת מפתיע ההגנה שלהם במקום ה 2 בליגה(מהסוף כמובן).אני עדיין מאמין שפופביץ מסוגל לעשות את מה שהוא עושה כבר עשור שלם וזה להוציא שלם שעולה על סך חלקיו. יכול להיות שטרייד על דיפ-פרוזן יעשה את העבודה אבל כרגע הם רק 3 משחקים ממקום בפלייאוף.

דני אייזיקוביץ'

בפתיחת העונה היה הייפ היסטרי סביב אטלנטה שפתחה את העונה ב 3-3 וטריי יאנג שזכה להשוואות ראש בראש עם לוקה דונצ'יץ'. מאז הם במאזן של 11 הפסדים על ניצחון בודד. יאנג עדיין שומר על המספרים שלו, אבל האחוזים ירדו, וכרגע אף אחד כבר לא משווה בין יאנג ללוקה. לזכותם יאמר שההרחקה של קולינס הוציאה אותם לגמרי מאיזון. בצד השני, ההייפ סביב לוקה הופך להיות יותר מוצדק מיום ליום.

מה שמדהים מבחינתי בסיפור של לוקה, זה לא הנק', זה ה IQ של הכדורסל שהוא משחק. השליטה שלו בקצב המשחק, יכולת המסירה הפנומנאלית והעובדה שדאלאס הפכה לסוס השחור של המערב.

2. הליגה העלתה הצעה לקיצור העונה ושינוי הפלייאוף (רק 4 האחרונות). מה דעתך?

דני אייזיקוביץ'

הליגה מוטרדת למעשה מהסיפור של ה load management של קוואי. בראייה קצת יותר רחבה, כתבנו על זה כאן גם לפני כשבועיים, מלבד קוואי רוב השחקנים המובילים משחקים כל / רוב הזמן. לא חושב שבאמת יש צורך לשינוי משמעותי, אבל כן התחברתי למשפט שקראתי השבוע: אני מעדיף לראות את השחקנים משחקים במאני טיים של העונה ולא בתחילתה. יש בזה הגיון, לכן אולי להוריד 6-8 משחקים בעונה, ואז לרווח אותה שלא יהיו בק טו בק. זה אולי הסיפור העיקרי ששם אנחנו גם רואים את ה load management.

ניב שכטר

אהבתי את הרעיון של מיני טורניר למקומות 7-8. בדרך כלל מקומות 7-10 הן קבוצות שוות באופן יחסי ופער המשחקים זניח, אז היה נחמד לתת להן להילחם על זה. השאלה היא אם לעשות טורניר נוקאאוט שעלול להיות לא הוגן אבל מותח או סדרות של הטוב משלוש עם ביתיות לקבוצות העליונות.

לגבי קיצור העונה, 78 משחקים זה סבבה, אבל לא הייתי רוצה לראות עונה של 60 משחקים. כבר הודיתי  בפטיש שלי והאהבה לעונה הרגילה לא פחות ואף יותר מהפלייאוף. 6-7 משחקים בכל ערב, הזדמנות לראות את צעירי ממפיס ואטלנטה, משחקי 158-157 והגריינד שכל כך מוסיף לטעמי לעונה. לא רוצה לאבד את זה.

ולדי קוגן

בהנחה שלא הולכים לשינויים גרנדיוזיים בטווח הקרוב, זו אכן הצעה מבורכת. ההתייחסות למספר 82 כמשהו שהופיע בעשרת הדיברות מגוחכת, אפשר גם לעשות 75 וזה יראה לנו נורמלי מהר מאוד. ההצעה לערבב את מקומות 9-10 ולהכניס אותם לקלחת הפלייאוף היא מעולה כי זה נותן סיכוי לקבוצות טובות כן להיכנס למרות תקלות שהיו בדרך. פיניקס 2014 ניצחה 48 משחקים ואולי בזכות השינוי הזה גם היתה מתוגמלת בהעפלה לפלייאוף על העבודה הקשה.

איתן שמר

קיצור הליגה הוא לדעתי דבר מבורך, שכן ה-load management ובעיקר הפציעות הרבות שגורמות לו לקרות, נגרמים בשל כמות המשחקים הגדולה. הורדת כמות המשחקים ל- 78 היא אומנם לא משמעותית במיוחד, אך היא צעד בכיוון הנכון, ואולי הקדמה של תאריך פתיחת העונה בנוסף תאפשר ליצור מרווח משמעותי בין המשחקים. הרעיון הנוסף שעלה בנוגע ל- 4 הפיינליסטיות הוא רעיון פנטסטי בעיניי, משום שהוא מאפשר לנו הצופים לקבל בסיכוי גבוה את הגמר עם הקבוצות הטובות ביותר. חלוקת האליפויות בין המזרח למערב מאז עזיבתו של ג'ורדן, ובעיקר פערי הכוחות בין הקונפרנסים מעידים כי המתכונת הנוכחית דרושה שינוי, וההצעה הנ"ל יכולה להיות השינוי הזה.

מידן בורוכוב

רעיון לא רע אבל הייתי עושה את זה אחרת. בשביל שמשחק על הפלייאוף יהיה אטרקטיבי צריך לעשות את זה כמו בבייסבול – משחק אחד על כל הקופה. היום כמעט ואין משמעות לבתים ולכן הייתי מעניק ל-2 הראשונות בכל בית מקום בפלייאוף (זה לא הוגן אבל יש על מה לשחק משך כל העונה). את 8 הקבוצות הכי טובות ללא קשר לקונפרנס הייתי מגריל ראש בראש למשחק אחד על כל הקופה. בשביל לנטרל את הקבוצות החלשות הדירוג של הטופ 16 יהיה לפי המאזן בעונה הרגילה.

 

 

3. ואיזו הצעה לשינוי מבנה ליגה פלייאוף היית מציע? (מעבר להצעות הרגילות של 1-16 לפלייאוף וכד')

מידן בורוכוב

הפוך סילבר הפוך! חודשיים של פלייאוף? למה זה טוב בדיוק? הייתי מוסיף 2 קבוצות ובונה ליגה של 93 משחקים (כל קבוצה תשחק 3 משחקים מול רעותה) עם חלוקה ל-2 בלוקים של 16. 2 ראשי קונפרנס בפלייאוף ו-8 הקבוצות הנותרות עם המאזן הטוב ביותר משחקות משחק אחד על כל הקופה להיות בפלייאוף. 8 הקבוצות שירכיבו את הפלייאוף ישחקו הטוב מ-5 והגמר יהיה הטוב מ-7. זה ימנע זילות של העונה הרגילה. ומה יעשו הקבוצות החלשות? ישחקו על הזכות לבחור בדראט וחסל סדר טנקינג. והייתי מבטל את האולסטאר בלי למצמץ.זה יותר משחקים בעונה לכל הקבוצות הליגה רק תרוויח מזה.

דני אייזיקוביץ'

ההצעה למעבר ל 1-16 היא כמובן ההצעה הכי רלוונטית, השאלה היא איך? דירוג קלאסי של 1-16 לא מתאים לנבא וצריך להבין את הסיבות. תחילה, הרצון האמיתי לתת נציגות לפחות לכל בית. שנית, ישנה חשיבות גדולה בארה"ב ליריבויות בין מזרח למערב וגם בתוך הקונפרנס. להלן מספר פתרונות שעונים על המגבלות.
תחילה, שומרים על 8 מכל קונפרנס. שנית, לראשונה בכל בית יש שריון גם אם המאזן שלה לא מספיק. בסיבוב הראשון ל-4 הראשונות בכל קונפרנס יש יתרון ביתיות גם המאזן שלהן לא מספק. מכאן והלאה, ערבוב מלא. כך משמרים את כל העקרונות שחשובים לאמריקאים ומצד שני מייצרים יותר תחרותיות ואיזון.

ניב שכטר

חשבתי על זה הרבה, והנטייה הטבעית היא לדירוג 1-16, אבל ככל שחשבתי על זה ככה הזקן הנוסטלגי שבי התחזק. אפילו האולסטאר נראה לי מוזר מדי בלי קונפרנסים, ולמי בכלל אכפת מהאולסטאר? אם היתה אפשרות לבטל את הבתים בתוך הקונפרנסים מבלי להוריד משחקים במהלך העונה הייתי בעד, אבל זה לא ממש ריאלי מבחינת זמני נסיעות. אז לא הייתי משנה דבר מלבד קיצור סדרת הסיבוב הראשון ל5 משחקים, על מנת לאפשר קצת יותר הפתעות יחד עם ההצעה הקודמת למיני טורניר למקומות 7-10.

ולדי קוגן

טוב זה קל, ביטול מזרח מערב. החלוקה הזו היתה הגיונית כשהטיסות היו מפרכות ולקחו שעות ארוכות במטוסים רגילים, בתנאים של היום הטיסות הן פינוק. לא חושב שלשחקני הווריורס אכפת אם טסים ליוסטון או לניו יורק, אתה רואה סרט ודופק שנ"צ ואתה ביעד. אפשר לחלק את הליגה בצורה סבירה ככה שכל קבוצה תשחק 3 או 4 משחקים מול 7-8 קבוצות שקרובות אליה גיאוגרפית, ובתום העונה ה-16 הטובות יאבקו על התואר. אם 2 הקבוצות הטובות ביותר הן מהמערב, אז שהן יתמודדו בסופו של דבר על התואר בגמר הכללי.

איתן שמר

הכנסת המהלך: "Double or nothing" לדוגמא: קבוצה א' ניצחה את קבוצה ב' במשחק הבית הראשון, ובמשחק 2 תינתן לה אפשרות לבצע את המהלך הזה. אם תנצח, היא תעלה ליתרון של 3-0. אולם אם היא תפסיד, היא תהיה בפיגור של 2-1. בביתה של קבוצה ב', תינתן לקבוצה אפשרות לעשות מהלך כזה משלה, ובמידה ותנצח במשחק השלישי היא תנצח בסדרה 4-1 (!) וכן הלאה…  ההגבלות: משחק בית אחד כזה לסדרה, והודעה טרם המשחק על המהלך. הפורמט הזה יצמצם משמעותית את כמות המשחקים, אך החשיבות שתהיה למשחקי הדאבל אמורה להיות עצומה, והרייטינג בהתאם.

 

4. מי לדעתך "הסוס השחור" במירוץ ל-MVP? (לא בראש המירוץ כרגע ועשוי לזכות בתואר. לא יאניס\הארדן\לברון\דייוויס\לוקה)

איתן שמר

הזכרתי מקודם את פסקל סיאקם ואני בהחלט מאמין שהוא יכול להיות הסוס השחור במירוץ הזה. המספרים קיימים, הוא משחק יעיל בשני צידי המגרש, מוביל את טורונטו לצמרת הגבוהה ובעיקר מוכיח שהוא באמת קפץ למדרגה של הגדולים העונה ושווה כל דולר בחוזה החדש שקיבל. שחקן נוסף לדעתי שיכול להשתחל למירוץ הוא ניקולה יוקיץ' שאומנם פתח את העונה מעט חלש במונחים שלו, אך עדיין אין ספק שהוא הברומטר והמנוע של דנבר, שנכון לעכשיו מדורגת במקום השני במערב. במצב של שיפור ביכולת של יוקיץ', שסביר להניח שיקרה ושדנבר שומרת על מקומה בסוף העונה, יכול לגרום לזה לקרות.

מידן בורוכוב

קרוב לוודאי שה-MVP יגיע מהקבוצה הטובה בליגה. לא הייתי ממהר להספיד את קוואי/פול ג'ורג' או את יוקיץ'. דווקא בשבוע היסטורי של 0 נקודות הייתי מהמר על אמביד כמי שיכול לעשות את זה. יש לו את החבילה השלמה ואם פילדיפיה תתחמם ותסיים 1-2 במזרח זה יכול לקרות. אמביד בינתיים עם פתיחת עונה רעה ואם ככה נראים מספרים של שחקן רע צריך להמתין בסבלנות ולתת לו את הזמן הדרוש להפיק את מה שהוא יודע. נתון מעניין על אמביד הוא 51% מהשדה בניצחונות לעומת 33 בהפסדים. תנו לפילי לנצח ואז גם לאמביד יהיה סיי חזק מאוד ל MVP

דני אייזיקוביץ'

בהיעדר החשודים המיידים, נשארים לנו בערך לנארד, טאונס, באטלר ו… פסקל סיאקם. מביניהם, סיאקם כרגע חווה את העונה הכי מרשימה. טורונטו חזק במאבק על המקום הראשון במזרח, למרות שאיבדה את השחקן הכי טוב שלה. סיאקם חווה עונה חלומית של 26 נק', 8.4 ריב', 3.9 אס', לא פחות טוב מהרבה זוכי עבר אחרים (רוז, בריאנט, קארי ב 2015). אף אחד לא ציפה שטורונטו תעשה עוד עונה חלומית כל כך, ולסיאקם יש הרבה מאוד מניות בכך. למרות זאת, עם יד על הלב, החשודים המיידים דומיננטיים יותר וגם נראה שהסיפור של טורונטו הוא הרבה יותר גדול מסיאקם. אבל זה כבר דיון אחר.

ניב שכטר

לוקה לדעתי בהחלט סוס שחור, עובדה שאף אחד לא הימר עליו לפני שהתחילה העונה. אבל אם נשלול אותו אז יש אחד, שזכה בשחקן המשתפר שנה שעברה. 26 נק', 8 ריב', 4 אס למשחק, כשהוא קולע לא פחות מ39 % לשלוש עם מעל 6 זריקות לערב. בנוסף הוא אחד המגינים הוורסטילים ביותר בליגה, ויכול לקחת את הקבוצה שלו למקום הראשון בקונפרנס כנגד כל הסיכויים. פסקל סיאקם גבירותיי ורבותיי. שיפור של 20 נקודות בממוצע למשחק בתוך שנתיים. היה דבר כזה?

ולדי קוגן

בתור הסוס השחור אני אלך על הבחור הכי "לבן" בליגה: ניקולה יוקיץ. המספרים עוד צריכים לעלות, למרות שגם 16 נקודות, 10 ריבאונדים ו-6 אסיסטים זה לא צחוק. עוד 4 נקודות ו-2-3 אסיסטים, והוא לגמרי יהיה שם. ואם מתייחסים לעובדה שדנבר ממוקמת במקום ה-2 במערב הרצחני כשהיא נראית לא מרשימה בעליל רק מעצימה את הסיכוי שיוקיץ' יכניס את עצמו למירוץ בהמשך העונה.

 

5. האם לראשונה מאז 1997 תגיע קבוצה עם מאזן שלילי לפלייאוף לפלייאוף בקונפרנס המערבי, ומי זו עשויה להיות?

ולדי קוגן

המועמדות המובילות כרגע לטעמי לרשום את ההישג המפוקפק הן פיניקס וסקרמנטו, אבל לשתיהן יש נסיבות מקלות: פניקס עם ההשעיה של אייטון שיהיה מעולה כשיחזור, וסקרמנטו עם הפציעות של באגלי ופוקס. והמסקנה היא שאם הקבוצות האלה מצליחות לגרד מאזן חצוי עם כל ההיעדרויות, הן יהיו הרבה יותר טובות בסגל מלא. מינסוטה לדעתי תתרסק בסוף וגם לא תגרד פלייאוף, פורטלנד תתאושש איכשהו ותסיים בצורה מכובדת ועל הפליקנס אני אפילו אתנבא. לסיכום: גם העונה המינימום להעפלה במערב תהיה 43 נצחונות.

איתן שמר

העונה במערב כל הקבוצות אולי מלבד הגריזליס ראו את עצמן כמועמדות לפלייאוף והעובדה הזו יצרה סוג של מרחץ דמים במערב, ומלחמה עיקשת במיקומים האחרונים לפלייאוף. למרבה ההפתעה, דאלאס, פניקס ומינסוטה הן אלה שנכון לעכשיו ממוקמות בפנים, בעוד שקבוצות כמו סקרמנטו, פורטלנד וסן אנטוניו בחוץ. למרות שלא חזינו בתופעה כזו כבר כמעט 23 שנים, אני מאמין שדווקא דאלאס יכולה להיות הקבוצה הזו. היא פתחה את העונה נהדר, אך נהנתה מלו"ז דיי קליל ולדעתי טור ההפסדים הולך לעלות ממש בקרוב. למזלה, הקבוצות שמתחתי פתחו חלש מאוד וגם להן יש לו"ז לא פשוט, כך שקיימת סבירות שהן לא יצליחו לעקוף אותה.

מידן בורוכוב

נראה שהשנה זה כן יקרה  (בטן גדולה במקומות 7-12 ועליונות של הטופ 6 מה שיביא ללא מעט הפסדים לכל היתר). בדרך כלל אחרי האולסטאר קבוצות תופסות מומנטום וקבוצות הלוטרי מנצחות משחקים בקצב שכרמלו אנתוני מווותר על זריקות. אני מאמין שפורטלנד תסיים 7 במערב ואחת מהקבוצות הבאות תהיה בפלייאוף עם 40 ניצחונות ומטה (פיניקס, מינסוטה, סקרמנטו, הספרס ואולי ניו אורלינס אם זאיון חוזר במהרה). יש פחות מידיי קבוצות גרועות במערב וזה אמור לייצר קבוצה עם מאזן שלילי שתכנס לפלייאוף. זה מאוד דומה למה שקורה במזרח כבר כ-2 עשורים. כרגע אין נמושות מובהקות כשממפיס, גולדן סטייט והת'אנדר לא שטיחון בכניסה לבית.    

דני אייזיקוביץ'

לא. פניקס היא כרגע הקבוצה המאושרת במקום השמיני עם המאזן השלילי, והרצון המיידי שלי היה כמובן לומר שפניקס גם תגיע לפלייאוף במצב דומה. לאחר מחשבה שנייה, אני לא רואה את זה קורה. פורטלנד כרגע לאחר פתיחת עונה רעה מאוד, אני מאמין שהם ימצאו את הדרך לאזן בין משחק הפנים לחוץ שלהם, יתאוששו ויסיימו את העונה עם מאזן חיובי וכמובן יכנסו לפלייאוף על חשבון פניקס.

מינסוטה וסקרמנטו הן החשודות השניות, אבל מי מהן שתשמור על המאזן, החיובי היא זו שתכנס.

ניב שכטר

אני מאמין שפורטלנד תתאפס ככל שתתקדם העונה ותעפיל לפלייאוף. ככה שזה משאיר את דאלאס ומינסוטה כשאחת מהן לא תעלה (כאמור גם סקרמנטו לדעתי יכולה לתת פוש) . שתי הקבוצות האלו מסוגלות לתת עונה של 41 נצחונות, כך שלא. לא נראה קבוצה במאזן שלילי בקונפרנס המערבי.

 

עם התשובות של מי הכי הסכמתם?