שאלה שהגיעה בפרטי:
מתי פעם אחרונה מדורגת מס' 1 הודחה בסוויפ?

 

אז שלב אחרי שלב:
לרוב מתייחסים למדורגת 1 בכל איזור, אבל בגמר אפשר לפגוש את שתי המדורגות 1.

ככה קרה למשל ב-1989, אז פגשו הפיסטונס (שדורגו 1 באיזור המזרחי) את הלייקרס (1 במערב) ולקחו את הגמר ב4-0 חלק. הפיסטונס החזיקו ביתרון הביתיות באותה הסדרה כיוון שניצחו 63 משחקים מול 57 של הלייקרס.

 

ב-1983 הסיקסרס היו המתעללים בלייקרס. מוזס מאלון הבטיח ארבע, ארבע וארבע (שלוש סדרות חלקות, אז לא כל הקבוצות השתתפו בסדרות הסיבוב הראשון, הן נכנסו לליגה רק שנה אח"כ). אמנם הסיקסרס שמטו משחק אחד מול מילווקי, אבל בגמר הם ניצחו 4-0 חלק (ושוב נהנו מהביתיות, 65 נצחונות מול 58 של הלייקרס)

 

ב1971 הליגה עוד הייתה מחולקת ל'חטיבות' (Divisions) כך שהבאקס (אז עדיין במערב) שדורגו ראשונים בליגה כולה (66 נצחונות) שיחקו מול המדורגת מס' 1 בחטיבה שלה (הבולטס) למרות שזו ניצחה 42 נצחונות בלבד, ולמעשה החזיקה במאזן נחות מהסלטיקס שנשארו מחוץ לפלייאוף (רק שתי הראשונות בכל חטיבה היו עולות לפלייאוף). כן, שנות ה-70 היו תקופה מוזרה.

 

אבל בכל המקרים האלו הקבוצה שניצחה הייתה עם יתרון הביתיות, המקרים היותר מעניינים בגמר היו כשהמדורגת #1 באיזור פגשה מישהי שלא הובילה את האיזור שלה:

ב-95 האקים אולג'ואן העביר סדרת חינוך לשאק הצעיר שהמג'יק שלו סיימו במקום הראשון במזרח (57 נצחונות) למרות שהרוקטס לא נהנו מביתיות בשום שלב בפלייאוף (47 נצחונות ומקום שישי במערב).

שבע שנים מאוחר יותר שאקיל השיג את הנקמה שלו כשהלייקרס הסוויפו את ניו ג'רזי. הלייקרס, אגב, נהנו מביתיות כיוון שניצחו יותר משחקים (57 מול 52 שהספיקו להוביל את המזרח)

 

לפני שלב הגמר:

עונה לפני אותו הגמר הלייקרס דורגו במקום השני במערב (56 נצחונות), מה שלא הפריע להם לרשום סוויפ על המדורגת #1 במערב, סן אנטוניו (58 נצחונות) ולהגיע בלתי מנוצחים אל הגמר.

 

ב-2003 היו אלו הנטס (#2 במזרח, 49 נצחונות) שהתעוררו בגמר האיזורי והדיחו את הפיסטונס (#1 במזרח, 50 נצחונות) בסוויפ.

 

ההדחות האחרונות של מדורגת #1 בסוויפ רשומות על שמו של 'פלייאוף ברון' שמעלה הילוך בפלייאוף. בקדנציה השניה בקליבלנד לברון הדיח פעמיים את המדורגת #1 והיה הראשון מאז 1969 לעשות את זה לפני הגמרים האיזוריים: ב-2015 הקאבס (53 נ', #2 במזרח) הדיחו את אטלנטה (60 נ', #1) בגמר האיזורי ובעונה האחרונה של לברון באוהיו הקאבס (50 נ', #4) הדיחו את הראפטורס (59 נ', #1) כבר בחצי הגמר האיזורי.

 

הדחות אחרות של מדורגת #1:

  • הבלייזרס על הלייקרס, גמר מערב 1977
  • הלייקרס על אטלנטה, גמר החטיבה המערבית 1970 (כן, פעם אטלנטה הייתה במערב. סינסינטי, שממוקמת מעט מערבית אליה הייתה במזרח. הסבנטיז היו תקופה מוזרה, אמרנו?)
  • הניקס על וושינגטון, חצי גמר החטיבה המזרחית, 1969
  • סירקיוז על פילדלפיה (ווריורס), חצי גמר החטיבה המזרחית, 1951
  • מיניאפוליס לייקרס על רוצ'סטר רויאלס, גמר החטיבה המערבית, 1949 (כשהליגה הייתה עוד ה-BAA. הרויאלס, אגב, התגלגלו להיות סקרמנטו. סוויפ של הלייקרס על סקרמנטו כי יש דברים שלא משתנים)

 

מוזמנים לבוא לדבר על זה בפייסבוק