עוד לפני שחגיגות האליפות ההירואית של לברון וקליבלנד שככו, הגיע שוק השחקנים החופשיים ב1 ביולי והפך את הליגה. חודשי הקיץ חלפו עברו ביעף, הסתיו הגיע, ויחד איתו הריח של עונת NBA חדשה. רגע לפני שהעונה נפתחת, זה הזמן לסקור את הקבוצות.

הקבוצה היום: יוטה ג'אז

 

דף הקבוצה באתר

 

מאזן בעונה שעברה: 40-42

עזבו: (F) טרבור בוקר, (G) טריי בורק

הצטרפו: (F-C) ג'ואל בולומבוי (דראפט), (G-F) ג'ו ג'ונסון (שוק חופשי), (G) ג'ורג' היל, (F-C) בוריס דיאו (טרייד)

 

אז מה היה לנו שם? צריך לחזור לעונת 2014-15 בשביל להסביר את הציפיות שהיו מיוטה בעונה שעברה. באותה עונה הם הגיעו להפסקת האולסטאר במאזן 19-34. בטרייד דד ליין הם שלחו את אנאס קאנטר לאוקלהומה סיטי, וקיבלו כמה בחירות דראפט (אחת סיבוב ראשון מוגנת). במסגרת הטרייד רג'י ג'קסון נשלח לדטרויט (חשוב להמשך). ליוטה כבר לא היה צורך בקאנטר שלקח דקות מרודי גובר שנראה מצויין באותו שלב. גובר החליף את קאנטר בחמישיה ויוטה שינתה את פניה לחלוטין. היא הפכה לקבוצה ההגנה השניה בטיבה בליגה כשגובר ופייבורס נועלים את הרחבות. היא סיימה את העונה עם מאזן 38-44, מה שאומר שאת החלק הזה של העונה סיימה במאזן 19-10, 66%. הציפיות היו בשמיים. אלא שאז דברים התחילו להשתבש.

 

כבר בקיץ דאנטה אקסום, הכשרון המבטיח ומי שאמור היה להיות הרכז הפותח של הג'אז, קרע את הרצועה בברך וסיים את העונה 3 חודשים לפני שהתחילה. ליוטה היה את טריי בורק שנבחר תשיעי בדראפט 2013, אבל משהו בין בורק ליוטה לא מסתדר, ולמרות הפוטנציאל בורק ראה את הגב של ראול נטו. בחירת סיבוב שני שלא ממש היה אמור לעבור אותו. כששלבין מאק (היה רכז שלישי של אטלנטה) הגיע בטרייד, בורק בכלל נפלט מהרוטציה. אם לא היה ברור מהשמות, ליוטה היה חור עצום בעמדת הרכז. זוכרים מי עבר במסגרת הטרייד על קאנטר? יוטה לא רצתה את ג'קסון ובעונה שעברה שיחקה מעשית עם חור בעמדת הרכז. נטו כמעט לא תרם כלום, ומאק היה טוב יותר, אבל לא מספיק טוב לרמות הגבוהות של הליגה. ניהול המשחק בהתקפה נפל על גורדון הייוורד ודרק פייבורס, שני ה"ותיקים" בקבוצה (הייוורד בן 25, פייבורס 24). רודני הוד פתח את העונה טוב מאוד והצטרף אליהם, ואלק ברקס דאג לסקורינג מהספסל. אלא שלא בפעם הראשונה, ברקס סיים את העונה מוקדם., וליוטה לא היה סקורינג מהספסל. בתחילת דצמבר גובר נפצע והחמיץ קצת יותר מחודש. בסוף דצמבר פייבורס נפצע וגם הוא החמיץ חודש. בלי שני שחקני הפנים הבכירים שלה חודשיים ההגנה לא נראתה אותו דבר, ויוטה נפלה מתחת ל50%. במפתיע זה עדיין היה קרוב לפלייאוף. לאחר שבשנים האחרונות מאזן של 50% לא הספיק לפלייאוף במערב, בעונה האחרונה זה היה אפשרי. יוטה נכנסה למאבק ביוסטון על הכרטיס מהמקום השמיני. ליוטה היה לוח קשה יותר בסיום העונה והיא הגיעה ליום האחרון של העונה כשהיא צריכה שיוסטון תפסיד. אחרי שהרוקטס נצחו, לג'אז לא נותר, רק לתת לקובי כבוד במשחק הפרישה שלו. 

קיץ חם: התחושה ביוטה היא שאין צורך בשינויים גדולים. הם צריכים למלא את הבור בעמדת הרכז, ולהביא וטרן או שניים שינהיגו את חדר ההלבשה. בשביל זה הם ויתרו על הבחירה ה12 בדראפט והביאו את ג'ורג' היל מאינדיאנה. היל ממלא את 2 הצרכים של הקבוצה, רכז וווטרן. עם גורדון הייוורד ורודני הוד, יוטה פחות צריכה מנהל משחק, אבל צריכה שומר מצויין וקלע טוב. ג'ורג' מתאים להם בול. יש לו גם את האופי המתאים לשחקן יוטה. השלישיה הזו אמורה לרווח את המשחק של הג'אז ולפתוח לפייבורס את הרחבות לעבוד. גובר ישמור את השומר שלו ליד הטבעת כדי שלא יוכל לעזור, ויארוב לריבאונד ההתקפה. ההגנה תלויה ביכולת של גובר ופייבורס להשאר בריאים. כשהשניים האלה על הפארקט, הסל של יוטה נהפך לקטן בהרבה ממה שהוא. 

 

אחרי שהביאו את היל, ליוטה היה הרבה כסף מתחת לגג, והיא ניצלה אותו בשביל עוד 2 וטרנים. בוריס דיאו הגיע מהספרס שרצו לפנות שכר. ביחד עם ליילס מדובר בצמד גבוהים מצויין שיעלה מהספסל ויכול לשנות את המשחק. ג'ו ג'ונסון הוחתם במחיר מציאה. אחרי ששנים שדד ג'ונסון את הקבוצות ששיחק בהן, הוא חתם ביוטה תמורת 21 מליון דולר לשנתיים. כסף קטן בהתחשב בקיץ האחרון. ג'ונסון אמנם לא עבר מעולם חצי גמר איזורי, אבל הוא נחשב לשחקן קלאץ' מצויין ופה יש כמה דוגמאות למה

טרבור בוקר וטריי בורק עזבו, אבל לא מדובר באבידות גדולות, בעיקר לאור המגיעים. צריך לזכור שגם דאנטה אקזום אמור לחזור אחרי הפציעה ויהיה מעניין לראות איך הוא חוזר והאם הוא יממש את הפוטנציאל שלו. שאר הקיץ בוזבז על שיחות עם רודי גובר על הארכת חוזה. בינתיים זה עוד לא הבשיל, ואולי יוטה רוצה לראות את הסטייפל טוואר עוד עונה. גם אם לא יחתמו הקיץ, גובר יהיה חופשי מוגבל, וליוטה תהיה זכות השוואה לכל הצעה שיקבל.

 

ועכשיו מה, מה עכשיו? עכשיו הזמן להצליח.

 

היל אמור להתאים כמו כפפה (משחק מילים) להגנה של יוטה. היל והוד ילחצו את הגארדים, גובר ופייבורס יסגרו את הרחבות, גורדון הייוורד אמור לעזור. ליוטה אין שומר על, אבל כל אחד מהחמישיה ממלא את תפקידו היטב. גובר מנצל את האורך הבלתי נגמר שלו כדי להגן על הטבעת ולהפריע לנתיבי מסירה. פייבורס עושה אותו דבר באמצעות האתלטיות שלו. קבוצות יתקשו להגיע לטבעת נגד יוטה. הכיסוי ברחבה אמור לאפשר לגארדים של יוטה ללחוץ החוצה על קו השלוש ולחשוש פחות מחדירות. בימינו כמעט אף אחד לא עוצר לזריקה מחצי מרחק, ככה שגובר ופייבורס יהיו שם לכסות.

 

בהתקפה הנטל ייפול על 3 שחקנים : גורדון הייוורד, דרק פייבורס, ורודני הוד. נתחיל בסדר הפוך.

 

כמה טוב רודני הוד?

%d7%94%d7%95%d7%93-%d7%9e%d7%95%d7%9c-%d7%94%d7%90%d7%a8%d7%93%d7%9f

אפשר לראות מהטבלה למעלה שמבחינת אחוזים, הוד לא נופל בהרבה מהארדן, אחד הסקוררים הטובים בליגה. הוא עדיין לא שם שכן הארדן עושה עוד המון דברים שלא רואים בטבלה: מייצר לשחקנים אחרים, מגיע לקו העונשין, וגם כשהוא מחטיא, אלו זריקות שבהן האופציה לריבאונד התקפה גדולה יותר. מבחינת יכולת הקליעה הוד מתקרב. מבחינת היכולת הכללית להוד יש עוד הרבה מה לשפר, כשהדבר הראשון שהוא יצטרך לשפר הוא יכולת המסירה.

 

דרק פייבורס הגיע לליגה כשחקן פיק אנד רול. לא היה לו כמעט משחק פוסט, וליד ברוק לופז ואל ג'פרסון זה לא היה מספיק טוב. הוא פיתח משחק פוסט בזמן שהליגה התהפכה ומעדיפה היום בהרבה גבוהים שמשחקים טוב את הפיק אנד רול. לפייבורס יש את השילוב המושלם

יוטה לא מחפשת אותו הרבה בפוסט, אבל הוא נותן לה אופציה לא רעה בכלל. רוב המהלכים שלו יתחילו כמו למעלה בפיק אנד רול, ומשם יכולים להפוך למשחק פוסט. גם במקרה של פייבורס יכולת המסירה היא נקודת תורפה, וגם הוא יצטרך לשפר את היכולת הזו.

 

כשפייבורס והוד בעיקר מייצרים לעצמם, כשהיל בעיקר משמש כקלע, נטל היצירה בהתקפה ייפול בעיקר על גורדון הייוורד. היוורד הוא השכל מאחורי ההתקפה של יוטה ויש לו את כל היכולת ליצור לעצמו ולאחרים. הוא לא נראה כמו השחקן הזה, אבל הוא בהחלט שם. ההגעה של ג'ו ג'ו וג'ורג' היל מורידות ממנו את נטל הקלאץ'. 

 

הגיע הזמן לקפוץ למעלה. אחרי שבעונה שעברה החור בעמדת הרכז, המחסור במנהיג והפציעות שלחו את הקבוצה לעוד עונת לוטרי, נראה שהעונה הקרובה שום דבר לא יוכל לעצור את הקבוצה מסולט לייק סיטי מלהגיע לפלייאוף. פייבורס וגובר מרכיבים את אחד מצמדי הפנים ההגנתיים הטובים בליגה. פייבורס מתחיל לממש את הפוטנציאל שצפו לו כשנבחר שלישי בדראפט. היל, הייוורד והוד ירווחו את הרחבות. ג'ונסון, אקזום וברקס יספקו נקודות מהספסל.

 

תחזית: 50 נצחונות ופלייאוף.

וגאס חזתה לג'אז 47.5 נצחונות. חושבים שאתם יודעים טוב יותר? בואו לשחק במשחק האובר-אנדר שלנו.