סדרת כתבות על לברון ג'יימס וסטף קרי. שני אנשים ששיגעו את העולם (וישראל הקטנה) ביוני שנה שעברה (ואחד מהם משגע את ישראל בימים אלה). איפה הם נפגשים, ואיפה הם נבדלים. איך זה משפיע על המשחק שלהם, איך זה משפיע עלינו. הכתבה הראשונה התמקדה ברקע,. שני שחקנים שנולדו באותה עיר, ועשו מסלול שונה מאוד לכוכבות בNBA. לברון סומן כמי שיגיע לגדולה עוד בגיל 15. סטף תמיד היה טוב לרמה שלו, אבל אף פעם לא מספיק טוב לרמה הבאה.הכתבה השניה התמקדה במשמעות המשחק עבורם, ואיך זה השפיע על גמר 2015. הכתבה שלישית דיברה על החוזקות והחולשות של לברון. הכתבה הזו תתמקד בחוזקות והחולשות של סטף.

 

החולשה של סטף קרי, היא כנראה הדבר הכי בולט לעין. הוא נראה כמו אחד האדם. במבט ראשון, ספק אם תחשבו שהוא ספורטאי, על אחת כמה וכמה כדורסלן. 86 קילוגרם שפרוסים על 190 סנטימטרים. מעל הממוצע, אבל לא חריג. דווקא בגלל זה ההצלחה של קרי על הפרקט מפתיעה יותר. דווקא בגלל זה, העובדה שהוא הצליח להפוך לבלתי עציר בעליל הופכת את ההישגים שלו למרשימים עוד יותר. כל השנים בנחיתות גופנית, לימדו אותו איך להתמודד, לפתח נשקים בלתי קונבנציונליים, ולשכלל את הכישורים שלו לדרגת אומנות.

 

הרבה מתייחסים לקרי כקלעי, אבל אולי כאן ההבדל הגדול בינו ובין קלעים אחרים. קרי הוא קודם כל סקורר שמסתמך על הקליעה שלו. אין ספק שהקליעה שלו היא מהמשובחות שיש, אבל קרי לקח את הקליעה שלו 3 צעדים קדימה. יש שלושה דברים שמבדילים אותו מקלעים אחרים בליגה, 3 יתרונות שהופכים את השמירה עליו לקשה במיוחד.

  • שחרור כדור מהיר – שחרור הכדור של קרי נמדד על 0.4 שניות (לעומת שחרור ממוצע בליגה של 0.54). זה אומר שקרי צריך פחות זמן, ופחות חופש בשביל לזרוק.
  • זווית זריקה וקשת גבוהה – קרי זורק את הכדור בזווית של 55 מעלות, בקשת גבוהה. זה מקשה שוב על השומרים עליו, כיוון שגם כשהם צמודים אליו, קרי יכול לזרוק מעליהם. בנוסף הקשת הופכת את המטרה (הטבעת) לגדולה יותר, ועוזרת לו לקלוע באחוז טוב יותר.
  • עליה מכדרור – האחוזים של קרי בקטץ' אנד שוט עומדים על 47.7% משלוש העונה. בזריקות מכדרור הוא עומד על 43.1%. זה אומר שהזריקה שלו מכדרור כמעט לא נופלת מהזריקה אחרי מסירה. זה נתון מדהים. קלעים לרוב מעדיפים לזרוק אחרי מסירה. זה מאפשר להם לישר את הגוף מול הסל, לסדר את הרגליים שלהם, וכל מה שנשאר זה רק הזריקה. בעליה מכדרור הרבה פעמים הגוף פחות בשליטה, יש פחות זמן לסדר את הרגליים ולישר את הגוף. יש שחקנים שמתקרבים לאחוזים של קרי, אבל לוקחים 1-1.5 זריקות כאלו במשחק. קרי זורק 5.7 שלשות כאלו במשחק. מבין אלו שזורקים 2.5 זריקות כאלו, אף אחד לא עובר את ה30%. 

הנה ההסבר המדעי:

המסקנה מהנתונים האלו הם שהשומר של קרי חייב להצמד אליו בכל רגע נתון אחרי שגולדן סטייט עוברת את החצי. חצי שניה שהשומר נותן לו מרווח קטן, יגמרו בשלשה. זו משימה בלתי אפשרי.

 

אחרי שהיה סקורר כל השנים, בעונה האחרונה שלו במכללות הבין שיצטרך לתפקד בNBA כרכז, ועשה את ההסבה הנדרשת. הדבר הראשון שמסתכלים עליו כשמדברים על רכזים זה אסיסטים ואיבודים. ממוצעי הקריירה שלו מראים 6.8 אסיסטים על 3.2 איבודים. בעונה הנוכחית הוא עומד על 6.4 ו3.4 איבודים. האיבודים הם עקב אכילס של קרי. האסיסטים זה סיפור אחר, ותיכף נגיע אליו. מתחילת הקריירה קרי מאבד יותר מדי כדורים. מסירות קשות, מהלכים מסובכים, אי הבנה עם חבריו לקבוצה.  קרי מכיר את הבעיה מתחילת הקריירה, וברור שהנושא מציק לו, אבל הוא לא השתפר בנושא מאז עונת הרוקי.

 

הנושא של האסיסטים קשור מאוד לשיטת המשחק של הווריורס. קרי מוסר "רק" 6.4 אסיסטים לא רק בגלל שהוא מסיים הרבה התקפות של הווריורס, גם בגלל הנעת הכדור המצויינת של גולדן סטייט ודריימונד גרין. הרבה ממהלכי ההתקפה של גולדן סטייט מתחילות בפיק אנד רול בין קרי לגרין. אם קרי לא זורק, זה מייצר מהלך של 4 על 3 בגלל הדאבל טים שקרי מקבל. הרבה פעמים זה מסתיים באסיסט של גרין. קרי לא מקבל קרדיט, אבל מוביל את הליגה באסיסטים של הוקי (בהוקי נותנים אסיסט לשני השחקנים האחרונים שמסרו את הכדור). לא במקרה העונה הכי טובה שלו הייתה 2013-14 בה מסר 8.5 אסיסטים למשחק. ב2014-15 גרין פרץ והמספר ירד ל7.7. העונה זה ירד ל6.4 כיוון שגולדן סטייט משתמשת בפיק אנד רול עם גרין יותר, וגרין יודע הרבה יותר טוב מה לעשות עם הכדור.

 

ניהול משחק אינו רק אסיסטים ואיבודים.הובלת הכדור של קרי היא מהטובות בליגה. אין לו את המהירות של ווסטברוק, וול ורכזים אחרים, ובטח לא את הכח המתפרץ שלהם. מצד שני הוא יודע להשתמש בהטעיות ובכדרור שלו להוציא משיווי משקל כל שחקן בליגה. אפילו את השומר מספר אחת בליגה.

אם השלשות, ההטעיות והובלת הכדור לא מספיקים, האחוזים שלו בצבע הם מהטובים בליגה, אפילו יותר משחקני פנים.

ומה עם קבלת החלטות? איזה החלטה מצפים לקבל משחקן שיכול לעשות את זה?

הצפי הוא שבקלאצ' קרי בכלל לא יראה את החברים שלו, אבל הוא עדיין יודע לזהות שחקן אחר במצב טוב יותר

כמו שניתן לראות, האסיסט הולך לגרין, וסל הנצחון לבארנס, אבל הכל קורה בזכות המיקוד של ההגנה בקרי, והצפי שהוא ייקח אחריות. קרי סומך ב100% על החברים שלו, ואין לו צורך להוכיח כלום.

 

אולי זו החולשה שלו? מחסור חמור באגו? לברון ג'יימס קיבל המון ביקורת בצעירותו על כך שהיה מוסר יותר מדי ברגעי ההכרעה. כשיש שחקן שאין זריקה שהיא רעה בשבילו, האם זה נכון עבורו לותר על הכדור? קר עובד על האנוכיות של קרי. כשנגיע לרגעי הפלייאוף כנראה שנראה אותו יותר אנוכי. בעונה הרגילה הוא נותן לחברים לנצח. הוא יודע שהוא יצטרך אותם איתו בפלייאוף.

 

בצד ההתקפי קרי עילוי. מה קורה בצד ההגנתי? ובכן, יגידו לכם שהוא שומר גרוע, אל תאמינו. למרות שקבוצות מתרכזות בו בהתקפה, במטרה לעייף אותו בהגנה, ולנצל יתרונות של גודל\כח\מהירות (או בכלליות, מיס מאץ') קרי ממש לא שומר גרוע. הווריורס מחליפים על כל חסימה, ולא אחת קרי נאלץ לשמור על פורוורד גבוה וחזק ממנו. קרי יעשה מאמצים לדחוף את השחקן החוצה. בשורה התחתונה, קרי מוריד את השחקנים מולו ב3.4% ביחס לממוצע שלהם. זה קצת מפתיע, כי בטווח של 3.5 מטר מהסל הם קולעים עליו ב3.6% טוב מהממוצע שלהם. הדיפנסיב רייטינג של גולדן סטייט עם קרי הוא 94.9, בלעדיו 108.1, אבל אי אפשר ליחס לו את הנתון הזה בבלעדיות. כשהוא נח, גם גרין, בוגוט ואחרים נחים, ולכן ההגנה של גולדן סטייט פחות טובה. צריך לזכור שההגנה של גולדן סטייט בנויה להסתיר את החסרונות של קרי, והשחקנים האחרים מאומנים לחפות עליו. אז מה המסקנה? קרי לא שומר מצויין, אבל גם לא שומר גרוע. הוא שומר ממוצע, וזה מצויין ביחס לגודל שלו. ברור שכשמשווים אותו לשחקנים כמו מייקל\לברון\קוואי, קרי יצא רע מאוד.בצד הזה של המגרש, קרי לא יכול לבטל את היתרון הגופני שיש לשחקנים הנ"ל עליו. יש דבר אחד שקרי עושה מצויין בהגנה וזה החטיפות. בין אם זה על השחקן עם הכדור, או בזיהוי נתיבי המסירה. קרי מנצל את הIQ כדורסל הגבוה שלו גם בהגנה.

 

מחוץ למגרש קרי איש משפחה למופת. הוא מקפיד בכל מקום שהוא מגיע אליו להקדיש זמן לאוהדים ולחתום על כל מה שנותנים לו. הוא אוהב את החגיגות סביבו, אבל זה לא עולה לו יותר מדי לראש. בסרטון, קרי הזמין ילד שהעלה ליוטיוב סרטון שבו הוא מחכה את הכוכב.

אם לברון דבק בקו של איש עסקים, קרי דבק בתדמיתו כאיש משפחה מאמין. הוא מסרב לפרסם חברות שהוא לא היה מכניס הביתה. שחקנים אחרים לא מתביישים לפרסם את מקדנולדס, קוקה קולה, וחברות ענק נוספות, וקרי אמר לא. לאחרונה חתם על חוזה פרסום עם בריטה, חברה שמייצרת פילטרים למים. לקרי יש כח עצום והוא בוחר לנצל אותו לטובה, או לכל הפחות, לא לנצל אותו לרעה. עדיין הצליחה להסתנן לה פרסומת בורגר קינג אחת.

כנראה שהוא ממש רצה להיות שחקן כדורסל.