פרוייקט מיוחד של הכדור הכתום, יציג בפניכם את ההנהלות השונות בליגה.

 

בעלים:  טוני רסלר (מאז 2015)

ג'נרל מנג'ר: ווס ווילקוקס

דמויות מפתח נוספות: מייק בודנהולצר (מאמן ונשיא לענייני כדורסל)

 

מהלכים משמעותיים:

מאי 2013 – מייק בודנהולצר, עוזר מאמן הספרס המוערך, ממונה למאמן ראשי.

יולי 2013 – פול מילסאפ חותם בקבוצה תמורת 19 מיליון דולר לשנתיים

יוני 2015 – בודנהולנצר מקודם לתפקיד נשיא הקבוצה לענייני כדורסל (בנוסף להיותו המאמן), תפקיד שמעניק לו את המילה האחרונה בכל הנושאים המקצועיים

יולי 2015 – אטלנטה משאירה את פול מילסאפ בחוזה ל-3 עונות תמורת 60 מיליון דולר, בזמן שדמארה קארול חותם בטורונטו עבור 60 מיליון ל-4 עונות

יוני 2016 – ג'ף טיג עובר בטרייד בתמורה לבחירת סיבוב ראשון

יולי 2016 – דוויט הווארד חותם בקבוצה על חוזה של 70.5 מיליון דולר ל-3 שנים. אל הורפורד עוזב בשוק החופשי וחותם בבוסטון

יולי 2016 – קנט בייזמור חותם בקבוצה על חוזה של 70 מיליון דולר ל-4 שנים

ינואר 2017 – קייל קורבר נשלח בטרייד לקליבלנד תמורת מייק דאנליבי, מו וויליאמס ובחירת סיבוב ראשון.

 

עונת 2014-15 הייתה עונת שיא של ההוקס – אחרי עונה שבה סיימו במאזן שלילי, אטלנטה סיימה את העונה עם 60 נצחונות, שהבטיחו לה את המקום הראשון במזרח. עם זאת, לא רבים זוכרים את הקיץ הסוער שעבר על אטלנטה לפני העונה הזו:

כחודש לפני פתיחת העונה התגלה שבשיחת ועידה עם מנהלי הקבוצה, הג'נרל מנג'ר דני פרי השמיע דברים גזעניים על לואל דנג, ואמר שיש "קצת אפריקאיות בתוכו". הדבר עורר הדים בליגה, שעוד לא נרגעה מפרשת ההקלטות הגזעניות של דונלד סטרלינג. במהלך חקירת המקרה התגלה גם מייל מ-2012 ששלח בעלי הקבוצה, ברוס לבנסון, לפרי, ובו טען שהקהל השחור מפחיד את הלבנים מלהגיע למשחקים. במייל הוא ציין גם את העובדה שישנן יותר מדי מעודדות שחורות ומוזיקת היפ הופ באולם.

פרי אמנם נוקה מהפרשה לאחר חקירה, אך פוטר לפני כן בעקבות המקרה, כשמייק בודנהולצר המאמן הפך בנוסף לנשיא לענייני כדורסל. בנוסף, לבנסון מכר את הקבוצה לקבוצה בראשות טוני רסלר, שבין חבריה נמצא גם שחקן העבר גראנט היל.

ההנהלה החדשה שאפה להוציא את הקבוצה מהאפרוריות שהייתה בה במשך שנים רבות, והשתמשה בהצלחה המקצועית כדי לעשות זאת. הקבוצה עברה מיתוג מחדש, בדמות לוגו ותלבושות בעיצוב חדש. היא עשתה מאמצים להביא קהל לאולם ומשכה צעירים בעזרת חבילות מיוחדות, הופעות מחצית של אמנים ידועים וערבים מיוחדים כמו "ערב הטינדר":

 

לאטלנטה יש תכניות גדולות – היא מתכננת לשפץ את אולמה הביתי, לבנות מתקן אימונים חדש, ולהקים קבוצת בת בליגת הפיתוח. אבל בשביל שהדברים הללו ייצרו את ההתקדמות הרצויה, היא חייבת להעמיד קבוצה תחרותית שתמשוך עניין. באטלנטה מאוד מודאגים מממוצע הקהל שמגיע למגרשים, שלמרות המאמצים עדיין נמצא בשליש התחתון של הליגה. בנוסף, לקבוצה יש רייטינג נמוך בשידורים של משחקיה, וכתוצאה מכך הכסף שמגיע מהסכמי זכויות השידור שלה נמוך ביחס לשוק הגדול שהיא נמצאת בו.

ההוקס יודעים שטנקינג הוא לא מה שישפר את שני האספקטים הללו, גם אם הוא הדבר הנכון לעשות בצד המקצועי. צריך לזכור גם שבודנהולצר בא מהתרבות הווינרית של הספרס, שלא דוגלת בטנקינג. לכן אטלנטה לא עשתה טנגקינג קלאסי ופירקה את הקבוצה בקיץ הקודם, אלא ניסתה ליצור המשכיות תוך כדי העמדת קבוצה טובה.

התכנית של בודנהולצר הייתה להשאיר את אל הורפורד, שחקן מרכזי שסיים חוזה בקיץ, והוא הביא את דוויט הווארד במטרה שישחק לצידו. הוא תכנן להשאיר את הורפורד, ולשלוח את מילסאפ בטרייד על מנת שלא לשלם לו את חוזה המקסימום הגדול אותו יבקש בקיץ הבא. הוא רצה לקבל תמורתו מספר שחקנים צעירים ובחירות דראפט, שיצטרפו לבחירת הסיבוב הראשון שקיבל בתמורה לג'ף טיג ויאפשרו המשכיות, ובו בזמן שימור קבוצה תחרותית עם שחקנים מנוסים כמו הורפורד והווארד.

אטלנטה הייתה בשיחות טרייד רציניות עם טורונטו, דנבר, יוסטון ועוד, ואף דווח שקבוצה אחת חשבה שטרייד על מילסאפ סוכם איתה. אבל כידוע, תכניות לחוד ומציאות לחוד – הורפורד עזב, ואטלנטה נשארה עם ירידה ברמה בעמדת הסנטר, ועם מילסאפ שיודע שהקבוצה שלו רצתה להעביר אותו.

לאחר שבחרה שני שחקני כנף בסיבוב הראשון של הדראפט (טאורין פרינס ודאנדרה במברי) והחתימה את קנט בייזמור על חוזה חדש, אטלנטה שלחה את קייל קורבר לקליבלנד. קורבר מסיים חוזה בקיץ, ובודנהולצר לא רצה לאבד עוד שחקן ללא תמורה. הצוות המקצועי הוכיח שהוא מסוגל לפתח שחקני כנף טובים (דמארה קארול, קנט בייזמור) ולכן בודנהולצר פינה מקום לרוקיס, שיוכלו להתפתח.

החמישייה החדשה באטלנטה אמנם חלשה מזו שפתחה את העונה הקודמת (שרודר הצעיר במקום טיג, ספלושה במקום קורבר, הווארד המזדקן במקום הורפורד), אך היא עדיין כזו שתוכל להגיע לפלייאוף במזרח, ועם קצת מזל גם לעבור סיבוב. הבעיה היא שבקיץ, אטלנטה עשויה לאבד את פול מילסאפ – שחקנה הטוב ביותר. ברור לבודנהולצר שכדי להשאיר את מילסאפ הוא יאלץ לתת לו חוזה מקסימום, ולמרות שלא בטוח שהוא שווה את הסכום הזה, נראה שבודנהולצר ייתן לו אותו.

חוץ ממילסאפ, לאטלנטה יש מספר שחקנים צעירים (שרודר, בייזמור, פרינס, במברי, טים הרדאווי ג'וניור) ודוויט הווארד אחד. הבעיה היא שאף אחד מהשחקנים הללו הוא לא שחקן פרנצ'ייז, שניתן לבנות סביבו קבוצה טובה. זה מצב בו רוב הקבוצות היו הולכות לטנקינג, אבל גם בלי מילסאפ, קבוצה עם שרודר, בייזמור והווארד לא תהיה גרועה מספיק בשביל לעשות טנקינג, אלא כזו שתשייט לה במקומות 7-10 במזרח.

אם תוותר על מילסאפ, לא בטוח שתצליח להשיג עוד שחקן ברמתו, אבל גם לא תוכל להתחיל לבנות מחדש. לכן, בודנהולצר הפסיק לנסות להעביר אותו אחרי שהורפורד עזב. הוא יודע שטרייד על מילסאפ צריך לבוא רק תמורת שחקן מהטופ של הליגה, או שחקן שיכול להתפתח לאחד כזה. נראה שכל עוד לא תגיע הצעה כזו, בודנהולצר לא יעביר את מילסאפ – השמועות בזמן האחרון אומרות שהוא כבר לא מחפש טרייד.

למרות שבודנהולצר לא הצליח בתכנית שלו בקיץ, ונשאר עם קבוצה פחות טובה מזו שהייתה לו לפני הפגרה, כדאי להעריך את הקיץ שעשה – במקום לפרק את הקבוצה לגמרי ולהתחיל מאפס, הוא ניסה להעמיד קבוצה תחרותית. בליגה שבה טנקינג הוא מסלול יותר קל שלוקחות הרבה קבוצות, צריך להעריך את אלו שמנסות להימנע ממנו.

נקודה לזכותם: נמנעים מהטנקינג ומנסים להעמיד קבוצה תחרותית, בניגוד לקבוצות רבות בשנים האחרונות

נקודה לרעתם: לא נראה שיש לקבוצה הרבה מרחב להתקדמות, וכבר אין לה אופציה לפרק הכול