מליארדי דולרים נשפכו בשבועיים האחרונים בNBA, ולא מעט שחקנים החליפו קבוצות. אנחנו פה לעשות סדר בבלאגן ולספר לכם איך הולכות להראות קבוצות הNBA בעונה הבאה. היום אנחנו עם הבית הצפון מערבי, שמביא משב רוח צעיר לליגה. ארבע מחמש הקבוצות נמצאות בשלבים שונים של קבוצה צעירה המתחילה בטיפוס במעלה הטבלה, והקבוצה החמישית (אוקלהומה סיטי) עשויה להצטרף אליהן בקרוב מאוד בעזרת טרייד.

 

אוקלהומה סיטי ת'אנדר

לדף הקבוצה

 

הגיעו: ויקטור אולדיפו, ארסן איליאסובה, דומנטאס סאבוניס, אלכס אברינאס (בחירת סיבוב שני ב2013, הגיע מאירופה בקיץ)

 

עזבו: קווין דוראנט, סרג' איבקה, רנדי פוי,דיון וייטרס

 

חמישייה: ראסל ווסטברוק, ויקטור אולדיפו, אנדרה רוברסון, ארסן איליאסובה, סטיבן אדאמס

 

אוקלהומה סיטי היא המפסידה הגדולה של הקיץ. אחרי 9 עונות נפלאות, קווין דוראנט החליט לעזוב הקיץ את הקבוצה. דובר על זה רבות במהלך העונה שעברה, אבל היה נראה שהפלייאוף המוצלח, והעובדה שאוקלהומה סיטי הייתה רחוקה נצחון אחד מלעבור את הווריורס ישאירו אותו שם לנסיון נוסף. אלא שאת דוראנט זה לא שכנע והוא החליט לעזוב. הת'אנדר סבלו ב9 עונות מהמון חוסר מזל עם פציעות של שחקני מפתח ברגעים קריטיים, אבל גם שילמו על הקמצנות של הבעלים עם טריידים רעים של שחקנים טובים. דווקא לקראת הסוף פרסטי שחרר את היד והשקיע כסף בחיזוק אבל זה היה מעט מדי מאוחר מדי.

 

ברקע היה המאבק בין שני אלפא דוגס, ראסל ווסטברוק וקווין דוראנט על ההנהגה. במקרים רבים ווסטברוק לקח על עצמו יותר מדי, ודוראנט לא דרש מספיק. בילי דונובן שהגיע בקיץ שעבר היה אמור לסדר את זה, אבל זה לא הצליח. ווסטברוק נשאר ווסטברוק. עכשיו תהיה לו הזדמנות להוביל קבוצה בליגה בתור אלפא דוג יחיד. הבעיה היחידה היא שגם הוא מסיים חוזה בקיץ הבא ועלול לעזוב ללא תמורה. מצד אחד לא נראה שיש לו סיבות להשאר בOKC. מצד שני נראה לפי השמועות האחרונות שהעזיבה של דוראנט רק נטעה אותו חזק יותר בקבוצה.עדיין טרייד אפשרי על ווסטברוק יהיה באוויר למשך כל העונה, ועשוי להאפיל על הצד המקצועי בת'אנדר. פרסטי ניסה להקדים תרופה למכה ולהחתים את ווסטברוק על הארכת חוזה בקיץ הזה, אבל לווסטברוק אין שום אינטרס לעשות את זה, כיוון שבקיץ הבא יוכל לקבל הרבה יותר כסף.

 

אם נשים לרגע בצד את שמועות הטריידים, לאוקלהומה סיטי יש קבוצה טובה השנה – בטח טובה יותר מזו שווסטברוק הוביל / החריב בעונת הפציעה של דוראנט. העובדה שאיבקה נשלח בתמורה לדם צעיר בדמות ויקטור אולדיפו ודומנטאס סאבוניס מעודדת, אבל החור שאיבקה השאיר בהגנה הוא דבר שסטיבן אדאמס יצטרך לחפות עליו, כשלגבוהים שלצדו (קאנטר ואיליאסובה) אין ממש קשר לצד הזה של המגרש. עוד דבר שאוקלהומה סיטי תצטרך להתמודד אתו הוא הקליעה של הקו האחורי שלה – ווסטברוק, אולדיפו ורוברסון צפויים להיות שחקני חמישייה בעמדות 1-3, כשאף אחד מהם לא קלע מעל 35% לשלוש בעונה האחרונה. שימו עין על אלכס אברינס שהגיע ויכול לתפוס מקום חזק ברוטציה.

 

הרגע המוזר של הקיץ: מסתבר שאחרי ההפסד בפלייאוף, אנס קאנטר גילח את השפם, ובכך פירק את צמד ה'סטאש ברודרס' (אחים לשפם). השפם גדל חזרה וקאנטר צייץ לאדאמס בטוויטר על שובו של הצמד, אך נדחה על ידי הניו זילנדי. קאנטר לא ויתר ואף השתמש בבוגד הגדול – KD – על מנת לפייס:

https://twitter.com/Enes_Kanter/status/751950326878601216

https://twitter.com/Enes_Kanter/status/751956881107722240

בהתחשב באיומי מוות על קאנטר בעקבות התנגדותו לארדואן ולמה שקורה בתורכיה, נאחל לו עוד רגעים שמחים כאלה.

 

צפי: כרגע המטוטלת נעה לכיוון השארות של ווסטברוק. ווג' מדווח שווסטברוק רוצה להשאר, וווג' יודע מה הוא אומר. נראה שווסטברוק מאמץ את האתגר להוביל קבוצה בעצמו. 5-6 הפסדים בתחילת העונה יכולים לשנות את כל התמונה. לפרסטי יהיה את הכאב ראש להחליט מה עושים עם זה, ויכול להיות שאם יקבל הצעה שאי אפשר לסרב לה יחתוך את החבל.

 

דנבר נאגטס

לדף הקבוצה

 

הגיעו: ג'מאל מוריי, חואן הרננגומז (עשוי להישאר באירופה), מאליק ביזלי

 

עזבו: די ג'יי אוגוסטין

 

חמישייה: עמנואל מודיאיי, גארי האריס, דנילו גלינארי, קנת' פאריד, ניקולה יוקיץ'

 

הקיץ של דנבר התמקד בדראפט. הנאגטס בחרו שלוש פעמים בסיבוב הראשון בדראפט הזה, והבולט מבין הבחירות הללו הוא ג'מאל מוריי. הבחירה השביעית בדראפט האחרון יצטרף לקו האחורי הצעיר של דנבר, כשהבעיה המרכזית היא שישנם ארבעה שחקנים צעירים – עמנואל מודיאיי, גארי האריס, ג'מאל מוריי ו-וויל בארטון – שצריכים דקות. כרגע נראה שמוריי יעלה מהספסל מאחורי מודיאיי, אבל מודיאיי יהיה חייב להיות יעיל יותר בשביל לשמור על מקומו. האריס ובארטון היו טובים מאוד בעונה שעברה, ובארטון יקבל דקות גם בעמדה 3. התחרות תחייב אותם להשתפר כדי לקבל דקות. מי שילך אחורה יבלה זמן רב על הספסל.

 

חוץ מהדראפט, המהלך הכי חשוב שדנבר עשו בקיץ הזה היה דווקא פגישה, שאפילו לא נגמרה בחתימה. בזמן שדווין וויד ניסה להראות למיאמי הוא רציני בנוגע לעזיבה, דנבר הצליחה להיפגש אתו בעזרת הצעה של 52 מיליון דולר לשנתיים. למרות שלא הצליחה להביא את וויד בסוף, שלקח הצעה נמוכה יותר משיקגו (47 לשנתיים), עצם העובדה שהנאגטס הצליחו לקיים את הפגישה ואף להרשים את וויד, מראה שמשהו טוב קורה בדנבר:

אחרי שנים בהן דנבר הייתה אחד המקומות אליהם אף אחד לא רוצה להגיע, פגישה עם אחד השחקנים החופשיים המובילים היא צעד בכיוון הנכון. עודף חוזי הרוקי של דנבר יוצר מרחבים עצומים מתחת לתקרת השכר, ודנבר עשויה להצליח למשוך וטרנים עם הצעות גבוהות ממחיר השוק, כדי שאלו יובילו את הקבוצה הזו בחזרה לפלייאוף.

 

הרגע המוזר של הקיץ: אף אחד לא נעצר, אף אחד לא הושעה, אף אחד לא דרש לעזוב. משהו טוב קורה בהרי הרוקי.

 

צפי: עם החיזוק של מוריי ו-ווילסון צ'נדלר שחוזר מפציעה, דנבר עשויים להילחם על מקום בפלייאוף, אך יחלו לעלות סימני שאלה בנוגע לעמנואל מודיאי והקליעה שלו.

 

יוטה ג'אז

לדף הקבוצה

 

הגיעו: ג'ורג' היל, ג'ו ג'ונסון, בוריס דיאו

 

עזבו: טריי בורק, טרבור בוקר

 

חמישייה: ג'ורג' היל, רודני הוד, גורדון הייוורד, דרק פייבורס, רודי גובר

 

יוטה הגיעה לקיץ הזה עם רשימת דרישות – מנהל משחק, שלשות ו-וטרנים – והביאה שלושה שחקנים ששכל אחד מהם עונה על כל שלושת הדרישות.

הרכש הראשון הוא ג'ורג' היל. אחרי טריי בורק, שלבין מאק וראול נטו, יוטה סוף סוף הביאה רכז מוכח. היא ויתרה לשם כך על הבחירה ה-12 בדראפט, אבל רכז חשוב לה הרבה יותר מעוד שחקן צעיר עם פוטנציאל. היל הוא התאמה מושלמת – רכז הגנתי מצוין עם קליעה יציבה שלא צריך את הכדור בידיים שלו כדי לתרום, כך שהיווארד יוכל להמשיך לקחת חלק גדול בהובלת הכדור.

 

השניים האחרים הם בוריס דיאו וג'ו ג'ונסון. דניס לינדסי, הGM, השתמש בקשריו בסן אנטוניו (היה עוזר GM בספרס עד המשרה ביוטה), וקיבל את דיאו בחינם, משום שהספרס היו צריכים לפנות מקום לפאו גאסול. ג'ונסון היה החתמה סולידית (22 ל2) שעברה מתחת לרדאר. דיאו הוא שדרוג גדול לעומת טרבור בוקר, שעזב בפרי אייג'נסי, וג'ונסון ייתן ליוטה שדרוג גדול בעמדות הכנף, ויאפשר ליוטה להפסיק להסתמך על ג'ו אינגלס כשחקן רוטציה. שני השחקנים הללו יתרמו ניסיון, קליעה משלוש ובעיקר יצירתיות התקפית ויכולת יצירת מצבים שהייתה חסרה מאוד ביוטה בשנה שעברה.

 

עיבוי הסגל והבאת הוטרנים יאפשר ליוטה להתקדם ולהגיע לפלייאוף, בטח לאור היחלשות חלק מהקבוצות במערב. אם הם יצליחו לשחזר את הגנת הברזל אתה סיימו את העונה, היא תגיע רחוק.

 

הרגע המוזר של הקיץ: טריי בורק ספיצ'לס כששואלים אותו מה לא הלך ביוטה.

 

צפי: שלושת החיזוקים יתבררו כבינגו וההגנה של יוטה תהיה טופ 5. יגיעו לפלייאוף, ובמקרה הטוב אפילו יילחמו על ביתיות.

 

מינסוטה טימברוולבס

לדף הקבוצה

 

הגיעו: כריס דאן , ברנדון ראש, ג'ורדן היל, קול אלדריך

 

עזבו: טישון פרינס

 

חמישייה: ריקי רוביו, זאק לאבין, אנדרו וויגינס, גורג'י ג'נג, קארל אנתוני טאונס

 

מינסוטה הביאה הקיץ שני אנשים חשובים – הראשון הוא תום תיבודו. המאמן החדש של הטימברוולבס יהיה זה שינסה להביא את חבורת הצעירים לשלב הבא, ולבסס הגנה חזקה בקבוצה שהייתה במקום ה-27 ביעילות הגנתית בעונה שעברה. הרכש השני הוא כריס דאן. דאן הגיע מהבחירה החמישית בדראפט לאחר שבוסטון ויתרה עליו, ואמור להיות חלק מהחמישייה העתידית של הטימברוולבס יחד עם וויגינס, לאבין וטאונס. מינסוטה עדיין לא ששים להעביר את רוביו, אבל אם דאן ינגוס לו בדקות, ויציג יכולת טובה זו בהחלט אפשרות.

 

בשיקגו תיבודו הנהיג רוטציה קצרה, וסחט את הכוכבים שלו עד תום. חלקם נשברו. איך יגיבו הילדים של מיניסוטה? סימן שאלה נוסף הוא איך תראה הרוטציה שלו. תיבודו לא נהג להשתמש ברוטציה ארוכה בשיקגו, ובמיניסוטה יש לו ספסל ארוך. הוא הוסיף את היל ואולדריך לקבוצה שגם ככה משופעת בשחקני פנים (קא"ט, ז'אנג, בייליצה, פקוביץ', גארנט, פיין). גם בגארדים יש שחקנים שצריכים ורוצים דקות (לאבין, דאן, ג'ונס). אם הוא ידע לנצל את הכלים שיש לו בשביל לעשות טרייד זה יכול להביא שיפור עצום. אם ישמור על השחקנים ולא ייתן להם דקות, זה ייצור מרמור בחדר ההלבשה. האם ידע לשנות את מה שהביא אותו עד הלום? תיבודו כבר אמר מספר פעמים שבעיניו שחקני NBA צריכים להיות מסוגלים לשחק 40 דקות. 

 

הרגע המוזר של הקיץ: קווין גארנט מסתכל ימינה, מסתכל שמאלה ורואה שנשאר כמעט לבד. קובי ודאנקן פרשו, וגארנט נראה כמו הדינוזאור האחרון. הוא יתנחם בחבר מדאלאס שעדיין כאן. האתגר שלו יהיה להשאיר משהו מהמורשת שלו בילדים של מיניסוטה, אלא אם כן גם הוא יחליט לפרוש.

 

צפי: מיניסוטה היא הקבוצה הצעירה המסקרנת ביותר כרגע. סימן השאלה היחיד היא איך הכל יתחבר, והאם תיבודו יצליח לגבש אותם, או רק לסחוט אותם עד שישברו. נראה שיש מספיק בשלות להתחיל להסתכל לכיוון הפלייאוף, עם תיבודו וגארנט שינהיגו שם הגנה שלא נראתה במיניסוטה הרבה שנים.

 

פורטלנד טרייל בלייזרס

לדף הקבוצה

 

הגיעו: אוון טרנר, פסטוס אזילי, שבאז נאפייר, ג'ייק ליימן

 

עזבו: ג'ראלד הנדרסון, כריס קיימן, טים פרייז'ר

 

חמישיה: דמיאן לילארד, סי ג'י מקלום, אוון טרנר, אל פארוק אמינו, מייסון פלאמלי

 

אחרי עונה מפתיעה, פורטלנד חיפשה לשמור על הקיים, כמו גם להמשיך להתחזק. אלא שהשמירה על הקיים הייתה יקרה מאוד. 75 ל4 לאלן קראב, 42 ל4 למאיירס לאונרד, ו40 ל4 למו הארקלס. שלושתם כנראה יעלו מהספסל, וזה המון כסף לשלם לשחקנים מהסוג הזה. לפחות במסגרת השמירה על הקיים הם דאגו גם לסי ג'י מקלום לחוזה מסקסימום, 106 מליון דולר החל מעונת 17-18. החוזה של קראב גבוה מדי אבל נכפה על הטריילבלייזרס על ידי ברוקלין, ופורטלנד רק השוותה. אולי הטריילבלייזרס היו צריכים פשוט לותר במקרה הזה. החוזים של לאונרד והארקלס סתם תמוהים. השניים היו חופשיים-מוגבלים, ולא נראה שמישהו בשוק רץ לתת להם כסף. הארקלס עוד היה בורג חשוב בריצת הפלייאוף, לאונרד לא ממש מצדיק את הסכומים האלו.

 

מהשוק החופשי פורטלנד הביאה את אוון טרנר ב70 מליון דולר ל4 עונות. חוזה קצת גבוה, אבל הבלייזרס רואים את טרנר כאיגודלה לעניים (בלי ההגנה). טרנר אמור לפתוח לצד לילארד ומקלום ולקחת על עצמו את ניהול המשחק. בצורה הזו זה ישחרר אותם לקלוע. אמינו יזוז ל4, וימתח את המשחק משם. עוד חזון למועד לראות איך כל זה מסתדר על המגרש. אמינו ופלאמלי יתקשו מאוד לחפות על לילארד, מקלום וטרנר, שלושתם לא שומרים טובים, והגנת הפרימטר של פורטלנד תהיה סופר חדירה.

 

בנוסף לטרנר פורטלנד השיגה את אזילי בזיל הזול. בזמן שמוזגוב ומהינמי יקבלו 64 ל4, אזילי יקבל רק 15 ל2 עם עונה שניה לא מובטחת. לאף אחד אין ספק לגבי הכשרון של אזילי, אבל יש ספקות לגבי מצב הברכיים. הוא יצטרך להוכיח את עצמו כדי לקבל חוזה גדול בהמשך.שאבאז נאפייר הגיע ממיאמי בשביל להיות עוד גארד אנדרסייזד ואנדראצ'יבר להשלים את לילארד ומקלום מהספסל.

 

הרגע המוזר של הקיץ: ניל אולשיי במו"מ נגד עצמו. מציע לקראב 6 מליון דולר, מעלה ל8, וסוגר על 10.

 

צפי: פורטלנד ינצלו את היחלשותה של אוקלהומה סיטי, ויגיעו לסיבוב השני בפלייאוף.