בכל סוף שנה יש ברשתות הרדיו השנה את מצעדי סיום השנה.יש גם מצעדים לאורך השנה ואחד הדברים שהכי זכורים לי מהמצעד של גלגל"צ זה כששיר קופץ משמועתית בדירוג, מציגים אותו עם "הקפיצה, הגדולה." אנחנו לא רשת רדיו (ואם אתם מחפשים להאזין למשהו כדאי לכם להאזין לפודקאסטים שלנו), אך גם בסוף שנה בספורט, יש דירוגים, ויש את הקפיצות הגדולות של אלו שזינקו בדירוג לעומת שנה קודמת.אנו לא בסוף עונה, אלא ממש רגע לפני שהיא מתחילה. ותחזיות מעולם לא היו הדבר החזק שלי, יעיד כל מי שמשחק איתי פנטאזי. אבל, תחזיות זה כיף, ויש הזדמנות לדבר על כדורסל אז למה לא?

איך ולמה שחקנים משתפרים משמעותית? לא שיפור הדרגתי רגיל, אלא קפיצה. כלומר יש לכל שחקן (בתקווה) שיפור טבעי רגיל מעצם זה שהוא צובר ניסיון, ויש את השיפור של תחלת הקריירה, שבשנה השניה משתפרים אחרי שמתרגלים לליגה, ובשנה השלישית או הרביעית יש זינוק משמעותי אחרי שמספיק ניסיון ובטחון נצבר כדי להבין. הזינוק הזה של עונה שלישי או רביעית הוא מה שלמעשה מצביע על המשך הקריירה, כמה באמת היה שיפור ולאיזה מרחק אם תרצו.יש שחקנים שלא ממש משתפרים משמעותית בנקודת הזמן הזו וזה גם בהחלט נותן אינדיקציה להמשך הקרייה. כי מי שלא היה לו את הזינוק עונה שלישית רביעית, כנראה שכבר לא ממש ישתפר יותר.

יש כמובן גורמים חיצוניים של שינוי סיטואציה: דקות, מקום בחמישיה, שינוי מאמן ושינוי תפקיד או עונת חוזה. אחד או כמה מהם, יכול לספק יסוד סביר להאמין שהשחקן ישתפר משמעותית. וכמו בסעיף הקודם, אם זה לא יקרה בעקבות זאת, זה כנראה כבר לא יקרה.

 

אז מי המועמדים שלנו?

שיי גילג'וס אלכסנדר, גארד אוקלהומה סיטי ת'אנדר

צריך להתחיל עם המועמד הראשי וגם קצת להגיד את המובן מאליו. שג"א מסמן וי כמעט בכל הקטגוריות שציינו קודם. הוא בעונתו השלישית אחרי שהראה המון פוטנציאל, הוא קיבל מאמן חדש מארק דניו שאמור להתמקד בו, והוא קיבל את המפתחות להוביל את הקבוצה. תוסיפו לכך את העובדה שהוא התחיל טוב בעונת הרוקי והשתפר בעונה השניה כצפוי, אנו מגיעים לפוטנציאל התפוצצות. הוא ישחק כרכז המוביל ולעיתים כווינג, והמטרה של הת'אנדר השנה זה 1 להיות גרועה בשביל קייד קאנינגהאם, 2 לפעול על מנת לראות איך מפיקים משג"א את המיטב. יהיה מוזר לא לצפות ממנו לפריצה גדולה, ולמעשה יהיה מאוד מאכזב אם היא לא תגיע. כל הסימנים מראים שהוא הולך וחייב להתפוצץ העונה. רק שהלחץ לא יפריע.

 

וונדל קרטר ג'וניור, סנטר שיקגו בולס

וונדל הצעיר היה טיפוס מבריק שקיבל מלגה להארוורד, ולא מלגת ספורט. הוא אכזב מעט את הוריו כשהעדיף להמר על קריירת ספורט במקום על הנדסה בהארוורד, והלך לדיוק שם הראה פוטנציאל של אינטליגנציית משחק כשניהל התקפות מהפרימטר ומהאלבו, החזיק הגנת ברזל למרות שלצידו היה מארווין בגלי וגם בשנתו הראשונה בליגה הראה יכולת ופוטנציאל להיות סנטר העתיד. הוא 2.06 עם מוטת ידיים 2.24, אתלטי, זריז, מאוד חכם, יודע מתי לקפוץ לחסימות ומתי לשמור. יודע לבצע חסימות בפיקנרול, ולמעשה למעט קליעה בעייתית מבחוץ הוא מה שכל אחד בליגה חולם עליו כשהוא מדמיין את סנטר העתיד. אלא שג'ים בוילן מאמן שיקגו בשנתיים האחרונות, מאוד אוהב את סנטר העבר. שלח את קרטר בהתקפה לעמוד בפוסט מבלי להשתמש בחוזקותיו, ובהגנה לרוץ בבליצים ולצאת מהצבע. בילי דונובן מתכוון לעשות את הדבר ההפוך, שיקגו תתמקד השנה ב'דרופ' בהגנה, בהתקפה להיעזר בו כמנהל התקפה שיסייע לקובי ווייט, ולמעשה לחזור לכל הדברים הטובים אותם הראה לפני שפגש בבוילן.

 

 

כריסטיאן ווד, פורוורד\סנטר יוסטון רוקטס

על פניו, דווקא לא עונה על הקריטריונים, לא רק שלא עונה עליהם, אלא שהוא אולי בעייתי פה. ווד הוא בן 25, כבר כמה עונות בליגה, ובדיוק הרגע קיבל את החוזה עבורו עבד בשנה שעברה כל כך קשה. ואם כל זה לא מספיק, הוא בקבוצה שמתמקדת באיך להתפרק בצורה מיטבית. לא בדיוק החומר ממנו בנויים כוכבים. אלא שאני חושב שעד כה לא זכינו לראות אותו מקבל את הבמה הראויה לו. שנה שעברה הוא פרץ לתודעה אחרי שדטרויט העבירה בטרייד את אנדרה דראמונד, הלכה לטאנקינג ונתנה למעשה למאמן להתפרע ולעשות ניסיונות. מהבלגאן הזה צמח ווד, מציג יכולות ופוטנציאל של סנטר העתיד בדיוק מה שכולם רוצים ומחפשים. את סך הדקות בהן שיחק סיימה דטרויט בפלוס 1300, ואת סך הדקות בהן ישב על הספסל סיימה במינוס 8. הוא מגיע לקבוצה בה משחק ג'יימס הארדן שעם כל הכבוד בעל אגו שלא מאפשר לו אפילו לעשות שביתה איטלקית כראוי, בטח שלא לזרוק במשחקים.  ואם לא היה טרייד עד עכשיו, כנראה שלא יהיה בקרוב. אולי לקראת הטרייד דדליין. בנוסף ישנו רכז כמו ג'ון ול שלמרות חסרונותיו, מסירה זה עדיין אחד הדברים הטובים שלו. ווד יקבל את הבמה וגם כשדמרכוס קאזינס ישחק, ווד כנראה יהיה לצידו ב-4. ווד שומר טוב, יודע לצאת החוצה על שחקני פרימטר וקולע ברמה סבירה מבחוץ, רק צריך אולי לזרוק קצת יותר. שנה שעברה עלה ל-38.6 אחוז מהפרימטר ומניח שהשנה הוא לפחות ישמור על זה. אז יש לנו ביגמן העתיד התקפית והגנתית עם יותר דקות.

 

מיקאל ברידגס, פורוורד פניקס סאנס

חיבבתי אותו במכללות, וממש התלהבתי ממנו בבועה. מדובר על שחקן כנף זריז וחכם, שיודע לחדור לסל, לקלוע מבחוץ ושומר טוב מאוד. בבועה הסאנס חסרו את קלי אוברה וברידג'ס נכנס למשבצת, וככל הנראה מילא אותה טוב יותר. הוא ללא סק מהאחראים (אחרי בוקר כמובן) בריצת 8-0 של פניקס בבועה, פניקס ראו, אהבו, ובהחלט עזר להם בהחלטה לשלוח את אוברה החוצה באוף סיזן. הוא נכנס לעונתו השלישית, קיבל את המפתחות לחמישיה ובנוסף יש לצידו עכשיו את כריס פול שידוע כמי שמשפר את השחקנים סביבו. הוא שומר הפרימטר הכי טוב של פניקס כך שללא ספק יצטרכו אותו על המגרש לא מעט. הוא התאמן מאז הבועה, כך שהשתפר עוד יותר ובעונתו השלישית הוא בדיוק שחקן הכנף שכל קבוצה רוצה וצריכה. אגב, זוכרים שפילדלפיה שלחו אותו בתמורה לזאייר סמית'?

 

דונטה דיווינצ'נזו, גארד מילווקי באקס

הג'ינג'י נכנס לעונתו השלישית, ועל פי הדיווחים קיבל מקום בחמישיה. אלא שעד כאן כל הסיבות למעשה למה הוא אמור לפרוץ. מנגד, יש לצידו את יאניס אדטוקומבו וקריס מידלטון, שיקחו המון יוסג', ואם זה לא מספיק נוסף ג'רו הולידיי שינסה למצוא את מקומו בהיררכיה. משחקן אנרגיה מהספסל, דיווינצ'נזו הופך לשחקן החמישי בהרכב הפותח (יש גם את ברוק לופז, בכל זאת). בנוסף מהספסל יש וטרנים כטורי קרייג, די ג'יי אוגוסטין ובובי פורטיס שגם יחפשו להתבלט ולגוס בדקות של השחקן החמישי בהרכב הסוגר.

אבל לדונטה יש אופי. אופי ג'ינג'י של בחור קשוח, עם המון האסל, המון אנרגיות ותעוזה, ולפעמים קצת תרגילים מלוכלכים. (הוא וטורעי קרייג יחד זה חוליית חיסול של שחקני יריבה. תרתי משמע). הוא מגיע עם המון התלהבות, הוא שומר טוב, והוא הראה שיפור עקבי משנת רוקי לסופמור, מהחלק הראשון של העונה לבועה, וכעת דווקא כשאש התחרות מאיימת לשרוף את עכוזיו, דווקא זה מה שיגביר את המוטיבציה שלו להשתפר עוד יותר.

 

מייקל פורטר ג'וניור, פורוורד דנבר נאגטס

בכל מצב אחר מה שהיינו זוכרים מהרוקי הזה שאמר במסיבת עיתונאים שהמאמן שלו צריך לדאוג לתרגילים גם לשאר השחקנים ולא רק לשני הכוכבים, זה רק את זה, ואולי סרטון וידאו של מכונית מלאה בפופקורן אחרי שהוטרנים דאגו להעמיד את הצעיר החצוף במקום.  במקום זאת קיבלנו תצוגת תכלית של הרוקי שלא היה בתכניות של מייקל מאלון מאמנו לפלייאוף, וסיפק שורה של 11.4 נקודות, 6.7 ריבאונדים, ו-38.2% מעבר לקשת.  רוקי בפלייאוף כן? כולם גם זוכרים את החסרונות ההגנתיים שלו, ואת הניסיונות הלא כל כך מוצלחים. הפעם, הוא מגיע מוכן יותר, בוגר יותר, ובעיקר – עם הרבה יותר תכניות מראש לשלב אותו בתכנית הקבוצתית, ולא רק לאלתר. אחת המטרות של דנבר העונה היא להכין את מייקל פורטר ג'וניור לפלייאוף, והם יעבדו על זה המון במהלך העונה, ישחקו איתו ויכינו אותו. הוא יקבל מקום בחמישיה, בין אם כ-4 או כ-3, ויקבל המון דקות והזדמנויות במטרה שלפלייאוף יגיע כבר ככוכב השלישי שמכיר ומשולב היטב במערכים של הנאגטס שבהחלט מתכוונים לחזור לגמר המערב.

 

ברנדון קלארק, פורוורד ממפיס גריזליס

מי שעקב אחרי הטורים של החמישיה מכיר את מעקב הרוקיז שלי, ויודע ששנה שעברה פר דקה, ברנדון קלארק היה הרוקי היעיל ביותר במחזור. אלא שהוא שיחק בעיקר מהספסל מול הרכבי ספסל, לא הרבה דקות, מה שהוריד אותו בדירוג. השנה בעיקר בהיעדרו של ג'ארן ג'קסון, הוא אמור לקבל את המקום בחמישיה, ויתכן שגם לאחר חזרתו של טריי ג'יי הוא עשוי להשתתף במאבק על תפקיד הסמול פורוורד בממפיס מול קייל אנדרסון, ואני בהחלט רואה איך הוא מקבל את התפקיד. החסרון היחיד שלו במכללות היה קליעה מבחוץ, דבר ששיפר בעונת הרוקי אז קלע ב-35 אחוז. הוא שחקן מאוד חכם וורסטילי שאני מאמין שהשיפור שלו לשנה השניה יהיה הרבה יותר משיפור רגיל של עונה שניה.   הוא יודע לשחק בפנים, לשמור ולבצע פוסט אפ, בחוץ לרדוף ולחסום קלעים, ולשמור ולתפקד בפיקנרול. יכול להיות סנטר סמול בול ושחקן כנף באותה יעילות. יש לו עדיין כמה אלמנטים גולמיים וכמובן המון מה לשפר. בכל מקרה, אם זה לא יהיה השנה אז שנה הבאה בעונתו השלישית הוא יהיה כבר הכוכב השלישי של הגריזליס.