המדור השבועי בשיתוף פוסט אפ והפעם: מידן בורוכוב, ניב שכטר, אריק גנות והאורחים ניל קרמר מהודיניל וסתו נמש מדה סוויפ דנים בלו"ז החזרה

 

האם הלוז של החזרה מהונדס בצורה שיעזור/יפגע בקבוצה כלשהיא?

סתו נמש:  בתור חובב קונספירציות אז כמובן שהתשובה שלי היא כן מספיק לראות את הלו"ז של הפליקנס שפתאום קפץ להיות הקל בליגה. מי שלא חושב שאדם סילבר ושות' לא יושבים ומחזיקים אצבעות לסדרה של זאיון מול לברון, כנראה לא מבין איל הביזנס הזה עובד.

 

מידן בורוכוב: נראה שהלו״ז של הפליקנס קל יותר אבל צריך להזכיר שלולא הסיטואציה שנוצרה הלו״ז שלהם היה קל גם לפני הבועה. בגלל שאפשר להכנס לפלייאוף גם מהמקום ה-9 לניו אורלינס יש סיוכי לא רע לתפוס את הרכבת. מיאמי ״זכתה״ בלו״ז לא פשוט שעלול לדרדר אותה למקום ה-6.

הלייקרס זכתה ללוח קשה ולדעתי זה משיקולי רייטינג. ללא קהל לנתוני הצפייה תהיה השלכה ישירה על הצלחת/כשלון הבועה.

 

ניב שכטר: סך הכל הלו"ז נראה פייר. זה לא סוד שהליגה מתה שהפליקנס יכנסו לפלייאוף, אבל הלוז שלהם היה אמור להיות הכי קל לפני הסגירה אז אי אפשר לטעון שהליגה 'סידרה' להם לו"ז נוח. דווקא פורטלנד יכולה להרוויח מעצם הפורמט מכך ששיחקה יותר משחקים לפני שנסגרה הליגה, ואחוז הניצחונות שלה יהיה גבוה יותר, יחד עם חזרה מפציעה של שחקנים משמעותיים כמו נורקיץ' וקולינס. בהגרלה שערכנו בפוסטאפ לסיקור הפלייאוף המדומה פורטלנד נכנסה כנגד כל הסיכויים. מי יודע, אולי זה יקרה גם הפעם?

 

ניל קרמר: הלו"ז המוצע מצוין מכיוון שאם תשימו לב למיקומים במערב כרגע יש לנו את דאלאס, יוסטון, ואוקלהומה סיטי במקומות 7-5 וכולן אוחזות ב-40 ניצחונות. במקום הרביעי נמצאת יוטה עם 41. הלו"ז של הקבוצות האלה מאוזן יחסית, אך צריך לשים לב לקבוצה שהליגה הכי מעוניינת שתכנס לפלייאוף (בין אם היא מודה או לא): ניו אורלינס פליקנס. לפליקנס וציון יש את הלו"ז הכי נוח והם במרחק 4 ניצחונות ממקום 8 (ממפיס). זו תהיה שעת מבחן עבור עיר הג'אז, אך אל תופתעו אם נקבל מצ'אפ לייקרס-פליקנס בסיבוב הראשון.

 

אריק גנות: לא רוצה לחשוד בכשרים, אבל הלו"ז של הפליקנס הוא הקל ביותר מזה של כל הקבוצות המועמדות לפלייאוף. שמונת המשחקים שלהם משוחקים נגד הקליפרס, הג'אז שעברו טלטלה קשה בעקבות הקורונה ושש קבוצות עם מאזן שלילי.

אם מחברים את זה לרצון, שמשותף כנראה גם לאוהדים וגם לליגה, לראות את זאיון בפלייאוף – אפשר להניח שסילבר לא בדיוק הצטער שכך יצא.

 

איזה קבוצה תהיה הסוס השחור של הבועה?

אריק גנות: מאוד קשה לדעת. לי יש תחושה טובה דווקא מדנבר, שאמורה להנות מהירידה במשקל של יוקיץ' לצד סגל רחב שיכול לסבול ירידה בכושר של שחקן אחד או שניים. אולי אפילו האריס ייזכר איך משחקים כדורסל?

אפשרות נוספת שמוזכרת לאחרונה היא יוסטון. קשה להגיד איך הפגרה תשפיע עליהם, אבל יוסטון הלכו אול אין על סמול בול ובנו קבוצה שמאוד קשה לשחק מולה ויכולה לנצח כל משחק.

 

סתו נמש:    יוסטון היא אופציה מצוינת, קודם כל לראשונה מאז ימי אוקיסי שלו הארדן הולך להגיע לפלייאוף שהוא לא גמור מעייפות. בנוסף רוב הקבוצות יגיעו ברמת הכנה נמוכה מאוד וכושר לקוי אז קבוצה שמתבססת על שני שחקנים בהתקפה ואסופה של פועלים שחורים תיאורטית יכולה להיפגע פחות.

 

מידן בורוכוב: אני הולך אול אין עם יוסטון. לווסטברוק והארדן לא נותרו הרבה שנים להיות בטופ. התנאים של הבועה משחקים לטובתם ובגדול. עם או בלי יתרון ביתיות יוסטון והארדן נכשלו שנה אחרי שנה. בגלל שד׳אנטוני משחק על רוטציה קצרה, בהיעדר טיסות אני חושב שיוסטון תפיק מזה את המקסימום. הם יכולים ללכת אול אין בכל לילה מבלי לחשוב על מחר.

אם ווסטברוק והארדן יקחו אליפות זה יהיה סוג של דה ז׳וו לאליפות של יוסטון ב-95 אז דרקסלר חזר לאחד כוחות עם האקים.

 

ניב שכטר: אף אחד לא מאמין בדנבר, אז אם לא הייתי אוהד עיוור של יוסטון הייתי מהמר על החבורה האנרגטית של מייק מלון. אבל כאוהד שלא מסוגל להפעיל שיקול דעת, אז ברור שהרוקטס, כקבוצה הכי בלתי צפויה בעולם בלתי צפוי, צפוייה לעשות את הבלתי יאומן ולהגיע לגמר הליגה (רק כדי ליפול למילווקי בגמר, כי אחרי הכל, אוהד רוקטס לא יכול להרשות לעצמו ציפיות).

 

ניל קרמר: It's Dame time. הבלייזרס צפויים לקבל בחזרה (כך ע"פ דיווחים) את יוסוף נורקיץ' וזאק קולינס לסגל. להזכירכם: בשנה שעברה בסיבוב הראשון פורטלנד הביסה (4-1) את ראסל ווסטברוק ופול ג'ורג', עם שלשה אייקונית מהלוגו של לילארד. הבחור הוכיח יכולת התעלות ותוסיפו את התצוגות הסוחפות שלו במהלך העונה, שכללה סטרץ' של 45 נקודות, 10 אסיסטים במהלך 6 משחקים. כשמהלכן שיא קריירה של 61 נקודות. עכשיו אני מקווה שהם ייכנסו.

הליגה אפשרה להוסיף שינוי לגופיות בעקבות ה BLM, האם זה בעקבות הקורונה או שזה היה מתאפשר גם בתנאים רגילים?

ניל קרמר: לא יודע אם זה בגלל הקורונה או לא – דבר אחד אני כן בטוח: הקורונה היווה קטליזטור  למחאה, מכיוון שלא רוצים להשכיח את מה שמתחולל בארצות הברית במהלך היום יום. השחקנים (ובכלל כל הליגה) מחוברים לנושא ולחלקם אף באופן אישי.

 

אריק גנות: יש כרגע תחושב של התערערות מערכות, ואחרי הדיבורים מצד השחקנים על השבתת הליגה היא הייתה חייבת לאפשר איזושהי גמישות בהצהרות חברתיות. הקורונה בעיקר יצרה אנרגיות חברתיות שאפשרו את המחאה הזו, אבל גם בלי קורונה הליגה לא היתה מתעלמת ממצד שבו המתח הגזעי בארה"ב עולה והשחקנים מוכנים אפילו לדבר על ויתור על העונה.

 

סתו נמש:   ללא ספק הקורונה אפשרה זאת, ברצינות זה קשור למחאה של קיירי, השחקנים לא יכלו להרשות לעצמם לחזור לשחק כאשר אמריקה בוערת מבלי לקחת עמדה. לכן אני מאמין שהם לחצו על הליגה לקבל את חופש הביטוי והליגה הבינה שזה חכם לתת להם את זה. אני חושב שגם בתנאים רגילים הליגה לא יכלה להישאר אדישה למצב, אבל אין לי אותו הביטחון כי בסופו של דבר בעלי הקבוצות הם כמעט רוב מוחלט של גברים לבנים.

 

מידן בורוכוב: הסיטואציה בארצות הברית לא פשוטה, השילוב של הקורונה וה BLM גרמה לאוכלוסיות החלשות להגיע למצב שאין מה להפסיד ויש יותר זמן לעסוק במחאה.

מאחר ויש רוב אפרו-אמריקאי בליגה לשחקנים זה מאוד הגיוני שהליגה תאפשר לשחקנים להביע מחאה. למרות שיכול להיות שבתנאים רגילים וללא קורונה הרצח של פלויד ג׳ורג׳ היה יורד מהר יותר מסדר היום. אני מקווה שהגופיות יכבדו את המחאה ולא תהיה זילות של האירועים.

 

ניב שכטר: היה מתאפשר בכל מצב שבו היו מהומות הקשורות לשחורים בארה"ב. האם בלי הקורונה היו עדיין מהומות והפגנות בעוצמה כזו? בזה אני לא בטוח, אבל הליגה לקחה על עצמה תפקיד של נאורות והובלת השיח בכל מה שקשור לגזע ושוויון אז All power to them.

מה ההשלכות של התפוצצות הבועה בהנחה שהעונה לא תגיע לסיומה?

 

ניב שכטר: מעניין מאוד והאמת שנראה לי שאף אחד לא יודע. ההשלכה הכספית היא הפסד של כ-150 מיליון שהליגה השקיעה כדי ליצור את התשתית לבועה אבל ההשלכה העיקרית היא שזה אומר שלא יחזרו גם בעונה הבאה עד שימצא חיסון או עד שיחליטו שהקורונה לא נוראית והיא סיכון מינימלי, וזה כבר הפסד של מאות מליונים. אותי מעניין איפה הגבול האדום שהליגה שמה? מה כמות הנדבקים שתפוצץ את הבועה?

 

ניל קרמר: ההשלכות הכלכליות יהיו כבדות (בנוסף לאובדן העונה, הושקע כבר כסף רב במתחם דיסני), תקרת השכר תרד ברמה מסוימת וכך גם גודלם ואורכם של החוזים, אך מצד שני אסור לנו לשבת בצד ולתת למגפה להכתיב לנו את אורח חיינו. צריך ללמוד לחיות לצידה עד שיימצא הפתרון. בתקווה שה-NBA יצליח, אולי ליגות אחרות, כגון היורוליג, יאמצו את המודל, רק במקרה הצורך?

 

אריק גנות: עצומות. כרגע מדברים על כך שתקרת השכר בעונה שעברה לא תעלה, שזה אפקט זניח יחסית על הליגה לעומת ההפסדים שייגרמו מביטול מלא של העונה. זה אומר שכל החוזים בליגה יהיו לא רלוונטיים, ויצטרך מו"מ מחודש וכאוב מאוד בין הליגה לשחקנים על הסכם חדש. בעידן של עוגה הולכת ומתכווצת סביר שזה ייגמר בלוקאאוט.

גרוע מכך, זה מסכן את העונה הבאה ואת האפשרות לקיים ספורט מקצועני בכלל בעידן הקורונה. ייתכן לגמרי שיצטרכו לבטל את הכל על עוד אין חיסון – טז יכולה להתבטל גם העונה הבאה, או אפילו כל החוזים בליגה והתחלה מחדש כאשר ניתן יהיה.

 

סתו נמש: זה מבחן מאוד גדול למנהיגות של אדם סילבר ומערכת היחסים של בעלי הקבוצות והשחקנים, אם הליגה מפסיקה את העונה לבעלי הקבוצות יהיה את כל המוטיבציה להפעיל את סעיך ה-FORCE MAJEUR ולבטל את ה-CBA, במקרה כזה אנחנו יכולים להגיע למצב שלא נראה כדורסל גם ב-2021.

 

מידן בורוכוב: אם העונה לא תסתיים זה יהיה אסון לליגה. לא רק שהעונה הנוכחית לא תגיע לסיומה ההשלכות על העונה הבאה יהיו הרסניות. זה אומר שצריך לחשב מסלול מחדש עבור עונת 2020-21, יהיו השלכות על השוק החופשי ועל הדראפט. אם לא הצליחו לשחק כדורסל בתנאים של בועה ולא הצליחו למנוע התפרצות זה אומר שיקח המון זמן עד שנחזור למשחקים עם קהל.

מה המלצת הצפייה שלך מהלו״ז שפורסם? (יש לא מעט משחקים בשעות נוחות מאוד לקהל הישראלי)

https://stats.nba.com/schedule/

מידן בורוכוב:  לילה ראשון עם דרבי של אל איי, זה צפוי להיות משחק מלהיב.בעיקר בגלל שזה ערב הפתיחה ובגלל הגעגועים לליגה.

שבת ה 1 לאוגוסט 20:00 בערב, מיאמי מול דנבר משחק מאוד מעניין.

מילווקי מול טורונטו ב 10 לאוגוסט 1:30

משחק שאני ממש מצפה לו ב 13 לאוגוסט יוסטון מול פילדלפיה אנדר 2 מטר מול אובר 2 מטר, יהיה מעניין.

 

ניב שכטר: יש מישהו שלא יראה את המשחק הראשון בין הלייקרס לקליפרס?

חוץ מזה כל משחק יהיה כמו אוויר לנשימה אז נקבל הכל באהבה.

 

ניל קרמר:

6.8  20:30 הזדמנות שלא בטוח תחזור בעונה הזו לצפות בציון – שלפי תמונה ממחנה האימונים נראה אימתני – משחק מול קבוצה צעירה ואנרגטית בעלת מאזן זהה לזה של הפליקנס, קצב המשחק יהיה גבוה במיוחד נגד הקינגס.

     8.8 20:00 מפגש עם חשבון פתוח מהפלייאוף שעבר – פורטלנד נגד הקליפרס. או בקיצור לילארד נגד ג'ורג'. האם ג'ורג' יגיע עם אקסטרה מוטיבציה? ומה עם חברו לקבוצה לשעבר כרמלו אנתוני?

      אקנח במשחק של הקבוצה שלאורך העונה שיחקה  התקפה בקצב מהגבוהים והיעילים ביותר שנראו – דאלאס. לוקה ופורזינגיס נגד מיטשל וגובר. האם אחת מההגנות הטובות בליגה  תצליח להאט את הקצב הסלובני-לטבי?

 

אריק גנות: לא מעט. נאגטס – היט ב-1.8 ב-20:00 אמור להיות חשוב לדירוג. קינגס – מאבס ב-4.8 ב-21:30 זו הזדמנות לראות את לוקה בשעות אירופאיות. בלייזרס – קליפרס ב-8.8 ב-20:00 יהיה מאוד מותח עם הניסיון של לילארד ושות' להשתחל לפלייאוף. ספרס – רוקטס ב-11.8 ב-20:00 עשוי להיות המשחק האחרון של הספרס במתכונת הנוכחית.

אח, הציפיה. שיחזרו מהר ובטוח.

 

סתו נמש:  במצב הנוכחי פשוט לזנק ולראות כל משחק אפשרי כי אני מאוד סקפטי שהסיפור הזה יגיע לסיומו, אבל אם מחפשים בכל זאת המלצה 1 באוגוסט 20:00 שעון ישראל דנבר – מיאמי, הזדמנות לראות את אחד השחקנים המעניינים בליגה ומישהו שעתיד להיות שחקן משמעותי מאוד באם אדבאיו ואת יוקיץ הרזה.