המדור השבועי בשיתוף 'פוסט אפ' חוזר והפעם הצטרפו ניב שכטר, סער ברעם, שגיא רפאל, אריק גנות ואורח מיוחד: טל נחום הידוע כאוהד סאנס ממורמר.

 

הגבלת הדקות של זאיון בדקות הסיום: השחקן כועס, האוהדים לא מבינים. במשחק השלישי הפליקנס התקפלו וניצחו. עמדתכם?

טל נחום: אני חייב להודות שעמדתי השתנתה ב-180 מעלות מאז הפציעה של אייזק. לפני הייתי בדעה שהועא צריך לשחק יותר ואם לא אז לפחות להשתמש בו בדקות החשובות כמו בסיום המשחק הראשון, אז הפסידו ליוטה ב-2 נקודות.

מאז הפציעה של אייזק אני מבין שהמשמעות של פציעה כזאת לזאיון לא שווה את הסיטואציה הרגעית ושעדיף לחכות ולעלות לעונה הבאה בכוחות מלאים ובריאים.

בגלל הפציעה של אייזק אני חושב שהפליקנס צריכים לעשות כל מה שצוות האימון אומר ולא לסכן את השחקן/העתיד שלהם עבור הפסד פוטנציאלי בסיבוב הראשון.

 

אריק גנות: הפליקנס צריכים להחליט מה חשוב יותר: העונה הזו או הבאה.

בעונה הזו יש להם צ'אנס, לא מאוד גדול, לעלות לפלייאוף ולהיות מודחים בסיבוב הראשון. זה אומר ניסיון לצעירים ותחושה של תרבות מנצחת כבר בשנה הראשונה של גרסת זאיון + אינגרם של הקבוצה. אבל אם הולכים על זה אז צריך ללכת על זה עד הסוף, וזה אומר שזאיון צריך לשחק כשזה חשוב.

מצד שני, אם הוא לא לגמרי כשיר – למה לסכן אותו? למה לא להשבית אותו, להסתפק בעונה חיובית בסך הכל ולהיבנות מהדראפט ומהפרי אייג'נסי?

להיות באמצע משקף ניסיון לא לקבל החלטה, וזה נראה מוזר לכולם ולא מחזיק מעמד. Free Zion.

 

שגיא רפאל: הבנתי את הגבלת הדקות של זאיון כשהוא חזר מפציעה. מה קורה כרגע אני מבין הרבה פחות. חלק מזה הוא התקשורת של המועדון לאוהדים מה בדיוק קורה, בכל זאת עברו 4 חודשים מאז שחזר בפציעה, והגם שהיה סגר בלואיזיאנה, אני מאמין שהשחקן התאמן והשיקום שלו המשיך. האם כל פתיחת עונה נראה הכנסה איטית שלו לעניינים? מה בדיוק הסיבה להגבלת הדקות שלו? בנוסף העובדה שג'נטרי יושב שם עם סטופר לא ברורה. לא תיתן לו להתנסות במשחקים צמודים? לא תיתן לו להתנסות במצבי סיום? יש פה פגיעה בשחקן עצמו. פרי זאיון!

 

ניב שכטר: הפליקנס נראים כמו אמא פולניה שלא נותנת לילד לצאת מהבית מהפחד שיקבל מכה בברך, אבל במקרה הזה- האמא צודקת. זאיון נראה חסר אוויר ולא בכושר משחק גם במעט הדקות שקיבל, ועם כל הפציעות לשחקנים בבועה לזרוק שחקן כמו זאיון ישר למוד משחק רגיל זה מסוכן, צריכים אותו רעב ומוכן לעונה הבאה, גם אם זה אומר להפסיד סיכוי להדחה בסיבוב ראשון עכשיו.

 

סער ברעם: כבר מההתחלה הרבה אמרו לגבי ה-120+ קילו שלו על פחות מ-2 מטר. הייתה לו פציעה שכבר השביתה לו את תחילת העונה. אני משער שבאיזה מקום הם גם הפסיקו ללכת הכי חזק כי אין להם סיכוי ריאלי להגיע לפלייאוף, מה שגם לא יעזור להם איזה סוויפ מהלייקרס. לדעתי זה המהלך הנכון איתו, לשחק עם מגבלת דקות בתקופה הקרובה. כבר עכשיו אנחנו רואים את מגמת העלייה בדקות שלו (מ-14 ו-15 במשחקים הראשונים ל-25 ו-22 במשחקים האחרונים). אני לא הייתי לוקח את הסיכון של עוד פציעה בעונה מוזרה וסביר להניח שחסרת משמעות, במיוחד כשהוא לא הוריד במשקל. סבלנות נדרשת במקרה של ציון שלנו.

מה השלכות הפציעה של ג'ונתן אייזק על התוכניות של המג'יק לטווח רחוק?

סער ברעם: קודם כל, ההשלכה הראשונה היא שסמל גדול של האמת, כפי שאני רואה אותה מבחינתי, ירד מהפרק. הפציעה הזו עשתה לי רע. מבחינת התוכניות של המג'יק לטווח הרחוק, בואו קודם כל נראה מה קורה בסיום העונה הזו. הוא נפצע ממש עכשיו, ויש אנשים שחזרו מהפציעה הזו והמשיכו עם קריירה טובה. אני ממש מקווה שהפעם הוא ייקח אפילו יותר מרווח, יתפנה לחזק את עצמו מנטלית ופיזית בעקבות פציעה כזו ויחזור טוב יותר. פציעות ברכיים, קרסוליים, מרפקים, כתפיים ושורש כף היד לעולם לא נרפאות לחלוטין. עדיין, יש אופציה להמשיך לשחק כדורסל מקצועי כמו אמארה סטודמאייר, שגם הייתה לו פציעה קשה בברכיים.

 

טל נחום: ההשלכות הקשות יהיו עבור השחקן עצמו שזכאי להארכת חוזה בסיום העונה הנוכחית. ההימור שלי הוא שהוא היה מקבל הצעה בסגנון זו של ג'יילן בראון מהסלטיקס, לא מקס ולא מעליבה אבל הצעה שמראה שהמועדון מאמין בו.

במצב הנוכחי המג'יק ירצו לראות באיזה מצב הוא חוזר לפני שיתנו הצעה, כלומר, את ההצעה הוא יקבל לאחר שיקום כשיראה שחזר לכושרו.

גם אז כנראה שלא יספיק להראות יכולת טובה מספיק בכדי לקבל הצעה רצינית. אני מאמין שהוא יחתום על חוזה קצר וידידותי לשני הצדדים, כמו קלי אוברה בפיניקס (30 מיליון לשנתיים). חוזה שלא יתקע איתו לאורך זמן במידה ויוכיח שהוא שווה יותר.

 

אריק גנות: אייזק חווה עונת פריצה יפה לפני הפציעות שלו, אבל היכולת שלו באה לידי ביטוי הרבה יותר בסטטיסטיקות מאשר בהצלחה בעולם האמיתי. המאזן של המג'יק איתו היה 15-19, ובלעדיו 15-16 (בלי לכלול את חידוש המשחקים בבועה). שלא תטעו, הוא שיחק טוב והשפיע, אבל לא ברור שהוא באמת שווה יותר מ-2-3 נצחונות בעונה.

בלי הפציעה סביר להניח שהוא היה מקבל חוזה גדול, כנראה לא מדי, ואורלנדו היתה נשארת בינונית בלי מסלול ברור לשיפור. עם הפציעה? אותו דבר, בגדול. לוארלנדו אין דרך ברורה להשתפר מהדראפט, התבגרות שחקנים או פרי אייג'נסי. סביר שאייזק לא יקבל חוזה גדול כרגע, ויחכה לעונה הבאה.

 

שגיא רפאל: האדם מתכנן ואלוהים צוחק, או בגירסת דיסני – המג'יק לא מתכננים, ואלוהים צוחק. אורלנדו הגיעה לפלייאוף בעונה שעברה, אבל עשתה את זה עם קבוצה שעלתה על הפוטנציאל שלה במזרח חלש, וזה שלח אותם לתת חוזים יקרים ומיותרים לווצ'ביץ' ורוס. לא שאני חושב שווצ'ביץ' לא שווה את הכסף שמשולם לא, הוא פשוט לא עושה את ההבדל עבור המג'יק, כמו גם ארון גורדון. אין בקבוצה אף שחקן שאפשר לתייג כעתיד של המועדון או כמישהו שאמור לפרוץ. אייזק עם פציעה חמורה שניה ומפולץ מתחילים להתייאש. הקבוצה "תתקשה" לא להגיע לפלייאוף במזרח, וזה שולח אותה לבחירות 16+ בדראפט. בקיצור, איזה תוכניות?

 

ניב שכטר: באסה באסה באסה. מכל הבאסטים שיצאו להם השחקן היחידי שנראה שהלך לכיוון טוב, גם אם לא סופרסטאר, נפל, אבל אולי יצא להם טוב. אייזאק הקריב הרבה בכך שבא לבועה כשהארכת החוזה שלו אמורה היתה לקרות הקיץ, והוא אמור היה לקבל חוזה גדול. כנראה מה שזה אומר זה שהוא יפסיד שנה, ואורלנדו כנראה תוכל לקבל אותו בחוזה מאוד נוח אחרי שנה ללא משחק כשהוא יהיה שחקן חופשי מוגבל. טוב לאורלנדו, רע ומבאס לאיזאק.

דאלאס מובילים את הליגה בהפסדים במשחקים צמודים (5 נקודות הפרש ומטה) ובכלל נראים רע בקלאצ'. האם זה רק הגיל וזה יעבור, או שמא יש כאן בעיה מעבר?

ניב שכטר: שום בעיה. רק שנה שעברה כולם היללו את הקלאצ' של דונצ'יץ'. יש לי בכלל בעיה רצינית ועקרונית עם הגדרות הקלאצ' למיניהן שאין כאן מקום להרחיב. אבל בגדול, מדגם כל כך קטן, וסל פה סל שם, שאין מה לדאוג. דאלאס נתנו עונה מעבר לציפיות, והעתיד שלהם נוצץ.

 

סער ברעם: שאלה מצוינת. במיוחד כששואלים אוהד. לדעתי, יש עדיין את הבעיה של חוסר הניסיון במעמדים מכריעים, ניסיון שהם עכשיו בונים אותו קדימה. שני הכוכבים של הקבוצה לא ראו זמן פלייאוף משמעותי, מה שגם שניהם מועדים לפציעות. זה מתבטא ברגעי האמת והם משלמים על הניסיון הזה במזומן. מבחינתי, אני סימנתי את העונה הזו כהצלחה אם עולים לפלייאוף. כל שנה לעלות 2 מיקומים ואני מבסוט לגמרי. לטעמי, מדובר באחת הקבוצות היותר מחוברות בליגה. חייבים להביא נשק הגנתי שישמור על הגדולים של המערב (ג'ורג', קוואי, לברון, הארדן, לילארד) ויאתגר ברצינות את הצד השני במאני טיים. אין ספק.

 

טל נחום: אני מאמין שעניין ההפסדים במשחקים צמודים שייך לגיל הקבוצה והעובדה שהם לא משחקים כל כך הרבה זמן יחד. פורזינגיס היה פצוע זמן ארוך ונראה שהוא חזר לעצמו ולוקה נהדר אבל הצוות המסייע נתמך על טים הארדוואיי וסת' קרי שנותנים עונה נהדרת אבל לא נחשבים לווטרנים כמו איגודלה למשל וההחתמה של טריי בורק טובה אבל לא מספיקה.

הרוטציה שלהם עמוקה ומעניינת אבל הם צריכים עוד ווטרן רציני או שניים כדי לקחת את זה לשלב הבא.

 

אריק גנות: יש בעיה מעבר. לוקה גדול, אבל הוא אפילו הוא לא יכול לקלוע לבד בכל התקפה. וכאשר מסתכלים על האופציות האחרות של דאלאס, אלה שאמורות לרווח בשבילו את המשחק ולייצר אפשרות לקוע מול השומרים הטובים פחות בצד השני – נחשפות המגבלות של הקבוצה.

DFS, קליבה, סת' קרי ושות פשוט לא שחקני התקפה מספיק טובים כרגע. THJ יכול לקלוע מול כל שומר, אבל עושה את זה באחוזים מספיק רעים כדי שאפשר להמר על הזריקה שלו. כך שבדקות הסיום, כשמצטופפים על לוקה, אין מי שינצל את זה.

 

שגיא רפאל: לקובי ולילארד זוכרים את סלי הנצחונות, ללברון וקרי את ההחמצות והמסירות. ספורטאים ברמה הזו מנצחים הרבה ומפסידים הרבה. כשזה הופך לתופעה זה בעיה, שמעוררת דיון. לוקה ניצח משחקים באירופה ולמיטב זכרוני היו לו כבר כמה סלי נצחון בליגה. למה מה שהוא עושה בקלות 43 דקות הולך פחות בקלות בדקות האחרונות?  ההגנות של הליגה בדקות האחרונות מפוקסות יותר, מאפשרות פחות, ונחושות הרבה יותר להוציא ממנו את הכדור. כשהאופציות שלו הן מקסי קליבה וסת' קרי זה דיי ברור למה. לוקה ינצח הרבה משחקים בעתיד, ודאלאס (בתקווה) תשים לידו שחקנים טובים יותר שינצלו את ההתמקדות של ההגנה בו.

סיסמאות במקום שמות על הגופיות – האם המחאה עובדת או שהיא סמלית בלבד? 

שגיא רפאל: צדק מוסר לחיי השחורים משנים שמוציא לשלום חופשי על קשת השלוש, הוא רואה את תכבדו אותנו נכנס לסל ומוריד לו כדור לדאנק עצבני. במילותיו של צחי הנגבי, מה זה החרטא הזה? הרעיון הזה מיצה את עצמו כבר במשחק הראשון. מישהו יודע מה צדק אומר עבור סי ג'י מקלום? מה אומר שלום עבור סטיבן אדאמס? גופיית ה-NBA הפכה לגירסה קשיחה של טוויטר שבה שחקנים זורקים סיסמאות לאוויר. זה לא התייחסות רצינית לנושא, וזה מתיש למי שרואה את המשחקים בטלוויזיה ולא מזהה את כל השחקנים.

 

ניב שכטר: בקושי מורגשת. בכלל תמיד כשדברים הופכים לקונפורמיסטים, הם מאבדים את המסר שלהם. דווקא השחקנים שבחרו לעמוד, או באטלר שניסה לעלות בלי שם, עשו הרבה יותר מבחינת העברת המסר. אבל מצד שני, אני מאוד אוהב שהליגה לקחה את האחריות על עצמה וזה נראה טוב, לא רק בקטע של יח"צ, אלא בחיבור בין ההנהלה לשחקנים.

 

סער ברעם: אני רוצה לכתוב ש"המחאה סמלית בלבד" ולהפסיק לענות על השאלה הזו. לדעתי, המחאה הזו צבועה מיסודה. היא לא מעניינת אותי באופן אישי ולא מעניינת את מי שפועל בעיקר מהראש ולא מהלב. לדעתי היא עשתה נזק כשהפכה את ה-NBA לארגון עם נגיעות פוליטיות. נכון, רוב השחקנים שחורים. לכל אחד יש החלטה מה לשים בחלק האחורי של הגופייה שלו. לי זה גם מפריע לעקוב אחרי שחקנים פחות מוכרים בבועה. או שחקנים שרזו. או שחקנים שאני לא זוכר את הפרצוף שלהם. בקיצור, מפריע לצופים לפני שמגיעים למגרש וגם בתוכו לטעמי. מיותר. הצידוד הפוליטי גם הוציא לי את החשק לצפות קצת.

 

טל נחום: המחאה בבועה עובדת נהדר, הססמאות על החולצות (מוצא את עצמי מתעניין במה כל שחקן בחר), הפרסומות וכו'. ייתכן שהיה נכון לתת עוד מקום להתבטאויות נוספות אבל אני חושב שהבחירה לחזור לשחק היתה נכונה והם משפיעים לא פחות ואולי יותר מהבועה.

 

אריק גנות: תלוי למה מתכוונים ב-"עובדת".

אם הכוונה היא למשיכת תשומת לב – בהחלט כן. השדרנים מדברים הרבה על הסיסמאות שכל שחקן בחר לאמץ. יש הייפ סביב כל מיני החלטות כמו לא לכרוע ברך בזמן ההמנון (אייזק) או כן להישאר עם השם על החולצה (לברון). היו שחקנים שחששו שחידוש הליגה ישנה את הנושאים שעל הפרק – וזה לא קרה. במובן הזה המחאה עובדת.

האם נוצר כתוצאה מכך שינוי פוליטי או חברתי אמיתי? קשה להגיד. נראה שברחבי ה-NBA כולם אומרים את הדברים הנכונים, או הנכונים פוליטית. אבל להגיד שכתוצאה מכך ישתנה היחס לשחורים, בקרב המשטרה או ציבורים בעלי דעות שליליות מלכתחילה? קשה.

ממפיס פתחו ברצף הפסדים, הספרס הפתיעו ותפסו לרגע את המקום ה-9 והפליקנס נותנים לזאיון לנוח כאילו יש עוד חודש משחקים. הקרב על מקום הפלייאוף האחרון במערב נראה פתוח יותר או שזו רק אשליה? ומי הפייבוריטית שלך?

אריק גנות: מאוד פתוח. פורטלנד נראית נהדר, ממפיס נראית רע מאוד והאובדן של JJJ מקטין מאוד את הסיכויים שלה להצליח לשמור על המקום השמיני או לנצח בפליי אין. הספרס מצאו חיים חדשים, והפליקנס היו פייבוריטים למקום תשיעי בגלל לוז" קל יחסית ונראים כמי שיכולים לעשות את זה. ואגב , גם פיניקס וסקרמנטו לא אמרו את המילה האחרונה.

כאוהד ספרס הייתי רוצה להאמין, אבל הפייבוריטית שלי היא פורטלנד. הגיעה לגמר מערב בעונה שעברה, יש לה את הסטאר פאוור, החזרה של נורקיץ' וקולינס הזרימה בקבוצה חיים חדשים, ומלו הרזה הוא אגדה שמתגשמת. הם כבר במקום התשיעי, משחק וחצי מממפיס. זה נראה טוב מבחינתם.

 

שגיא רפאל: הימור פרוע – ממפיס לא יהיו בפלייאוף. הגריזליס מסיימים עונה מופלאה בקול ענות חלשה והאיבוד של טריפל J מאוד משמעותי. יש שם חבורת צעירים מוכשרת עם פוטנציאל אדיר במידה ויתנו לזה לרוץ ולהתחבר מספיק זמן. הזמן הוא לא כרגע. פורטלנד הגיעה לבועה עם זאק קולינס ויוסוף נורקיץ' בריאים וזה הבדל משמעותי. הספרס חסרים את אולדריג', פניקס היא פניקס, ועל סקרמנטו לא מדברים. אני אופתע מאוד אם פורטלנד לא יתפסו את המקום השמיני, וזה חדשות רעות ללייקרס.

 

ניב שכטר: קצת אשליה. פורטלנד נותנים בראש וכנראה שיהיו שם. הבעיות של הפליקנס הרבה מעבר לזאיון והקבוצה היחידה שממש נראית טוב מבין הרודפות, פיניקס, נמצאת רחוק מדי. בסוף אם פורטלנד יגיעו למקום ה-8 וזו אפשרות ריאלית, הם לא ישמיטו 2 משחקים בטורניר עלייה, והכדור אצלם בידיים.

 

סער ברעם: אשליה גמורה. לדעתי ממפיס לא שם במיינדסט וכמו ניו אורלינס, יחכו עוד עונה כדי להסתער על הפלייאוף. הקרב הוא בין פיניקס לפורטלנד שהגיעו מוכנות יותר. אני מהמר על פורטלנד בסדרה מול פיניקס. כשפורטלנד בריאים לחלוטין (ויש להם את העובי הדרוש) הם טובים מול כל קבוצה בליגה. הבעיה היא שעד עכשיו יצא להם האוויר מהמפרשים כל פעם שהגיעו לרגעים המכריעים. הפגרה עזרה להם להתאפס, החזירה אליהם את קולינס ונורקיץ' (שתי חתיכות רציניות בפאזל). בכל זאת, יש להתחשב בזה שטרבור אריזה ורודני הוד (22 נקודות במשותף, לא כולל הגנה) לא חלק מהסגל כרגע. ועוד לא דיברנו על ברנדון רוי (36) וגרג אודן (32)

 

טל נחום: שלושה הפסדים רצופים לממפיס שאיבדו את ג'קסון ולפניהם ארבעה משחקים קשים כשהם מובילים על המקום ה-10 (סאנס) ב-2 משחקים ועל המקום ה-13 (פליקנס) ב-2.5 משחקים. צפוף, ממפיס בחוץ.

לרוב הקבוצות משחקים קשים מולן ואת הבעיות האישיות שלה (אוברה לא משחק, זאיון בהגבלת דקות) מלבד הפליקנס, שאיכשהו הפסידו לקינגס הלילה, להם לו"ז קל יותר.

פורטלנד ופיניקס אוחזים במקומות ה-9 וה-10 ולדעתי כך זה ישאר על אף לו"ז קל יותר של הפליקנס. מצטער אבל אם אתם מפסידים לנמושות כשהבלייזרס והסאנס מנצחים אריות אז לא מגיע לכם.

המפגשים בין הבלייזרס לסאנס תמיד טעונים אז מי שלא תעלה – יהיה אש.